Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Poruchy štítné žlázy. Jak je poznáme?

( aktualizováno 19. dubna 2024, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 85891x )

Štítná žláza je životně důležitý orgán. Hormony štítné žlázy zasahují do všech metabolických dějů a významně ovlivňují všechny ostatní orgány v těle člověka. Choroby štítné žlázy jsou v populaci časté a postihují nejméně 5–10 % obyvatelstva. Pokud jsou včas odhaleny, je většina případů dobře léčitelná a onemocnění nezanechává žádné trvalé následky.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin zvyšují spotřebu kyslíku v organismu, zrychlují metabolismus, tedy látkovou výměnu a ovlivňují také růst a vývoj. V průběhu vývoje působí také na diferenciaci mozku a ovlivňují termoregulaci, tvorbu tepla. Kalcitonin je hormonálně aktivní látka, která ovlivňuje hladinu vápníku v krvi. Tvorba hormonů štítné žlázy je závislá na řízení z vyšších center, konkrétně z části mozku, zvané hypofyza a hypotalamus. Pro správnou funkci štítné žlázy je důležitá přítomnost jodu, ze kterého jsou hormony tvořeny.

Čtěte také: Nedostatek jódu poznáte i podle únavy a studených rukou

Proč štítná žláza onemocní?

Důvodů, proč štítná žláza nepracuje dostatečně, je několik: autoimunitní onemocnění, které způsobí, že imunitní systém „nerozpozná“ žlázu a napadne ji, což vede k její destrukci. Dále pak špatná výživa a nedostatek bílkovin a mikronutrientů (vitamínů a minerálů), stres, vyžerpání, chemické látky v prostředí a ve stravě, přetížení organismu, nedostatek spánku a odpočinku. Příčinou může být i nádor nebo ozáření štítné žlázy. Tento problém ale může být i vrozený.

Varovné signály poruchy štítné žlázy

Nemoci štítné žlázy jsou častější u žen. Nejčastější je její snížená činnost - hypotyreóza a zvýšená činnost - hypertyreóza, které mají protikladné příznaky.

Přibývání na váze nebo ztráta

Nevysvětlená změna hmotnosti je jedním z nejčastějších příznaků poruchy štítné žlázy. Přibývání na váze, zejména v důsledku zadržování vody v těle, která se hromadí hlavně v dolních končetinách, může signalizovat nízké hladiny hormonů štítné žlázy, stav se nazývá hypotyreóza. Naproti tomu v případě, že štítná žláza produkuje více hormonů, než tělo potřebuje, může dojít nečekaně ke ztrátě hmotnosti. Toto je zpravidla příznak hypertyreózy. Hypotyreóza je mnohem častější.

Zvětšení štítné žlázy

Zvětšená štítná žláza(struma) nemusí však být na krku vůbec viditelná ani hmatná, protože je uložena poměrně hluboko. Následkem tohoto zvětšení je chraplavý hlas, nemocný může mít pocity tlaku v krku, dechové či polykací potíže aj. Někdy otok v krku může být důsledkem rakoviny štítné žlázy nebo uzlin. Tyto potíže nemusí souviset se štítnou žlázou.

Změny tepové frekvence

Hormony štítné žlázy ovlivňují téměř každý orgán v těle a mohou tedy ovlivnit i to, jak rychle tluče srdce. Lidé s hypotyreózou si často všimnou, že jejich tepová frekvence je pomalejší než obvykle. Hypertyreóza naopak může srdeční činnost urychlit. To může také vyvolat zvýšení krevního tlaku a pocit bušení srdce.

Únava a změny nálady

Poruchy štítné žlázy mohou mít znatelný vliv na energetické hladiny a nálady. Hypotyreóza může vést k pocitům únavy, člověk může pociťovat depresivní stavy a smutek. Hypertyreóza může způsobit úzkost, potíže se spánkem, neklid a podrážděnost.

Ztráta vlasů

Vypadávání vlasů je další známkou toho, že jsou hormony štítné žlázy z rovnováhy. Oba hypotyreóza a hypertyreóza může způsobit vypadávání vlasů.  Vlasy se stávají suchými a lámavými, začnou snadno vypadávat. Ve většině případů vlasy dorostou, jakmile se onemocnění štítné žlázy stabilizuje. Taktéž nehty jsou křehčí a pleť se stává suchou.

Porucha termoregulace

Poruchy štítné žlázy mohou narušit schopnost těla regulovat tělesnou teplotu. Lidé s hypotyreózou mohou cítit chlad častěji než obvykle. Ruce a nohy jsou chladné, člověk může pociťovat až zimnici. Hypertyreóza má tendenci mít opačný účinek, což způsobuje nadměrné pocení a averzi vůči teplu.

Střevní problémy

Hormonální změny ovlivňují také naše trávení a dochází k zácpě nebo naopak k průjmům.

Problémy svalů a kloubů

Náhlá necitlivost, brnění, nebo bolest v končetinách. Vzácností není ani obecná ztuhlost svalů a kloubů.

Problémy s cholesterolem

Příliš velká, nebo naopak nízká hladina cholesterolu v krvi.

Problémy s očima

Mnoho lidí s hypertyreózou má problémy s očima - mají je zarudlé, podrážděné, suché a oteklé. Objevuje se zvýšený tlak na oční nerv a na tkáň v očnici, což způsobuje vylézání očí z očních důlků.

Nepravidelná menstruace, poruchy plodnosti, ztráta libida

Změna cyklu, vynechání menses a nepravidelnost. Také problémy s oplodněním jsou jedním z ukazatelů poruchy štítné žlázy.

Další příznaky hypotyreózy:

 • suchá kůže a křehké nehty
 • necitlivost nebo brnění v rukách
 • zácpa
 • abnormální menstruace

Čtěte také: Hypotyreóza

Další příznaky hypertyreózy:

 • svalová slabost a třes
 • poruchy vidění
 • průjem
 • nepravidelná menstruace

Poruchy štítné žlázy nebo menopauza?

Vzhledem k tomu, že porucha štítné žlázy může způsobit změny v menstruačním cyklu a nálady, příznaky jsou často mylně považovány za menopauzu. Je-li podezření na problém se štítnou žlázou, jednoduchý krevní test může určit, zda je skutečným viníkem menopauza nebo onemocnění štítné žlázy - nebo kombinace těchto dvou.

Kdo by měl být testován?

 • Porucha štítné žlázy v minulosti u pacienta nebo v rodině
 • Struma nebo uzly ve štítné žláze v minulosti u pacienta nebo v rodině
 • Cukrovka 1. typu a některé poruchy imunity u pacienta nebo v rodině (celiakie, perniciózní anemie a jiné)
 • Přítomnost příznaků, které svědčí pro možnou poruchu štítné žlázy
 • Pozitivní protilátky proti štítné žláze
 • Některé laboratorní nálezy (např. zvýšený cholesterol)
 • Ozáření v minulosti
 • Léčba některými léky (amiodaron, biologická léčba, lithium)
 • Neplodnost, prodělaný potrat či předčasný porod

Široký výběr diagnostických testů naleznete na Lékárna.cz.

Zdroj: webmd.com

Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy)

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která vytváří a do krve vydává hormony - tyroxin a trijodotyronin - regulující intenzitu látkové přeměny a ovlivňující vývoj organizmu včetně vývoje mozku. Nemocní s onemocněním štítné žlázy jsou nejčastějšími návštěvníky endokrinologických ambulancí.

Sonografie (vyšetřování ultrazvukem)

Vyšetřování ultrazvukem je v současnosti základní a pravděpodobně i nejrozšířenější zobrazovací diagnostickou metodou. Má totiž mnoho předností: nezatěžuje vyšetřovaný organizmus pronikavým zářením ani nutností podávat kontrastní látku jako metody rentgenové, a vyšetřovací přístroj není zdaleka tak drahý jako u počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MR). Navíc lze, je-li to potřeba, vyšetřovat přímo u lůžka nemocného. Vyšetření je možno dokumentovat: jednotlivé záběry na speciální papír nebo celý průběh na videokazetu.

Počítačová tomografie (CT)

Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.

Porucha štítné žlázy

Dcera trpí poruchou štítné žlázy, užívá LETROX 50 jednou denně jednu tabletu. Chtěl bych se zeptat zda to jde léčit homeopatií. Josef

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce