Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

negativa u dárcovství

Jsem několik let pravidelným dárcem krve. Nyní se ke mně doneslo, že dárcovství je pro můj organismus určitým rizikem. Nikdo mi nikdy na transfuzní stanici neřekl,jaký negativní dopad může mít dlouhodobější dárcovství krve na můj organismus.Díky za odpověď.

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Monika
6x

Krev dávám již 15 let a o negativních dopadech na zdraví jsem se doslechla také až tento týden od známého lékaře, ktarý tvrdí, že dárcovstvím se zkracuje život a je pro organismus velmi vyčerpávající. Sám by prý transfúzi nepodstoupil, prosím o názory ostatních.

mok
4x

vzhledem k tomu, že krvetvorba je velice rychlý proces probíhající praktcky stále, nevidím jediný důvod proč by dárcovství mělo nějakým způsobem vyčerpávat organismus. Behem pár dní se počty všech krevních elementů vrátí do normálu. Počty buněk odebraných při darování, jsou prakticky srovnatelné s počty přirozeně odumírajících. Tato přirozená výměna části starých krevních elementů probíhá prakticky pořád. Množství tekutiny ztracené v podobě séra je doplněno přijímanou vodou téměř ihned. Tzn. dárcovství váš organismus vysiluje daleko méně než např. petiminutové čekání na tramvaj na výfukovými plyny znečištěném IP Pavlova :-)

datura
2x

přirozená denní obnova krve se rozhodně nedá srovnávat s dárcovstvím. denně se obnoví pouze 50 ml. pří odběru krve vám vezmou 9x víc, než je přirozená ztráta. dalo by se to nazvat kontrolovanou zátěží. je to jako by se vám čtyřikrát do roka stal středně těžký úraz.

jméno a příjmení
16x

Ja mam za sabou 80odberu krve a myslim, ze tento prispevek neodpovida skutecnosti .Jarda

jméno a příjmení
11x

Jeste dodam ze 3 dny po asi 70 odberu jsem bezel Velkou kunratickou.Jarda

Jana
5x

Moje maminka byla pravidelným dárcem krve.Když jí bylo 50 let viditelně přibyla na objemu okolo pasu,jinak byla štíhlá-lékař jí řekl,že má zvětšená játra.Játra byla zdravá jen častým darováním se zvětšila,tak s darováním skončila.

pavlatko

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Stanislav
2x

Chápu obavy všech dárců, také jsem slyšel že Darování krve zkracuje život... I kdyby to byla pravda, osobně daruji protože chci zachránit život ostatním, a pokud se mi něco stane, dostat pomoc od ostatních dárců.

bikerman
1x

Někde jsem slyšel, že se komplet všechny buňky v těle "vymění" za nové během 7 let (?), obdobný to bude i s krví - ale daleko rychleji - spíš by to ale chtělo slovo odborníka, jaký to má dopad na organismus.

macinnka
2x

kompletně všechny buňky se ti nikdy obměnit nemůžou, ptž např. mozkové buňky když jednou odumřou, tak už prostě další nebudou. pro informaci - destičky mají životnost 7-10 dní, červené krvinky 120 dní, bílé krvinky to mají různě, tak se také takhle pravidelně obnovují, tzn. že ve zdravém organismu každá krevní buňka, která odumře je zase nahrazena, totéž platí i odběru

jarda
5x

Ja jsem daval krev 25 let /ted uz jsem prestarly/ a nejake zhorseni zdravi nepozoruji /stale beham a plavu,i kdyz pomaleji nez ve 40. Jina vec je spolecensky postoj k bezplatnzm darcum krve

Anna
12x

S tím společenským postojem k bezplatným dárcům souhlasím. Jsou celkově nic moc. Krev i plasmu chodím dávat několik let pravidelně. Chodím dávat bezplatně. Ale myslím, že ti dárci co chodí bez platně by si zasloužili lepší přístup ve zdravotnictví. To co je nadstandard by mělo být pro dárce standard - např. větší příspěvky na stomatologickou péči, očkování, preventivní lékařské prohlídky častěji a zdarma, hrazený mamograf, ultrazvuk ... Humorné je to, že naopak pojišťovny (ČPZP) tento rok (2015) finanční výhody pro dárce snížila na polovinu. Asi je nás dárců moc a je to pro ně velká finanční ztráta. I když vezmeme v úvahu, že je krev nenahraditelná a vyrábí se z nich léky, které jsou pro pojištovny a farmaceutické firmy miliardovým biznisem !

