Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Pomůžeme vám sestavit dietní jídelníček

Už o sobě víte, že hladovka ani "vajíčková" dieta pro vás není a hledáte způsob jak dietně a zdravě jíst. Se sestavením jakového jídelníčku vám jistě pomohly rady nutriční terapeutky Věry Boháčové.

Chat na téma „Pomůžeme vám sestavit dietní jídelníček“ proběhl 16. ledna 2011

10:00:46   admin (neregistrovaný uživatel)

To byla poslední odpověď na otázky v dnešním chatu. Moc děkuji za vaše dotazy a Věře Boháčové za odpovědi. S jejími radami se budete nadále potkávat i v seriálu "Tentokrát zhubnete", který začal 15. ledna. Přejeme hezký den!

09:58:16   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro Helenu

Dobrý den, kvalitntní čokoláda je vhodnější co se týká složení. Je lepší dát si ji, než např. zmiňované diačokolády, které sice nemusí obsahovat cukr, ale obsahují velké množství tuku a energie se od běžných neliší, což při hubnutí není výhodou.

09:55:54   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro zitu

Dobrý den, hubnoucí koktejly mohou být, v rukou odborníků, vhodnou součástí redukčních diet. Pokud je možné ale zhubnout úpravou životosprávy, zcela bych jimi jídlo nenahrazovala. A když už, je třeba se velice důkladně zaměřit na životosprávu po ukončení popíjení koktejlů - hrozí jojo efekt. Krabičkové diety jsou, opět v rukou odborníka prima, jen je opět potřeba, po skončení jejich dodávky, dodržovat zásady správné životosprávy svépomocí.

09:53:35   admin (neregistrovaný uživatel)

Máme posledních pár minut na otázky, které už přišly - moc prosíme, nepokládejte nové. Děkuji

09:52:39   Helena (neregistrovaný uživatel)

To je přesně na co jsem se chtěla zeptat - ta čokoláda hořká s hodně kakaem - to se má jíst proto, že v tom není cukr? Vůbec mi to nechutná. Nemůžu raději diačokoládu?

09:51:40   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro Z.V.

Dobrý den, pokud Vás trápí zdravotní problémy a navíc máte omezení v pohybových aktivitách, doporučovala bych Vám navštívit specializované pracoviště - výživovou poradnu (najdete ji např. v každé větší nemocnici), kde Vám nutriční terapeut může sestavit dietu zohleďnující nejen Vaše současné stravování, ale také limity v pohybu a aktuální zdravotní stav.

09:49:08   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro Veroniku

Dobrý den, sladká snídaně není nejlepším řešením. Pokud už se skladkého nemůžete vzdát, doporučuji zachovat co největší pravidelnost ve stravě a občas si něco malého sladkého dát (pozor ne nalačno, nebo neuhlídáte mnoství), a to nejlépe v dopoledních hodinách nebo když víte, že Vás čeká ještě nějaký výdej energie. Pokud své chutě na sladké neošálíte ovocem, doporučuji malé množství kvalitní čokolády s vysokým procentem kakaa.

09:45:44   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro mamu

Dobrý den, dětem není možné doporučovat stejnou dietu jako dospělým, je třeba mít na paměti jejich správný růst a vývoj. Důležitá je zejména pestrost a pravidelnost ve stravě, omezení sladkostí a pokrmů rychlého občerstvení. Naprosto zásadní roli sehrává dostatek pohybové aktivity. Pro konkrétní doporučení můžete kontaktovat odborníky Poradenského centra výživa dětí na www.vyzivadeti.cz nebo infolince 800 230 000.

09:44:56   zita (neregistrovaný uživatel)

Jo a chtěla jsem se zeptat, jestli znáte takové ty krabičkové diety, je to pekelně drahé, tak jestli to znáte a schvalujete.

09:44:28   zita (neregistrovaný uživatel)

Dá se jídlo zcela nahradit hubnoucími koktejly? Co si o tom myslíte?

09:43:09   admin (neregistrovaný uživatel)

redakce@ordinace.cz: Měla bych zhubnout, ale jsem nemocná a drastické diety ani zásadní pohyb nemohu uplatnit. Poradíte mi jak upravit jídelníček? Z. V.

09:42:26   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro Karla

Dobrý den, nahrazovat pivem některé z denních jídel není nejšťastnější varianta. Energii může přijmout stejnou, ale budou Vám chybět důležité látky. Doporučila bych Vám lehce snížit příjem energie (zejména ve večerních hodinách) a při setkání s přáteli množství piva alespoň omezit.

09:41:14   admin (neregistrovaný uživatel)

redakce@ordinace.cz: Jsem hrozně závislá na sladkém, existuje způsob, jak ho v dietě zachovat? Třeba sladkou snídani nebo tak něco? Veronika

09:40:12   mama (neregistrovaný uživatel)

Jakou dietu doporučujete pro desetiletého kluka, který není zvyklý sportovat a pořád vysedává u počítače. Měří 154 a váží 61 kilo. Bohužel neumím ovlivnit jeho jídlo v jídelně, vlastně jen o víkendu a večer.

09:39:08   bohacova (neregistrovaný uživatel) » Pro Viki

Dobrý den, cvičení je důležité, mimo jiné, také proto, abyste "v klidu" vydávala energie více (čehož bez pravidelné pohybové aktivity nedocílíte). Je to energie, která se na našem výdeji energie podílí nevětší měrou (ale k udržení dobré kondice nestačí). Energii vydávame také pohybem a prací. Je pravdou, že není úplně jednoduché zjistit, jaký výdej energie vlastně máme. Zkuste kouknout do interaktivního nástoje "Porovnejte si svůj výdej a příjem energie" na www.gda.cz, který Vám se stanovením výdeje energie poradí.

09:33:40   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro Ivanu 82

Dobrý den, pokud už jste diety zkoušela (zejména pokud byly hodně přísné), je možné, že se Vám dle nich metabolizmus upravil a je pro něj teď obtížné hubnout. Východiskem správná individualizová dieta sestavená odborníkem doplněná dostatečnou pohybovou aktivitou.

09:32:33   admin (neregistrovaný uživatel)

redakce@ordinace: Vsadil jsem se s manželkou, že zhubnu. Mohu nahradit nějaké jídlo pivem? Nerad bych přišel o čtvrteční schůzky s kamarády u piva - a s minerálkou bych byl k smíchu! Karel

09:30:00   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro jahinnkku

Dobrý den, doporučila bych Vám navštívit některou z nutričních poraden, kde Vám zhodnotí jídelníček a doporučí konkrétní úpravy, stejně tak míru pohybových aktivit tak, aby Vám zbývala energie i na běhání kolem dítěte :-). Pokud by se nedařilo váhu upravit, doporučuji navšívit specializované pracoviště (např. endokrinologii) pro zjištění případné příčiny nehubnutí. O pomoc můžete požádat i svého ošetřujícího lékaře.

09:27:42   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (Věra Boháčová, DiS) právě vstoupil do místnosti.

09:27:29   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (Věra Boháčová, DiS) právě vstoupil do místnosti.

09:24:58   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro Ifku

Dobrý den, mírný nárůst hmotnosti (do 4 kg) po ukončení kouření je zcela normální. Pokud jste přibrala více, zřejmě jste udělala změny ve své životosprávě. Pro hubnutí je velice důležitá pravidelná strava (po cca 2,5-63 hodinách), s dostatkem ovoce a zeleniny (nejlépe ke každému jídlu), dodržování pitného režimu, preference méně tučných mléčných výrobků, libového masa aj. Snažte se také zvýšit svou pohybovou aktivitu, třeba alespoň ve formě svižnějších procházek.

09:20:32   bohacova (neregistrovaný uživatel) » Pro Pavla

Dobrý den, můžeme říci, že principy dietu jsou stejné, nicméně dietu je vždy vhodné nastavit individuálně, tedy podle pohlaví, fyzické aktivity, stávajícího jídelníčku a aktuálního zdravotního stavu. Na základě vyhodnocení těchto ukazatelů se může ukázat, že Vám stejná dieta jako Vaší přítelkyni nemusí vyhovovat.

09:19:08   Viki (neregistrovaný uživatel)

Když vydávám energii i při práci, i během spánku, je vůbec nutné cvičit? Nemám představu, kolik toho při čem spálím...

09:16:23   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro Janu

Při hubnutí je pravidelnost důležitá, stejně tak konzumace ovoce a zeleniny. Co se týká light výrobků, je třeba počítat s tím, že jich nemůžete sníst více než "normálních", ale měla byste je za normální vyměnit. Důležité je při výběru potravin také číst obaly na potravinách, a to i u light výrobků. Všímejte si nejen energetické hodnoty, ale také množství sacharidů a tuků. Pro usnadnění výběru se můžete zaměřit na výrobky se značením GDA, které informuje o tom, jaký podíl tvoří jedna porce dané potraviny z doporučeného denního příjmu energie, živin a dalších látek. Pro hubnutí je také třeba přizpůsobit příjem energie jejímu výdeji. Tedy energie přijatá v podobě stravy by měla být nižší, než množství energie, kterou vydáváte (práce, pohyb, bazální potřeba energie). Pokud si nevíte rady, jak se doporučeného množství dopočítat, zkuste na webu www.gda.cz interaktivní nástroj "Porovnejte si svůj výdej a příjem".

09:11:08   Ivana82 (neregistrovaný uživatel)

Můžu být už proti dietám odolná tak, že mi žádná nefunguje?

09:10:30   jahinnkkaa (neregistrovaný uživatel)

také mám jiný problém,při těhotenství jsem nabrala 25 kg a ani kylo dole nemám a to už je malí 2 roky spíše jsem nabrala o 3 kg více,

09:09:19   jahinnkkaa (neregistrovaný uživatel)

moc díky

09:08:06   admin (neregistrovaný uživatel)

Jahinnkkaa - bohužel Vám zde neporadíme, ale klikněte si nahoře na liště na Poraďte se s lékařem a zadejte svůj dotaz pro odborníka tam.

09:07:13   bohacova (neregistrovaný uživatel) » pro zoufalku

Dobrý den, strava i při hubnutí by měla být co nejvíce pestrá a vyvážená. Nedoporučila bych žádnou dietu, která striktně odmítá dlouhodobě konzumaci některé z důležitých potravin či skupiny potravin. Co se týká bílkovinných potravin (o kterých se zmiňujete), ty hrají v redukčním jídelníčku velice důležitou roli, ale neměly by být v jídelníčku samotné. O dietě jste toho popsala velmi málo, ale i po dietě založené na konzumaci těchto potravin se může dostavit jojo-efekt. Záleží na celodenním jídelníčku (jeho skladbě a rozložení, na energetické hodnotě) a také na míře pohybové aktivity.

09:07:00   jahinnkkaa (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den,mám problémy s hemeroidy nevím jestli mi zde poradíte díky

09:05:27   Ifka (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, mám sedavé zaměstnání a po ukončení kouření šla kila nahoru. Věk 52, BMI spočítalo obezitu. Až na tu obezitu jsem zdravá. Prosím Vás, můžete mi poradit co bych měla jíst? Ryby mi nechutnají. Děkuji.

09:04:55   Pavel (neregistrovaný uživatel)

Chci se zeptat, jestli na chlapa funguje taky stejná dieta, jako na ženu - držíme s přítelkyní od nového roku dietu, ona už zhubla tři kila a já pořád nic.

09:03:29   admin (neregistrovaný uživatel)

redakce@ordinace.cz: Dobrý den, snažím se jíst pravidelně, jím toho docela dost málo, myslím že i dost jím ovoce, zeleniny, kupuju si light výrobky a stejně nehubnu. Čím to je? Žádný zdravotní problém (kromě váhy) nemám. Díky za informaci. Jana

09:01:46   zoufalka (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mi můžete doporučit dietu, kdy se jeden den jen pije mléko, pak se přidají vajíčka a tvaroh - no prostě hodně jednostranná strava. Prý je to sportovní dieta, se kterou se nedostaví jojo efekt. Děkuji.

09:00:57   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (Věra Boháčová, DiS) právě vstoupil do místnosti.

09:00:05   admin (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, vítáme vás při chatu, který se bude týkat zdravého jídelníčku, diet a hubnutí. Vítám i Věru Boháčovou, nutriční terapeutku, která je připravena na dotazy.

08:59:31   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (Věra Boháčová, DiS) právě vstoupil do místnosti.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 58 lidí

Mohlo by vás zajímat

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Pandemie negativně ovlivnila duševní zdraví. Pojišťovny přispívají na psychology

V obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci. I proto se rozhodly některé tuzemské zdravotní pojišťovny nabídnout klientům příspěvky na psychoterapie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce