Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Vaginální potíže

Vaginální problémy zná většina žen. Jak je spolehlivě léčit i jak jim předejít - to je hlavní téma chatu s MUDr. Pavlem Turčanem.

Chat na téma „Vaginální potíže“ proběhl 12. října 2011

13:54:37   Martina (neregistrovaný uživatel)

Znamená to, že po menopauze bude klid? to už se taky hormony uklidní

14:00:23   MUDr. Pavel Turčan » Martina

Bohužel to tak nemusí být. Po přechodu totiž dochází ke snížení, v podstatě téměř až k zástavě tvorby estrogenů, a proto se sliznice opět stává zranitelnější a nevytváří vhodné podmínky pro osílední pochvy laktobacily. Proto vhodnou léčbou, například hormonální - podávanou buď celkově (ústy, ve formě kožních náplastí, atd) nebo místně- gely, čípky nebo vaginální tablety s etsrogeny, lze těmto potížím předejít nebo je upravit. Pokud máte obavu z hormonů syntetických, dají se použít i přírodní hormony, fytoestrogeny. Buď opět ve formě tablet (4ervený jetel plus soja, Isoflavon, atd) nebo i gelu na zavádění do pochvy- například Femibion Intima.

13:41:15   Lilla008 (neregistrovaný uživatel)

dobrý den. mám roční dcer, kojím a dost jsem chytlavá a tak mám často výtok. Gynekolog mi chce předepsat prášky, já bych spíš chtěla nějakou mast nebo čípky. Zajámá mě váš názoír, co je lepčí pro mě ale hlavně pro kojené dítě. Děkuji

13:53:44   MUDr. Pavel Turčan » Lilla008

Při kojení dochází k tomu, že v těle se tvoří méně estrogenu a tak dochází snadněji k narušení poševní rovnováhy a k přemnožení různých bakterií a výtokům. V tomto případě doporučuji spíše něco, co by pomohlo tento stav upravit. Všechny čípky a masti Vám pomohou infekci zastavit nebo zlikdvidovat, ale často se kvůli zmíněnému stavu potíže opět vrací. Vhodnější je infekci přeléčit, je možné i lokálně, léky zaváděnými do pochvy, a následně dát něco co porpoří úpravu stavu, např. Femibion Intima vám v tom může posloužit velice dobře- obsahuje totiž fytoestrogeny z jetele lučního, tyto poševní sliznici zvlhčují, podporují její prokrvení a výživu, je pak vůči infekci odolnější a vytváří se v ní více látek, které podporují růst laktobacilů a které jim slouží jako potrava.

13:29:52   Ivana (neregistrovaný uživatel)

Souvisí gynekologické obtíže s hygienou?

13:48:59   MUDr. Pavel Turčan » Ivana

Ano, souvisí, a není dobrý ani jeden extrém. Zlatá střední cesta je v tomto případě nejlepší. Pokud to s hygienou přeháníte a opakovaně si děláte i výplachy pochvy, vyplachujete tím i tělu prospěšné bakterie a měníte tím i pH poševního prostředí, to pak může vést k roozvoji dysmikrobie a vzniku infekce. Vhodné je používat i speciální intimní kosmetiku, nejlépe s kyselým pH, např. Chilli Intima, ale i jiné přípravky, např. Saforelle, nebo preventivně dávat i něco na podporu růstu laktobacilů, např. Femibion Intima. Nebo si pochvu oplachovat pouze čistou vlažnou vodou, bez mýdla.

13:28:18   Markéta (neregistrovaný uživatel)

* pardon na vnější straně

13:26:18   kolomaznikova (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den. Chci se zeptat, jestli je možné mít tyhle potíže v dětství a co je pak způsobí.

13:44:55   MUDr. Pavel Turčan » kolomaznikova

Výtoky z pochvy v dětství jsou vzácné a rozhodně by se neměly vyskytovat. Je to tak proto, že v dětství, ještě v době hormonálního klidu, vše funguje jinak. Potíže s výtoky se prakticky objevují až s nástupem puberty a pravidelných cyklických změn v průběhu menstruačního cyklu. Jestliže se výtok objeví v dětství, je rozhodně nutná prohlídka u odborného lékaře, nejlépe dětského gynekologa.

