Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Odmítá vaše dítě zeleninu, ale zbaští dvě porce hranolek?

Jasně, že byste chtěli, aby vaše dítě jedlo zdravě. Jak to ale udělat, když se zelenině vyhýbá obloukem a vámi připravené svačiny rozdá spolužákům, aby si mohlo jít koupit sušenku do bufetu... Jak se mu vloudit do jídelníčku s něčím zdravým - a co vlastně je zdravé pro dítě? Na to jste se ptali při chatu s nutriční terapeutkou Věrou Boháčovou, DiS.

Chat na téma „Odmítá vaše dítě zeleninu, ale zbaští dvě porce hranolek?“ proběhl 1. září 2010

13:04:54   admin (neregistrovaný uživatel)

Děkujeme Vám za účast a přejeme hezký den!

13:02:06   admin (neregistrovaný uživatel)

Vážení návštěvníci, doba chatu uplynula, proto prosím už nepokládejte nové dotazy. Věře Boháčové děkujeme za odpovědi!

12:57:37   irča (neregistrovaný uživatel)

Dobrý de, co říkáte na myslím včera aktuální zprávu, že při pokojové teplotě nezplesnivělo jídlo z Mc Donalda 137 dnů?

12:50:47   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro pí. Kramářovou

Dobrý den, ani fastfoody není možné šmahem odsoudit. Vždy záleží na celkovém složení jídelníčku dítěte. Frekvence jednou za 14 dní tedy nemusí být problém. Je však třeba si uvědomit, že některé hamburgery mohou dosahovat energetické hodnoty totožné s polovinou doporučeného denního množství energie dítěte. Navíc hamburger není jen maso, ale také houska, která už nahrazuje přílohu. Když už tedy hamburger, pak je lepší bez hranolek, doplněný porcí zeleninového salátu a bez slazené limonády. Záleží také na fyzické aktivitě vaší dcery, aktivnější děti si mohou dopřávat více, ale vždy v rámci zásad pestré a vyvážené stravy. Pokud se obrátíte na Poradenské centrum Výživa dětí (www.vyzivadeti.cz nebo bezplatnou infolinku 800 230 000), můžete si jídelníček své dcery nechat zhodnotit a zjistit tak, jestli je její "hamburgerová frekvence" ještě v mezích.

12:48:52   jana (neregistrovaný uživatel)

Jakou stravu doporučujete dětem od roku věku?

12:42:56   Dotazy z mailu chat@ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

Jaký je váš názor na fastfoody a děti – moje dcera jejich hamburgery miluje a tak jí to dopřejeme tak dvakrát měsíčně – dá se to považovat za škodlivé? Děkuji. Kramářová

12:41:21   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro vladku

Tuky můžete kombinovat, ale margaríny mají, oproti máslu, výhodnější složení, a to i pro děti. V kvalitních margarínech je zastoupeno více tzv. vícenenasycených mastných kyselin, které mají příznivý vliv na náš organizmus, navíc některé z nich jsou esenciální (nezbytné), tedy takové, které musíme pravidelně dodávat stravou, protože si je náš organizmus neumí sám vytvořit. Více o tucích pro děti můžete najít na www.vyzivadeti.cz.

12:35:15   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro p. Vránu

Dobrý den, obecně platí, že u zdravých dětí s přiměřenou hmotností není třeba dávat light (nejen) jogurty a vůbec omezovat jim mnosžtví tuku v jídelníčku. Nepřikláněla bych se ale ani k zařazování výlučně smetanových jogurtů. Optimální je obsah tuku 2-3 % s tím, že i smetanové je možné na zpestření zařadit. Záleží ale také na celkovém složení jídelníčku Vašich dětí a jejich fyzické aktivitě. Pokud už smetanový jogurt dáte, je důležité myslet na to, žemá více tuku a energie, a také na to, že i v dětském jídelníčku by měly být zhruba ze 2/3 zastoupeny kvalitní tuky rostlinného původu. Pak je na místě myslet na použití olejů a margarínů při přípravě pokrmů.

12:31:53   vladka (neregistrovaný uživatel)

Teď jste mi připomněla - margariny. Co si o nich myslíte, opravdu jimi mám nahradit máslo, které dětem chutná?

12:29:18   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro vladku

dobrý den, ryby patří i do dětského jídelníčku, a to zejména díky kvalitním bílkovinám a tuku, který pro na náš organizmus příznivé složení. Ryby zkoušejte nabízet dál v různých formách (aby si dítě zvyklo na novou chuť, musí jídlo ochutnat několikrát -7x i více, takže je třeba trpělivost). Kvalitní bílkoviny najdete také v libových druzích masa, mléčných výrobcích, vejcích. Kvalitní tuky pak v rostlinných olejích a výrobcích z nich vyrobených, např. v margarínech.

