Inzerce 
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Únavový syndrom nebo běžná únava

Únavový syndrom se mylně zaměňuje za únavu. Ta ale zpravidla rychle odezní, zatímco chronický únavový syndrom trvá i déle než půl roku. Nejde o chvilkovou únavu, ale vracející se pocity vyčerpání a pokles životní aktivity. Přidat se mohou bolesti hlavy, poruchy spánku a paměti, bolesti svalů a kloubů. Může být také teplota a zvětšené uzliny více ...

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Alena K.
3x

Dobrý den, děkuji redakci za otevření diskuse. Z článku jsem velmi rozpačitá. Ač laik, přece jen mám několikaleté osobní zkušenosti s ME/CFS čili Syndromem chronické únavy. V první řadě by mělo být jasné, o jaké nemoci vůbec článek pojednává. V úvodu je sice použit termín Syndrom chronické únavy, což je neurologické onemocněn (kód G93.3, též Myalgická encefalomyelitida), v textu však autor používá již jen termín Únavový syndrom, což je psychiatrické onemocnění (kód F48.0, stejně jako Neurastenie). Není to slovíčkaření, jedná se o dvě rozdílné nemoci vyžadující rozdílný přístup. Jejich záměna může pacientovi velmi uškodit. Pokud měl autor na mysli skutečně Syndrom chronické únavy, častěji zvaný "Chronický únavový syndrom", prostě ME/CFS, potom si dovolím několik poznámek: --> Předně pozor na rady typu pravidelného cvičení, je to hodně ošemetná záležitost. Ověřeno na vlastní kůži, bohužel :-(. Neměla jsem dlouho ty správné informace. --> V úvodu čtu: "Únavový syndrom je však mnohem komplexnější pojem: únava musí trvat alespoň půl roku, stejně tak depresivní stavy" Reakce: Ne, depresivní stavy nejsou příznakem ME/CFS!!! Typické naopak je, že nemoc postihuji lidi aktivní, pracovité a podnikavé. --> V článku je dále uvedeno "... Jeho zrádností (únavového syndromu) je to, že je velmi těžko rozpoznatelný, občas i špatně léčitelný, ..." Reakce: OBČAS?!!! Vždyť syndrom chronické únavy je prakticky neléčitelný, málokdo se uzdraví! Pokud je to tedy skutečně ME/CFS. A když ano, tak většinou jen částečně. --> Jako příznak se v článku uvádí též:: "Psychické problémy: citová nevyrovnanost, citové vyhasnutí, popudlivost, podrážděnost, ustrašenost, deprese" Reakce: Ale toto nejsou příznaky ME/CFS! Ano, pacienti podléhají depresi a není divu, když mají zničený život, ale je to následek, ne příznak nemoci. --> Také bych ráda upozornila, že mezi příznaky není v článku vůbec zmíněna PEM, tj. nevolnost po námaze, což je typický příznak právě pro ME/CFS. Pro ilustraci pro ty, kteří se s tímto pojmem ještě nesetkali - PEM budu mít zítra jako následek napsání tohoto komentáře; předem vím, jak mi bude špatně. Stejně tak PEM následuje po fyzické "námaze", pokud ji přeženeme. Nemá smysl, abych zde uváděla další podrobnosti, stačí prokliknout na me-cfs.eu, kde je uvedeno vše krásně přehledně a z ověřených zdrojů.Tahle stránka mi hodně pomohla se zorientovat, jen mi bohužel trvalo delší dobu, než jsem se k ní dopracovala. Je to oficiální web Klubu pacientů ME/CFS. Pokud tápete, vřele doporučuji! Přeji všem včasnou diagnozu a dobré informace :-)

Anička Anna k

Přeji hezký den pani Alenko a všem, mám mimo jiné dg stanoven bohužel i únavový syndrom a přesně jak je popsáno a vyvráceno ohledně psychiky, na kterou to je lidmi neznalymi a bez zážitku Us mají za to, že je potřeba být psychicky odolný.To ovšem v době záchvatu těžké únavy, kdy se člověk mění na hadrovou panenku a v ten moment padají všechny plány, protože není síla se napít, zajít na wc, myslet, aj.Cokoliv se řeší od jednoduchých po těžší záležitost znamenají vyčerpání, z kterého se hrabu ne hodiny, ale dny včetně cestování. Děkuji za každý, normální den

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Nechali byste svou dceru očkovat proti rakovině děložního čípku?

64%
31%
5%
Zatím hlasovalo 295 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zubní korunka pomůže tam, kde plomba nestačí

Jakmile chybí větší množství zuboviny, obyčejná plomba jednoduše nestačí. Zubní korunka umí tento problém vyřešit, i když z původního zubu zůstane žalostně málo. Nahradí totiž celý původní povrch zubu – od dásně až po špičku zubu a vy se budete moci usmívat stejně jako předtím.

Křečové žíly, jak se jich zbavit?

Pokud se vám na dolních končetinách udělaly křečové žíly, určitě uvažujete, co s nimi. Možností, jak se jich zbavit, existuje víc a díky nízkým venkovním teplotám je zima vhodnou dobou pro podstoupení zákroku. Ačkoliv se současné zdravotnictví orientuje na jiná onemocnění, nyní je ta nejlepší doba poradit se s lékařem, jaká metoda by pro vás byla nejlepší.

Mohu ignorovat zubní kámen? Pět častých otázek na téma zdravé zuby

Je zubní kaz to samé, co zánět? Jaký kartáček je pro čištění zubů nejvhodnější: měkký, či tvrdý? S pražskou zubní klinikou Schill Dental Clinic jsme připravili pět častých otázek z oblasti zubní péče a doplnili je o odpovědi a doporučení.

Některé preventivní prohlídky se od ledna 2021 mění

Od ledna se změní některé preventivní prohlídky, které lidé absolvují u lékařů. Změna čeká například preventivní oční vyšetření, dětské nebo gynekologické prohlídky. Vyplývá to z vyhlášky, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.