Inzerce
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Hojení ran

Jste po operaci, úrazu nebo nehodě a stále ošetřujete ránu, která se nehojí? Na otázky ohledně správného postupu při hojení odpovídala Ing., Bc. Irena Kouřilová, odborný poradce pro ošetřovatelskou péči, lektor a specialista pro vzdělávání nelékařů, tisková mluvčí české asociace sester.

Chat na téma „Hojení ran“ proběhl 15. listopadu 2010

11:03:06   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě uzavřel místnost. Nyní již nepůjde vkládat nové příspěvky.

11:02:40   irena-kourilova (neregistrovaný uživatel) » pro všechny

Děkuji všem diskutujícím za dotazy a budu se těšit na další "setkání". Kouřilová

11:00:49   admin (neregistrovaný uživatel) » pro všechny

Děkuji paní Ing. Kouřilové za její čas a velmi konkrétní odpovědi a těším se u další diskuse nashledanou.

10:59:17   irena-kourilova (neregistrovaný uživatel) » pro Jardu

Pokud je rána již plně zhojená a po 3 týdnech by určitě být měla, pak není problém jí ponechat již odkrytou bez náplasti.Dobré je hlavně po namočení osušit a promazat mastnou vazelínou aby rána byla vláčná s měkká.Bude i méně znatelná pokud jí budete pravidelně ošetřovat.

10:55:37   irena-kourilova (neregistrovaný uživatel) » Ivanu Doskočilovou

Milá paní Doskočilová,gratuluji k radostné události.Čeká Vás nejkrásnější okamžik života.Císařského řezu se bát nemusíte.Je však nutné přísně dodržovat pokyny ošetřujícího personálu.Po probuzení na pokoji budete mít operační ránu zalepenou a tudíž nedoporučuji ze zvědavosti krytí odlepovat.Pokud půjde vše hladce, tak rána by měla být do 7-10 dnů plně uzavřená s následujícím odstraněním stehů.Po úplném zhojení je dobré vzniklou jizvu promazávat mastným základem.Nejlépa obyčejnou vazelínou, kterou lze koupit v lékárně.Držím palce.

10:54:00   Jarda (neregistrovaný uživatel)

Pokud mám ránu po třech stezích na noze, mohu se s ní koupat - a mohu si na ní nechat pak mokrou náplast? Je to tři týdny po zákroku.

10:51:23   irena-kourilova (neregistrovaný uživatel) » pro Radima

Dezinfekce rány patří k běžným postupům při ošetřování ran.A to i u ran jednoduchých - tedy běžných poranění nebo i ran komplikovaných, které se dlouhodobě nehojí.Dezinfekce vybíráme dle toho zda se jedná jen o očištění a prevenci před infekcí, nebo zda se jedná o infokované rány.Pro běžné použití v domácnosti stačí dezinfekce, které jsou k dostání v lékárně. U komplikovaných ran a infikovaných je nutné se poradit s ošetřujícím personále.Dnes jsou na trhu již moderní dezinfekčí roztoky, které zvládnou i velm i urputné typy bakterií a virů.Jednás e např. o Prontosan či Dermacyn,

10:48:03   Ivana Doskočilová (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, budu rodit plánovaným císařským řezem. Za jak dlouho se mi rána úplně zahojí? Děkuji za odpověď. Doskočilová I.

10:47:20   irena-kourilova (neregistrovaný uživatel) » pro pan Horáka

Rozbité koleno u Vaší dcery je ještě banalita proti tomu, co jí v životě čeká.Ale rozhodně s Vámi souhlasím.I rozbité koleno je nutné adekvátně ošetřit.Zasypávání pudry a různými jinými materiály není úlně to pravé.Opět je nutné zachovávat spíše vlhké prostředí v ráně.Snažit se zabránit přilepení materiálů.Nejen, že to bolí, ale hojení se pod přilepeným materiálem nedaří. Takže doporučený postup: osprchovat a nebo opláchnout pod tekoucí vodou,odezinfikovat běžnou dezinfekcí, kterou lze koupit v lékárně.Na přímé ošetřené i těchto drobných poranění je vhodné si pořídit v lékárně např. gel v tubě(třeba Hydrosorb gel) nebo mastný tyl(Atrauman nebo Grassolind).Obě varianty urychlí hojení a jizvy budou méně nápadné.

10:42:53   dotazy z chat@ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

Mají se rány dezinfikovat? V jaké fázi hojení a jak často - ideálně čím? Radim

10:41:21   irena-kourilova (neregistrovaný uživatel) » pro A.V.

Přesto, že je Vám 76 let, neznamená to, že se Vám rána po operaci žlučníku stále nehojí.Je spíše s podivem, proč chirurgické odd. kam zřejmě docházíte, ještě tuto záležitost neřeší radikálněji.Píštěl je vážnou komplikací, ale i to lze vyřešit.Existují materiály na základě kalciumalginátů(tedy mořských řas), které jsou i ve formě tamponády.Tamponáda je proužek z tohoto materiálu, který je cca 30cm dlouhý a 5cm široký.Tento prožek se vloží do píštěle a kalciumalginát(např.Sorbalgon) jej začne okamžitě čistit.Součástí léčby však musí být i přísná disciplína pacienta, dodržování všedh pravidel, která určuje lékař.

10:38:31   dotazy z chat@ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

Naše dcera si rozbila koleno na kole. Manželka má neustálé nutkání se na ránu dívat, zasypávat jí nějakým antiseptickým pudrem a převazovat. Já tvrdím, že se nemá několikrát denně odkrývat. Je nějaký doporučený postup? Děkuji za názor! Horák

10:36:46   irena-kourilova (neregistrovaný uživatel) » pro Evu

Paní Evo,zlato to určitě není.N ěkdy se na infikované rány, které tečou a páchnou, používá aktivní stříbro.Nejedná se však o stříbro v té podobě jak ho známe - tedy ve formě pevného šperku.Jedná se o vodné ionty stříbra, které mají antibakteriální účinek.Tyto kryty se používají pouze i indikovaných ran a rozhoduje o jejich aplikaci ošetřující personál. K té Vaší osobní otázce: Sluníčko příliš hojení ran neprospívá.Hojení je přirozený proces v těle, kdy organismus spouští velmi složité buněčné procesy okamžitě ve chvíli kdy vznikne nějaká rána na těle.Ale pro fungování těchto procesů je nutné mimo jiné i vlhké prostředí.Vlhko a stbilní teplota jsou velmi důležité proto aby se buňky mohly dělit a pohybovat.Jedině tak může hojení probíhat rychleji.Ještě je nutné myslet i na dalšíé faktory, které hojení ovlivňují.Je to např.již zmíněný diabetes, věk nemocného, léky, které bere, výživa apod...Takže pokud ošetřování ran, tak vždy tak aby prostředí v ráně bylo vlhké.

10:29:37   irena-kourilova (neregistrovaný uživatel) » pro Pavlu

Milá Pavlo, ptáte se proč v ordinacích ne vždy sestry znají moderní ošetřování ran.Na toto je velmi těžká odpověď, protože vzdělávání v tomto oboru je velmi dostupné pro sestry i pro lékaře.V těch případech, kdy sestra tyto nové postupy nezná, se jedná spíše o selhání jednotlivce.Profesní organizace ČAS organizuje mnoho vzdělávacích akcí právě pro sestry, které se dostávají do kontaktu s pacienty, kteří mají chronické rány.Školení probíhá nejen v teoretické části, ale sestry absolvují i praktickou výuku.Učí se lokálně ošetřovat komplikované a infikované rány.Pacient, pokud není spokojen s poskytovanoiu péčí, má právo se obrátit na pracoviště, která tyto metody používají a umí je nabídnout pacientům.

10:29:08   eva (neregistrovaný uživatel)

Reaguju na otázku pana Tomáše: Slyšela jsem o nějaké léčně, co se užívá u diabetiků, snad něco, že se na rány přiklsádá zlato? Je to možné? Pak mám ještě otázku za sebe: Přispívá k rychlejšímu hojení ran sluníčko? Díky. E

10:24:46   chat@ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

Před rokem a třemi měsíci mi laparoskopicky operovali žlučník. Dodnes není rána zacelená, bolí a vytéká z ní tekutina. Lékař mi neustále ránu čistí. Je to normální? Je mi sice už 76 let, ale stejně mi to přijde dlouho. Teď mi řekl, že se tam udělal píštěl. Co to je a může za to špatné léčení? A. V.

10:23:22   irena-kourilova (neregistrovaný uživatel) » pro Tomáše

Dobrý den, pane Tomáši, diabetes mellitus je velmi komplikované onemocnění, protože postihuje celký organizmus.Je tedy nutné aby nemocný přísně dodržoval nejen systém léčby celkové, ale také dbal na dietní režim a zvýšenou hygienu kůže.Jedná se o snížení imunity a tudíž se kůže mnohem snáz osídluje bakteriemi a plísněmi, které mohou i některé narušení kožního krytu způsobovat.Rány se u dibetiků obecně špatně hojí.Proto je nutné také okamžitě ošetřit i banální poranění.Vždy se musíte poradit se svým ošetřujícím lékařem - obvodním nebo diabetologem.

10:19:15   chat@ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

Mám diabetes a rány se mi obecně špatně hojí. Existuje nějaký speciální postup, kterým se organismu pomůže? Tomáš

10:18:28   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (Ing., Bc. Irena Kouřilová) právě vstoupil do místnosti.

10:18:19   admin (neregistrovaný uživatel) » pro všechny

Dobrý den, vítám Vás u našeho chatu, doufám, že se dozvíte co nejvíc nových a zajímavých informací.

Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Projevila se u vás někdy spánková paralýza?

63%
37%
Zatím hlasovalo 27 lidí

Mohlo by vás zajímat

Příspěvky zdravotních pojišťoven na bezlepkovou dietu 2021

Máte v rodině celiaka nebo dodržujete sami kvůli této nemoci bezlepkovou dietu? Pak možná víte, že některé zdravotní pojišťovny přispívají na vaši dietu. U kterých pojišťoven a v jaké výši můžete v letošním roce žádat o příspěvky?

Vrácení přeplatku na doplatcích za léky

Kupujete léky na předpis, na které musíte doplácet? A víte, že existují tzv. ochranné limity na doplatky? Pokud tento limit u některých léků přesáhnete, máte nárok na vrácení přeplatku.

Celiakie není nemocí dětského věku!

Ve společnosti dnes stále ještě přetrvává rozšířený mýtus, že lékaři celiakii u pacienta odhalí už v jeho dětském věku. Skutečnost je ale jiná. Celiakie se může projevit kdykoliv během života a může se projevit nenápadně.

Jak si užít Velikonoce a nepřibrat

Během kalendářního roku se naskytne hned několik příležitostí, které nás přímo vybízejí ke zvýšené konzumaci jídla. A Velikonoce patří se svými beránky, mazanci a svátečními obědy mezi ně.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.