12:27:41   Dotazy z mailu chat@ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

Potřebujeme rozsoudit. Manželka dává dětem pořád jen ty svoje light jogurty. Já si myslím, že by měly dostávat smetanové, protože ony dietu držet nemusí. Jak to je? Vrána

12:24:00   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro tomase

Dobrý den, vegetariánství, a zejména veganství je u dětí velice nebezpečné. Jeho organizmus se vyvíjí a k tomu je třeba pestrá a vyvážená strava, nikoli takto striktně omezená. Dítěti pak chybí řada důležitých látek, od plnohodnotných bílkovin, přes vápník, železo a mnohé další. Takovou stravou můžete díteti velice ublížit. Zkuste kouknout na web www.vyzivadeti.cz, najdete tam řadu zajímavých a důležitých informací, mimo jiné, také o důležitosti jednotlivých složek stravy pro správný růst a vývoj dítěte.

12:23:11   vladka (neregistrovaný uživatel)

Moje děti odmítají jíst ryby - nepomohlo udělat pomazánku, koupit veselé kousky na smažení. Je nutné jim ryby dávat? Nestačí nějaké tabletky?

12:19:59   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro Bozenku

Dobrý den, sušenka je opravdu málo. A navíc není ideální, aby si dítě zvyklo, že má pravidelně něco sladkého. Snídani zkuste ale zvětšovat a rozšiřovat postupně. Např. přidejte kousek banánu nebo jiného ovoce, když chléb, tak pouze malý kousek a hezky zeleninou nazdobený. Opět by mohl pomoci i fígl zapojení dítěte do přípravy snídaně.

12:17:29   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro medunku

dobrý den, dětem od jednoho roku do jídelníčku mléko zařazovat můžete (pokud nemají problém s jeho trávením). Mléko by však mělo být pasterizované nebo převařené, čímž zabráníte výskytu choroboplodných zárodků. Z automatu tedy mléko ano, ale buď převařit nebo přejít několik minut teplotou 80 stupňů celsia, a to i v případě, že je mléko naprosto "nezávadné".

12:11:13   tomas (neregistrovaný uživatel)

Chtěl bych vědět, jestli považujete za normální, aby dítě bylo od malička vegetarián či vegan. Moje přítelkyně na tom trvá a mě to přijde špatné!

12:08:38   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro paní Holubovou

dobrý den, s naprostou absencí zeleniny v jídelníčku Vašeho dítěte by mohl být problém. Ovoce a zelenina jsou důležitými zdroji nejen vitaminů, ale také minerálních látek a vlákniny. Zkuste mu dávat ředěné zeleninové šťávy, přimíchávat zprvu mixovanou zeleninu do polévek, "schovávat" do pomazánek apod. Zapojte dítě do přípravy jídla se zeleniny. Neptejte se, zda si dá nebo nedá zeleninu, ale zda si dá např. rajče nebo okurku, musí cítit možnost volby. Zkusit můžete také připravit zeleninové jídlo, a pokud ho dítě nechce, nedávat mu za něj nic jiného. Možností, jak dítě "obelstít" je celá řada, ale chce to velikou trpělivost. Držím palce.

12:07:04   bozenka (neregistrovaný uživatel)

Říkáte, že děti mají ráno jíst, ale nejsem schopná do nic nacpat nic jiného, než sušenku, žádný chleba nesnědí. Stačí to?

12:05:38   medunka (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, objevila jsem automat na mléko - nepasterizované. Mohu ho s klidem dát dětem? A vůbec, slyšela jsem, že mléko pro děti není moc vhodné. Je to fakt?

12:03:04   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (Věra Boháčová, DiS) právě vstoupil do místnosti.

12:02:40   Dotazy z mailu chat@ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

Můj pětiletý syn odmítá zeleninu, syrovou vlastně nepozřel víc jak rok. Je to velký problém? Jak mohu nedostatek vitamínů nahradit? Děkuji. Holubová

11:56:25   admin (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den všem, kteří přišli položit své dotazy nutriční terapeutce Věře Boháčové.

11:54:41   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě otevřel místnost.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 218 lidí

Mohlo by vás zajímat

Dárcovství v kostce: Jaké části svého těla můžete darovat a co musíte splnit?

Krev, krevní plazma, kostní dřeň, vajíčka, spermie, vlasy... Pro zdravého člověka je toto vše samozřejmou součástí jeho organismu. Existují však lidé, pro které se jedná o nevyčíslitelnou cennost, která jim dokáže zachránit život, zlepšit jeho kvalitu anebo přinese šanci na založení rodiny. A možná i vy jim můžete pomoci...

Máte znaménko? Nechte si je vyšetřit!

Někteří z nás se stále domnívají, že rizikové pigmentové znaménko je až takové, které začne svědit, krvácet nebo se kolem něj utvoří zánět. Toto jsou však pozdní příznaky rozvoje většinou již maligního melanomu. Proto je velmi důležité nechat si každou podezřelou změnu na kůži odborně vyšetřit kožním lékařem a veškeré pigmentové změny sledovat.

Potíže s plynatostí

Mám potíže s plynatostí. Co na to?

Jak zmírnit příznaky menopauzy

Dobrý den. Je mi 47 let a pravděpodobně se u mne projevují příznaky začínající menopauzy. Jedná se o časté bolesti hlavy, návaly horka a problémy se spánkem. Jak tyto potíže zmírnit? Děkuji

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce