Inzerce

K dárcům krve je většina zdravotních pojišťoven štědrá

2. července 2013, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 15016x

Bez krve a z ní vyrobených přípravků by se řada oborů ve zdravotnictví při léčbě nemocných neobešla. Redakce Ordinace.cz se proto zeptala zdravotních pojišťoven, jaké benefity nabízí těm, kdo dobrovolně darují svou krev, tzv. bezpříspěvkovým dárcům krve.

foto: shutterstock.com

Bezúplatné dárcovství krve je jedním ze způsobů, jak minimalizovat rizika spojená s krevní transfuzí. Finanční motivace zvyšuje riziko, že dárce neuvede informace, které by mohly vést k jeho vyloučení z dárcovství.

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Klienti VZP, kteří jsou bezpříspěvkovými dárci krve, mohou využít zajímavé výhody. Mají například možnost získat zdarma cestovní pojištění léčebných výloh v délce 35 dnů ročně od Pojišťovny VZP, a. s. Mohou u ní také pro opakované krátkodobé pobyty v zahraničí uzavřít roční cestovní pojištění léčebných výloh za speciální zvýhodněnou sazbu. A pokud se stanou členy Klubu pevného zdraví VZP ČR, mohou využívat další nabízené výhody a slevy u smluvních partnerů.

Navíc od VZP dárci dostanou v kreditním programu Zdravý život za dárcovství krve 2 000 bodů, což představuje 1 000 Kč pro příspěvek na očkování nebo pohybovou aktivitu.

Zdravotní pojišťovna Škoda

ZPŠ má pro své pojištěnce - dárce krve k dispozici především tyto benefity:

 • balíček pro bezpříspěvkové dárce krve a kostní dřeně - do 600 Kč
 • balíček pro držitele Zlatého kříže - do 1 500,- Kč


Tyto příspěvky lze čerpat např. na pohybové aktivity, vitaminové prostředky (blíže viz http://www.zpskoda.cz/pojistenec/zdravotni-programy-2013/balicky-1).

Kromě toho mohou dárci krve využít velmi zajímavé nabídky 30 dnů cestovního pojištění zdarma.

Poskytnutí příspěvků je u dárců krve vázáno na podmínku absolvování bezplatného odběru krve nebo krevních derivátů (nutno předložit průkaz dokládající tento odběr) v posledních 12 měsících na území ČR.

Dále mají aktivní dárci kostní dřeně možnost čerpat příspěvek do výše 10 000,- Kč na ozdravný pobyt v ČR (v některém ze smluvních lázeňských nebo ozdravných zařízeních).

Vojenská zdravotní pojišťovna

Bezpříspěvkovým dárcům krve, krevní plazmy a krevních derivátů poskytuje za každý třetí odběr dárkovou poukázku v hodnotě 300,- Kč. Dárcům, kteří získají stříbrnou Janského plaketu (20 odběrů), poskytne poukázku v hodnotě 500,- Kč. Při získání zlaté Janského plakety (40 odběrů) činí hodnota poukázky 1000,- Kč. Dárcům, kteří získají Zlatý kříž (3. tř. za 80 odběrů, 2. tř. za 120 odběrů, 1. tř. za 160 odběrů), lze poskytnout poukázku v hodnotě 2000,- Kč. U dárců kostní dřeně lze poskytnout poukázku v hodnotě 2000,- Kč. Příspěvek se neposkytuje za dárcovství v zahraničí.

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR

Dobrovolných dárců krve, krevní plazmy a kostní dřeně si Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP 211) velice váží a proto je také významně podporuje.
Po každém odběru dostanou vitamínový preparát. Po určitém počtu odběrů mohou čerpat příspěvek 3 000 Kč nebo 6 300 Kč (držitelé zlaté Janského plakety nebo Zlatého kříže) na ozdravný lázeňský pobyt a v případě nevyužití tohoto pobytu pak mohou čerpat náhradní možnosti ve výši 1 000 Kč, resp. 2 000 Kč, například na stomatologické výkony a výrobky (např. snímatelné celkové náhrady chrupu, metalokeramická korunka, kořenová nástavba, výplně z amalgámu, zubní implantáty, korunky a můstky) nebo na léčbu zrakových vad laserem a aplikaci nitroočních čoček či na dioptrické brýle (skla i obruby), kontaktní čočky (zakoupené v lékárně, prodejně zdrav. potřeb nebo ve specializovaných prodejnách optiky) atd. Dárci krve mají samozřejmě možnost čerpat i příspěvky z ostatní nabídky pro klienty ZP MV ČR např. na očkování či různá vyšetření.
Podrobnosti a podmínky zájemci najdou na www.zpmvcr.cz – pojištěnci – preventivní programy.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

ČPZP v roce 2013 poskytne bezpříspěvkovým dárcům krve a plazmy po každém odběru vitaminy v hodnotě 80 Kč. Příspěvek se nevztahuje na odběry prováděné za úplatu, např. společností Sanaplasma, Unicaplasma apod. Pojištěnci ČPZP, kteří darovali na transfúzních stanicích krev nebo plasmu obdrží na stanici jedno balení vitaminů.

V případě, že dárce daruje krev na transfúzní stanici, na které nejsou vitaminy k dispozici, zakoupí si vitaminy v lékárně. Částka do výše 80 Kč mu bude po předložení účetního dokladu, občanského průkazu a průkazu dárce krve či plazmy převedena na účet.
ČPZP v roce 2013 poskytne příspěvek ve výši 200 Kč novým dárcům krve či plazmy. Příspěvek je možno použít na vitaminy nebo potravinové doplňky, zakoupené v lékárně vybavené registrační pokladnou.

Dále ČPZP poskytuje příspěvky pro dárce oceněné Českým červeným křížem (ČČK). Příspěvky je možno čerpat na pohybové aktivity a léčebné kúry a procedury v lázeňských zařízeních, masáže, plavání, saunu, pobyt v solné jeskyni, preventivní očkování, laserové operace očí, úhradu nákupů v prodejnách optiky (brýlové čočky, kontaktní čočky, brýlové obruby, apod.) stomatologickou péči (výkony či výrobky), úhradu nákupu v lékárnách (např. očkovací látky, vitamíny, potravinové doplňky), prodejnách zdravotnických potřeb. Neproplácí se bowling a kuželky.

Oborová zdravotní pojišťovna

Štědře odměňujeme ty, kteří jsou solidární ke zdraví ostatních.

1. 

Aktivní dárci plné krve a krevní plazmy, kteří v roce 2013 min. 2x darovali bezplatně krev, mají opět možnost využít atraktivní nabídku preventivních programů a nechat si proplatit kredit až do výše 1000 Kč. Dárci krve si mohou sami vyplnit přiložený formulář a OZP jim na účet pošle peníze za daný preventivní program.

2. 

Ocenění dárci to mají ještě jednodušší - držitelé nové medaile prof. MUDr. Jana Janského nebo Zlatého kříže ČČK mají v letošním roce další možnost využít atraktivní nabídku preventivních programů a nechat si proplatit kredit až do výše 2000 Kč. Stačí požádat OZP o zaslání formuláře k čerpání kreditu.

Myslíme také na dárce kostní dřeně a dárce orgánů. Nabízíme možnost nechat si proplatit až 3000 Kč na preventivní aktivity dle vaší volby. Na základě vaší žádosti vám pošleme vyplněný formulář.

Darujete-li bezplatně plnou krev, krevní plazmu či kostní dřeň, využijte nabídky vitaminových preparátů pro podporu regenerace vašeho organismu. Preparáty jsou vám k dispozici buď přímo na transfuzní stanici, nebo na našich pracovištích.

Přiznané kredity mohou dárci čerpat na vitaminové doplňky a zdravotní pomůcky, rekondiční, rehabilitační a pohybové aktivity, nákup preparátů, které odstraní nebo výrazně omezí abstinenční příznaky kouření. Dále na rovnátka, dentální hygiena a stomatologické výrobky, vyšetření krve pro registr dárců kostní dřeně a nově proplatíme náklady na očkování, která nejsou hrazená z veřejného zdravotního pojištění, jako např. očkování proti klíšťové encefalitidě, proti žloutence a další.

Přečtěte si také

Prevence křečových žil: nedávejte nohu přes nohu

Nová léčba srdce: propíchnutí srdeční přepážky

Každá popálenina rozjede v těle reakci, na kterou můžete zemřít

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Petr

Nevite jak to ocenuje zpmv (211)?

Reagovatpoděkovatnahlásit

16. června 2016, 23:19:30

Zuzka1 poděkování

A zase si vemte, proč by neměli si vážit a cenit svých klientů, kteří darují krev? Vždyť je to obdivuhodné.

Reagovatpoděkovatnahlásit

29. srpna 2016, 21:29:05

Katka

Netuším jak oceňuje, ale to by jsi měl najít na stránkách.

Reagovatpoděkovatnahlásit

30. srpna 2016, 07:17:22


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Stáňa (Panická ataka) 14. prosince 2017, 08:00:59

  Ahoj, já mám zřejmě také panickou ataku, jsem 6 týdnů na nemocenské, beru AD, ale ráda… Diskutovat

 • Petr (Rivotril) 9. prosince 2017, 17:53:57

  Pro Michaela, děkuji za spoustu rad nejen mně. Nemá cenu ztrácet čas tím, že Vám budu něco… Diskutovat

 • Petr (Rivotril) 9. prosince 2017, 17:29:42

  Ještě pro Alenku, nejdříve jsem užíval jen Rivotril. Pak se nový psychiatr rozhodl mě… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.