Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Chronická lymfatická leukémie

Právě teď si můžete povídat s hematologem MUDr. Eduardem Cmuntem z I. interní kliniky - hematologické ambulance.

Chat na téma „Chronická lymfatická leukémie“ proběhl 26. ledna 2005

11:01:38   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě uzavřel místnost. Nyní již nepůjde vkládat nové příspěvky.

11:01:07   admin (neregistrovaný uživatel)

Dnešní chat je u konce. Děkuji Vám, pane doktore, za virtuální návštěvu a za odpovědi. Přeji Vám i návštěvníkům dnešní diskuse krásný den.

11:00:14   doktor (neregistrovaný uživatel)

Ano, ale jak jsem uvedl. je to celkem vzácné. Nejmladší pacientce, kterou pamatuji, bylo v čase diagnosy asi 30 let, její průběh je velmi benigní, žije s chorobou bez progresse již cca 25 let.

10:59:34   admin (neregistrovaný uživatel)

Upozorňuji, že do konce chatu zbývají cca 2 minuty. Na další dotazy již není prostor.

10:55:54   Petra (neregistrovaný uživatel)

Uvedl jste, že nemoc postihuje především starší osoby (50-60 let). Zaznmenal jste případy, kdy byla touto nemocí postižena i mladší osoba?

10:52:35   doktor (neregistrovaný uživatel)

Trvání choroby závisí na několika okolnostech, např. na klinickém stadiu (rozlišujeme celkem 5 klinických stadií dle Raie, 3 dle Bineta, je to podobné), risikových faktorech - medián přežívání je od několika let do několika desítek let. Vzhledem k tomu, že většinou postihuje starší pacienty, mnohdy pacienti umírají na jinou chorobu. Všeobecně však (až na některé agresivní formy, kterých je naštěstí málo), má pacient celkem dobrou prognosu. Na našem oddělení např. máme mnoho pacientů, kteří k nám chodí 20 i více let.

10:48:28   admin (neregistrovaný uživatel)

Jak dlouho může člověk postižený tímto typem leukemie žít?

10:43:20   doktor (neregistrovaný uživatel)

Chronická lymfatická leukemie se považuje za nevyléčitelnou klasickými metodami léčby, zatím není jednoznačně potvrzerno, zda je možné vyléčení po allogenní transplantaci kostní dřeně (od dárce).

10:41:52   doktor (neregistrovaný uživatel)

U chronické lymfatické leukemie po zjištění diagnosy zjišťujeme tzv. risikové faktory, to jest známky, které nám napoví, jak se choroba pravděpodobně bude vyvíjeti V mnoha (většině) případů nejprve sledujeme, zda dochází k progresi a jak rychlé - v případě pomalé progrese je lepší pacienta neléčiti a jen sledovati (tzv. watch and wait taktika). Pokud nemoc progreduje, pak zahajujeme léčbu - používáme většinou cytostatika (chlorambucil = Leukeran, nověji Fludarabin = Fludara, tuto často v kombinaci s Cyclophosphamidem ev. monoklonální protilátkou proti CD20 (= jeden z povrchových znaků, které jsou na povrchu nemocných krvinek) = Rituximab - Mabthera) Pokud u pacienta dochází k zvětšování lymfatických uzlin, ev. jater či sleziny, je možné ozáření. V ojedinělých případech - v podstatě experimentálně - lze použíti transplantaci kostní dřeně, ať již vlastní (autologní) či od dárce (allogenní)

10:33:26   Petra (neregistrovaný uživatel)

Je možné tuto nemoc zcela vyléčit? Jakým způsobem?

10:32:12   admin (neregistrovaný uživatel)

Pane doktore, mohl byste nám popsat, jak probíhá léčba od počátku po "odhalení" této choroby než se přistoupí k dalšímu, např. chirurgickému zákroku?

10:29:04   admin (neregistrovaný uživatel)

Petra právě vstoupil do místnosti.

10:25:49   doktor (neregistrovaný uživatel)

Otázka rozpoznání choroby bez návštěvy lékaře je dosti složitá - všeobecně řečeno, asi málokterá nemoc snad kromě rýmy a podobných "banálnějších" nemocí se dá laikem těžko rozpoznati, resp. rozpoznati správně. Pacient může míti podezření na nějakou nemoc, ale určení diagnosy je věcí lékaře. I v případě chronické lůymfatické leukemie je nutné odlišiti další možnosti a to určitě laik nezmůže - ono je to problém i pro lékaře jiné odbornosti, protože medicina je dnes dosti úzce specialisovaná a jeden nestačí sledovati všechny novinky ve svém oboru, natož v celé medicině. Co se týče transplantace kostní dřeně (nebo periferních kmenových buněk) - tato metoda léčby se u chronické lymfatické leukemie rovněž používá, ale zatím jenom experimentálně.

10:20:17   Karolína (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jde tato nemoc léčit také pomoci transplantace kostní dřeně.

10:18:24   admin (neregistrovaný uživatel)

Honza právě vstoupil do místnosti.

10:17:41   Eva (neregistrovaný uživatel)

Dá se nemoc rozpoznat bez návštěvy lékaře (myslím příznaky apod.)

10:17:12   admin (neregistrovaný uživatel)

Karolína právě vstoupil do místnosti.

10:15:54   doktor (neregistrovaný uživatel)

Jedná se o onemocnění, kdy dochází k hromadění zralých lymfocytů (jeden z druhů bílých krvinek) vzhledem k poruše tzv. plánované buněčné smrti (apoptosy) Nemoc postihuje převážně starší lidi, tj. po 50-60 letech věku. Ve většině případů se nemoc zjistí náhodně, při vyšetření krevního obrazu např. při preventivní prohlídce nebo předoperačním vyšetření. Nemoc naštěstí v mnoha případech probíhá nezhoubně, zdá se, že méně agresivních forem přibývá více, než agresivních. Genetické vlivy nejsou prokázány, ale naopak při vyšetřování nacházíme některé změny, které mají i vztah k prognose nemoci.

10:14:04   admin (neregistrovaný uživatel)

Vítáme příchozí Evu a Marii a těšíme se na dotazy.

10:13:20   admin (neregistrovaný uživatel)

Eva právě vstoupil do místnosti.

10:08:00   admin (neregistrovaný uživatel)

Pane doktore, pokud mohu položit hned první otázku, můžete prosím ve stručnosti popsat o jakou nemoc se jedná, koho nejvíce postihuje a zda je ovlivněna genetikou?

10:07:11   admin (neregistrovaný uživatel)

marie právě vstoupil do místnosti.

10:01:40   admin (neregistrovaný uživatel)

doktor právě vstoupil do místnosti.

09:59:54   admin (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den! Vítám Vás na dnešním chatu dnes na téma chronická lymfatické leukémie. Naším hostem je dnes MUDr. Eduardem Cmuntem z I. interní kliniky - hematologické ambulance. Dobrý den pane doktore.

09:59:47   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě otevřel místnost.

Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Co je pro vás největší motivací k zanechání kouření?

Zatím hlasovalo 39 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kdy je třeba pomyslet na CHOPN

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění, jehož hlavním rysem je omezený průtok vzduchu v průduškách. Klíčové pro oslabení projevů CHOPN je její včasné odhalení. Podstoupit spirometrické vyšetření by proto měl každý, u koho se ve dvou po sobě jdoucích letech objeví kašel přetrvávající alespoň tři měsíce.

Příběh Zdeňka: Dožil jsem se moderní léčby, ta mi po letech ulevila

Hrát s kartami, které mi život rozdá – to je životní krédo pana Zdeňka Březiny (70) z Brna. A karty to byly poměrně slabé, celý život se totiž potýká s hemofilií. Kvůli této vrozené nemoci se mu krev téměř nesráží, a dennodenně tak od dětství čelí riziku krvácení například do kloubů a jejich nevratnému poškození. Nyní má důvod k optimismu, nedávno se konečně dočkal léčby, která skutečně pomáhá, a jak sám říká – udělala z něj jiného člověka.

Popraskané koutky - příčinou může být banalita, ale i vážnější onemocnění

Popraskané koutky jsou známkou, že je naše tělo oslabené a něco nám chce sdělit. Řešit byste proto měli příčinu, nikoli pouze koutky samotné.

Mozková mrtvice postihuje i třicátníky

Mezi nejrozšířenější mylné domněnky patří, že cévní mozková příhoda se týká pouze osob starších 65 let. Kvůli nezdravému životnímu stylu a všudypřítomnému stresu dnes nejsou výjimkou lidé mezi 30 až 40 lety, které mrtvice postihne. Jaké jsou příznaky a jak se dá této zákeřné nemoci předejít?

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.