Hanka
2x

Srovnávat odběry se středně těžkými úrazy je nesmysl. Krvetvorba probíhá den co den. A když se vezme v potaz, že ženy každý měsíc přirozeně o nějakou tu krev přijdou, tak je z toho vidět, že to není nijak velká zátěž pro organismus. A navíc se některým jedincům ukládá železo do tkání - těmto je přímo doporučováno dávat krev, pokud jsou k tomu způsobilí.

Otakar Hobza
10x

Vážení, jdem dlouholetým dárce krve a dárcem krevních destiček. Nikdy jsem neměl žádné zdravotní potíže. Nemocný jsem tak jednou za tři roky s rýmou. Nicméně bych rád hodil otázku do placu. Proč žádný doktor a žádná sestřička nechodí darovat krev? Víte proč? Ví totiž něco, co se nám nedostane. Proč se mi po odběrech na ruce dělají v poslední době obrovské modřiny? Proč nikdy krev nedarují pracovníci transfůzky? Proč nikdy neřeknou jaká jsou negativa?

Tereza
9x

dobrý den jsem zdravotní sestřička a chodím pravidelně darovat krev :)

Jana
9x

Reaguji na otázku - proč nechodí darovat pracovníci transfuzky - tak já jsem lékařka a dlouholetá pracovnice transfuzního oddělení a pravidelně krev daruji, darovala jsem i destičky a plazmu. Znám mnoho zdravotníků, hematologů, sester a laborantů, kteří darují krev a jdou ostatním příkladem. Někteří mají již zlaté Janského plakety a další ocenění. Znám i lékaře, kteří darovali kostní dřeň.

Filip
2x

Dobrý den, netuším, kam chodíte darovat, ale na našem OTS daruje každý z pracovníků, který je schopen. Lékařů a sester z jiných odd také nejni zanedbatelné množství. Možná lehká paranoia?

Viera
1x

Jsem z lékařské rodiny a všichni chodí pravidelně zdarma darovat krev.

Lukáš
1x

Tohle není v žádném případě pravda, pracuji na Transfuzní stanici v Olomouci a s personálu nás chodí darovat snad polovina...řekl bych, kdo může, tak daruje...

Daniel Edr

Mám za sebou téměř 40 odběrů na transfuzním oddělení a téměř pokaždé bývá jeden z nás dárců lékař nebo sestra z nemocnice, takže lékaři i sestřičky chodí darovat krev.

Pavel

negativa..? já mam za sebou 21 oodběrů, aodběry snáším dobře, spíše mám více a více rozpíchané žíly..

ukoncovak
2x

mam 90kousku,je mi 34...mno daleko vetsi zatez je pro me 8hodin v praci,nez samotny odber..pokud snasite odbery v poho a neni vam zle,nijak bych se natrapil nejakyma bachorkama,jen musim souhlasit s rozpichanyma zilama,v patek zkusim levou,tak snad potece..

martin
1x

smekam klobouk ktery nemam...

Palo

Za 16 rokov máte 90 odberov? Plazma sa u nás berie za 2

Petra
7x

Slysela jsem,ze se nejedna o nejaky momentalni problem pri darovani,teda az na tvrdnuti a stratu zil.Ale o problem, spise v pokrocilejsim veku,kdy pravydelny darce,darovat prestane.Pry telo ktere je zvykle v pravidelnych intervalech rychle a ve vetsim mnozstvi vytvaret krev ,ji tvori stale v podobnem mnozstvi a proto mohou nastat problemy s tlakem. No aspon budem jezdit zadarmo mhdeckem :)

Nostromo
2x

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Tereza
2x

pro ty,kteří mají nějaké pochybnosti,spekulují atd.. : Darování krve je tréninkem organismu na mimořádné situace spojené s velkou ztrátou krve. Je dokázáno, že větší ztráty krve, například při úrazech, snášejí pravidelní dárci krve mnohem lépe. Darování krve přispívá k regeneraci organismu. Náhlý úbytek krve při darování vyprovokuje organismus k tvorbě nových, neopotřebovaných krvinek. Darování krve má tedy stimulující účinek na organismus. Pravidelní dárci krve se zpravidla cítí lépe a mluví také o celkovém omlazení.

Bára
1x

Jo jo, naši prapra(1xpra)dědečci věděli, proč si pouštět žilou :D (neberte mě vážně, pokus o vtip)

Bára
1x

Pardón, 100xpra

Martina
5x

Zdravotni personal casto nedaruje krev, protoze jsou v infekcnim prostredi a timto jsou z darovani vylouceni. Je tam velke riziko, ze maji cimkoliv krev nakazenou. Kazdopadne ja daruji pravidelne jiz 4 roky a nemam problem. Vim, ze zily mohou se znicit, studovala jsem lekarskou fakultu, nicmene stale verim, ze ma pomoc je vetsi a i kdybych ja potrebovala nekdy transfuzi, na ruce nejsou jedine zily, pres ktere se da pristupovat;) jako pozitivni beru to, ze me darovani motivovalo k zdravejsimu zivotnimu stylu. A kdyz jsem byla na pracovnelekarske prohlidce, lekarka neverila, jak zdrava jsem. A na otazku, jak to delate znela odpoved, ziju zdrave, daruji krev a nechodim k lekarum:)

Jarda
2x

Dobrý den.Já daruji krev i plazmu ptavidelně už několik let. Také několil let pracuji v nemocnici,ale to,že má špatnou krev nemocniční personál...to slyším prvně! U nás lékaři chodí darovat běžně.

Pavla
7x

Zdravotní personál nedaruje, protože vidí jak se s krví plýtvá, také proto že to zatěžuje organismus a né proto že jsem v infekčním prostředí :D Až budete podávat transfuzi polomrtvému člověku, která ani nestihne dokapat, protože člověk zemřel, bylo mu 90. Nebude te TRF vylejvat do záchodu, zjistíte že si tu krev radči necháte.

Denisa P.
1x

svatá pravda, a co se jí nalije zbytečně do feťáků a alkoholiků co jsou už na sklonku a doktor ví, že běží posledních pár minut a stejně řekne dát krev. To pak dost naštve.

Jaroslav

Pracuji jako zdravotní bratr. Krev chodím darovat bezplatně (plná krev 3-4x ročně, plasmu s rozumem). Důvodů, proč sestry nechodí darovat, by se našlo více. Jedním z velmi důležitých důvodů je ten, že nemají dostatek hemoglobinu z důvodu nedostatku železa. Normálnímu člověku to nepřijde a ani nemusí vůbec vadit. Ale u dárců krve je tohle velmi hlídaný parametr. Nemáš-nedáš.

13tom13
4x

mám za sebou 90 odběrů, před dvěma lety jsem si usekl prst na pravé ruce a nevím zda díky tomu že jsem dárce krve, nebo prostě jen mojí povahou , jsem s tím neměl větší problém. Tím mám na mysli , že bych omdlíval ze ztráty krve, či jinak propadal panice, pouze mi konečně klesl můj vyšší tlak na 117/75. Co se týká chování společnosti (potažmo státu) k dárcům krve, to je zde asi napsáno správně, dokážou si nás sehnat když naši krev potřebují ale neumí se prosadit proti ziskům zdravotních pojišťoven, které na nás dárce kašlou. Možná až té krve jednou bude opravdu málo, nebo bude scházet nějakém papalášovi z pojišťovny nebo ministerstva, tak si konečně naší pomoci začnou vážit.

Marek
6x

Momentálně lezim na svém 102 odběru a kromě žil to mému tělu naprosto vyhovuje. Jen mi připadá že okolí nás vnima úplně jako ulejvače z práce atd... I když jsem podnikatel a regulérní pracovní doba pro mě neexistuje.

Pepik
1x

A věděli jste že 1litr spracované krve má cenu zhruba10 000 kč.

babanci
14x

Mám kamaráda, je to patolog a ten tvrdí, že dárce krve je budoucí leukemik. Zakazuje to všem, zvlášť členům rodiny a přátelům.

Ivana
11x

Přesně tohle řekla kamarádce zdr.sestřička když MUDr odešla z ordinace. A ta samá kamarádka teď chodí co měsíc na hematologii na kontrolu krve poté, co ji na TRF nepřijali. Oběma je nám 45 let a o to prýjde. Nedávat víckrát jak 2x do roka plnou krev (u žen) a plazmu vůbec, ať si ji oddělí sami na TRF. A po 40 věku přestat darovat. Odpoví mi nějaký zasvěcený odborník, co je na tom pravdy?

Jan

Mě by také více zajímalo, co to udělá s žilou, když stále napichuju tu samou ruku, protože na druhé ruce mám slabé žily a jednou mě to při odběru prasklo a musela mi napíchnout druhou..od té doby dávám stále do jedné ruky, mám 18 odběrů a zvládám to v pohodě. Jednou jsem i v ten samý den rekonstruoval byt, ale nemělo by se to no .-) pár dní cítím únavu ale pak pohoda. Beru hodně kyselinu listovou a vitamíny C

Roman J.
6x

Dobrý den, nejprve bych chtěl poděkovat všem, kteří krev darují a nedají na nesmysly o škodlivosti darování, kterých je v této historické diskuzi požehnaně. Pokud má někdo nějaké pochybnosti o vlivu darování krve na zdraví, měl by se asi nejlépe zeptat odbrného lékaře z transfůzního oddělení. Mám za sebou 35 odběru, z toho 6 odběrů krevních destiček a v darování krve budu pokračovat i do budoucna. I kdyby měl jen jeden jediný z těchto odběrů někomu pomoci, budu z toho mít víc než dobrý pocit a že pozitivní vliv darování krve na zdraví vysoce převažuje nad drobnými negativy, o tom není pochyb, ale kdo rád věří internetovým nesmyslům, ať do této diskuze klidně nějakým "moudrem", či "zaručenou informací", nejlépe od známého, kterému to sdělil jeho lékař specializující se na rektální vyšetření, přispěje, vždyť bez internetových bludů bychom se kolikrát ani nezasmáli :)

Lucie

Nesmysl je darovat. Nejen, že si pouze myslíte, že tím pomáháte - nepomůže to ničemu, pokud dotyčný nepřijme také nový způsob myšlení, nezmění to, proč je nemocný, ale také si tím vytváříte do budoucna karmické dluhy a s každým, kdo přijal vaši krev, plazmu, orgán atp., se budete muset ještě někdy setkat v rámci učení. Pokud nevidíte, jaká je to manipulace s lidmi... a nevěříte sám sobě, abyste se na to vykašlal a případně daroval jen po dobrém uvážení komu, nezbývá než doufat, že si na to jednou přijdete... Fyzicky můžete být v pohodě... může být pro vás to braní krve dokonce euforickou záležitostí... Ale to není všechno.

Mesiáš

Jo a vy jste doktor nebo kamarád nebo co jste? Vážně tady chcete tvrdit že to darování je naprosto neškodné a všechno to jsou vlastně jenom internetové bludy. Tomu sám nevěříte ne? Ze které jste nemocnice?

zdena
8x

mám 50 odběru a končím dává to zabrat jatrum,tak hojas

Peter
3x

Mám 250 odběrů a zdravý mám na 100 procent. Ve 48 letech mám cholesterol na úrovni 15 leteho kluka, játra mám jak 30letý muž, srdce jako zvon a na nemocenské jsem byl někdy v 16 letech.

Kuba
5x

Na to, že muži mohou darovat krev maximálně 4x do roka je 250 odběrů trochu moc... Darování plazmy nepovažuji za darování krve.

Petr
1x

Kubo naprostý souhlas. Vůbec nechápu jak může Český červený kříž udělovat plakety za darování krve a plazmy za stejných podmínek. Nedá se to vůbec srovnat. Stačí si jen spočítat kolikrát mohu za rok na jednotlivé odběry.... Nemá to absolutně logiku.

Pavel
1x

Tak můžeš chodit taky na plazmu přece.Mě to připadá ok.Strávíš tím dokonce víc času.Dobrý skutek stejný.

Petr
1x

S krví se dělá obrovský kseft do zahraničí. Dárci by měli mít víc výhod. K čemu je mi zdarma MHD když bydlime na vesnici

Hanula

No, ja chodím do cara plasmy a plasma je po odebrání odvezena do zpracovatelských závodů v zahraničí z toho důvodu, že v České republice zatím není žádný oprávněný zpracovatel. Část plasmy se k nám ale vrací ve formě léků, které se využívají k léčbě českých pacientů. Takže asi tolik k tomu zahraničí.

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Výlet do Telče

Výlet do Telče.... Zuzana Lamačová

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce