Inzerce

Léčba inkontinence u mužů: Od tablet po laser

26. března 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 23789x

Inkontinence se nevyhne ani mužům, její výskyt narůstá s věkem a může mít mnoho příčin. Mezi nejčastější patří problémy s prostatou, následky operace či úrazu nebo hyperaktivní močový měchýř. Odhalením příčiny péče urologa nekončí, ke slovu přichází adekvátní léčba: od tablet přes miniinvazivní laserové zákroky až po operativní řešení úniku moči.

foto: shutterstock.com

Statistiky ukazují, že problémy s inkontinencí má jen 3–5 % mužů středního věku. Po 65. roce života se s těmito problémy potýká až 35 % mužů. Příčinou je nejčastěji onemocnění prostaty, ale i ostatní nemoci, které věk doprovází – takže například i ischémie, kardiovaskulární choroby nebo neuropatie. Častou příčinou je hyperaktivní močový měchýř. Samozřejmě může jít i o kombinaci několika důvodů. Muži trpí méně často inkontinencí stresovou, která je charakteristická pro ženy.

Vše o hyperaktivním měchýři se dozvíte v tomto článku.

„Mužů s inkontinencí přichází méně než žen, ale spektrum příčin jejich potíží je širší.  U žen bývají příčinou hlavně prodělané porody. Samozřejmě se vždy snažíme najít důvod inkontinence a řešit ho,“ ujišťuje primář Urologické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze MUDr. Ivan Pavlík na úvod. „Nejčastěji bývají na vině problémy s prostatou, ale potíže s únikem moči mohou vzniknout i jako důsledky operace, například po radikální prostatektomii,“ říká primář Pavlík.

Močová inkontinence může mít i příznaky tzv. „dolních močových cest“, tedy nucení na močení, časté močení, noční močení, únik moči. Vždy jde o projevy, které mohou ukazovat na mnoho onemocnění. „Ty musíme postupně vyloučit či potvrdit. Již při prvním setkání s pacientem sepíšeme anamnézu – při ní lze vyloučit, že by za inkontinenci mohl například pooperační stav. Díky dalším vyšetřením močových cest rentgenem, ultrazvukem, chemickým vyšetřením moči, uroflowmetrií - vyšetřením průtoku moči za časový úsek - apod. vyloučíme infekci, neurogenní měchýř, nádor, nebo benigní hyperplazii prostaty, karcinom prostaty, ale třeba i stresovou inkontinenci, která by mohla vzniknout poškozením svěrače nebo nervů. Během několika setkání bychom měli mít představu o příčině i její léčbě,“ říká MUDr. Pavlík.

Inkontinenční pomůcky jsou diskrétní a pomohou překlenout období do vyléčení inkontinence

Jen třetina mužů sáhne při potížích po inkontinenčních pomůckách, které jsou pro ně speciálně vytvořeny. „Jde o inkontinenční vložky a kalhotky, které jsou tvarově přizpůsobené mužskému pohlaví, a rezervoáry moči, ty tvarem připomínají prezervativ a podobně se i nasazují na penis,“ říká lékař a dodává: „Není to dlouhodobé řešení potíží, jen způsob, jak zvládnout dobu, než se najde na příčinu inkontinence vhodná léčebná metoda.“

Muži používají inkontinenční pomůcky s většími problémy než ženy.  Jakkoli jsou jim přizpůsobené, mohou být pacienti vnímány jako rušivý prvek. I jim však pomohou překonat trauma z toho, že „nedoběhnou“.  K dispozici jsou inkontinenční vložky pro muže TENA Men, které jsou  diskrétní, anatomicky tvarované a navržené tak, aby se přizpůsobily mužskému tělu – podrobnosti a vzorky zdarma zde.

Léčba úniku moči

Co se týče léčby, velmi záleží na příčinách inkontinence. Na hyperaktivní měchýř můžete dostat léky v tabletové formě. Dokážou potlačit stažlivost svalu močového měchýře, což vede ke zvýšení jeho funkční kapacity.

Po operacích prostaty nebo úrazech přichází ke slovu nejprve rehabilitace zahrnující trénink močového měchýře. Naučí správnému vyprazdňování nebo naopak udržení moči a nevyprázdnění. Spolu se změnou dietních návyků – omezení pití kávy, sycených nápojů, kořeněné stravy – může pomoci.

Pokud po operaci prostaty (zejména odstranění nádoru) přetrvávají závažné úniky moči, je možné po důkladném vyšetření zvážit operační řešení těchto úniků. „Jedná se o různé modifikace pásek majících za úkol stlačit ve vhodném místě močovou trubici. Další možností je aplikace gelové substance do oblasti svěrače močové trubice, která zčásti může kompenzovat jeho zhoršenou funkci. Poslední, v České republice pro ekonomickou náročnost nepříliš využívanou metodou, je implantace umělého svěrače,“ říká MUDr. Ivan Anděl z Urologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Pokud je příčinou inkontinence benigní hyperplazie (zvětšení) prostaty, pak se stále častěji dostává ke slovu miniinvazivní léčba laserem.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
anonym1 poděkování

Zdravím, je mi 23 let a uz asi rok možná déle mě trápí únik moči, většinou večer když si jdu lehnout, nebo kdyz jdu ze zachodu a lehám si či sedám. Dost mě to se*e a omezuje. Nemáte někdo nějakou radu. Mám strach aby to nebyla rakovina prostaty nebo tak něco... :/ díky

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. září 2012, 22:46:05

s@ul

pokud si neděláš legraci, tak nad čím váháš ???? Okamžitě k lékaři na vyšetření a klidně poté i alternativní léčbu....

Reagovatpoděkovatnahlásit

19. května 2014, 21:03:33


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Souhlasíte se zavedením lékařů na telefonu?
Zatím hlasovalo 44 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Peto (TRITTICO AC) 16. února 2018, 13:56:58

    Mám úplně stejný problém. Rozešli jsme se po 14letech a od té doby asi půlrok vůbec nemám… Diskutovat

  • Daniel (Bechtěrevova choroba) 18. února 2018, 16:49:51

    Na Slupi jsem byl, prohlídli mně a napsali Diclofenac DUO 75, klasika kterou jsem do té doby… Diskutovat

  • iva (Operace hemoroidů) 20. února 2018, 08:35:58

    Presne tak to rikam I ja ani nejhorsimu nepriteli.V nemocnici to jeste jde,tam jeste bet stolice a… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.