Inzerce

Probiotika

Trpíte zažívacími problémy na cestách, vždy po užití antibiotik nebo jen následkem stresu a nepravedelné stravy? Nezávislý odborník na doplňky stravy PharmDr. Richard Richter, CSc. Vám poradí při chatu, který se koná právě teď.

Chat na téma „Probiotika“ proběhl 18. července 2012
11:21:12 Renata Vyšínová
 

Děkujeme za Vaše dotazy a samozřejmě také za odpovědi. Záznam chatu najdete v archivu "Živě s lékařem", takže se k němu můžete kdykoli vrátit. Přejeme hezký den, dobré zažívání a příště na shledanou.

11:19:59 Richard Richter
 

Po střevní chřipce ještě nemáte s velkou pravděpodobností Vaše zažívání v pořádku. Zkuste vícedruhové probiotikum ActiLac, které má ověřené působení a přirozeně obnovuje střevní mikroflóru. Je volně prodejné v lékárně.

11:10:05 Richard Richter
 

Probiotika lze kombinovat s ostatními léky. Jen u chemoterapeutik a antibiotik je třeba dávkování probiotik upravit tak, aby se probiotikum podalo v mezidobí podávání výše uvedených léků.

11:06:11 Richard Richter
 

Při akutní zácpě mohou probiotika pomoci a také se doporučují.

11:04:59 Richard Richter
 

Při potížích doporučuji užívat probiotika 7-10 dnů, nebo do odeznění problémů. Probiotika nejdou předávkovat. Je třeba si ale uvědomit, že u jednodruhových probiotik "zásoujeme" střevo pouze jedním druhem a ten může přerůstat na úkor dalších přirozených druhů probiotických bakterií. A to určitě nenavodí přirozenou střevní mikroflóru. Proto bych užívání probiotik doporučoval právě pouze při potížích.

11:01:18 Richard Richter
 

Pokud máte obyčejně problémy se zažíváním při užívání antibiotik, je vhodné začít užívat probiotika už u průběhu užívání antibiotik. Doporučuji si vzít probiotikum v mezidobí mezi dávkami antibiotik.

10:59:06 Richard Richter
 

Probiotika u pálení žáhy nepomohou.

10:58:39 Renata Vyšínová
 

Doba chatu uplynula. Neposílejte, prosíme, další otázky. PharmDr. Richard Richter, CSc. zodpoví ty, které přišly do této chvíle.

10:54:36 Richard Richter
 

Bílý jogurt ve skle obsahuje bakterie mléčného kvašení (Laktobacily). Ty jsou samy o sobě prospěšné. Na druhou stranu přirozená střevní mikroflóra člověka obsahuje cca 800 druhů probiotických bakterií, které jsou "doma" v různých pasážích střeva. Laktobacily osidlují začátek tenkého střeva. V tlustém střevě se ale už nevyskytují a zde nastupují Bifidobakterie, Enterokoky a další. V případě, že budete např. užívat antibiotika (ať už z jakýchkoli důvodů - infekce horních cest dýchacích, gynekologické a pod.) bylo by pro obnovení přirozené střevní mikroflózy vhodné užívat vícedruhové probiotikum (např. ActiLac) zároveň s antibiotiky (přesněji mezi dávkami antibiotik) a to ještě cca 5-10 dnů po ukončení terapie antibiotiky tak, aby se regenerace mikroflóry urychlila a předešlo se zažívacím problémům, jako jsou např. přůjmy po užívání antibiotik.

10:50:40 Tereza (neregistrovaný uživatel)
 

Dobrý den.Je vhodné začít s užíváním probiotik už během užívání antibiotik nebo až posléze a lze je kombinovat s jinými léky?

10:47:54 Martina (neregistrovaný uživatel)
 

Jak dlouho by se probiotika měla užívat? Můžu se s nima předávkovat?

10:44:51 David (neregistrovaný uživatel)
 

Dobrý den, pane doktore, pomůžou mi probiotika při akutní zácpě?

10:42:11 Božena S. (neregistrovaný uživatel)
 

Pane doktore, mohly by mi pomoci probiotika v případě pálení žáhy? A kdy se mají užívat? Před, během nebo po jídle? Děkuji Boženka

10:41:06 Richard Richter
 

Užívání probiotik u malých dětí musí mít nějaký důvod. Například, pokud se jedná o předčasný porod, umělá výživa a nebo přechod z kojení na pevnou stravu. To jsou případy, kdy by bylo s výhodou podávat probiotika. Vzhledem k tomu, že do jednoho roku se střevní mikroflóra teprve formuje a střevní bariéra se vyvíjí, je třeba volit probiotika, která jsou pro tak malé děti speciálně doporučována. Navíc je známo, že až 90% střevních bakterií je ve věku do jednoho roku tvořeno Bifidobakteriemi. Proto i probiotika v této době by měla být s převahou nebo pouze s Bifidobakteriemi. Ve Vašem případě (pokud nemáte žádné potíže) lze uvažovat o podávání probiotik až při přechodu na pevnou stravu.

10:40:44 Jirka (neregistrovaný uživatel)
 

Dobrý den, nedávno jsem měl střevní chřipku a od té doby mi není dobře po jídle, tlačí mě často žaludek. Doporučíte mi něco na to, ale aby to šlo koupit a nemusel jsem k doktorovi, to se mi nechce. Dík.

10:31:31 Richard Richter
 

Probiotika a alergie na mléko. Je třeba zvážit, jaké probiotické kmeny probiotikum obsahuje a zda neobsahuje jiné látky např. lepek. Vysvětlím: u alergie na mléko je většinou alergizující laktát (mléčný cukr). Laktobacily tento mléčný cukr rozkládají a naopak by mohly být prospěšné v případě, že v potravě budete mít i mléko.

10:18:17 Monika (neregistrovaný uživatel)
 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je ještě potřeba užívat probiotika, když si kupuji bílý jogurt ve skle? Nemohla by mi naopak tato kombinace uškodit? Děkuji

10:12:32 Richard Richter
 

Syrovátka nemá stejné účinky, jako probiotika. Samotná syrovátka neobsahuje živé nebo životaschopné bakterie, které by obnovovaly přirozenou střevní mikroflóru. Na druhou stranu syrovátka obsahuje vitamíny, minerály a další prospěšné složky pro lidský organismus. Obsahuje ale také laktózu (mléčný cukr) na který by si měli dát pozor alergici

10:08:56 Tamara (neregistrovaný uživatel)
 

Dobrý den, doporučujete probiotika opravdu i pro hodně malé děti? Asi je hloupost dávat je když ještě kojím - mám sedmiměsíčního syna. Děkuji.

09:57:12 Renata Vyšínová
 

Můžu jíst probiotika, když mám alergii na mléko? Eva Buňáková, Olomouc

09:53:37 Renata Vyšínová
 

Má syrovátka stejné účinky jako probiotika? Jana Králová, Brno

09:53:14 Renata Vyšínová
 

Jedeme za čtrnáct dní do Egypta. Pokaždé jsem měl pořádnou bolest břicha a průjem. Opravdu by mi pomohlo, kdybych před tím užíval probiotika? Václav H., Kladno

10:06:15 Richard Richter » Renata Vyšínová
 

Před cestou do Egypta by bylo vhodné užívat, a to pokud možno vícedruhové, probiotikum (např. ActiLac). Nejen před, ale také v průběhu pobytu tak, aby byly místní "nepřátelské" bakterie neustále pod tlakem. 100% záruku však nelze očekávat, záleží na druhu stravy, kterou na dovolené konzumujete a podobně. V každém případě riziko vzniku nebo průběh Vašich problémů můžete užíváním probiotik výrazně snížit.

09:51:53 Renata Vyšínová
 

Dobrý den, za chvíli začne chat s odborníkem na doplňky stravy. Hlavním tématem jsou probiotika. Nejprve položím otázky, které jste poslali na mail redakce@ordinace.cz. Pojďte s námi chatovat.

Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 325 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Mgr. David Hrdý (Zdravotní židle) 10. listopadu 2019, 17:10:36

    Porafat se s kamarádkou přece nemá smysl :) Ale je dobře, že o zdravém sezení uvažuje čím… Diskutovat

  • Lenca (operace krční páteře) 10. listopadu 2019, 18:27:13

    Ahoj jo dám vědět .Přijedeme až večer máme to daleko jsem z Moravy až. Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 10. listopadu 2019, 18:26:37

    Ahojte tak ako sa máte v tieto upršané dni? Ja celkom ok ako kedy a ako kde :-) Eli hlavu hore… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.