Inzerce

Mýty a pravda o ženské menopauze

18. října 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 3253x

Klimakterium, známější spíše pod označením menopauza, je přirozený stav v životě každé ženy. V tomto období se utlumuje funkce vaječníků, následkem čehož se snižuje tvorba ženského hormonu estrogenu. Žena v menopauze přestává menstruovat a nastupuje neplodnost. Tyto změny jsou často doprovázeny řadou specifických, méně příjemných příznaků, pocitů a obtíží. Menopauza bývá navíc opředena mnoha mýty.

foto: shutterstock.com

Mýtus: Každá žena v menopauze trpí změnami nálad, je emocionálně labilní a více ji zatěžují neurotické obtíže."

Pravda: Nástup klimakteria mohou doprovázet problémy fyzického i psychického charakteru. Nejčastěji se jedná o výkyvy nálad, návaly horka, bolesti hlavy, nadměrné pocení, nespavost či podráždění. Ovšem i zde platí, že ne každá žena prožívá přechod stejně.
„Pro některé ženy bývá menopauza klidným a pohodovým obdobím, jiné ho prožívají velmi intenzivně a musejí dokonce vyhledat pomoc lékařů či medikamentů. Na tom, jak emocionálně i tělesně se žena s klimakteriem vyrovnává, se podílí kombinace faktorů, jako je celkový zdravotní stav, styl života, stravovací návyky nebo genetické predispozice,” uvádí Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma.

Čtěte také: Příchod menopauzy může signalizovat i suchá rýma a pocit písku v očích

Mýtus: Klimakterium je nemoc."

Pravda: To je veliký omyl. Je to naprosto fyziologický jev, který potká každou ženu, která se ho dožije. Jenomže každá na něj reaguje jinak. A dodnes přesně nevíme proč. Asi jedna třetina žen pomalu ani neví, že přechod nastal, a poznají to jen tím, že přestanou menstruovat. U další třetiny se vyskytují určité příznaky, které se dají vydržet i bez lékařské pomoci, ale u poslední třetiny jsou potíže tak intenzivní, že tyto ženy jsou více méně odkázané na pomoc lékařů a většinou berou nějaké léky, a to jak hormonální, tak i nehormonální.

Mýtus: Ženy v přechodu ztrácejí chuť na sex."

Pravda: Vědecké průzkumy zjistily, že libido, tedy pohlavní pud, který je jakýmsi spouštěčem sexuální touhy a energie, není závislé na hladině estrogenu. Tento ženský hormon v období klimakteria výrazně klesá, a proto mu mnoho žen připisuje právě předsudek sníženého sexuálního apetitu.
„Na vině bývá neoprávněně také neschopnost vaječníků produkovat vajíčka a ukončení menstruace. Ani to ale nijak neovlivňuje chuť na sex. Ženy v přechodu mohou nadále žít plnohodnotný sexuální život bez omezení a obav. Naopak, tento akt vylučuje v nervové soustavě endorfiny, takzvané hormony štěstí, které velmi příznivě působí na psychický stav ženy,” říká gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Mýtus: Ženám se v klimakteriu zvyšuje tělesná hmotnost."

Pravda: Nárůst tělesné hmotnosti bývá jedním z nejčastějších mýtů týkajících se ženské menopauzy. Ani v tomto případě nelze zobecňovat, protože váha je u každé ženy zcela individuální záležitost. I tady se na hmotnosti podepíše styl života a stravování. „Ačkoliv v posledních letech začaly Češky více dbát na zdravý životní styl, nelze vyloučit, že v rámci něho nedělají chyby. Zralé ženy mají hrozbu menopauzy v hlavě, a často se tak uchylují k držení drastických diet. Při pokusech o snižování hmotnosti drží hladovku nebo jedí málo a nedodávají tělu potřebné živiny, vitamíny a minerály. To následně vede k odbourávání svalové hmoty, která je aktivním spalovačem energie v těle. Po ukončení diety pak tělo spaluje méně, což vede ke známému jo-jo efektu, který je zastihne již v klimakterickém období,” vysvětluje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma. Úbytek estrogenů při menopauze se sice projevuje na metabolismu lipidů a karbohydrátů, klimakterium samo o sobě ale žádné zásadní změny v tělesné hmotnosti nepřináší ani nezapříčiňuje.

Čtěte také: Denzitometrie - vyšetření kvality kostí

Mýtus: Menopauza přichází úderem 50 let."

Pravda: Nástup klimakteria je velmi pozvolný proces a není pravda, že ženu zastihne ze dne na den, ihned při oslavě 50. narozenin. „Klimakterické změny se objevují zpravidla 6 až 7 let před poslední menstruací, která nastává průměrně mezi 49. a 51. rokem života. Ovšem není ani raritou, když žena menstruuje pouze do věku 38 let nebo naopak až do svých 55 let. Statistiky také ukazují, že menstruační cykly, v nichž není přítomné vajíčko, začínají mnohdy už ve věku 30 až 35 let. A neplodnost, tedy důsledek menopauzy, postihuje bezmála 80 % žen již ve věku 45 let,” přibližuje skutečnost gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Čtěte také: Předčasná menopauza

Mýtus: Hormony způsobují rakovinu."

Pravda: Existuje řada studií, které ukazují, že zdravým prsům neškodí. Zřejmě však urychlují růst nádorů tam, kde jsou k nim dispozice. Můžete narazit i na studie, které tvrdí, že uživatelky hormonální substituční terapie mají nižší úmrtnost na nádory prsu než jejich vrstevnice bez HST. Důvod je prostý - ženy, které HST užívají, jsou pod větším lékařským dozorem, takže je u nich mnohem vyšší pravděpodobnost, že se na nádor přijde včas.

Čtěte také: Hormonální léčba pomůže zmírnit příznaky menopauzy

Světový den menopauzy

S prodlužujícím se věkem žen se zvyšuje i délka jejich života bez endogenních estrogenů. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že v roce 2030 bude ve světě 1,2 miliardy žen ve věku nad 50 let. Následky estrogenního deficitu - osteoporotické zlomeniny, kardiovaskulární onemocnění, Alzheimerova nemoc a stařecká slepota - významně zhoršují kvalitu života zralé ženy. Proto Mezinárodní společnost pro menopauzu stanovila 18. říjen jako světový den menopauzy. Cílem je zajistit a zvýšit informovanost o aktuálních otázkách všech oblastí klimakterické medicíny jak v laické, tak i v odborné společnosti.

Udělejte vše pro své zdravé srdce

Hlavním tématem letošního Světového dne menopauzy i Světového kongresu o menopauze v Praze, na kterém se sešlo přes 1500 odborníků z celého světa, bylo riziko srdečních onemocnění u žen procházejících menopauzou. „Udělejte vše pro své zdravé srdce" je výzva Mezinárodní menopauzální společnosti ženám celého světa, aby omezily rizikové faktory rozvoje kardiovaskulárních onemocnění.

Ačkoliv je přechod zcela přirozený proces, hormonální a další změny s ním spojené mohou vést k nemocem srdce. Před menopauzou je cévní systém žen v podstatě chráněn estrogeny. Při jeho úbytku dochází k výraznému zrychlení aterosklerózy. Zejména u žen, které trpí akutním klimakterickým syndromem (návaly horka, pocení, deprese, bušení srdce) bylo zjištěno vysoké riziko rozvoje hypertenze (vysokého krevního tlaku) a ischemické choroby srdeční.

„Vedle změny životního stylu se snížením příjmu kalorií a hlavně zvýšením pohybové aktivity je pro část žen velmi vhodné léčit tyto akutní potíže pomocí hormonální terapie nebo některých alternativních přípravků. Žena v přechodu, která má subjektivní potíže klimakterického syndromu, by měla navštívit svého praktického lékaře nebo gynekologa a poradit se s ním jak léčit akutní příznaky a snížit riziko rozvoje srdečních nemocí i osteoporózy." upozorňuje doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., předseda České menopauzální a andropauzální společnosti ČLS JEP.

Bezpečnost hormonální léčby

Sdělení odborníků a výsledky posledních studií potvrdily bezpečnost hormonální substituční léčby, které se mnohé pacientky obávají.
Studie jasně prokázaly, že pokud jsou symptomatické ženy do 5 let od menopauzy léčeny hormonální terapií, nejenže jsou u nich s prakticky 90% pravděpodobností odbourány příznaky akutního klimakterického syndromu, ale také je současně chráněna kostní hmota před odbouráváním a dokonce se zpomalí proces rozvoje aterosklerózy.

„Aby taková léčba byla absolutně bezpečná, je nutné dodržovat kontraindikace léčby - na základě znalosti zdravotního stavu ženy velmi pečlivě vybíráme správnou hormonální léčbu. Léky se liší množstvím použitého hormonu estrogenu. Délka užívání je velmi individuální, většinou 3 až 5 let, ale řídí se reakcemi organismu na vysazení léčby. Pro ženy, které nemohou užívat hormonální léčbu (ženy s nádorem prsu, ženy pro trombóze, apod.) máme přípravky obsahující fytoestrogeny." vysvětluje Tomáš Fait.

"Včasně nasazené hormony mohou chránit i srdce, ale zcela jistě chrání kostní hmotu před odbouráváním. Když je dáte cíleně, v nejnižší dávce, tak se zdá, že přínosy převažují nad riziky," konstatoval Tomáš Fait.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • JiB (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 18. července 2017, 11:01:30

    Včera ráno 17.7.2017 v 8:00 můj milovaný manžel dobojoval. Zemřel mi v náručí, tak jak… Diskutovat

  • Milo (krční páteř - bolesti) 20. července 2017, 21:21:35

    To samé jsem měla jà Pavle. Nebojte se AD, ty vám pomohou, abyste na to tolik… Diskutovat

  • vítek.simak@seznam.cz (Petra Kvitová: Se spirometrií mohu podávat maximální výkon ) 23. července 2017, 13:55:25

    Zajímalo by mě ,jaké dejcháky a léky slečna Kvitová brala. Mám těžké astma a těžké… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.