Pro mnoho párů se cesta k rodičovství mění v trnitou stezku plnou zklamání a nejistoty. Neplodnost se stává stále palčivějším problémem, který zasahuje miliony lidí po celém světě. Proto se od 20. do 26. dubna koná Týden povědomí o neplodnosti, jehož cílem je nabídnout pomocnou ruku a šířit osvětu o této citlivé problematice.
Drobné změny barvy, tvaru nebo konzistence stolice většinou odrážejí složení jídelníčku, nebo někdy dočasné drobné poruchy zažívání. Například konzumace borůvek způsobí, že barva stolice je téměř do černa. Pokud je ale stolice výrazně tmavá nebo naopak světlá, mohl by to být příznak závažnějšího onemocnění, takže byste měli informovat lékaře.
Vyskytuje se ve stolici červená krev?
Ne | odpovědět znovuMáte tmavou až černou stolici zvláštního zápachu?
Ne | odpovědět znovuJe stolice výrazně světlá až témeř nebarevná?
Ano | odpovědět znovuMáte nažloutlou kůži a bělma očí?
Ano | odpovědět znovu
Příčinou by mohla být porucha funkce jater, nebo ucpání vývodných žlučových cest. Nejčastější příčinou bývají žlučové kameny. Kromě žlutého zbarvení můžete mít i silné svědění kůže a nevolnost se zvracením. Vyhledejte praktického lékaře . Lékař Vám odebere vzorky krve a stolice, které pošle na rozbor, udělá Vám ultrazvukové vyšetření břicha.
V případě, že se prokáže přítomnost kamenů ve vývodných cestách, čeká Vás endoskopický výkon, při kterém se pomocí sondy vstoupí do vývodných žlučových cest a speciálním košíčkem se kamínek vytáhne. Po uklidnění Vašeho stavu se v horizontu několika týdnů provadí chirurgické vyjmutí žlučníku s kameny, aby se zabránilo opakování Vašeho stavu.