Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Je váš partner stále unavený? Pozor, může to být příznak vážné choroby!

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 11308x )

Jsem unavený, vystresovaný, na nic nemám energii. Takové věty jsme zvyklí ve svém okolí slýchat často, proto jim už ani nepřikládáme větší význam.

shutterstock.com

V produktivním věku si dnes každý sahá na hranu svých možností, ať už pod tlakem náročného zaměstnání, rodiny nebo všeho dohromady. A muži mají navíc tendenci o svých problémech moc nemluvit. Pokud si ale na neustálou únavu stěžuje váš partner každý večer, a dokonce i ráno nebo po víkendu či dovolené, měli byste zpozornět. Únava totiž může být varovným signálem počínajícího vážného onemocnění.

Přimějte partnera k návštěvě lékaře

Únava při nedostatku spánku nebo po náročných psychických či fyzických aktivitách je pochopitelná a vcelku rychle odezní, když se člověk vrátí k dodržování správné životosprávy. Jako možný příznak vážné choroby ji můžete začít brát ve chvíli, kdy se vyskytuje dlouhodobě a neustává ani po důkladném odpočinku. Přesto ji lidé mají tendenci spíše přehlížet a překonávat silou vůle, protože přece všichni žijeme rychle a chceme toho v životě hodně stihnout. Jestliže u vašeho partnera sledujete dlouhotrvající únavu spojenou se ztrátou životní energie, nebojte se ho upozornit na to, aby problém nepodceňoval a začal ho řešit včas. Nikdy se ale nesnažte partnera diagnostikovat pomocí informací nalezených na internetu - přesnou diagnózu by měl vždy určit odborný lékař.

Které nemoci provází zvýšená únava?

Nevysvětlitelný a dlouhodobý pocit únavy může být projevem chronického stresu či deprese, cukrovky, spánkové apnoe, porušené funkce štítné žlázy nebo třeba také počínající roztroušené sklerózy či chronického únavového syndromu. Následující přehled onemocnění, u nichž je únava výrazným symptomem, ale rozhodně neberte jako vyčerpávající. Častá únava totiž může provázet celou řadu dalších vážných i lehčích onemocnění a vždy je potřeba poradit se o problémech se svým lékařem.

Roztroušená skleróza (RS)

Chronické autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá ochranný obal nervových vláken centrálního nervového systému, což způsobuje zánět a zhoršení schopnosti nervových buněk v mozku a míše spolu komunikovat. Později dochází až k zániku nervové buňky, který je nevratný. Příznaky se často liší, jde hlavně o změny vidění i bolest v očích, brnění či znecitlivění končetin, slabost, neobratnost, zakopávání a porucha rovnováhy. Dále také problémy s řečí či polykáním a vyprazdňováním, sexuální dysfunkce. V začátku jsou přitom často jedinými signifikantními příznaky značná únava, zhoršená schopnost soustředění, zapomnětlivost a výkyvy nálad.
„Přibližně 85 % pacientů postihuje relaps-remitentní forma roztroušené sklerózy, kdy dochází k opakovanému střídání příznaků nemoci a klidového období. Naproti tomu asi 10 % nemocných se potýká s primárně progresivní formou, kdy po nástupu prvních příznaků nemoci nenásleduje klidové období a u pacientů se postupně prohlubuje a narůstá invalidita,“ vysvětlila prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí lékařka Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. RS postihuje především mladé dospělé ve věku 20-40 let, kteří mají často tendenci příznaky zaměňovat za vyčerpání z hektického životního stylu. Včasný záchyt onemocnění a zahájení léčby zvyšuje šance na lepší standard života a pomáhá eliminovat psychické dopady onemocnění. Ty hrají zásadní roli – v aktuálním průzkumu společnosti Roche „MS MindSet Survey” přiznává 96 % pacientů, že kvůli symptomům RS zmeškalo významné osobní i společenské události. Terapie RS spočívá nejčastěji v biologické léčbě a velmi důležitá je zdravá životospráva a role fyzioterapeuta, tedy pravidelné cvičení.

Čtěte také: První příznaky roztroušené sklerózy

Cukrovka (diabetes mellitus)

Jedná se o onemocnění metabolismu podmíněné nedostatkem inzulinu, které je způsobeno zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykemií). Mezi jeho nejčastější příznaky u dětí i dospělých patří abnormální žízeň a časté močení, ale také hubnutí i bez dietních omezení, únava a malátnost, nebo dokonce poruchy vědomí. Mezi dva hlavní druhy cukrovky spadá diabetes mellitus prvního typu, který se většinou objevuje u dětí, a druhého typu vyskytujícího se u dospělých.
Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení. Ta jsou sice individuální, každý pacient ale musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize.

Čtěte také: Prediabetes je varování našeho těla, že máme poslední šanci vyhnout se cukrovce

Onemocnění štítné žlázy

Některé z onemocnění štítné žlázy postihne během života až desetinu populace, ženy až osmkrát častěji než muže. Jen v Česku trpí sníženou funkcí štítné žlázy (hypotyreózou) 525 tisíc osob a zvýšenou funkcí štítné žlázy (hypertyreózou) 105 tisíc osob. Pouze každý druhý pacient si však je svého onemocnění vědom. Štítná žláza produkuje hormony, které jsou potřebné pro všechny metabolické děje v těle. Jestliže štítná žláza produkuje hormonů málo, nebo naopak moc, projeví se to na fyzickém i psychickém zdraví člověka. Pokud dojde k včasné diagnostice nemoci a dodržuje se doporučená léčba, nemusí onemocnění zanechat žádné trvalé následky.

Čtěte také: Poruchy štítné žlázy. Jak je poznáme?

Spánková apnoe

Syndrom spánkové apnoe (SAS) je poměrně časté onemocnění. Jedná se o jednu z mnoha typů poruch spánku provázenou zhoršeným dýcháním, která vede až k zástavě dechu. Zástavy dechu, tzv. apnoické pauzy, bývají delší než 10 sekund a vyskytují se s frekvencí více než 10 za hodinu. Apnoe se projevuje chrápáním a tělo je při ní nedostatečně zásobováno kyslíkem. Syndromem spánkové apnoe trpí v populaci do 10 % lidí, častěji jsou postiženi muži nad 40 let věku, rizikovým faktorem pro vznik onemocnění je obezita.

Čtěte také: Syndrom spánkové apnoe je třeba odlišit od pouhého chrápání

Chronický únavový syndrom

Přestože je některými odborníky jeho existence stále zpochybňována, reálně se vyskytuje u 2-3 % populace. Kromě neustávající únavy trvající déle než 6 měsíců, která omezuje aktivity nemocného až pod 50 % oproti původnímu stavu, mohou být dalšími příznaky únavového syndromu zvýšená tělesná teplota (zvláště po fyzické či psychické námaze), dlouhodobé bolesti v krku, zvýšená citlivost a zvětšení mízních uzlin, bolesti svalů, kloubů a hlavy, poruchy spánku, světloplachost, zapomnětlivost, neklid, úzkost a další neuropsychické změny. Až polovina lidí se z nemoci dostane sama bez odborné pomoci, nicméně u druhé poloviny pacientů je potřeba vyhledat odborníka a postupovat dle jeho doporučení. Častou překážkou v léčbě této nemoci bývá neochota pacienta přijmout fakt, že je opravdu nemocný a že bude muset začít pracovat i se svou psychikou, a na druhé straně i neochota lékařů uznat chronický únavový syndrom jako vážný problém ohrožující zdraví.

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Alena K.
1x

Dobrý den, reaguji na pasáž o nemoci zvané chronický únavový syndrom neboli - výstižněji - myalgická encefalomyelitida, ve zkratce ME/CFS. Čerpám z vlastních zkušeností. Toto onemocnění je opravdu náročné na psychiku, avšak nejedná se, jak by mohlo z článku vyznít, o psychické onemocnění! Nejtěžší na této prokazatelně biologicky podmíněné chorobě je právě její stigmatizace a odkazování na psychiku. Lékaři a vědci, kteří se nemocí opravdu do hloubky zabývají, se právě toto snaží sdělit všem nevěřícím. Před několika dny zveřejnila americká medicínská autorita CDC (Centrum pro kontrolu nemocí) videozprávu s názvem Chronic Fatigue Syndrome: It's Real, and We Can Do Better, kde MUDr. Elisabeth Unger apeluje na lékaře na celém světě, aby změnili přístup k nemocným. Ano, ME/CFS je vážný problém ničící zdraví, na který zatím neexistuje lék. Jedinou opravdu účinnou obranou, která je zatím známá, je naučit se nemoc "poslouchat". Překonávání příznaků za každou cenu, zejména v prvních měsících po vzplanutí, vede jen ke zhoršení stupně postižení, často nevratnému, a k dramatickému snížení šance na alespoň částečné uzdravení. Bohužel je o tom mezi lékaři málo známo. Následky nevolnosti po námaze (PEM) ani přínos metody zvané anglicky pacing (pohybovat se ve svém energetickém limitu, opatrně dávkovat zátěž) vám téměř žádný lékař nevysvětlí. Přeji hodně sil!

Marta

Plně souhlasím s předchozím příspěvkem. Touto chorobou trpím už více než 10 let a také jsem se s ní nakonec dostala na psychiatrii (bez výsledku), i když ji pociťuji jako nemoc těla, jako by mi buňky najednou (nástup byl velice rychlý) přestaly vyrábět energii nebo jako by se mi vybily baterky, které ne a ne se znovu nabít. Jen někdy po velmi dlouhém odpočinku se trochu dobijí, ale nikdy ne úplně. Kromě toho tuto nezměrnou únavu doprovází celá řada dalších výše zmíněných příznaků (bolest svalů, kloubů, zvýšená teplota po námaze, poruchy s koncentrací atd.), to vše velice snižuje kvalitu života. A u doktorů se člověk setká jen s nepochopením, nedůvěrou a odmítnutím, takže se v tom člověk stejně nakonec "plácá" sám.

Loena

Také souhlasím s příspěvkem výše. ME/CFS trpím už dlouhá léta a jediné, co mi trochu usnadňuje život, je právě ten výše zmíněný pacing. Ještě než jsem si o této metodě něco přečetla tady http://me-cfs.eu/co-je-zakladem-lecby-mecfs/, tak už jsem sama na sobě vypozorovala, že když například vyluxuji celou místnost naráz, tak se u toho zadýchám, rozběhne se mi rychle srdce a začne se mi motat hlava a dostaví se celková nevolnost, zatímco když si místnost rozdělím a vysaji nejdřív obývací část, pak si chvíli lehnu na gauč a třeba za 10-15 minut dodělám kuchyňský kout a chodbičku, tak to dokážu zvládnout, aniž by se mi udělalo následně špatně a musela jsem proležet zbytek odpoledne ve stavu, jako při chřipce a těžké kocovině. To je prostě nějaká reakce těla na energetickou krizi, kterou nesmím dopustit. Zkrátka se při této nemoci musejí dělat obyčejné věci jinak než dřív. I sebemenší činnost si rozdělit na etapy a pak se dá aspoň trochu něco zvládnout. Ne pořád a všechno, protože jsou období, kdy nejde vůbec nic. Ale když nejsem úplně v tom nejhorším stavu, tak to jde pomalu a po kousíčkách trochu něco tímto způsobem zvládnout. Zdaleka ne tolik, jako dřív, ale víc, než když se pacing nedodržuje. Takže takhle jsem schopná uvařit - nejdříve si připravím suroviny - nakrájím cibuli, maso, pak odpočinek a pokračování až za deset patnáct minut, kdy se přesunu ke sporáku. Žehlení jen 15 min a pauza. Každý si to musí otestovat, jestli mu vyhovuje 5, 10, 15 nebo 20 minut činnosti a odpočinku. A dá to práci naučit se to dodržovat, protože třeba já mám přirozenou potřebu neodcházet od rozdělané práce, ale všechno pěkně dokončit. No jo, ale když to dodělám, tak pak třeba celý den nebo i několik dní jsem odepsaná. Takže zkušenost donutí to takhle dělat a všechno si rozkouskovat na malé etapy. Snad se brzy podaří přijít na to, proč naše těla nemají najednou dost energie. Mně se to také stalo ze dne na den a dlouho mi trvalo přestat s tím bojovat a spíš se tomu naučit přizpůsobit.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.

Poruchy potence u diabetiků

Sexuální život významně ovlivňuje kvalitu života většiny lidí, včetně nemocných s diabetem mellitem. Právě poruchy sexuálního života, poruchy potence patří mezi častě obtíže, kterých se diabetici obávají. Zatímco u žen se sexuální poruchy pozorují zřídka, dokonce není ani ovlivněna jejich plodnost. U mužů jsou sexuální poruchy mnohem častější.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce