Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Dráždivý tračník

Tato nemoc obtěžuje pravděpodobně až třetinu lidí, jistě jste se s ní proto již ve svém okolí setkali. O co se tedy jedná? více ...

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Terezka

Taky mi vse zacalo po strevni infekci mam to uz 2 roky a jsem zavisla na imodiu radim vam neberte ho je to svinstvo ted mi to v 18ti letech nici zivot

hanet

Teda já jsem tak ráda, že jsem tady na Vás narazila. Trpím tím celý život a to je mně už 44. A myslela jsem, že mám takový problémy sama. Člověk se pak cítí tak trochu jako blázen a to to celý asi zhoršuje.

Bublinka
2x

Ahoj! Příznaky svého onemocnění shrnu do jedné větičky. Průjmy v ranních hodinách, stresových situacích, po jídle, nadýmání, bolesti, nevolnost, nechuť někdy i žít. O víkendech téměř nevstávání z postele.... Takhle jsem žila pár let. Ale snažím se to změnit. Chci se s vámi podělit o to, co mi pomáhá... Poslední měsíce jsem na sobě sledovala zajímavou věc. Kromě 10x - 20x průjmu za den to bylo také nadýmání, které mě dříve netrápilo. Také nepříjemné pocity v břiše, cítila jsem, jak se mi ,,prdy" posouvají ve střevě - zní to fakt divně, ale bylo to tak. S tímhle se nedá vydržet v nějaké normální práci. Měla jsem strašně bolesti břicha a musela lítat na záchod. Pracuji s lidmi, byl to hnus. Projela jsem všechny existující diskuze, všechny příznaky, bla bla bla.... Vysledovala jsem, že tyto moje problémy a náhlé vodové a hlenové průjmy se objeví většinou když si dám nějakou dobrotu v podobě bílého pečiva, zákusku, nějaké dobroty s éčkama. Rohlík nebo ,,kvalitní" žitný celozrnný chléb? To bylo úplně jedno, problémy naprosto po všem, nafouknutí břicha a nesnesitelné pocity. A řeknu vám, ve stresu jsem byla jen z toho, kdy se zase po*eru. Z práce jsem se vlastně nijak nestresovala, myslela jsem jen na to ,,jedno"... Neustále. Když jsem si minulý týden dala rádoby zdravou vločkovou polévku se zeleninou, to byl teda masakr - celý druhý den - ráno jsem se málem po* v posteli... A tak mi to začalo docvakávat. Po přečtení všech možných diskuzí o tom, co všechno může způsobit lepek, jsem se na něj vyprdla. Zatím je to týden, vynechala jsem ve stravě veškerý lepek, sladké potraviny, kávu, hlavně kávu s mlékem, což je pro naše zažívání neskutečná ,,darda". Už dlouho jsem nepila bublinky, sladké limonády, nic takového, ale jednou za týden jsem si dala 10 dkg vlašáku, abych si zlepšila náladu.... I toho jsem se vzdala. Hlavně všech zákusků, chutnajících po jaru, vyrobených z tun cukru a palmového oleje. Žádné ošklivé jogurty zahuštěné modifikovaným škrobem nebo plné éček a oslazené glukozo-fruktozovým sirupem. Nejlepší jogurt je selský hollandia bez lepku - i ty s příchutí obsahují kvalitní věci!!! taky co by asi tak měl lepek dělat v jogurtu???

Bublinka
2x

Co JÍM: polenta, kukuřičné těstoviny, hromada rýže, zelenina: vařená mrkev, celer, petržel, řapíkatý celer, brokolice ovařená na skus (žádná hnědá břečka) čerstvá rajčata, okurka, trocha pórku v polévce, libové maso, vývary, rýžové nudle, zeleninové polévky husté: brokolicová zahuštěná bramborem, dýňová, mrkvová. Olivový olej, dušená mrkev s masem, brambory, troškou másla pro vstřebání vit. A, vejce, jogurty hollandia, rýžový chlebíček, sýry - obyč. eidam 30 - ale bez barviv nebo nějakých nesmyslů, kaše, pečené brambory, zelená čočka s brambory a zeleninkou, vajíčko, dezerty: panna cotta doma vyrobená (plátková želatina, smetana, ovoce), ovoce s tvarohem, jogurt s domácím džemem, oříšky, domácí zmrzlina,... saláty s masem, vajíčkem, oliv. olejem, olivami, sušenými rajčaty, ... CO NEJÍM: nadýmavá zelenina: cibule, kedlubna, květák, droždí, průmyslově vyrobené sušenky, zákusky, bílé pečivo, jakékoliv jiné pečivo, obyčejné těstoviny, saláty, uzeniny, klobásy, uzené maso mělněná masa a napůl zelené směsi masa okořeněné do barvy žluti či červenkavé barvy (nejezte to), vločky a kroupy v žádném případě - pokud sním, čeká mě perný následující den (opět lepek), žádné pizzy, zmrzliny, pouťové pochutinky, přepálené tuky, smažené jídlo, žádné fast foody ani závodní jídelny (menza mi dělala taky pořádné peklo), omáčky zahuštěné moukou VITAMINY: každé ráno i večer si dávám pro podporu střev vitamin B, je možno vzít probiotika - koupíte v lékárně, já zatím neužívám, ale zvažuji. IMMODIUM a jiné zastavovače průjmu a léky vaše problémy z dlouhodobého hlediska jen zhorší!!! výčet toho, co nejíst je opravdu obsáhlý, ale když si uvědomíte, co všechno můžete, není to vůbec špatné.... Maso, rýže, zelenina, vejce, jogurty... co více si přát? Vyžaduje to každý den postát chvíli u plotny, ovařit zeleninu, připravit jídlo na další den, udělat si počet krabiček podle porcí. Já pracuji například ve čtvrtek od 6:30 co 20:30 s dvouhodinovou pauzou na oběd. Ráno si dám ke snídani jogurt hollandia, rýžový chlebíček, kostičku sýra, rajčátka, bylinkový čaj a připravím 4 porce dalšího jídla. K obědu něco, co si ohřeju - maso + rýže + zelenina (např.), ke svačinám polévku - doba přípravy pár minut - zvláště pokud vaříte stejně rýži k snědku, není problém hodit jí uvařenou do hrnce s vodou k zelenině a mít polívku... K večeři třeba zase rýžový chlebík, vařené vejce, cherry rajčátka, salátek...

Bublinka
3x

SPORT: důležitý je sport i relaxace. (Jasně - na to ,,já přece nemám čas!!!!“ - když na to můžu mít čas i já při pracovní době 6:30 - 20:30, tak vy jistě taky. Chodím plavat. Stačí půlhodinka v bazénu, chvilka v páře. Má to neuvěřitelné výhody - zapomenete na starosti, taky se tam osprchnete, namalujete a navoníte, všichni snad máme krásný pocit ze sprchy, ne? Navíc děláte něco pro své tělo. Jóga a dýchání jsou také skvělými pomocníky k relaxaci. Mně pomáhá i studium čaker (tračník souvisí s oranžovou čakrou - něco si o tom přečtěte - moc zajímavé) - na tuto čakru inhaluji vonné olejíčky a poslouchám příslušnou relax. Hudbu třeba 5 minut denně - stačí. V něděli po obědě si dám šlofíka, aby moje tělo hezky trávilo. Neřeším zbytečné kraviny jako jestli se někde válí nebo neválí vlas nebo prach... No a co? Jezdím do práce na kole a poslouchám hudbu. Směji se. Směji se svým problémům, směji se vtipům svých kolegů, směji se na lidi a na svět. Jak se cítím: po pár dnech radikálního řezu ve svém jídelníčku se cítím opravdu mnohem lépe. Ráno sice jdu 3x - 4x na záchod, ale nemívám už bolesti. Za den jdu max. 5x, což je NEUVĚŘITELNÉ zlepšení oproti předchozímu stavu. Netrpím nadýmáním. Piji čaje - jakékoliv, zejména bylinkové odvary, střídám heřmánek, mátu, zelený čaj, někdy i ovocný.... Obyčejnou vodu a maximálně k dobru pomerančový džus ředěný vodou či čerstvé šťávy. Někdy vypiju i tu vodu, ve které ovařím zeleninu, pač je mi líto ji vylít :-D. Nepiji moc kávu, někdy si ale dám, ale musím po ní přirozeně ,,jít". Kofein všechno ještě zrychlí. Ze stejného důvodu nepiji ani černý čaj. Žádné bublinky, šejky, slazené limonády, bubble tea a podobné hovadiny. Žádný alkohol. NESTRESUJTE SE: těžko se to říká, ale pomáhá to. Aby vaše tělo trávilo dobře, musíte jíst s dobrým pocitem. Když jsem jídávala s pocitem: z toho se určitě poseru a bude mi zle, tak mi přirozeně zle bylo. Teď si připravím barevné a hezké jídlo a udělám si na něj čas, jím pomalu, koušu, před ním vypiju sklenici čisté vody, pořádně si to užiju a pak se pochválím, jak hezky jsem to snědla. Po obědě si dám čaj a odpočívám aspoň vnitřně, i když většinou pracuji. Nikam nelítám, neposkakuji, ale klidně sedím a pokračuji v činnosti. Do jedné hodiny se mi začně chtít na záchod, někdy hned po O. Ale něco vám řeknu: to je NORMÁLNÍ!!!! Střevo se přirozeně musí pohnout, když přijde nová potrava. Nenechte si namluvit, že je to něco špatného. Zadržování tohoto obsahu, co se chce dostat ven - to je dost nenormální a způsobuje zácpu. Po větším jídle se mi tohle normálně děje.

Bublinka
3x

Vedu si ,,hypochondrův deníček" a dělám si ze svého navštěvování WC srandu. Nakreslila jsem si do notýsku pitomé směšné obrázky, zapisuji, co každý den sním a kolikrát a kdy jdu. - velmi doporučuji - můžete vysledovat, co vám dělá špatně. a teď k tomu NÁVRATU KE KOŘENŮM: vždycky se mi líbilo jídlo stylu japonského ,,bento" - od všeho trochu. Trochu masa, rýže, ryby, zeleninky i třeba ovoce - zkrátka a dobře: čím více barev, tím lépe. Maminka ale vařila trochu jinak a cpala nás svými ne příliš vzhlednými a barevnými omáčkami, těstovinami a těžkými jídly.... Nechyběly bramboráky, tatranky a slazené jogurty. Já to ale neměla ráda. Myslela jsem, že je to ale tak normální, dítě si většinou nediktuje, co by rádo. Naopak dobře mi dělalo ,,bílé maso" - libové - když bylo pro rodinu kuře, chtěla jsem maso bez kůže a dávala si na talíř extra zeleninku. Rohlík s máslem ke svačině mě příliš neuspokojoval... Ve vyšších ročnících jsem si začala dělat svačinky sama - chleba a v něm sýr, salát, máslo, rajče, to, co se zrovna našlo, v létě to bylo fajn. Chleba s mrkví a pažitkou, hlavně rozmanitost a barvy. Dobře mi dělalo filé a veškeré rybičky, ačkoliv moc jsem jich v dětství nezakusila. Na vejšce jsem třela bídu s nouzí, protože rozvrh nedovoloval moc velké možnosti k chození na brigádu a vydělání peněz na kvalitnější jídlo. Ale teď už je to lepší, a víte co? Ono to zase tak drahé není. Je pravda, že bezlepkové pečivo se koupit nedá, ale pokud si doma uvaříte - kolik stojí rýže, pár korun. Stejně tak rýž. Nudle či polenta, které vám balíček vystačí na jakou dobu. Zelená čočka se nastaví rýží a na jogurty a sýry se počká do akce, jinak se kupuje jen množství, co se sní. Nejvíc stojí průmyslově vyrobené věci, ať to slyšet chcete, či nechcete. Kousek masa, brambor, rýži a mrkev koupíte za pár korun. Pomáhá mi žít bez éček a průmyslově vyrobených a modifikovaných věcí a lepku. Můj sen je mít malý baráček, pár slepic na domácí vejce a nějakou drůbež na maso, možná i prasátko. V létě bylinky do polívky a mrkvičku ze zahrádky. Neskutečně se mi ulevilo, chce to jen chtít, trochu začít sledovat své tělo, jíst tak, aby vám to přinášelo radost, trávení začíná ve vaší puse, sousto plné stresu způsobí stres i žaludku a natož střevům. Všechno jde, když se chce. Zamyslete se, poslouchejte své tělo, vy v něm musíte žít. Nemyslím si, že tohle je rada pro všechny nemocné jedince, rozhodně to netvrdím, myslím, že každý musí vysledovat sám, co mu dělá a nedělá dobře, vzpomínejte, přeji vám všem hodně sil v boji. Bojujte. Snad jsem vám pomohla. Bublinka

Ivetasek

Měla jsem to samé,kdo nezažil, nepochopí,jaká je to hrůza..Doporučuji po ránu Psylium dvě čajové lžičky do dvou deci vlažné vody , zapít ještě jednou dvěma deci vody a budete mít pokoj, je to doslova zázrak.Určitě to pomuže. Život je zas fajn.

Martina

Taky to moc dobře znám. U mě to tedy byly vždycky velké bolesti břicha, nemožnost se vyprázdnit, a to třeba i tři dny, břicho nafouklé jak balón. A to pořád dokola. Kdo to nezná, asi jen těžko pochopí. Dneska už se cítím podstatně líp, ale byly časy, kdy jsem z toho byla skoro na prášky. A co mi pomohlo? Upravila jsem jídelníček, něco vyřadila, něco naopak doplnila, hlavně tedy potraviny s dostatkem vlákniny, začala jíst víckrát denně menší porce. Beru dlouhodobě probiotika Biopron IB-Symbio, které obsahují vlákninu psyllium a inulín, ze začátku dva, teď už jen jeden sáček denně. Pomáhá mi i pohyb, našla jsem si nový koníček, tzv. nordic walking. Člověk si při něm krásně vyčistí hlavu.

Heške

Dráždivým tračníkem trpím spoustu let. Cesty do práce jsou hrůza, nestačí si odskočit doma, dovolené na houby, návštěvy jakbysmet. A co já jsem se naplatila peněz na veřejných záchodcích, co parčíků jsem na cestách městy poznala! O katastrofálních nehodách nemluvě, ty první byly strašně ponižující, ale člověk si zvykne. Teď už prostě sebou nosím v tašce věci na převlečení. Možná se ale blýská na lepší časy, po jedné nedávné střevní infekci jsem dostala radu, ať si koupím probiotika. Inu, tonoucí se stébla chytá a tak jsem je zakoupila (konkrétně Biopron). Nechtěla bych se předčasně radovat, ale musím konstatovat, že od té doby jsem zatím nemusela po cestě vyhledat WC, nehledě na to, že stolici mám po letech formovanou do válečků! Ta probiotika beru asi 14 dní a v lékárně mi řekli, že není problém brát je dlouhodobě, tak držte palce, ať to není jen chvilkové zlepšení a všem s podobnými problémy držím palce zase já.

Jana Kučerová

Já s touto diagnozou žiju již rok.U mě to začalo díky vypjatým stresovým situacím,kdy nám vážně onemocněla dcera.Začala jsem trpět na nevysvětlitelné průjmy,nevěděla jsem z čeho,po čem,proč.Nejvíc mě to obtěžovalo ráno a někdy i během dne,kolikrát i na totálně nevhodných místech,kde nebylo v dosahu wc,no,šílené.Už tohle samo o sobě je dost stresující.Vyřadila jsem jídla,po kterých se problémy ještě zhoršovaly,nepiju perlivé vody a limonády.Naopak mi poradil doktor konzumaci zakysaných výrobků.Já si koupila v lékárně ještě výbornou probiotickou kvasinku,která je na vše možné druhy průjmů.Ted jen doufám,že se to brzy aspon upraví,abych mohla normálně fungovat.

Jarda

Snad můj komentář někomu pomůže. Dráždivý tračník je takový spolehlivý špatný kamarád, že kdykoliv si na něj vzpomenete, tak se zaručeně ozve. Vždyť to znáte, jste v situaci, kdy by se vám nejmíň hodilo někde hledat záchod, tak si vzpomenete, že teď by se vám to fakt nehodilo a ono ejhle, kámoš tračník se ozve. A o tom to celé je. Spouštěčem jsou konkrétní myšlenky, které spolehlivě dokáží to, že se váš kámoš na vás "nevybodne" a přispěchá "na pomoc". Uvědomit si ty myšlenky je základ a pak už je to jen krůček k tomu, říct tračníku bye bye. Dá se toho zbavit jednou pro vždy. Mě se to po 30 letech povedlo ze dne na den.

Lucie

Dobrý den Jardo, mohu se zeptat na podrobnosti Vašeho úspěšného vyléčení. Jak se Vám to podařilo? Co si myslíte, že Vám nejvíce pomohlo? Předem Vám děkuji... Tračníku zbohem!!!!!!

Jarda

Dobrý den, Lucie. Pomohla mi terapie metodou RUŠ. Odkazy na terapeuty najdete na internetu. Pokud chcete ve svém životě pozitivní změnu, tak neváhejte ani na okamžik.

Eva
1x

Prosím můžete mi napsat na [email protected] jal se Vám to povedlo? Děkuji

alena

Když mám tento problém, je to hrůza. Jdu třeba za den 12x. Ale není to průjem, je to tužší stolice. Ovšem pocit nutkání je takový, že prostě musím !!.Určitě je to i složením stravy a stres tomu napomáhá.Konečník je pak bolestivý a nepomáhá ani koupel z dubové kůry.Nevím jek to řešit, Všechny zdravím

Jarda

Úprava stravy tento problém neřeší. Může ho zmírnit, ale na vině je psychika. Moje doporučení je viz komentář výše.

Eva

Já trpěla deset let, než nsem se rozhodla to řešit. Na dráždivý tračník užívám tobolky dělané v lémárně na předpis, kalcium s kodeinem a od prvního užití mám klid. Kodeinu je jen minimální množství, takže zpomalí jen střeva, nikoliv mne, nako celý organismus. Život je opět báječný😊😎

Lada

Dobrý den, předem Vás tady všechny zdravím. Našla jsem tuto diskusi a moc bych vás prosila, zda někdo chodíte na tuto diskusi,aby jste jen dali vědět a já bych napsala více. Jsem JEDNA Z VÁS . Krásný den vám všem.

Lenka

Me taky moc pomohlo zjistit, ze v tom nejsem sama, mam problemy uz od 19cti let a ted je mi 31, chodim na psicharnu uz 9 let a hodne mi p.doktorka pomohla, hlavni puvod problemu je mozna v hlave, ale jsem si jista, ze v tom ma taky trochu prsty genetika. Vetsina doktoru rika, ze je to nemoc dnesni doby, ale uz muj deda chodil domu z kalhotami v ruce. Oba mi rodice maji ulcerozni kolitydu. Myslim, ze casem se k ni taky dopracuju.. Je to boj a buh vi, ze nekdy uz se mi bojovat nechce, zatim jsem tady.

Alena
1x

Dobrý den všem, jsem ráda, že nejsem jediná, kdo na to trpí... Vyzkoušela jsem snad všechny možné diety a nic. Nevěděla jsem si už rady a pak mi doporučila kamarádka Enterosgel. Je to super věc, všem doporučuji.

Helena

Kdo to nezažil nepochopí.mela jsem to rok po porodu.dva roky pak klid.ted znovu..kolikrát se bojím vyjít z domu.v autobuse trpím že se po...chodím do poradny na doporučení primáře.byla jsem na kolonoskopii..vše v pořádku..výlety dovolená...radši odmítnu.nakupovat chodím kde je WC..teď nasazen sulpirol tak uvidím...je to ale běh na dlouhou trat

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Výlet do Telče

Výlet do Telče.... Zuzana Lamačová

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce