Inzerce

K dárcům krve je většina zdravotních pojišťoven štědrá

2. července 2013, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 16037x

Bez krve a z ní vyrobených přípravků by se řada oborů ve zdravotnictví při léčbě nemocných neobešla. Redakce Ordinace.cz se proto zeptala zdravotních pojišťoven, jaké benefity nabízí těm, kdo dobrovolně darují svou krev, tzv. bezpříspěvkovým dárcům krve.

foto: shutterstock.com

Bezúplatné dárcovství krve je jedním ze způsobů, jak minimalizovat rizika spojená s krevní transfuzí. Finanční motivace zvyšuje riziko, že dárce neuvede informace, které by mohly vést k jeho vyloučení z dárcovství.

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Klienti VZP, kteří jsou bezpříspěvkovými dárci krve, mohou využít zajímavé výhody. Mají například možnost získat zdarma cestovní pojištění léčebných výloh v délce 35 dnů ročně od Pojišťovny VZP, a. s. Mohou u ní také pro opakované krátkodobé pobyty v zahraničí uzavřít roční cestovní pojištění léčebných výloh za speciální zvýhodněnou sazbu. A pokud se stanou členy Klubu pevného zdraví VZP ČR, mohou využívat další nabízené výhody a slevy u smluvních partnerů.

Navíc od VZP dárci dostanou v kreditním programu Zdravý život za dárcovství krve 2 000 bodů, což představuje 1 000 Kč pro příspěvek na očkování nebo pohybovou aktivitu.

Dárci krve, kteří alespoň jednou v roce 2018 bezplatně darovali krev, navíc získají příspěvek 1 000 Kč. Využít lze na rehabilitační či rekondiční aktivity lázeňského typu a na léčivé přípravky a doplňky stravy s obsahem vitaminů a minerálů.

Dárci krve, kteří bezplatně darovali krev více než dvakrát, navíc získají 35 dní cestovního pojištění zdarma, nebo roční cestovní pojištění se slevou.

Zdravotní pojišťovna Škoda

2018

Příspěvek pro dárce krve– 600 až 3 000 Kč

 • pohybové aktivity
 • vitaminové prostředky, doplňky stravy a prostředky proti striím
 • masáže
 • prostředky dentální hygieny
 • sluneční brýle s UV filtrem
 • ortopedickou obuv a ortopedické vložky
 • saunu
 • ochranné prostředky na zevní použití s UV filtrem 600–3 000 Kč
 • cestovní pojištění a sportovní připojištění na 30 dní zdarma

Příspěvek pro dárce kostní dřeně na ozdravný pobyt v České republice – až 10 000 Kč.


Kromě toho mohou dárci krve využít velmi zajímavé nabídky 30 dnů cestovního pojištění zdarma.


Poskytnutí příspěvků je u dárců krve vázáno na podmínku absolvování bezplatného odběru krve nebo krevních derivátů (nutno předložit průkaz dokládající tento odběr) v posledních 12 měsících na území ČR.

Dále mají aktivní dárci kostní dřeně možnost čerpat příspěvek do výše 10 000,- Kč na ozdravný pobyt v ČR (v některém ze smluvních lázeňských nebo ozdravných zařízeních).

Vojenská zdravotní pojišťovna

Poukázky pro bezplatné dárce krve, krevních derivátů a kostní dřeně se nezapočítávají mezi 3 příspěvky na pojištěnce za rok. Pojišťovna dává:

 • bezplatným dárcům krve za každý třetí odběr poukázku na 300 Kč
 • držitelům stříbrné Jánského plakety poukázku na 500 Kč
 • držitelům zlaté Jánského plakety poukázku na 1 000 Kč
 • za získání Zlatého kříže, dosažení 200 odběru nebo plakety Českého červeného kříže, Dar krve – dar života poukázku v hodnotě 2 000 Kč
 • za darování kostní dřeně poukázku v hodnotě 2000 Kč

Bezpříspěvkovým dárcům krve, krevní plazmy a krevních derivátů poskytuje za každý třetí odběr dárkovou poukázku v hodnotě 300,- Kč. Dárcům, kteří získají stříbrnou Janského plaketu (20 odběrů), poskytne poukázku v hodnotě 500,- Kč. Při získání zlaté Janského plakety (40 odběrů) činí hodnota poukázky 1000,- Kč. Dárcům, kteří získají Zlatý kříž (3. tř. za 80 odběrů, 2. tř. za 120 odběrů, 1. tř. za 160 odběrů), lze poskytnout poukázku v hodnotě 2000,- Kč. U dárců kostní dřeně lze poskytnout poukázku v hodnotě 2000,- Kč. Příspěvek se neposkytuje za dárcovství v zahraničí.

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR

Dobrovolných dárců krve, krevní plazmy a kostní dřeně si Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP 211) velice váží a proto je také významně podporuje.
Po každém odběru dostanou vitamínový preparát. Po určitém počtu odběrů mohou čerpat příspěvek 3 000 Kč nebo 6 300 Kč (držitelé zlaté Janského plakety nebo Zlatého kříže) na ozdravný lázeňský pobyt a v případě nevyužití tohoto pobytu pak mohou čerpat náhradní možnosti ve výši 1 000 Kč, resp. 2 000 Kč, například na stomatologické výkony a výrobky (např. snímatelné celkové náhrady chrupu, metalokeramická korunka, kořenová nástavba, výplně z amalgámu, zubní implantáty, korunky a můstky) nebo na léčbu zrakových vad laserem a aplikaci nitroočních čoček či na dioptrické brýle (skla i obruby), kontaktní čočky (zakoupené v lékárně, prodejně zdrav. potřeb nebo ve specializovaných prodejnách optiky) atd. Dárci krve mají samozřejmě možnost čerpat i příspěvky z ostatní nabídky pro klienty ZP MV ČR např. na očkování či různá vyšetření.

2018

Až 500 Kč – bezpříspěvkový dárce ve věku 18 až 65 let, možnost podstoupit ve prospěch svého dítěte do 18 let.

Až 250 Kč na vitamíny – po 2 bezpříspěvkových odběrech, možnost podstoupit ve prospěch svého dítěte do 18 let

Příspěvek na lázeňskou léčebně rehabilitační péči do 5 000 Kč (příspěvek nelze postoupit) – po 2 bezpříspěvkových odběrech a zároveň 6 odběrech od posledního příspěvku pojišťovny. Pokud nevyužije možnost lázeňské péče, lze čerpat až 2 000 Kč na jednu z následujících možností:

 • stomatologické výkony a výrobky
 • léčba zrakových vad laserem a aplikaci nitroočních čoček
 • dioptrické brýle (skla i obruby), kontaktní čočky
 • nákup léčivých přípravků nebo doplňků stravy
 • nákup zdravotnických prostředků nebo výrobků na podporu zdraví
 • úhrada zdravotních služeb u poskytovatele zdravotních služeb nehrazených z veřejného zdravotního pojištění – např. operace nehrazené z veřejného zdravotního pojištění
 • sportovní aktivity
 • dentální hygiena


Podrobnosti a podmínky zájemci najdou na www.zpmvcr.cz – pojištěnci – preventivní programy.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

ČPZP v roce 2013 poskytne bezpříspěvkovým dárcům krve a plazmy po každém odběru vitaminy v hodnotě 80 Kč. Příspěvek se nevztahuje na odběry prováděné za úplatu, např. společností Sanaplasma, Unicaplasma apod. Pojištěnci ČPZP, kteří darovali na transfúzních stanicích krev nebo plasmu obdrží na stanici jedno balení vitaminů.

V případě, že dárce daruje krev na transfúzní stanici, na které nejsou vitaminy k dispozici, zakoupí si vitaminy v lékárně. Částka do výše 80 Kč mu bude po předložení účetního dokladu, občanského průkazu a průkazu dárce krve či plazmy převedena na účet.
ČPZP v roce 2013 poskytne příspěvek ve výši 200 Kč novým dárcům krve či plazmy. Příspěvek je možno použít na vitaminy nebo potravinové doplňky, zakoupené v lékárně vybavené registrační pokladnou.

Dále ČPZP poskytuje příspěvky pro dárce oceněné Českým červeným křížem (ČČK). Příspěvky je možno čerpat na pohybové aktivity a léčebné kúry a procedury v lázeňských zařízeních, masáže, plavání, saunu, pobyt v solné jeskyni, preventivní očkování, laserové operace očí, úhradu nákupů v prodejnách optiky (brýlové čočky, kontaktní čočky, brýlové obruby, apod.) stomatologickou péči (výkony či výrobky), úhradu nákupu v lékárnách (např. očkovací látky, vitamíny, potravinové doplňky), prodejnách zdravotnických potřeb. Neproplácí se bowling a kuželky.

2018

Příspěvky pro dárce krve, plasmy a kostní dřeně:

 • Příspěvek na balíček vitaminů po každém odběru v hodnotě 80 Kč
 • Příspěvek 500 Kč pro nové dárce
 • Příspěvek 200 Kč na vitaminy nebo doplňky stravy pro nové dárce
 • Držitelé bronzové nebo stříbrné Jánského plakety získají příspěvek v hodnotě 500 až 1 000 Kč
 • Držitelé zlaté Jánského plakety příspěvek v hodnotě až 1 500 Kč
 • Držitelé Zlatého kříže mohou získat příspěvek – až 3 000 Kč
 • Příspěvek pro dárce kostní dřeně je určen na léčebné procedury, plavání, nákup optiky, nákup očkování – až 6 000 Kč

Příspěvky je možné čerpat na pohybové aktivity, léčebné kúry a procedury v lázeňských zařízeních, masáže, plavání, saunu, pobyt v solné jeskyni, preventivní očkování, laserové operace očí, úhradu nákupů v prodejnách optiky, stomatologickou péči a úhradu nákupu volně dostupného sortimentu v lékárnách.

Oborová zdravotní pojišťovna

Štědře odměňujeme ty, kteří jsou solidární ke zdraví ostatních.

1. 

Aktivní dárci plné krve a krevní plazmy, kteří v roce 2013 min. 2x darovali bezplatně krev, mají opět možnost využít atraktivní nabídku preventivních programů a nechat si proplatit kredit až do výše 1000 Kč. Dárci krve si mohou sami vyplnit přiložený formulář a OZP jim na účet pošle peníze za daný preventivní program.

2. 

Ocenění dárci to mají ještě jednodušší - držitelé nové medaile prof. MUDr. Jana Janského nebo Zlatého kříže ČČK mají v letošním roce další možnost využít atraktivní nabídku preventivních programů a nechat si proplatit kredit až do výše 2000 Kč. Stačí požádat OZP o zaslání formuláře k čerpání kreditu.

Myslíme také na dárce kostní dřeně a dárce orgánů. Nabízíme možnost nechat si proplatit až 3000 Kč na preventivní aktivity dle vaší volby. Na základě vaší žádosti vám pošleme vyplněný formulář.

Darujete-li bezplatně plnou krev, krevní plazmu či kostní dřeň, využijte nabídky vitaminových preparátů pro podporu regenerace vašeho organismu. Preparáty jsou vám k dispozici buď přímo na transfuzní stanici, nebo na našich pracovištích.

Přiznané kredity mohou dárci čerpat na vitaminové doplňky a zdravotní pomůcky, rekondiční, rehabilitační a pohybové aktivity, nákup preparátů, které odstraní nebo výrazně omezí abstinenční příznaky kouření. Dále na rovnátka, dentální hygiena a stomatologické výrobky, vyšetření krve pro registr dárců kostní dřeně a nově proplatíme náklady na očkování, která nejsou hrazená z veřejného zdravotního pojištění, jako např. očkování proti klíšťové encefalitidě, proti žloutence a další.

2018

Pokud darujete alespoň 2× ročně bezplatně krev, můžete si nechat proplatit některý z preventivních programů až do výše 1 000 Kč. Nebo si své kredity necháte převést do bonusového systému VITAKONTO, kde využijete částky vyšší než 1 000 Kč a navíc se vám nabízí větší výběr programů.

Tyto kredity můžete navíc převést na své nejbližší, takže mohou prakticky darovat dvakrát. Navíc získáte balení vitamínového preparátu zdarma po každém darování krve.

Kredit až 2 000 Kč získává držitel Jánského plakety nebo Zlatého kříže ČČK.

Kredit až 3 000 Kč dostane dárce kostní dřeně.

Kredit až 10 000 Kč dostane dárce orgánů.

Z preventivních programů lze kredit využít na:

 • Vitaminy a doplňky výživy, zdravotní pomůcky
 • Rehabilitační aktivity
 • Odvykací kúru proti kouření
 • Rovnátka a dentální hygienu, stomatologické zákroky
 • Vyšetření krve pro registr dárců kostní dřeně
 • Testy krevní skupiny pro vás a vaši rodinu
 • Příspěvek na kontaktní čočky nebo brýle

Revírní bratrská pokladna

 • Balíček vitamínů po každém darování krve
 • Příspěvek na úhradu vybraných aktivit podporujících zdraví (nákup léčivých přípravků a doplňků stravy v lékárnách, nákup zdravotnických prostředků v lékárnách a prodejnách, očkování a ošetření nehrazené ze zdravotního pojištění, stomatologická péče nehrazená z veřejného zdravotního pojištění) těm, kteří v příslušném roce darovali kostní dřeň do výše 1 500 Kč
 • Příspěvek na úhradu vybraných aktivit podporujících zdraví (nákup léčivých přípravků a doplňků stravy v lékárnách, nákup zdravotnických prostředků v lékárnách a prodejnách, očkování a ošetření nehrazené ze zdravotního pojištění, stomatologická péče nehrazená z veřejného zdravotního pojištění, úhrada ozdravných pobytů (v ČR a na Slovensku) u pojištěnců s více jak 40 odběry) těm, kteří darovali krev:
  nejméně 10× (Bronzová a Stříbrná Janského plaketa), přičemž poslední odběr musí být po 1.1.2013 – až 500 Kč
  nejméně 40× (Zlatá Janského plaketa) – až 1 500 Kč
  nejméně 80× (Zlatý kříž ČČK 3. třídy) – až 2 000 Kč
  nejméně 120× (Zlatý kříž ČČK 1 a 2. třídy) – až 2 500 Kč

http://www.rbp-zp.cz/

Přečtěte si také

Prevence křečových žil: nedávejte nohu přes nohu

Nová léčba srdce: propíchnutí srdeční přepážky

Každá popálenina rozjede v těle reakci, na kterou můžete zemřít

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Petr

Nevite jak to ocenuje zpmv (211)?

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. června 2016, 23:19:30

Zuzka1 poděkování

A zase si vemte, proč by neměli si vážit a cenit svých klientů, kteří darují krev? Vždyť je to obdivuhodné.

Reagovatpoděkovatnahlásit

29. srpna 2016, 21:29:05

Katka

Netuším jak oceňuje, ale to by jsi měl najít na stránkách.

Reagovatpoděkovatnahlásit

30. srpna 2016, 07:17:22


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Chodíte pravidelně na preventivní prohlídku k zubnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 28 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Marcela (Prsa) 21. března 2018, 13:35:07

  A když jste byla na konzultaci tam jste jednala s plastikem už? Diskutovat

 • Andrej (Odstranění krčních mandlí??) 20. března 2018, 10:05:56

  Ahoj Jarda. Chcel som sa len spýtať. Ja mám ísť na odstránenie mandlí ale nemávam vôbec… Diskutovat

 • Petr (frontin) 17. března 2018, 11:48:18

  Potřebuji vědět co udělá frontin v případě aktivního potápění do hloubek 40 až 60 m.… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.