Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Revmatické obtíže

Revmatické obtíže trápí hodně z nás. O tom, jak je léčit a jaké možnosti má moderní medicína jsme si v dnešním chatu povídali s prof. MUDr. Karlem Pavelkou, DrSc., ředitelem Revmatologického ústavu.

Chat na téma „Revmatické obtíže“ proběhl 7. března 2011

10:59:33   redakce@ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

Děkujeme MUDr. Karlu Pavelkovi za odpovědi, čtenářům za množství dotazů. Tímto končím dnešní chat a těším se na příští setkání.

10:57:09   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » kolcava

Samozřejmě ve svém věku mám také bolesti kloubů. Dna se může vrátit při nedodržení dietního režimu.

10:55:23   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » stella

Nejvhodnější pohyb je takový, který klouby nezatěžuje, tzn. plavání, cvičení ve vodě a jízda na kole. Vhodná je rehabilitační léčba.

10:53:16   redakce@ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

Chceme upozornit, že do konce chatu zbývá pár minut - už není čas na další dotazy. Děkuji za pochopení.

10:53:04   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » redakce@ordinace.cz

Každé revmatické onemocnění začíná v jiném věku, nevím přesně jaké onemocnění máte na mysli. Autoimmuní onemocnění začínají v mladším věku (nejčastěji mezi 20-30 rokem), degenerativní onemocnění přicházejí v pozdějším věku se stárnutím kloubních chrupavek.

10:50:47   kolcava (neregistrovaný uživatel)

A taky mi doktor řekl, že mám dnu, když mě hrozně bolely klouby na rukách, ale držel jsem asi měsíc dietu a zmizelo to - může se vrátit?

10:50:33   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » jindra

Biologická léčba stojí více než 100 tis. ročně.

10:49:17   kolcava (neregistrovaný uživatel)

Vlastně neznám ve svém věku (59) už nikoho, koho by klouby nebolely. Vás pane doktore nebolí? Jestli ne, tak prozraďte svůj lék :-). Díky a prima den!

10:47:39   stella (neregistrovaný uživatel)

Tatínek má velkou bolest kloubů a lékař mu doporučil pravidelný pohyb, což samozřejmě nedodržuje, protože ho to bolí. Je to trochu začarovaný kruh. Existuje nějaký mimořádně vhodný sport pro lidi s bolestí kloubů? Aby se hodil i pro lidi s nadváhou, kterou také má. Děkuji!

10:47:26   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » tatarka

Zřejmě se jedná o revmatoidní artritidu? Od této choroby musíme odlišit osteoartrózu, psoriatickou artritidu, dnavou artritidu a další systémová onemocnění pojiva.

10:46:16   redakce@ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

V kolika letech může být nejčastěji revmatické onemocnění diagnostikováno a jaké testy předcházejí určení diagnózy?

10:44:01   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » Ema

Osteoporóza je onemocnění, které je v současné době možno léčit několika druhy přípravků. Osteoporózu může léčit revmatolog, gynekolog i ortoped. Operaci musí zvážit ortoped podle Vašeho stavu.

10:42:02   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » Odehnal

Onemocnění jednou diagnostikované už máte natrvalo, ale biologická léčba může potlačit jeho příznaky a zastavit jeho další vývoj. U každého pacienta onemocnění probíhá různě, nelze předvídat jak choroba bude pokračovat, většinou je možné léčbu po několika letech přerušit.

10:40:49   jindra (neregistrovaný uživatel)

A sakra, právě jsem se chtěl zeptat, jestli bych si biologickou léčbu nemohl zaplatil. Koukám, že na tohle asi mít nebudu - těch sto tisíc je měsíčně, ročně?

10:40:19   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » Odehnal

Onemocnění jednou diagnostikované už máte natrvalo, ale biologická léčba může potlačit jeho příznaky a zastavit jeho další vývoj. U každého pacienta onemocnění probíhá různě, nelze předvídat jak choroba bude pokračovat, většinou je možné léčbu po několika letech přerušit.

10:37:51   redakce@ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

Čtenářka tatarka měla zřejmě na mysli příznaky revmatické bolesti kloubů.

10:35:41   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » tatarka

Jakou chorobu máte na mysli?

10:35:06   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » kuliferda

V současné době, při možnosti antibiotické léčby, je onemocnění revmatickou horečkou ojedinělé. Kloubní potíže vzniklé tímto onemocněním jsou dobře léčitelné. O dědičné onemocnění se ale nejedná.

10:32:29   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » kamca

Biologická léčba je v revmatologii podávána na onemocnění: revmatoidní artritida, psoriatická artritida a ankylozující spondylitida. Pro podávání této léčby jsou daná určitá kritéria. Tato léčba není bez rizika a nežádoucích účinků, proto je zváženo podání této léčby u každého pacienta přísně individuálně. Rozdíl běžné léčby a biologické se pohybuje řádově ve 100 tisících.

10:30:58   Ema (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den pane doktore. Mám velké bolesti kyčlí, ale také mám velkou osteoporózu, takže se operace stále odkládá. Existuje nějaká naděje i pro mne? Děkuji moc za radu a naději.

10:29:15   Odehnal (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, znamená to, že pokud se zahání biologická léčba, nemoc ustoupí jednou pro vždy? Nebo do smrti musím být na té léčbě? Děkuji.

10:25:51   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » Jirous2

Nejprve k praktickému lékaři, který pokud bude potřeba, Vám dá doporučení ke specialistovi.

10:24:29   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » Tomáššš

Nejspíše máte na mysli přípravky na výživu kloubní chrupavky v prevenci artrózy. Na trhu jsou možné zakoupit jak potravinové doplňky, tak léčiva schválená Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Tato léčiva mají podporu z klinických studií, kde byl tento efekt prokázán. U potravinových doplňků tyto studie chybí. Nadváha je rizikovým faktorem zvláště při osteoartróze velkých nosných kloubů - kolena, kyčle. Může se projevit v dřívějším věku.

10:23:16   redakce@ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

tatarka: Dá se choroba příznaky zaměnit za něco jiného?

10:22:10   kuliferda (neregistrovaný uživatel)

Pátrala jsem po nemocech svých příbuzných a zjistila, že babičky sestra zemřela malá na revmatickou horečku. Má to nějakou souvislost s revmatickými chorobami kloubů?

10:21:04   kamca (neregistrovaný uživatel)

Připadá mi, že se nemocným ukáže naděje, zamává se jim před nosem možností vyléčení a zase se jim sebere - to je nefér.

10:20:02   kamca (neregistrovaný uživatel)

To není první případ nemoci, kde zabírá biolobická léčba, ale nedostane ji každý, protože je drahá. Co to je drahá. Můžete tedy říct, kolik platí pojišťovnaa za normální léčbu a kolik za tu biologickou? Díky

10:18:50   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » Miju

U Vaší babičky a maminky se pravděpodobně jedná o hallux valgus (vybočený palec). Onemocnění může být dědičné. Jako prevenci bych doporučil pohodlnou, zdravotní obuv. Možná je i rehabilitace s mobilizací drobných nožních kloubů, cvičení na prevenci vzniku ploché nohy.

10:18:20   redakce@ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

V kolika letech může být nejčastěji toto onemocnění diagnostikováno a jaké testy předcházejí určení diagnózy?

10:17:09   Jirous2 (neregistrovaný uživatel)

Napsal jste mi, že to pozná lékař - to mám jít k obvoďákovi? Nebo někam jinam rovnou?

10:15:24   Tomáššš (neregistrovaný uživatel)

A taky se chci zeptat, jak moc nadváha způsobuje revma - znamená to, že když mám dispozice, tak si ho tím přivodím o hodně dřív nebo jak to je. Děkuji za odpovědi.

10:15:22   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » Jirous

Ve Vašem případě se může jednat buď o počínající artrózu drobných ručních kloubů, méně pravděpodobná je revmatoidní artritida. Potíže mohou být způsobeny i postižením krční páteře. Rozhodnout o diagnóze může lékař na základě klinického a laboratorního nebo rentgenového vyšetření.

10:14:09   Tomáššš (neregistrovaný uživatel)

Je podle vás k něčemu si koupovat ty drahé preparáty na klouby, jsou prevencí problémů?

10:13:06   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » janina

Z otázky se nedá vyčíst jaké zánětlivé projevy máte na mysli. Příliš tučná strava má samozřejmě vliv na Vaší váhu a tím může uspíšit postižení kloubů ve smyslu artrózy. Ale hlavně má vliv na Vaše cévy a urychluje aterosklerózu.

10:11:00   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » Ing. Buchtová

Revmatoidní artritida je onemocnění, které by mělo být léčeno revmatologem, který dle Vašeho stavu rozhodne zda jste pro tuto léčbu vhodná. Jiný lékař než revmatolog tuto léčbu nenavrhuje.

10:09:40   Miju (neregistrovaný uživatel)

Babička i moje maminka mají na palcích nohou velmi bolavé, oteklé klouby, které se věkem zvětšují a deformují nohu. Jde s tím něco udělat preventivně? Je mi 30 a zatím jsem zcela bez projevů.

10:08:16   karel-pavelka (neregistrovaný uživatel) » MaruS

Revma je všeobecný název pro kloubní onemocnění, které zahrnuje jak autoimunní zánětlivé onemocnění, tak metabolická onemocnění kloubů a degenerativní onemocnění. Osteoartróza není autoimunitní onemocnění, jedná se o degenerativní onemocnění kloubní chrupavky kterým trpí ve vyšším věku až 80 % populace.

10:07:47   Jirous (neregistrovaný uživatel)

Je mi 45 let a docela často se budím s oteklýma rukama a méně pohyblivými klouby na rukách. Trvá čtvrt hodiny, kdy se do nich vrátí citlivost a normálně fungují. Je to důvod jít k doktorovi?

10:05:47   janina (neregistrovaný uživatel)

Myslíte si, že zánětlivé projevy v těle souvisí se špatnou životosprávou. Slyšela jsem hlavně o vlivu příliš tučné stravy.

10:04:40   redakce@ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

ing. Buchtová: Mám revmatoidní artritidu s postižením drobných kloubů rukou i nohou a zápěstí.protože mně nemoc omezuje v běžné činnosti, hledám způsob jak důsledky alespoň zmírnit. Zajímá mně, zda se běžný člověk má možnost dostat k biologické léčbě, pokud ano, tak jaké jsou možnosti

10:03:33   MaruS (neregistrovaný uživatel)

Jak se liší osteoartróza a revma. Omlouvám se, jestli se ptám hloupě, ale můj lékař mi to nevysvětlil tak, abych to pochopila. Marie Struhounová

10:02:20   admin (neregistrovaný uživatel)

Host (Prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc.) právě vstoupil do místnosti.

10:01:01   redakce@ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

Připlácí na biologickou léčbu všechny pojišťovny stejně, nebo se vyplatí přejít k nějaké? Mohu si kdyžtak připlatit sám - a kolik by to stálo?

10:00:17   redakce@ordinace.cz (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, vítáme vás při dnešním chatu.

09:57:02   admin (neregistrovaný uživatel)

Správce právě otevřel místnost.

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 58 lidí

Mohlo by vás zajímat

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Výlet do Telče

Výlet do Telče.... Zuzana Lamačová

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce