Inzerce

Sportování o prázdninách - klady a zápory

S Doc. MUDr. Zdenkěm Vilikusem, CSc., přednostou Ústavu tělovýchovného lékařství, jste diskutovali o kladech a záporech letního sportování.

Chat na téma „Sportování o prázdninách - klady a zápory“ proběhl 16. června 2005
11:02:05 vilikus (neregistrovaný uživatel) » všem
 

Děkuji všem za zajímavé dotazy a těším se zase někdy nashledanou ! Doc. Vilikus

11:01:28 admin (neregistrovaný uživatel)
 

Správce právě uzavřel místnost. Nyní již nepůjde vkládat nové příspěvky.

11:01:04 admin (neregistrovaný uživatel) » Všem
 

Náš čas vypršel, v tuto chvíli se zavírají dveře naší místnosti. Děkuji za vyčerpávající odpovědi a všem zúčastněným za otázky. Přeji hezký zbytek dne. Na shledanou všem!

10:59:59 vilikus (neregistrovaný uživatel) » Eva
 

Zřejmě máte na mysli vrcholový sport, vrcholové výkony. Tady hodně záleží na druhu sportu. Řekl bych, že třeba v plavání, krasobruslení, gymnastice, tenisu je tato šance velmi nízká. V jiných sportech, např. v kulturistice či v maratonském běhu je 12 let ještě naopak brzy vůbec začít. Takže při správné volbě sportu tu velká šance je.

10:55:10 Eva (neregistrovaný uživatel)
 

Lze ještě po 12 roce věku dítěte cvičením něco dokázat?

10:54:19 vilikus (neregistrovaný uživatel) » Eva
 

Při podezření na opožděný pohybový vývoj dítěte je nejlépe se obrátit na pediatry. Náš Ústav je zaměřený spíše na pacienty dospěpé a děti tak od 12 let. Klinika tělových. lékařství v Motole se specializuje na dětské pacienty, ale přesto se domnívám, že tento problém je doménou pediatra.

10:51:30 vilikus (neregistrovaný uživatel) » ještě Franta
 

Pacientovi po infarktu bychom provedli bezplatně i spiroergometrii a preskripci vhodné pohybové aktivity. Pochopitelně, že u taktorizikového pacienta bychom nejprve prováděli rekondiční cvičení v laboratoři pod kontrolou elektrokardiogramu apod.

10:49:30 Eva (neregistrovaný uživatel)
 

Chtěla bych se zeptat, zda s vámi spolupracují také dětští lékaři při podezření na opožděný pohybový vývoj dítěte. Děkuji Vám.

10:48:39 vilikus (neregistrovaný uživatel) » Franta
 

Pacient po infarktu má nárok na bezplatnou prohlídku u tělovýchovného lékaře, který má smlovu s VZP. Doporučení od praktického lékaře k tomu potřebuje. I když přiznám se, že kdyby se na nás obrátil přímo, tak jej také neodmítneme.

10:47:49 admin (neregistrovaný uživatel)
 

Eva právě vstoupil do místnosti.

10:46:12 vilikus (neregistrovaný uživatel) » Hanka
 

Zátěžová funkční diagnostika je metoda stanovení funkčních schopností sportovce. Nejčastěji se provádí na bicyklovém ergomertru nebo na běhhacím koberci za použití analyzátoru vydechovaných plynů. Na základě spotřeby kyslíku, plicní ventilace, výkonu, tepové frekvence, ventilačního ekvivalentu, a jiných parametrů naměřených při maximální zátěži jsme schopni určit, jaká je fyzická (kardiorespirační) zdatnost jedince, jaký je tzv. anaerobní práh - tedy nejvyšší intenzita zátěže, kterou sportovec zvládne dlouhodobě a pod.

10:44:08 franta (neregistrovaný uživatel)
 

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Zda má pacient po prodělaném infarktu nárok na prohlídku u tělovýchovného lékaře, zda potřebuje doporučení od obvodního lékaře a zda ji platí pojišťovna. Děkuji.

10:43:57 admin (neregistrovaný uživatel)
 

franta právě vstoupil do místnosti.

10:41:20 vilikus (neregistrovaný uživatel) » Mára
 

Toto je otázka spíše pro neurologa a rehabilitačního lékaře. V počátečních stadiích choroby si myslím, že žádná zvláštní omezení nejsou nutná.

10:40:52 admin (neregistrovaný uživatel)
 

Můžete nám prosím vysvětlit, co znamená "zátěžová funkční diagnostika" ?

10:38:37 Mára (neregistrovaný uživatel)
 

Dobrý den, jaké cvičení můžete doporučit pro člověka s Parkinsonovou chorobou.

10:38:18 vilikus (neregistrovaný uživatel) » Hanka
 

Cvičení pro obézní pacienty přímo neorganizujeme, ale na našem Ústavu TVL 1. LF UK funguje Rekondiční centrum TJ Medicína, které se na pohybovou aktivitu obézníích přímo specializuje a se kterým velmi úzce spolupracujeme a jsme tomu velice rádi.

10:35:39 vilikus (neregistrovaný uživatel) » Alča
 

O rehabilitaci vrcholových sportovců se bohužel starat nemůžeme, protože nejsme na rehabilitaci vybaveni. Pokud sportovec potřebuje rehabilitovat (ať již vrcholový nebo výkonnostní) pak jej posíláme na rehabilitaci na jiná pracoviště Fakulty.

10:35:02 admin (neregistrovaný uživatel)
 

Mára právě vstoupil do místnosti.

10:34:31 admin (neregistrovaný uživatel)
 

Pane docente, organizujete také cvičení pro různé skupiny pacientů - např. plavání pro obézní?

10:33:01 vilikus (neregistrovaný uživatel) » Alča
 

Pro obézní osoby doporučujeme hlavně plavání, kde je pacient do značné míry zbaven svého hendikepu. Plavání maximálně šetří klouby. U osob s nadváhou (mírný stupeň obezity) pak je to hlavně jízda na kole, jizda na bruslích, a sportovní chůze. Běhat si skutečně mohou bez rizika poškození kloubů dovolit jen jedinci s normální hmotností.

10:32:35 alča (neregistrovaný uživatel)
 

Staráte se také o rehabilitaci vrcholových sportovců?

10:28:48 alča (neregistrovaný uživatel)
 

Dobrý den, co mohou dělat obézní lidé? Při jakémkoli intenzivnějším sportu mne bolí klouby.

10:27:36 admin (neregistrovaný uživatel)
 

alča právě vstoupil do místnosti.

10:27:06 vilikus (neregistrovaný uživatel) » Petra
 

Pokud vím, tak u všech "organizovaných" sportovců, kteří se věnují nějakému sportu závodně, ať již na jakékoli úrovni - výkonnostní nebo vrcholové, nebyly dosud zrušeny vyhlášky, které kladly preventivní TVL prohlídku za povinnou. Ale toto zákonné opatření se nedodržuje a spíše dnes záleží na svědomí funkcionářů toho kterého sportovního svazu nebo toho či onoho trenéra.

10:23:13 Petra (neregistrovaný uživatel)
 

Dobrý den, zdravím pana docenta. Mám dotaz u kterých sportů je povinná preventivní prohlídka?

10:22:52 vilikus (neregistrovaný uživatel) » Hanka
 

Nejčastějším mechanizmem úrazu je nechtěný pád. Obecně nejčastější chybou je přecenění svých schopností ve smyslu příliš vysoké intenzity, objemu nebo frekvence "tréninku".

10:20:04 admin (neregistrovaný uživatel)
 

Jaké chyby, které vedou často k úrazům, se při sportování nejčastěji opakují?

10:19:17 vilikus (neregistrovaný uživatel) » Pavla
 

Ano, tělovýchovný lékař doporučí pohybovou aktivitu pacientovi nebo sportovci s asthmatem. Tělových.lékařských pracovišť již není tolik jako dříve a na každé poliklinice je určitě nenajdete. V Praze jsou Ústav nebo kliniky TVL v na všech třech lékařských fakultách. Jinak asi musíte hledat na internetu nebo ve zlatých stránkách, protože mnozí TVL lékaři se privatizovali.

10:19:17 admin (neregistrovaný uživatel)
 

Petra právě vstoupil do místnosti.

10:16:15 admin (neregistrovaný uživatel)
 

Katka právě vstoupil do místnosti.

10:16:08 Pavla (neregistrovaný uživatel)
 

Znamená to, že když mám třeba astma, mohu vyhledat lékaře se specializací tělovýchovné lékařství a on mi doporučí , co mám dělat? Kde mají tito lékaři ordinace, třeba na poliklinice?

10:14:30 vilikus (neregistrovaný uživatel) » Josef
 

Dobrý den pane Josefe, preventivní tělových. lékařské prohlídky pro potápěče děláme. Rozsahem jsou větší než u běžných sportů právě kvůli již zmiňovanému riziku. Navíc požadujeme vyšetření ORL, oční a ještě provádíme tzv. diving reflex test. Prohlídka u nás stojí 630 ,- Kč.

10:12:29 vilikus (neregistrovaný uživatel) » Pavla
 

Nedá se říci, že by každá nemoc měla jinou doporučenou pohybovou aktivitu, i když převážně doporučujeme i u nemocných osob dynamické vytrvalostní zátěže. Např. u bronchiálního asthmatu je to úplně jinak: tam doporučujeme krátkodobé intervalové zátěže jako prevenci záchvatu dušnosti.

10:11:27 josef (neregistrovaný uživatel)
 

Dobrý den, pane docente. V souvislosti s potápěním, mám dotaz: děláte ve vašem ústavu potápěčské prohlídky? V jakém rozsahu a kolik stojí? Děkuji.

10:09:45 vilikus (neregistrovaný uživatel) » Hanka
 

Mezi nejrizikovější patří dnes velmi moderní adrenalinové sporty, při nichž jde dá se říci o život (teď mne napadá třeba skákání padákem z nejrůznějších výškových budov apod.). Ale z těch klasických sportů jsou z hlediska ohrožení života asi nejrizikovější horolezectví, bezmotorové létání a potápění.

10:09:22 Pavla (neregistrovaný uživatel)
 

Dotaz k prevenci civilizačních chorob - existuje obecné doporučení, nebo má každá nemoc jinou doporučenou pohybovou aktivitu?

10:08:53 admin (neregistrovaný uživatel)
 

josef právě vstoupil do místnosti.

10:07:08 admin (neregistrovaný uživatel)
 

Pavla právě vstoupil do místnosti.

10:06:50 vilikus (neregistrovaný uživatel) » Hanka
 

Pokud je člověk mladý a zdravý, pak bych to nechal klidně jen na jeho volbě, co ho baví, čeho chce sportem dosáhnout. pokud je člověk středního nebo vyššího věku nebo, pak je nejlépe volit dynamickký sport s určitým podílem vytrvalostní složky, jako např. běh, jízda na kole, plavání.

10:06:27 Hanka (neregistrovaný uživatel)
 

Které sporty patří mezi nejrizikovější?

10:03:41 admin (neregistrovaný uživatel)
 

Řada lidí po celý rok nesportuje a v létě si to chce vynahradit. Které sporty jim můžete doporučit ?

10:03:04 admin (neregistrovaný uživatel)
 

Hanka právě vstoupil do místnosti.

10:02:13 vilikus (neregistrovaný uživatel) » admin
 

Dobrý den, zdravím všechny "chataře" a odpovídám na první dotaz: tělovýchovné lékařství se zabývá především prevencí civilizačních chorob v souvislosti s pohybovou aktivitou.

10:00:33 admin (neregistrovaný uživatel)
 

Vítám pana docenta a hned pokládám první dotaz: můžete nám vysvětlit, čím konkrétně se Ústav tělovýchovného lékařství zabývá ?

09:59:56 admin (neregistrovaný uživatel)
 

Host (Doc. Mudr. Zdeněk Vilikus, CSc.) právě vstoupil do místnosti.

09:59:24 admin (neregistrovaný uživatel) » Všem
 

Vítám všechny příchozí a přeji příjemnou hodinku, která je našemu chatu vyhrazena. Zahájení předpokládáme úderem desáté, do té doby prosím o strpení. Zatím si připravujte své otázky ….

09:59:04 admin (neregistrovaný uživatel)
 

Správce právě otevřel místnost.

Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 13 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 12. listopadu 2019, 00:29:47

    Eli jsem ráda, že jsi se ozvala. Snad se ti to vše posune k lepšímu. Dětičky jsou energie… Diskutovat

  • Lenca (operace krční páteře) 12. listopadu 2019, 08:43:40

    Vladce.Tak operace zatím nebude.msm jet do lázní a na rehabky zase. Diskutovat

  • Dana (Jizvy po akné) 12. listopadu 2019, 13:30:13

    Dobrý den, jaké používáte prostředky na jizvičky po akné?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.