13:22:44   Marka999 (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den. když beru léky na chřipku nebo angínu tak mě poptom pálí a svědí přirození. Docela mi pomáhají čípky z lékárny. Pane doktore, mám si je dávat ještě když užívám lékay nebo počkatž až je doberu? Děkuji za odpověď

13:42:24   MUDr. Pavel Turčan » Marka999

Pokud je to tak, jak říkáte, je lepší něco na zavádění do pochvy nasadit rovnou s léky již preventivně, můžete tak zamzit rozvoji infekce v pochvě. Svědění je nejčastěji, zvláště po antibiotikách, způsobeno kvasinkovou infekcí. Po dobrání antibiotika je vhodné nasadit něco na úpravu poševního prostředí, např. Femibion Intima.

13:21:20   Kamca84 (neregistrovaný uživatel)

Chci se zeptat, zda jsou tyhle věci přenosné. Taky bych potřebovala vědět, jestli nějak souvisejí se sexem, tedy jestli jsou přenosné při styku.

13:40:26   MUDr. Pavel Turčan » Kamca84

Se sexem výtoky a dysmikrobie souviset mohou, ale není to většinou přenosem infekce. Normálně je v pochvě kyselé prostředí a proto se tam dobře daří laktobacilům, které chrání sliznici před přemnožením jiných, škodlivých mikroorganizmů. Při styku se pH poševního prostředí mění v zásadité a proto při náchylnosti k dysmikrobii se potíže zhoršují a objevují. V alkaličtějším prostředí se laktobacilům nedaří a proto tam začnou růst bakterie jiné, tzv. patogenní a které se v pochvě nachází i za normálních okolností, ale jen ojediněle. Není to tedy většinou přenosem při styku.

13:20:20   Markéta (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat. Mám kvasinkovou infekci po antibiotikach. Dneska jsem si koupila Gyno Pevaryl, ale infekci už mám hodně "rozjetou" i na vnitřní straně. Pomůže na oboje gyno pevaryl, nebo mám ještě dokoupit nějakou mast ? Děkuji za odpověď.

13:36:38   MUDr. Pavel Turčan » Markéta

Pokud je kvasinková infekce patrná i zevně, zřejmě bude opravdu nutné i použít nějakou mast. Ke Gyno-pevarylu bych např. doporučil Pevaryl krém, případně Clotrimazol, atd.

13:18:57   mahu (neregistrovaný uživatel)

Existuje podle vás nějaká opravdu účinná prevence. nějaké tablekty, gel, prostě cokoli, co mě toho zbaví?

13:35:04   MUDr. Pavel Turčan » mahu

Prevence samozřejmě existuje. Jenomže i přes značné pokroky ve výzkumu a nárůstu našich znalostí o tom, co všechno může být příčinou potíží, není ještě úplně vše jasné. Každý nový poznatek nás posune o krok dál. Jako prevence je vhodné používat kosmetiku určenou pro intimní hygienu a případně i opakovaně gely nebo čípky, např. z kyselinou mléčnou, výtažky z čajovníku, nejlepší je ale použít již zmiňovaný nový přípravek s prebiotiky- Femibion Intima, který možnost recidivy snižuje až o polovinu.

13:14:56   Iva40 (neregistrovaný uživatel)

chtěla jsem znát váš názor na babskou radu - prý stačí použít obyčejný jogurt, který okyselí prostředí a potíže jsou pryč

13:31:25   MUDr. Pavel Turčan » Iva40

v některých případech stačí okyelit poševní prostředí, ale většinou to není dostačující. Důvod může být v tom, že stav organismu, který vedl k rozvoji poševní dysmikrobie a rozvoji infekce může být například i v nedostatečné hladině estrogenů a nízké zásobě glykogenu (látky, která slouží jako živina pro laktobacily) v buňkách poševní sliznice. V tomto případě Vám jogurt pomůže pouze na krátkou dobu a stav se opakuje. Vhodnější je použití přípravků s prebiotiky, tedy látek, které podporují růst Vašich vlastních Laktobacilů. Probiotika- tedy dodávání laktobacilů hotových v přípravku, nemusí rovněž zabrat, protože laktobacilů je více druhů a mezi ženami jsou značné rozdíly v zastoupení. Může tak dojít prakticky k "násilné" kolonizaci bakteriemi, které Vašemu tělu nejsou blízké a proto se úspěch rovněž nemusí dostavit. Raději bych v tomto případě doporučil novinku na našem trhu- Femibion Intima, který tyto omezující nedostatky nemá.

13:14:46   Pavel T.

V těhotenství probíhá celá řada hormonálních změn a pod jejich vlivem se mění zastoupení jednotlivých bakterií v osídlení sliznice, častější jsou například kvasinkové infekce. Většinou ale zmnožení sekrece, čili výtok, je spíše v důsledku těhotenství samotného, kvůli zvýšenému prokrvení pohlavních orgánů, tedy i pochvy. Infekci je nutné přeléčit, výtok bez infekce v graviditě je běžný a nedá se dělat nic jiného, než to vydržet.

13:13:44   Romana K. (neregistrovaný uživatel)

Dobrýden. mám pliseň mezi prsty na nohách. Když to mažu mastičkou co mi dala kožařka tak mám větší ženské potíže. Může to být tou mastí?

13:25:19   MUDr. Pavel Turčan » Romana K.

Nevím přesně, jakou mastičku Vám kožní lékařka napsala. Pokud je určená k lokální aplikaci, do oběhu by se ji mělo vstřebávat pouze minimum, proto by to výtoky způsobovat nemělo, ale vyloučit to zcela nelze.

13:13:13   simča (neregistrovaný uživatel)

dobrý den, chci vědět, jestli může časté opakování se těchhle potíží mít vliv na otěhotnějí.

13:23:43   MUDr. Pavel Turčan » simča

odp. Simča- pokud se jedná i infekci, je vhodné ji před otěhotněním přeléčit. Ve většině případů otěhotnět i stěmito potížemi jde, ale pokud není stav doléčený a v pochvě jsou přemnožené bakteri např. typu Gardnerella vaginalis, může to vést k předčasnému odtoku plodové vody i předčasnému porodu.

13:07:26   Jiřina L. (neregistrovaný uživatel)

Pane doktore, mám několikrát do roka angíny a pokaždé beru antibiotika. Po nich mám bolesti v podbřišku a výtok. Co mám dělat abych pokaždé neměla tyhle problemy. Co si myslíte o sedacích koupelích. Pomůžou?

13:20:47   MUDr. Pavel Turčan » Jiřina L.

odp. Jiřina L. - pokud berete opakovaně antibiotika, ty většinou naruší i bakteriální flóru. a v podstatě zároveň působí i proti laktobacilům. Následně pak může dojít k rozvoji tzv. dysmikrobie a infekce, nejčastěji kvasinkového původu. Jako prevenci doporučuji zároveň s antibiotiky zavádět i něco do pochvy proti kvasinkám - předepíše Vám to Váš lékař, a po dobrání antiotik použít některý z prostředků na úpravu poševní mikroflóry, např. Femibion Intima s obsahem prebiotik, který podpoří růst bakterií, které jsou pro Vaše tělo prospěšné a jsou Vám vlastní.

13:07:03   karla (neregistrovaný uživatel)

Proč jsou tyto problémy horší v těhotenství? Co stím mám dělat? Děkuji.

13:04:18   MUDr. Pavel Turčan

Do jisté míry ano. Tanga většinou dráždí poševní vchod, vznikají tak drobné oděrky a zvyšuje se vaginální sekrece. Sliznice je pak náchylnější ke změnám bakteriální nerovnováhy a ke vzniku poševních infekcí. Zvláště ženy s opakovanými výtoky a záněty pochvy by proto měly nosit tanga co nejméně anebo vůbec.

13:01:34   Alena (neregistrovaný uživatel)

Pane dktore, požád někde čtu, že tanga ženám škodí. Je to pravda?

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Pandemie negativně ovlivnila duševní zdraví. Pojišťovny přispívají na psychology

V obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci. I proto se rozhodly některé tuzemské zdravotní pojišťovny nabídnout klientům příspěvky na psychoterapie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce