Syndrom spánkové apnoe je třeba odlišit od pouhého chrápání

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6179x )

Syndrom spánkové apnoe je onemocněním, které se projevuje pauzami při dýchání v průběhu spánku. Je třeba jej odlišit od pouhého chrápání, které lze charakterizovat jako nepříjemný zvukový fenomén, při němž ale nedochází k ohrožení zdraví.

shutterstock.com

Chrápání postihuje 10 až 20 procent populace do 35 let věku. S přibývajícím věkem procento výskytu významně stoupá. V 60. roce věku se může vyskytovat u 50 až 60 procent mužů a 30 až 40 procent žen. Chrápání je třikrát častější u obézních jedinců.

Čtěte také: Špatně spíte? Je na čase navštívit lékaře.

Při hodnocení chrápání musíme zásadně odlišovat dvě kategorie:

1. chrápání jakožto zvukový a zdraví neohrožující fenomén při spánku,

2. tzv. spánkovou apnoe (0SA), při níž dochází k dechovým poruchám, či lépe řečeno dechovým pauzám, které již mohou představovat zdravotní komplikaci.

Příčiny chrápání a obstrukční spánkové apnoe

Příčiny chrápání a obstrukční spánkové apnoe lze rozdělit na poruchy centrální, které nelze chirurgicky ovlivnit, a poruchy místní a celkové. Při centrální apnoe je navíc porušen průtok vdechovaného vzduchu plícemi a není přítomen pohyb hrudníku. Jedná se o neurologickou poruchu v oblasti mozkového centra, které je zodpovědné za kontrolu dýchání.

Místní příčiny

 • oslabená funkce svalů měkkého patra, jazyka a hltanu,
 • mechanická obstrukce v horních dýchacích cestách (zvětšená nosní mandle, zvětšené krční mandle, deformace čelisti a zubů, cysty atd.),
 • nadměrné prodloužení měkkého patra a čípku dolů a dozadu,
 • omezení průchodu vdechovaného vzduchu nosem (deformace nosní přepážky, záněty vedlejších dutin nosních, nosní polypy, alergická i nealergická zduření nosní sliznice, nádory nosní sliznice atd.).

Celkové příčiny

 • nadváha - nadměrná tělesná hmotnost hraje při chrápání a OSA významnou roli,
 • alkohol a medikamenty,
 • hormonální poruchy (hypotyreóza),
 • infekce nervového systému (neuroinfekce),
 • poruchy látkové výměny (úplavice močová),
 • další.

Čtěte také: Poruchy spánku nelze dlouhodobě podceňovat

Diagnostika u prostého chrápání a obstrukční spánkové apnoe

Přístup k diagnostice příčin chrápání a stanovení typu ventilační poruchy musí být komplexní, a vyžaduje tedy spolupráci několika lékařských oborů, jakými jsou otorinolaryngologie (ORL), neurologie - spánková laboratoř, pediatrie, alergologie, kardiologie a plicní lékařství - vždy individuálně podle potřeb nemocného.

Doporučený diagnostický postup

 • Cílená anamnéza (pokud možno i od partnera/ky);
 • Subjektivně – nedostatečně osvěžující spánek, zvýšená denní spavost;
 • Otorinolaryngologické vyšetření (ORL) včetně vyšetření endoskopického se stanovením rozsahu možné obstrukce v horních dýchacích cestách,
 • Polysomnografické vyšetření ve spánkové laboratoři s monitorováním EEG (mozková aktivita, dýchání nos-ústa, dýchání hrudníkem a břichem, EKG vyšetření, svalová aktivita, oční pohyby, nasycení krve kyslíkem (saturace O2) a další biologické parametry. Odlišení prosté ronchopatie od SAS a obstrukčních apnoických pauz od centrálních.
 • Zobrazovací metody - rtg cefalometrie, která je přesnou metodou k určení anatomických odchylek na lebce, CT, MR

Vlastní výsledky jednotlivých vyšetření jsou pak konzultovány a individuálně hodnoceny. U každého pacienta zvlášť je stanoven optimální diagnostický a léčebný plán.

Příznaky při chrápání spojeném s poruchami dechu obstrukční spánkové apnoe

K hlavním příznakům potížím na něž si pacienti se syndromem obstrukční spánkové apnoe (OSA) nejčastěji stěžují, patří:

 • opakované noční probouzení,
 • neklidný a přerušovaný noční spánek spojený i intenzivním chrápáním a poruchami dechu (apnoickými pauzami),
 • ranní únava, pocity nevyspání,
 • ranní bolesti hlavy,
 • snadné usínání nejen v noci, ale i přes den, například při schůzích, v dopravních prostředcích, u televize, při četbě knihy nebo časopisu, v zaměstnání, ale i uprostřed rozhovoru,
 • sklon k usínání při řízení motorových vozidel,
 • hlasité explozivní chrápání,
 • poruchy libida a potence,
 • změny osobnosti,
 • zvýšené pocení během spánku,
 • častější frekvence močení v průběhu noci.

Uzávěr v oblasti horních cest dýchacích (OSA) bývá provázen zdravotními komplikacemi tehdy, když počet dechových pauz nebo časových úseků se sníženou ventilací dosáhne určitého počtu a délky trvání tak, že dojde ke snížení saturace krve kyslíkem, a následkem toho ke snížení prokrvení životně důležitých orgánů, zejména mozku a srdce.

Nejčastější zdravotní komplikace u nemocných s OSA:

 • dlouhotrvající OSA obecně zvyšuje riziko srdečních onemocnění,
 • snížení ventilace vede k přetlaku v plicích, a následkem toho ke zvýšení srdečního výdeje,
 • vysoký krevní tlak (statisticky je u 50 procent pacientů),
 • riziko sníženého prokrvení mozku až mozková mrtvice u starších pacientů,
 • změny nálad se sklonem k depresi,
 • poruchy koncentrace a paměti, poruchy verbální výkonnosti.

Krátké dechové pauzy ve spánku se však mohou objevit i u zcela zdravých jedinců a jsou bez klinického významu. Je třeba zdůraznit, že ne každý pacient, který chrápe, má OSA a ne každý pacient s OSA je při chrápání ohrožen zmíněnými zdravotními komplikacemi.

Čtěte také: Kvalitní spánek ovlivňuje naše zdraví i délku života

Léčba chrápání spojeného s dechovými poruchami OSA

Lze říci, že neexistuje jednotný léčebný postup. Ten je zcela individuální u každého pacienta a je řešen, jak již bylo řečeno, v rámci kooperace několika odborníků a na základě anamnestických údajů získaných jak od nemocného, tak od jeho rodiny. Léčba centrální poruchy spánku - spánkové apnoe je pak v rukou neurologů a pneumologů (CPAP atd.). Mohou se vyskytovat i smíšené formy jak centrální, tak i periferní, jejich léčba je pak přísně individuální po interdisciplinární konzultaci s účelem nalézt nejoptimálnější formu léčby.

Indikace k terapii musí být podložena maximálně možným komplexním vyšetřením pacienta a patří do rukou jen zkušených odborníků.

Dělení léčby:

 • behaviorální - doporučení snížení nadváhy u obézních nemocných, zákaz kouření, zákaz používání hypnotik a alkoholu před spaním atd.,
 • konzervativní - použití některých místně nebo celkově aplikovaných léků nebo některých pomůcek (stabilizační dlahy, dechová maska apod.),
 • chirurgická léčba - cílená léčba obstrukce v oblasti horních dýchacích cest, ať už je řešena klasicky laserem, radiofrekvenční technikou, zevní operací krku v oblasti jazylky a svalů krku, operací dolní čelisti atd. Jejím cílem je zvětšení prostoru a snížení odporu v dýchacích cestách.

Zdroj: zdravi.euro.cz

 

komerční sdělení 2019_Magniflex_MDC1_Polstare_Banner_OrdinaceCZ.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Spánek - poruchy
Partner rubriky Spánek - poruchy

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

66%
34%
Zatím hlasovalo 173 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Nadměrná denní spavost je často opomíjený problém

Podle odborníků na spánkovou medicínu se potížím s nadměrnou denní spavostí věnuje málo pozornosti. Nadměrná denní spavost se vyznačuje chorobným sklonem k usínání během dne. Může se vyskytovat jako důsledek nedostatečného nočního spánku, nebo jako neurologická porucha.

Spánková obrna nažene strach

Spánková obrna (též spánková paralýza) je velmi stresující spánková porucha, která umí vyvolat velkou úzkost a obavy. Po probuzení totiž můžete otevřít jen oči, ostatní svaly jsou vyřazeny z provozu – nemůžete promluvit, pohnout se, jen se dívat. Se stavem spánkové obrny se podle údajů setká za svůj život asi 30 % lidí. Ti, kteří spánkovou obrnu zažijí, se často obávají, aby děsivou situaci neprožili opakovaně.

Zdravý spánek je zárukou zdravého stárnutí

Obezita, nádorová bujení, Alzheimerova nemoc i vrásky v obličeji – to vše můžeme ovlivnit tím, jak kvalitně a jak moc, či málo spíme. Význam spánku v jednotlivých etapách života a jeho vliv na lidské zdraví připomíná Světový den spánku, který již po dvanácté vyhlašuje World Sleep Society.

Nespavost

Bez dostatečného spánku jsou porušené naše schopnosti přizpůsobovat se a hůře zvládáme i běžné denní starosti a situace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.