Diabetes

Právě teď si můžete povídat s diabetologem prof. MUDr. Janem Škrhou, DrSc. z III. interní kliniky VFN

Chat na téma „Diabetes“ proběhl 23. listopadu 2004

11:00:57   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě uzavřel místnost. Nyní již nepůjde vkládat nové příspěvky.

11:00:22   admin (neregistrovaný uživatel)

Dovolte mi, abych ukončila dnešní, velmi zajímavý chat. Děkuji pane profesore za Vaši účast a odpovědi.Přeji Vám hezký zbytek dne. Děkuji i všem zúčastněným v dnešní diskusi.

11:00:09   MUDr.Jan Škrha (neregistrovaný uživatel) » admin

Děkuji za dotazy a na slyšenou zítra.

10:57:57   MUDr.Jan Škrha (neregistrovaný uživatel) » Oliva

V případě diabetu 1.typu, který potřebuje inzulín, je vysazení tohoto lékui smrtelné. Proto nelze přerušit do konce života. Jinak na cukrovku se umírá především na její komplikace, o nichž jsme již hovořili.

10:56:18   Oliva (neregistrovaný uživatel)

Pane profesore, dá se zemřít na cukrovku, pokud není včas aplikován lék (jak můžeme tyto scény vidět občas v televizi)? Děkuji za odpovědi, to byl můj poslední dotaz. Hezký den

10:53:59   MUDr.Jan Škrha (neregistrovaný uživatel) » Petra

Též se jedná o diabetes ve stáří, většinou jde o typ 2 (tedy nepotřebující inzulin, což stanoví lékař).

10:52:45   Petra (neregistrovaný uživatel)

V případě "stařecké cukrovky" se také jedná o diabetes nebo jde o jinou chorobu?

10:51:17   MUDr.Jan Škrha (neregistrovaný uživatel) » Oliva

Cukrovka je zatím nevyléčetilné onemocnění, ale dobrým průběhem lze snížit její důsledky (viz cévní komplikace).

10:49:45   Oliva (neregistrovaný uživatel)

dobře, děkuji. Vyplývá mi z toho tedy, že se cukrovka nedá úplně vyléčit, je to tak?

10:47:05   MUDr.Jan Škrha (neregistrovaný uživatel) » Oliva

Léčba cukrovky je různá. Základem jsou správné dietní návyky a dostatek pohybu. Vedle toho diabetici, kteří nemají vlastní inzulín nebo u nichž je jeho uvolňování ze slinivky nepostačující, si musí aplikovat inzulin. U diabetiků tzv. 2.typu se nejdříve podávají tablety. Cílem však je, aby stav diabetu (kompenzace) byl co nejlepší. Podle toho se může i volit léčba

10:44:55   admin (neregistrovaný uživatel)

chtěla bych upozornit, že do konce diskuse zbývá cca 15 minut

10:43:26   Oliva (neregistrovaný uživatel)

teď se zeptám zřejmě hodně laicky...ale co se týká léčby samotné - je zde pouze léčba aplikacemi injekcí?

10:36:31   MUDr.Jan Škrha (neregistrovaný uživatel) » Oliva

Cukrovka začíná buď bez příznaků (zejména ve vyšším věku), pak se na ni přijde po řadě let. Nebo vzniká prudce, když chybí inzulín, pak dochází k žízni, častějšímu močení, únavě a váhovému poklesu. Někdy může být i nižší chuť k jídlu. I dlouho trvající cukrovka nemusí dělat větší obtíže, až na to, že v průběhu let se vytvářejí cévní změny (vede to ke zhoršování zraku, funkce ledvin, dále jsou u diabetiků častější srdeční infarkty, mozkové příhody a postižení dolních končetin (např. amputace prstů nohou nebo i nohy samotné). Jsou tedy následkem cévních změn, které se rozvíjejí postupně, po mnoha letech trvání cukrovky. Je tudíž vhodné, aby pacient dodržoval doporučení lékaře a věnoval se zásadám správné životosprávy.

10:30:56   Oliva (neregistrovaný uživatel)

Jestli ještě mohu, mám dotaz, jak se začne projevovat cukrovka a jak se zhoršuje zdravotní stav jedince pokud zavčas nevyhledá lékaře.Děkuji

10:24:31   MUDr.Jan Škrha (neregistrovaný uživatel) » Oliva

Pravděpodobnost vzniku cukrovky u Vás po babičce je poměrně malá, ale bude záviset na tom, zda máte nadváhu (či obezitu),vyšší krevní tlak či poruchu tuků. V tomto případě by se pravděpodobnost zvyšovala. Zůstanete-li štíhlý a s normálními hodnotami krevního tlaku a tuků, bude pravděpodobnost malá (nelze ji vyjadřovat číslem). Zejména si zachovejte dostatek pohybu (tím též bude pravděpodobnost klesat).

10:21:27   Oliva (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den pane profesore, mohu se zeptat jaká je pravděpodobnost, že budu mít cukrovku, která byla prokázána u mé babičky, ale u nikoho jiného v příbuzenstvu se neobjevila? děkuji

10:19:39   admin (neregistrovaný uživatel)

Oliva právě vstoupil do místnosti.

10:18:40   MUDr.Jan Škrha (neregistrovaný uživatel) » Petra

Diabetes se vyskytuje u jedinců s genetickou dispozicí, tedy účast dědičnosti je vždy.

10:17:45   MUDr.Jan Škrha (neregistrovaný uživatel) » Petr

Cukrovka vzniká kdykoli v průběhu života, ale daný jedinec musí mít k ní genetickou dispozici, často se proto vyskytuje i u příbuzných. Preventivní vyšetření glykemie je vhodné jen u rizikových jedinců a dále se provádí u osob starších 45 let každé dva roky. Dříve se běžně neprovádí. Příznaky jsou někdy větší žízeň, únava, jindy častější močení, ale mnohdy zejména u starších jedinců je začátek plíživý a tedy bez příznaků. Proto se může tato cukrovka zjistit třeba i po 5-10 letech, kdy již bez příznaků probíhala.

10:15:06   Petra (neregistrovaný uživatel)

Děkuji za odpověď. Ještě jednu otázku: může mít na vznik diabetu vliv také dědičnost. Petra

10:13:28   Petr (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den Mám na Vás dotaz. Jak časté jsou případy vzniku cukrovky v dospělém věku. Myslím ti počátek nemoci ve věku třeba v 25 letech. Člověk je zdravý, má ideální váhu (BMI) a najednou se mu zničehonic diagnostikuje cukrovku. Navíc nikdo v rodině cukrovku neměl. Vyplatí se tedy alespoň při preventivní prohlídce (1x za 2 roky) požádat o rozbor krve? Jaké má počínající cukrovka příznaky? (nenápadná únava?) Děkuji za odpověď Petr

10:12:42   MUDr.Jan Škrha (neregistrovaný uživatel) » Petra

Diabetes neboli cukrovka je onemocnění způsobené nedostatkem inzulinu, tedy hormonu slinivky břišní, což se projevuje zvýšenou glykémií (hladinou cukru glukózy v krvi). Dlouhodobé působení diabetu vede k chronickým komplikacím, především postižení cév v těle (zejména očí, ledvin, srdce, mozku a dolních končetin).

10:09:42   Petra (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den pane profesore, mohl byste mi, prosím, stručně vysvětlit, co je vlastně diabetes? Co diabates způsobuje? Děkuji. Petra

10:09:10   MUDr.Jan Škrha (neregistrovaný uživatel) » admin

Dobrý den.

10:08:24   admin (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den pane doktore, dovolte mi přivítet Vás při dnešním četu a věřím, že přinese spoustu zajímavých otátek a odpovědí na téma diabetes.

10:07:24   admin (neregistrovaný uživatel)

Petr právě vstoupil do místnosti.

10:06:45   admin (neregistrovaný uživatel)

Petra právě vstoupil do místnosti.

10:05:03   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (Prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc.) právě vstoupil do místnosti.

10:02:05   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě otevřel místnost.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 117 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Bolest zad - pohybové metody, které prospějí tělu i duši

S bolestí zad se během svého života potýká až 80 % lidí. A není divu. Celý den prosedíme u počítače, do práce a z práce jezdíme autem, v tašce nebo kabelce přes rameno taháme notebook i rodinné nákupy – a záda a páteř dostávají každým dnem zabrat čím dál víc. Účinnou úlevu může přinést pravidelné cvičení, které svaly podél páteře protáhne, zpevní, a zádům tak znatelně uleví.

Diabetická neuropatie - nejčastější komplikace diabetu

Diabetická neuropatie je postižení nervů, jejíž příčinou je cukrovka čili onemocnění nazývané diabetes mellitus. Vzniká při dlouhodobě nedostatečně léčeném diabetu. Pomoci může dobře zvolená včasná léčba, avšak až polovina pacientů s neuropatií zůstává bez symptomů. Ti jsou paradoxně nejvíce ohroženi syndromem diabetické nohy, která vede k amputacím a zvyšuje riziko smrti, protože postihuje i nervový systém, řídící funkci srdce.

Ganglion - vada na kráse, která může způsobovat bolest

Ganglion je hmatné zduření, které se vyskytuje na zápěstí, v dlani nebo na prstech ruky, může se vyskytovat i na dolních končetinách. Zpravidla nezpůsobuje žádné potíže, může však být bolestivý, hlavně při jeho prvním výskytu, při pohybu nebo při větší pracovní zátěži. Některým pacientům vadí kosmeticky.

Prodělaný zánět spojivek a kontaktní čočky

Dobrý den. Před 3 týdny jsem prodělal zánět spojivek a od té doby si pravé oko nemůže zvyknout na kontaktní čočku. Vydrží 2-3 hod a začnu mít pocit cizího tělíska v oku. Oko nepálí, nebolí, ani není červené. Je možné že prostě oko přestalo snášet čočku? Děkuji

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.