Inzerce

Probiotika

Trpíte zažívacími problémy na cestách, vždy po užití antibiotik nebo jen následkem stresu a nepravedelné stravy? Nezávislý odborník na doplňky stravy PharmDr. Richard Richter, CSc. Vám poradí při chatu, který se koná právě teď.

Chat na téma „Probiotika“ proběhl 18. července 2012

11:21:12   Renata Vyšínová

Děkujeme za Vaše dotazy a samozřejmě také za odpovědi. Záznam chatu najdete v archivu "Živě s lékařem", takže se k němu můžete kdykoli vrátit. Přejeme hezký den, dobré zažívání a příště na shledanou.

11:19:59   Richard Richter

Po střevní chřipce ještě nemáte s velkou pravděpodobností Vaše zažívání v pořádku. Zkuste vícedruhové probiotikum ActiLac, které má ověřené působení a přirozeně obnovuje střevní mikroflóru. Je volně prodejné v lékárně.

11:10:05   Richard Richter

Probiotika lze kombinovat s ostatními léky. Jen u chemoterapeutik a antibiotik je třeba dávkování probiotik upravit tak, aby se probiotikum podalo v mezidobí podávání výše uvedených léků.

11:06:11   Richard Richter

Při akutní zácpě mohou probiotika pomoci a také se doporučují.

11:04:59   Richard Richter

Při potížích doporučuji užívat probiotika 7-10 dnů, nebo do odeznění problémů. Probiotika nejdou předávkovat. Je třeba si ale uvědomit, že u jednodruhových probiotik "zásoujeme" střevo pouze jedním druhem a ten může přerůstat na úkor dalších přirozených druhů probiotických bakterií. A to určitě nenavodí přirozenou střevní mikroflóru. Proto bych užívání probiotik doporučoval právě pouze při potížích.

11:01:18   Richard Richter

Pokud máte obyčejně problémy se zažíváním při užívání antibiotik, je vhodné začít užívat probiotika už u průběhu užívání antibiotik. Doporučuji si vzít probiotikum v mezidobí mezi dávkami antibiotik.

10:59:06   Richard Richter

Probiotika u pálení žáhy nepomohou.

10:58:39   Renata Vyšínová

Doba chatu uplynula. Neposílejte, prosíme, další otázky. PharmDr. Richard Richter, CSc. zodpoví ty, které přišly do této chvíle.

10:54:36   Richard Richter

Bílý jogurt ve skle obsahuje bakterie mléčného kvašení (Laktobacily). Ty jsou samy o sobě prospěšné. Na druhou stranu přirozená střevní mikroflóra člověka obsahuje cca 800 druhů probiotických bakterií, které jsou "doma" v různých pasážích střeva. Laktobacily osidlují začátek tenkého střeva. V tlustém střevě se ale už nevyskytují a zde nastupují Bifidobakterie, Enterokoky a další. V případě, že budete např. užívat antibiotika (ať už z jakýchkoli důvodů - infekce horních cest dýchacích, gynekologické a pod.) bylo by pro obnovení přirozené střevní mikroflózy vhodné užívat vícedruhové probiotikum (např. ActiLac) zároveň s antibiotiky (přesněji mezi dávkami antibiotik) a to ještě cca 5-10 dnů po ukončení terapie antibiotiky tak, aby se regenerace mikroflóry urychlila a předešlo se zažívacím problémům, jako jsou např. přůjmy po užívání antibiotik.

10:50:40   Tereza (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den.Je vhodné začít s užíváním probiotik už během užívání antibiotik nebo až posléze a lze je kombinovat s jinými léky?

10:47:54   Martina (neregistrovaný uživatel)

Jak dlouho by se probiotika měla užívat? Můžu se s nima předávkovat?

10:44:51   David (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, pane doktore, pomůžou mi probiotika při akutní zácpě?

10:42:11   Božena S. (neregistrovaný uživatel)

Pane doktore, mohly by mi pomoci probiotika v případě pálení žáhy? A kdy se mají užívat? Před, během nebo po jídle? Děkuji Boženka

10:41:06   Richard Richter

Užívání probiotik u malých dětí musí mít nějaký důvod. Například, pokud se jedná o předčasný porod, umělá výživa a nebo přechod z kojení na pevnou stravu. To jsou případy, kdy by bylo s výhodou podávat probiotika. Vzhledem k tomu, že do jednoho roku se střevní mikroflóra teprve formuje a střevní bariéra se vyvíjí, je třeba volit probiotika, která jsou pro tak malé děti speciálně doporučována. Navíc je známo, že až 90% střevních bakterií je ve věku do jednoho roku tvořeno Bifidobakteriemi. Proto i probiotika v této době by měla být s převahou nebo pouze s Bifidobakteriemi. Ve Vašem případě (pokud nemáte žádné potíže) lze uvažovat o podávání probiotik až při přechodu na pevnou stravu.

10:40:44   Jirka (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, nedávno jsem měl střevní chřipku a od té doby mi není dobře po jídle, tlačí mě často žaludek. Doporučíte mi něco na to, ale aby to šlo koupit a nemusel jsem k doktorovi, to se mi nechce. Dík.

10:31:31   Richard Richter

Probiotika a alergie na mléko. Je třeba zvážit, jaké probiotické kmeny probiotikum obsahuje a zda neobsahuje jiné látky např. lepek. Vysvětlím: u alergie na mléko je většinou alergizující laktát (mléčný cukr). Laktobacily tento mléčný cukr rozkládají a naopak by mohly být prospěšné v případě, že v potravě budete mít i mléko.

10:18:17   Monika (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je ještě potřeba užívat probiotika, když si kupuji bílý jogurt ve skle? Nemohla by mi naopak tato kombinace uškodit? Děkuji

10:12:32   Richard Richter

Syrovátka nemá stejné účinky, jako probiotika. Samotná syrovátka neobsahuje živé nebo životaschopné bakterie, které by obnovovaly přirozenou střevní mikroflóru. Na druhou stranu syrovátka obsahuje vitamíny, minerály a další prospěšné složky pro lidský organismus. Obsahuje ale také laktózu (mléčný cukr) na který by si měli dát pozor alergici

10:08:56   Tamara (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den, doporučujete probiotika opravdu i pro hodně malé děti? Asi je hloupost dávat je když ještě kojím - mám sedmiměsíčního syna. Děkuji.

09:57:12   Renata Vyšínová

Můžu jíst probiotika, když mám alergii na mléko? Eva Buňáková, Olomouc

09:53:37   Renata Vyšínová

Má syrovátka stejné účinky jako probiotika? Jana Králová, Brno

09:53:14   Renata Vyšínová

Jedeme za čtrnáct dní do Egypta. Pokaždé jsem měl pořádnou bolest břicha a průjem. Opravdu by mi pomohlo, kdybych před tím užíval probiotika? Václav H., Kladno

10:06:15   Richard Richter » Renata Vyšínová

Před cestou do Egypta by bylo vhodné užívat, a to pokud možno vícedruhové, probiotikum (např. ActiLac). Nejen před, ale také v průběhu pobytu tak, aby byly místní "nepřátelské" bakterie neustále pod tlakem. 100% záruku však nelze očekávat, záleží na druhu stravy, kterou na dovolené konzumujete a podobně. V každém případě riziko vzniku nebo průběh Vašich problémů můžete užíváním probiotik výrazně snížit.

09:51:53   Renata Vyšínová

Dobrý den, za chvíli začne chat s odborníkem na doplňky stravy. Hlavním tématem jsou probiotika. Nejprve položím otázky, které jste poslali na mail redakce@ordinace.cz. Pojďte s námi chatovat.

Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=unor

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Máte zkušenosti se syndromem vyhoření?

70%
30%
Zatím hlasovalo 277 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alternativní menstruační pomůcky

Menstruace je součástí života každé zdravé ženy. A každá z nás má také možnost si vybrat hygienické potřeby, které jsou pro ni nejlepší.

Moučnivka: Bílý povlak na jazyku trápí děti i dospělé

Moučnivka neboli soor je kvasinková infekce úst, která se projevuje nejčastěji bílým povlakem na jazyku. Nejčastěji postihuje kojence do jednoho roku, ale i dospělé jedince s oslabenou imunitou.

Pneumokok k zdravému stárnutí nepatří

Pneumokoková onemocnění by určitě ke spokojenému stárnutí neměla patřit. Upevňování vazeb mezi generacemi a péče o zdraví k němu naopak náleží. Mezigenerační propast se ale díky opodstatněným obavám z onemocnění covid-19 bohužel může prohlubovat a spolu s ní i osamělost seniorů. Obezřetnost vůči koronaviru by však neměla být důvodem, proč nevyužívat všech možností prevence proti nemocem a zanedbávat očkování. Příkladem je prevence proti pneumokokovým onemocněním.

První menstruace: Jak na ni dceru připravit?

První menstruace může být pro dívku stresujícím obdobím a je často přijímána se smíšenými pocity. Stejně jako ostatní změny, které pubertu provázejí, může i tato událost vyvolávat zmatek. Při první menstruaci dívky mívají pocity strachu a úzkosti mnohdy kvůli tomu, že jsou mylně informovány. Častější příčinou těchto pocitů nicméně bývá to, že nejsou informovány vůbec.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.