Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

„Sejdeme se na kožním“

Také občas častujete své přátele při různých příležitostech tímto úslovím? Právě teď máte jedinečnou příležitost se „sejít na kožním“ ve skutečnosti a diskutovat na téma psoriáza (lupénka).
Naším hostem v on-line diskuzi je paní doktorka MUDr. Ilona Procházková z Dermatovenerologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Trpíte sami lupénkou nebo někdo z Vašich příbuzných či přátel?
Chtěli byste se dozvědět, zda je lupénka nakažlivá a zda je možno ji léčit?
Víte, že psoriáza zaujímá druhé místo v žebříčku onemocnění, která negativně ovlivňují kvalitu života pacienta?
Přijďte se dozvědět více do naší on-line diskuze.

Články na podobné téma naleznete zde

Chat na téma „„Sejdeme se na kožním““ proběhl 8. listopadu 2004

11:03:12   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě uzavřel místnost. Nyní již nepůjde vkládat nové příspěvky.

11:00:14   MUDr. Procházková (neregistrovaný uživatel) » admin

I já děkuji za dotazy a přeji všem hezký den.

10:59:24   admin (neregistrovaný uživatel) » MUDr. Procházkové

Vážená paní doktorko, naše dnešní diskuze je u konce. Děkujeme Vám za Váš čas a Vaše odpovědi a přejeme příjemný den.

10:56:11   MUDr. Procházková (neregistrovaný uživatel) » admin

O lupence se můžete poradit s každým kožním lékařem, samozřejmě pokud postihuje větší části těla, paj je třeba léčba za hospitalizace na kterém koliv kožním klinice nebo oddělení. Existují i sanatoria zaměřena přímo na lébu lupenky.

10:55:00   Olga (neregistrovaný uživatel)

Nemám další dotazy, děkuji paní doktorko za odpovědi.

10:54:00   admin (neregistrovaný uživatel) » MUDr. Procházkové

Lupénka je tedy onemocnění dlouhodobé. Je pacientům s lupenkou k dispozici nějaké poradní centrum?

10:52:08   admin (neregistrovaný uživatel) » Účastníkům on-line diskuze

Vážení účastníci diskuze, upozorňuji, že nám zbývá posledních deset minut z našeho času. Prosím o poslední dotazy.

10:48:25   MUDr. Procházková (neregistrovaný uživatel) » Olga

ještě jen dodám, že nejvíce je postižena bílá rasa, pak žlutá, méně černá a u Eskymáků a Indiánů se lupenka prakticky nevyskytuje.

10:47:10   MUDr. Procházková (neregistrovaný uživatel) » Olga

Já u zvířat projevy lupenky dosud neviděla, ale nevím, to je otázka spíše pro veterináře.

10:46:15   Olga (neregistrovaný uživatel)

Je to nemoc pouze lidí nebo i zvířat?

10:46:13   MUDr. Procházková (neregistrovaný uživatel) » Honza

Podle lokalizace a popisu se domnívám, že u Vás jde spíše o projevy atopického ekzému, které bývají často právě v ohybech kloubů. Lupenka bývá nejčastěji naopak nad klouby tedy např. nad koleny, lokty. Diagnosu Vám ale určí kožní lékař, projevy je třeba vidět.

10:42:51   Honza (neregistrovaný uživatel)

Paní doktorko a jak lupenku poznám? Občas se mi v ohybech pod koleny objeví jakoby drobné pupínky, které se po čase zhojí, ale při hjení kůže v těchto místech je suchá a drolivá.

10:38:21   MUDr. Procházková (neregistrovaný uživatel) » Olga

Lupenka není infekční !!, projevy jen nevypadají zrovna hezky a lidé se velmi často mylně domnívají, že od pacienta s lupenkou mohou tuto nemoc získat, to je ale nesmysl. Ani odpadající šupinky nejsou pro okolí nijak nebezpečné.

10:35:50   MUDr. Procházková (neregistrovaný uživatel) » admin

Šupiny ve vlasech mohou být samozřejmě i u jiných onemocnění např. seborhoické dermatitidy. ˇAmpony proti lupům lupenku nezhoršují. Pro diagnosu lupenky svědčí další ložiska na trupu, často i postižení nehtů, kdy na povrchu jsou drobné dolíčky, často nehty bývají ztluštělé, drolivé, někdy žlutohnědé barvy, kdy mluvíme o tzv. "olejové skvrně". I když také mohou být pacienti jen s šupinami ve kštici jako projevy psoriasy, ale u těch se často lupenka pro takto minimální projevy nediagnostikuje, protože jiné potíže nemá.

10:34:19   Olga (neregistrovaný uživatel)

Svědí lupénka, je přenosná nebo ji lze pouze získat geneticky jak jste zmínila? Jsou šupiny odpadlé kůže něčím nebezpečné, infekční?

10:31:13   admin (neregistrovaný uživatel) » MUDr. Procházkové

Pokud se šupiny vyskytují i ve vlasech, mohou být mylně identifikovány jako lupy? A může eventuální použití šampónů proti lupům projevy lupénky zhoršit?

10:27:02   MUDr. Procházková (neregistrovaný uživatel) » Honza

Pokud se používají kortikoidní masti v době zhoršení projevů lupenky a jen na ložiska lupenky žádné větší riziko nehrozí. nyní jsou již na trhu preparáty, které nemají tak výrazné vedlejší účinky jako dříve. Samozřejmě je nesmysl používat kortikoidy i v době kdy je kůže zhojena.

10:25:10   MUDr. Procházková (neregistrovaný uživatel) » Olga

První projevy lupenky se nejčastěji objevují mezi 20-60 rokem života, muži a ženy jsou postiženy stejně, ale samozřejmě může se objevit v kterémkoliv věku. První výsev projevů bývá často spojen s infekč. onemocněním např. angínou virozou, či nějakou psychickou zátěží - tzv. akutně exantematická forma, kdy jsou na těle drobné projevy - zarudlá mírně infiltrovaná ložiska se stříbřitými šupinkami na povrchu, tato forma může přejít v chronickou-stacionární, která se vyskytuje i samostatně - bývají postižena typická místa - lokty, kolena, křížová krajina a nánosy šupin jsou i ve kštici.

10:21:53   Honza (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den paní doktorko, chtěl bych se zeptat. Zmínila jste masti s kortikoidy, slyšel jsem, že dlouhodobější užívání těchto mastí, může být škodlivé. Je to pravda?

10:21:42   Olga (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, paní doktorko, můj dotaz zní, zda má lupénka souvislost s věkem, resp. zda se projeví v útlém věku nebo až později a co ji vyvolá. děkuji

10:21:18   MUDr. Procházková (neregistrovaný uživatel) » admin

opravuji kalcitrion, správně je kalcitriol (za překlep se omlouvám)

10:19:21   MUDr. Procházková (neregistrovaný uživatel) » admin

Lupénku zcela vyléčit nelze, ale lze léčbou docílit toho, alby projevy vymizely na pokud možno co nejdelší dobu nebo aby byly minimální. Z léků zevních se používají masti s kortikoidy, cignolín, masti s kamenouhelným dehtem, nyní jsou na trhu i novější masti - deriváty vitamínnu D3 obsahující účinnou látku kalcitrion a kalcipotriol. Současně se využívá fototerapie, koupele ve vodě s přídavkem solí. Pokud je lokální léčba bez efektu, pak lze přistoupit i k celkově podávaným lékům

10:18:10   admin (neregistrovaný uživatel)

Olga právě vstoupil do místnosti.

10:17:56   admin (neregistrovaný uživatel)

Honza právě vstoupil do místnosti.

10:15:52   admin (neregistrovaný uživatel) » MUDr. Procházkové

Lze lupénku vyléčit zcela?

10:08:55   MUDr. Procházková (neregistrovaný uživatel) » admin

Lupénka je jedno z nejčastějších kožních onemocnění, je to onemocnění, které si nese pacient ve své genetické výbavě - na vzniku lupénky se podílí několik genů. Ale to neznamená, že i když má někdo tuto genetickou výbavu, že nutně musí lupenkou onemocnět. na vzniku projevů lupenky se dále podílí další faktory zevní i vnitřní např. infekč. onemocnění, stres apod. Léčena může být jednak zevně - tedy mastmi, krémy a lotii tak celkově podávanými léky.

10:04:53   admin (neregistrovaný uživatel) » MUDr. Ilona Procházková

Vážená paní doktorko, vítám Vás u naší dnešní on-line diskuze. Jak vidím ještě tu žádný návštěvník není, začnu tedy prvním dotazem sám. Můžete v krátkosti říci jak Lupénka vzniká, co je její příčinou a jak může být léčena?

10:01:01   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (MUDr. Ilona Procházková) právě vstoupil do místnosti.

10:00:58   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě otevřel místnost.

Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Co je pro vás největší motivací k zanechání kouření?

Zatím hlasovalo 39 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kdy je třeba pomyslet na CHOPN

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění, jehož hlavním rysem je omezený průtok vzduchu v průduškách. Klíčové pro oslabení projevů CHOPN je její včasné odhalení. Podstoupit spirometrické vyšetření by proto měl každý, u koho se ve dvou po sobě jdoucích letech objeví kašel přetrvávající alespoň tři měsíce.

Příběh Zdeňka: Dožil jsem se moderní léčby, ta mi po letech ulevila

Hrát s kartami, které mi život rozdá – to je životní krédo pana Zdeňka Březiny (70) z Brna. A karty to byly poměrně slabé, celý život se totiž potýká s hemofilií. Kvůli této vrozené nemoci se mu krev téměř nesráží, a dennodenně tak od dětství čelí riziku krvácení například do kloubů a jejich nevratnému poškození. Nyní má důvod k optimismu, nedávno se konečně dočkal léčby, která skutečně pomáhá, a jak sám říká – udělala z něj jiného člověka.

Popraskané koutky - příčinou může být banalita, ale i vážnější onemocnění

Popraskané koutky jsou známkou, že je naše tělo oslabené a něco nám chce sdělit. Řešit byste proto měli příčinu, nikoli pouze koutky samotné.

Mozková mrtvice postihuje i třicátníky

Mezi nejrozšířenější mylné domněnky patří, že cévní mozková příhoda se týká pouze osob starších 65 let. Kvůli nezdravému životnímu stylu a všudypřítomnému stresu dnes nejsou výjimkou lidé mezi 30 až 40 lety, které mrtvice postihne. Jaké jsou příznaky a jak se dá této zákeřné nemoci předejít?

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.