Inzerce

Je váš partner stále unavený? Pozor, může to být příznak vážné choroby!

Jsem unavený, vystresovaný, na nic nemám energii. Takové věty jsme zvyklí ve svém okolí slýchat často, proto jim už ani nepřikládáme větší význam. více ...

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Alena K.

Dobrý den, reaguji na pasáž o nemoci zvané chronický únavový syndrom neboli - výstižněji - myalgická encefalomyelitida, ve zkratce ME/CFS. Čerpám z vlastních zkušeností. Toto onemocnění je opravdu náročné na psychiku, avšak nejedná se, jak by mohlo z článku vyznít, o psychické onemocnění! Nejtěžší na této prokazatelně biologicky podmíněné chorobě je právě její stigmatizace a odkazování na psychiku. Lékaři a vědci, kteří se nemocí opravdu do hloubky zabývají, se právě toto snaží sdělit všem nevěřícím. Před několika dny zveřejnila americká medicínská autorita CDC (Centrum pro kontrolu nemocí) videozprávu s názvem Chronic Fatigue Syndrome: It's Real, and We Can Do Better, kde MUDr. Elisabeth Unger apeluje na lékaře na celém světě, aby změnili přístup k nemocným. Ano, ME/CFS je vážný problém ničící zdraví, na který zatím neexistuje lék. Jedinou opravdu účinnou obranou, která je zatím známá, je naučit se nemoc "poslouchat". Překonávání příznaků za každou cenu, zejména v prvních měsících po vzplanutí, vede jen ke zhoršení stupně postižení, často nevratnému, a k dramatickému snížení šance na alespoň částečné uzdravení. Bohužel je o tom mezi lékaři málo známo. Následky nevolnosti po námaze (PEM) ani přínos metody zvané anglicky pacing (pohybovat se ve svém energetickém limitu, opatrně dávkovat zátěž) vám téměř žádný lékař nevysvětlí. Přeji hodně sil!

Marta

Plně souhlasím s předchozím příspěvkem. Touto chorobou trpím už více než 10 let a také jsem se s ní nakonec dostala na psychiatrii (bez výsledku), i když ji pociťuji jako nemoc těla, jako by mi buňky najednou (nástup byl velice rychlý) přestaly vyrábět energii nebo jako by se mi vybily baterky, které ne a ne se znovu nabít. Jen někdy po velmi dlouhém odpočinku se trochu dobijí, ale nikdy ne úplně. Kromě toho tuto nezměrnou únavu doprovází celá řada dalších výše zmíněných příznaků (bolest svalů, kloubů, zvýšená teplota po námaze, poruchy s koncentrací atd.), to vše velice snižuje kvalitu života. A u doktorů se člověk setká jen s nepochopením, nedůvěrou a odmítnutím, takže se v tom člověk stejně nakonec "plácá" sám.

Loena

Také souhlasím s příspěvkem výše. ME/CFS trpím už dlouhá léta a jediné, co mi trochu usnadňuje život, je právě ten výše zmíněný pacing. Ještě než jsem si o této metodě něco přečetla tady http://me-cfs.eu/co-je-zakladem-lecby-mecfs/, tak už jsem sama na sobě vypozorovala, že když například vyluxuji celou místnost naráz, tak se u toho zadýchám, rozběhne se mi rychle srdce a začne se mi motat hlava a dostaví se celková nevolnost, zatímco když si místnost rozdělím a vysaji nejdřív obývací část, pak si chvíli lehnu na gauč a třeba za 10-15 minut dodělám kuchyňský kout a chodbičku, tak to dokážu zvládnout, aniž by se mi udělalo následně špatně a musela jsem proležet zbytek odpoledne ve stavu, jako při chřipce a těžké kocovině. To je prostě nějaká reakce těla na energetickou krizi, kterou nesmím dopustit. Zkrátka se při této nemoci musejí dělat obyčejné věci jinak než dřív. I sebemenší činnost si rozdělit na etapy a pak se dá aspoň trochu něco zvládnout. Ne pořád a všechno, protože jsou období, kdy nejde vůbec nic. Ale když nejsem úplně v tom nejhorším stavu, tak to jde pomalu a po kousíčkách trochu něco tímto způsobem zvládnout. Zdaleka ne tolik, jako dřív, ale víc, než když se pacing nedodržuje. Takže takhle jsem schopná uvařit - nejdříve si připravím suroviny - nakrájím cibuli, maso, pak odpočinek a pokračování až za deset patnáct minut, kdy se přesunu ke sporáku. Žehlení jen 15 min a pauza. Každý si to musí otestovat, jestli mu vyhovuje 5, 10, 15 nebo 20 minut činnosti a odpočinku. A dá to práci naučit se to dodržovat, protože třeba já mám přirozenou potřebu neodcházet od rozdělané práce, ale všechno pěkně dokončit. No jo, ale když to dodělám, tak pak třeba celý den nebo i několik dní jsem odepsaná. Takže zkušenost donutí to takhle dělat a všechno si rozkouskovat na malé etapy. Snad se brzy podaří přijít na to, proč naše těla nemají najednou dost energie. Mně se to také stalo ze dne na den a dlouho mi trvalo přestat s tím bojovat a spíš se tomu naučit přizpůsobit.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 358 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kontaktní čočky: správným výběrem roztoku prodloužíte životnost a ušetříte peníze

Péče o kontaktní čočky (vyjma jednodenních) obnáší také čištění a uchovávání přes noc. K tomu potřebujeme roztoky. Mnoho lidí ale nesprávným výběrem nevědomky zkracuje životnost jak čoček, tak roztoků, a zbytečně tak zatěžuje peněženku a možná i riskuje infekci. Jak roztoky vybírat a používat správně, abyste prodloužili životnost čoček na maximum, radí kontaktolog e-shopu VašeČočky.cz Daniel Szarvas.

Rakovina děložního čípku. Jediná rakovina, proti které existuje očkování

Rakovina děložního čípku je jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze téměř ve všech případech předejít. Proč je tedy v ČR každoročně zjištěno u 800 žen, z nichž zhruba 360 nemoci ročně podlehne? Podle předních odborníků je na vině hlavně nízká proočkovanost proti původci této nemoci, lidskému papilomaviru (HPV), malý zájem žen o preventivní gynekologické prohlídky klesající s rostoucím věkem, a nízká frekvence využívání vysoce citlivých testů na průkaz HPV.

Máte některý z příznaků koronaviru nebo jste se setkal s nakaženým? Co dělat?

Jak se správně chovat, pokud má člověk příznaky koronaviru anebo se setkal s někým nakaženým?

Jak je to s nárokem na bezplatné očkování proti chřipce a pneumokokům u seniorů?

Proměnlivé počasí podzimních a zimních měsíců přispívá ke zvýšenému výskytu onemocnění virového i bakteriálního původu – akutních respiračních onemocnění, chřipek a následně také pneumokokových infekcí, které mohou v závažných případech končit i smrtí. Riziko onemocnění lze přitom snížit očkováním, které patří k nejúčinnějším prostředkům prevence. Navíc obě vakcíny jsou pro lidi starší 65 let zcela hrazeny zdravotními pojišťovnami a očkování lze aplikovat současně při jedné návštěvě lékaře.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.