Inzerce https://www.lekarna.cz/do-prirody-bez-obav/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=do-prirody-bez-obav

Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním

Již potřetí se léčím z depresí. Poprvé to bylo před pěti lety. Potom byl čtyři roky klid. Bohužel se situace tentokrát opakovala znova již po roce. Pokaždé (a vypadá to, že i tentokrát) pomůže léčka Citalecem v kombinaci s Neurolem. Neurol postupně není potřeba a Citalec jsme brával vždy přibližně asi 5 měsíců. Tentokrát to vypadá, že u Citalecu zůstanu déle, aby se nemoc nevrátila. Chtěl bys se podělit o zkušenosti s léčbou i problémy samostnými. Mějte se a kdo má chuť tak napiště. Díky.

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
Reny

Ahoj, díky za povzbuzení! Dneska to zase začíná být lepší, tak snad zase přijde pár snesitelných dní. Musím říct, že mi taky hodně pomáhají různé knížky. Nikdy jsem moc nečetla, pak mi kolega doporučil knihu "Muž, který chtě být šťastný". Je to tenká knížka moc čtivě napsaná a člověk si u ní uvědomí spoustu věcí. Pak jsem přečetla "Čtyři dohody" a zrovna včera dočetla "Bůh chodí po světě vždycky inkognito" - to už byla na můj vkus tlustá knížka, ale zhltla jsem ji jedním dechem. Všechno jsou to knížky o životě - jak se neutápět ve svých představách o světě životě, ale začít vnímat zkutečnost, kterou mnohdy kvůli nějakým svým pocitům, které skutečné nejsou, nevidíme. Fakt můžu jen doporučit! Teď jsem si v knihovně objednala "Moc přítomného okamžiku", je to ze stejného soudku, tak už se na ni teším!

Eva

Tak děvčata, přeji všem nej a nej do toho Nového roku, hlavně pohodičku, klídeček, snižování až vysazování prášečků . Já docela v poho, zvýšení na 20 mg citalecu mělo určitě pozitivní efekt, měla jsem tuto dávku brát dávno, takže jsem vánoce i silvestr prožila v pohodičce a klídečku, sem tam úzkostka projede, ale docela to zvládám, tak ať je to aspoň takové a ještě lepší, mějte se krásně a ozvěte se, jak se máte úžasně, ahoj Eva

bára

Ahoj spolubojovnice:o) jen samé pěkné věci ať vás provázejí celým rokem 2012 a ten každodenní shon ať nahradí pohoda. PS: U mě dobrý a i si užívám ten vnitřní klid, snad to tak už zůstane :o))

Fifina

Ahojte všichni, taky přeju do Nového roku vše nej a hlavně zdraví. Tak pracuji v nové kanceláři je to pro mě trochu děsivé :-))). Hodně informací najednou a trochu větší stres než jsem zvyklá. Bohužel jsem nervózní a ve stresu snad to bude lepší a přejde to. Tak zatím se mějte a pište co nového:-))

Moon

Ahoj všichni, tak jsem zas po čase nakoukl a vidím, že to tady pořád "žije". Všem bych chtěl popřát doNového roku hlavně pevné zdraví. všichni víte o čem mluvím (píšu). Já mám momentálně páté výročí od posledního ataku depresí a musím říct, že vše je OK. Léků už se asi nezbavím, jen dle nálady a s tím souvisejícího ročního období přizpůsobuju dávku léků. letošní zimu to vypadá, že bude stačit 20mg Citalecu, loni to bylo přes zimu 30mg. V létě stačí v pohodě 10mg. takže tak nějak je to se mnou. Asi se tu zas nějaký čas naukážu, pokud by někdo chtl může napsat na [email protected]. Mějte se MOON.

Reny

Tak to je moc povzbuzující, ať to tak vydrží!

Láďa

Ahoj všichni, náhodou jsem objevil tuto diskuzi. Mám problémy a paní doktorka mi předepsala Citalec, ale já se svojí povahou pořád váhám, jestli mám začít ho brát. Byl jsem dříve zvyklý zvládat všechny problémy bez léků, ale bohužel je jiná doba. Vidím, že sem chodí fajn lidičky, tak všechny moc zdravím.

Alena

Taky jsem dříve zvládala všechny situace bez problémů. Přišla menopauza a s ní neklid a úzkost.Dlouhou dobu jsem si nechtěla připustit,že všechny zdravotní problémy souvisí s mou narušenou nervovou labilitou. Zkusila jsem asentru, asi 1 rok, ale výsledek se nedostavil. Nyní od října užívám citalec 15mg. Trvalo skoro 3 měsíce než jsem se dostala do pohody.Ty 3 měsíce byla naprostá hrůza - vše ještě horší - nechutenství,třes,úzkost, nervozita, bolesti žaludku,příšerné stavy. Několikrát jsem chtěla s užíváním citalecu přestat. Moc mi pomohla tato diskuse a zkušenosti ostatních, kteří tvrdili, že to chce vydržet. Opravdu to chce vydržet a trpělivost. Výsledek se dostaví asi po 2,5 měsících a opět zvládáte život jako dříve. Nikdy jsem si nemyslela, že budu užívat AD. Mám úplnou rodinu - fajn manžela i děti. Jen se někdy sejde více zatěžujících momentů - přechod - tedy hormony, věk, změna v zaměstnání... A najednou člověk nezvládá vše jako dříve. Bylo mi stále špatně, třásla jsem se,nespala,trpěla bolestmi žaludku, páteře. Nejhorší to bylo vždy ráno. K večeru mi bývalo lépe. Vůbec jsem si nedovedla vysvětlit proč. AD se člověk brání, ale dnes už vím, že je to lék jako jiný. Někdo užívá léky na vysoký tlak a my prostě na duši. Chce to opravdu jen vydržet v užívání léku, stojí to zato.

Reny

Ahoj, taky jsem váhala s léky, když mi to psychiatr po cca 4 měsících úzkostí nabídnul, tak jsem odmítla, že pžece nejsem žádnej psychouš, abych brala antidepresiva. Taková reakce je hrozná blbost. Když holt nervovej systém zlobí, je to stejný, jako když tě třeba bolí hlava a na bolest hlavy si prášky taky vezmeš. Citalec beru měsíc a už teď se cítím líp. Není to sice ještě na 100 %, ale už zvládám situace, který mi předtím dělaly problém. Možná na mě zabral i nějakej placebo efekt, že si říkám, že teď už to bude jen lepší. Já moc vedlejších příznaků neměla, jen jsem párkrát zvrace a a pár týdnů jsem měla žaludek na vodě a byla jsem bez chuti k jídlu, takže jsem zhubla během týdne ze 45 na 42kg, ale níž už to nejde. Teď po měsíci už jím s chutí. Úzkost se ještě objevuje, to jo, ale už ne v takové intenzitě, vysledovala jsem, že okolo menstruace, takže taky hormony, a stím mají problém asi jen ženy. Takže za sebe radím zkusit a vydržet, člověk si pak uvědomí, že ty stavy vlastně nejsou vůbec součástí jeho života, jak si myslel, a že může normálně žít. Tak hodně sil, drž se!

Alena

Ahoj, zdravím všechny, Reny, četla jsem tvůj předešlý příspěvek a našla v něm spoustu podobností se mnou. Já běhala od doktora k doktorovi skoro 2 roky. Začalo to problémy s dýcháním a bušením srdce. Pak se přidaly problémy žaludeční. Já opakovaně podstoupila vyšetření žaludku sondou bez závažného nálezu. I tak jsem užívala léky na žaludek, po kterých mi bylo ještě hůře. Nikdy bych nevěřila, že všechny ty problémy jsou způsobeny nervy. Stále ovšem nevím proč. Marně stále přemýšlím o tom, co se před těmi dvěma lety stalo, že se má nervová soustava takhle ozvala. O AD jsem si řekla svému praktickému lékaři na základě pročítání téhle a podobných diskusí. Nejdříve jsme zkoušeli Asentru, ale ta mi vůbec nesedla.Nervozita a úzkost přetrvávaly, nic se nezměnilo, některé dny mi bylo ještě hůř než bez Asentry. Po roce užívání jsem ji úplně vysadila a hrozně se mi ulevilo. Tak to ovšem vydrželo pouhé 3 měsíce a pak to začalo všechno znovu. Ze dne na den zle a úzkost. Domluvila jsem se se svým lékařem, že zkusíme Citalec. Dnes, po3 měsících, už vím, že to byla dobrá volba. Je tedy zcela zřejmé, že ne každé AD pomůže. Je to naprosto individuální. Lék prostě musí sednout a pak to chce dát mu čas. U mně k tomu úplnému zlomu došlo asi za 3 měsíce. Chci jen říci - vydržte!

Reny

Ahoj Aleno, tak to máme opravdu hodně podobný průběh. Kromě bronchoskopie kvůli špatnému dýchání a pár měsíců užívání kortikoidů na astma (bez výsledku) jsem taky byla na gastroskopii kvůli žaludku. Naštěstí mám pocit, že ty stavy, ve kterých přemýšlím nad tím, že mám určitě nějakou vážnou plicní nemoc nebo že mi prostě selhává dýchání, jsou už za mnou. I když je mi hůř a nemůžu se několik dní pořádně nadechnout, tak už to líp zvládám a nehledám v tom žádný smrtelný nemoci, v tom mi asi pomohly ty AD. Ještě jsem jednu dobu, po tom, co jsem pomáhala kamarádce při jejím epileptickým záchvatu, měla děs z toho, že taky z ničeho nic dostanu epileptický záchvat (epileptik samozřejmě nejsem). Proto jsem přestala na nějakou dobu jezdit autem, protože jsem se bála, že by mě ten záchvat mohl chytnout za volantem na dálnici a to byl docela masakr. To jsem naštěstí už díky kognitivně-behaviorální terapii odbourala, a už zase normálně řídím. Pořád ale nechápu, kde se to zničehonic všechno vzalo, že jsem najednou přestala zvládat situace, který mi nikdy nedělaly sebenší problém (třeba právě to řízení, který mě vždycky hrozně bavilo). A kdyby mi tohle někdo vykládal před tím, než jsem začala bojovat s úzkostma, tak bych si to vůbec nedokázala představit a pochopit to. To je taky věc, na kterou jsem nedávno narazila - přiznala jsem se jednomu dobrému kamarádovi, že beru AD, a on to začal odsuzovat. Bohužel lidi, kteří neznají nic jiného, než hodně špatnou náladu a to, čemu říkají "depka", ale nemají u toho žádné fyzické příznaky, to asi vůbec nemůžou pobrat. Takže už o AD neříkám ani svým nejbližším - myslím, že by to nepochopili a jen bych je tím asi stresovala, že se mnou něco je. Každopádně nelituju rozhodnutí ty prášky brát, třeba zrovna teď mám dobrej týden a hodně mi to pomáhá "vrátit se" do normálního života.

Alena

Ahoj, Reny. Mám chvilku času a tak mohu napsat. Máš pravdu, že ,,depka" není deprese. Mít blbou náladu, nemít chuť se bavit. být smutná nemá nic společného s depresí a úzkostí. Nikdy dříve bych neřekla, jak strašný to může být stav a že se dostaví naprosto nečekaně. Já se při svých úzkostech nebála chodit mezi lidi, nestranila jsem se společnosti, chtěla jsem se bavit, pracovat a normálně žít, ale prostě mi to tělesné příznaky nedovolily. Bylo mi stále zle. Každý den jsem uléhala s tím, že druhý den bude snad lépe a že tak jak to přišlo, tak to zas odejde. To jsem se hluboce mýlila. Chodila jsem normálně do práce, mezi lidi, ale byl to děs. Prostě vše se projevovalo na mé tělesné schránce. Přesvědčila jsem sama sebe, že jsem nevyléčitelně nemocná. Přitom působím na lidi jako silná osobnost. I já jsem si dříve myslela, že ten, kdo užívá AD, je člověk nějak duševně nemocný, tedy ,,blázen", tak jak si to myslí ti, kteří netuší , co je to deprese. Že užívám AD ví pouze manžel a 3 kamarádky, od kterých jsem se dozvěděla, že je také užívají nebo užívaly. Mimochodem jako bláznivé mi nepřipadají. Nezasvěcení, kteří nic takového nezažili, by to asi nepochopili a měli by mě za blázna. Proto nikomu nic neříkám. Nechci si přidělávat další problémy. Lidé dokážou být zlí. Že užívám AD neví ani moje dospělé děti, nechci je stresovat. Deprese je skutečně stav, který nelze zvládnout pevnou vůlí, zábavou, cvičením... Člověk se prostě musí léčit stejně jako ten, který má např. cukrovku. Ale než jsem k tomuto poznatku dospěla, tak to tedy trvalo. Dnes jsem ráda, že AD beru a že jsem se vylepšila.Není to samozřejmě na 100%, ale dnes už zvládám spoustu věcí skoro jako dřív a dokážu se i na určité věci těšit.Tak jsem se vypovídala a přeju jen samé pěkné dny.

Reny

Ahoj, tady Klára trojanová mluví o tom, jak s depresema bojovala ona, pěknej dokument: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1186000189-13-komnata/211562210800030-13-komnata-klary-pollertove-trojanove/ Jinak, Aleno, je povzbuzující číst, že už zvládáš věci jako dřív, já když mám dobrý období, tak přestože mi není na 100 % dobře, tak věřím, že zas jednou budu jako dřív. Když se to pak zoupne dolů, tak většinou už ani nedoufám, že by se to zase srovnalo, ale naštěstí se to zatím vždycky dostalo zase nad snesitelnou hladinu, kdy jsem schopná normálně fungovat ačkoliv to z hlavy vyhnat nemůžu a ať dělám cokoliv, tak někde vzadu v mzku pořád myslím na to, že to není úplně dobrý. Ale snad se to brzo srovná na nějakou delší dobu. Tak díky za pozvbuzení a taky přeju jen barevné dny bez nějakých hupů dolů!

Alena

Reny, díky za upozornění na velmi zajímavý pořad. Právě jsem si ho pustila. Je to opravdu ze života.Měli by ho vidět všichni, co bojují s depresí, protože tak to opravdu je. Jednou nahoře, pak zase dole. Musíme jen doufat, že období, kdy je lépe, se bude prodlužovat. Taky mám v hlavě nějakého skřítka, který mi našeptává, že teď je mi sice docela dobře, ale co když se to zítra vrátí. Snažím se vždy tu myšlenku okamžitě zapudit a upřít honem pozornost na něco jiného. Musíme prostě věřit.

Duchovni

Ahoj. Citam si diskusiu a mam strach. Totiz pred par mesiacmi sa mi v obchode dostavil pocit uzkosti a nahleho odpadnutia, musel som vybehnut von, sadnut si a dychat. Toto sa mi stalo asi 4x za pol roka. A teraz po novom roku bum - v obchode to zacalo, potim sa, busi mi srdce, v hlave citim cudny tlak a strach ze odpadnem, pre chodzi sa mi hojda a houpe cely svet pred ocami uz asi tyzden, na 7my den som mal velmi zly stav tak som siel v obvodakovi. Predpisal mi Citalopram 20mg denne, ale vraj sa to moze na mesiac este viac zhorsit kym to zabere. znamena to ze som svok? Ja chcem mat normalny zivot, obcas si dat alkohol, nemat pred sebou hojdajuci sa svet. Je to docasny stav alebo naporad? Zabral mi aj iazepam ale ten uz dalej po tyzdni brat nesmiem, je navykovy. Dik za postrehy

Duchovni

Aha este som chcel dodat ze mam vraj uzkosti a panicku poruchu - to som uz navzdy blazon alebo ako to je? Doteraz cely zivot nic a teraz toho...

Reny

Ahoj Duchovni :) Samotnou by mě zajímalo, jestli to někdy přejde úplně budu zase normální jako dřív. Ale popravdě nevím, jsem zatím na začátku léčby. Každopádně čím dřív s tím začneš něco dělat, tím dřív ti bude líp. Zajdi si i k psychologovi, rozhodně to neznamená, že jsi cvok! Je to pěkná pakárna, co se nás snaží rozhodit. Tak držím palce, ať je brzo líp a ta pakárna se zalekne tebe a ne ty jí :) Drž se!

Simča

Ahoj všichni, na tuhle diskuzi chodím už přes rok. V listopadu 2010 jsem po dlouhodobých úzkostech začala brát AD. jak říkáte, také to pro mě byla až poslední varianta a něco šíleného. Ale když už byl tlak a úzkost součástí mého každodenního života, nedalo se to vydržet. Už jsem nemohla, tak jsem šla k psychiatrovi, kde jsem vyklopila svůj příběh...už jenom tím se mi ulevilo. než zabraly léky, tak to chvíli trvalo, 10 dní to bylo šílené a pak se to kousíček po kousíčku lepšilo. Velký zlom jsem pocítila po 3 měsících braní. Musím říct, že teď po cca 15 měsících braní se cítím dobře. Můj život je o 300 procent hodnotnější, než dříve. Nebavilo mě ani chodit ven, stýkat se s přáteli, jezdit na vodu apod...teď je všechno jinak, ze života mám radost. Musím říct, že pravidelně navštěvuji i psychologa, protože moje problémy pramení z dětství. Chodím tam již od začátku léčby, nejdříve každý týden, teď ob týden. Myslím si, že to je hodně důležité, protože mě naučil pracovat s úzkostí a dívat se na věci z různých úhlů. Také rozkrýváme věci z minulosti. Nemohu říct, že je mi dobře pořád, ale teď je to tak, že je mi většinou skvěle a občas je mi hůř, ale dá se to překonat. V tuhle chvíli zatím neřeším, jak dlouho budu AD brát, ale vzhledem k tomu, že je mi 27, budu muset tohle řešit, až budu chtít založit rodinu. Doufám, že jsem Vám dodala alespoň trochu optimismu...Vy, kteří váháte, jestli prášky začít brát, tak neváhejte, mně to opravdu pomohlo, chtěla jsem to zvládnout sama a zbytečně jsem se rok plácala ve střídání nálad a poslední tři měsíce v nesnesitelné úzkosti, která mě pronásledovala 24 hodin denně a jedinou úlevu jsem nacházela ve spánku. Všem krásný mrazivý den:)

Simča

Ještě jsem nezmínila, že opravdu v tuhle chvíli žiji normálním životem. sportuji, stýkám se s přáteli, cestuji do zahraničí a většinou mám fajn náladu. Jsem prostě zase ta holka jako dřív. Po konzultaci s psychiatrem si dopřeji občas i trochu alkoholu. Jediné co musím víc než dřív je omezovat se v jídle, protože jsem trochu přibrala. Takže se nebojte a věřte, bude líp.

Fifina

Ahoj, také Vás všechny zdravím. Po delší době jsem nakoukla. Souhlasím se Simčou, bez prášků jsem to nebyla já, taky jsem si prožila měsíce hrůzy, nevěděla jsem co se to se mnou děje jeden kolabs za druhým a pak to jelo úzkosti každý den myslela jsem, že se zblázním. Moje poslední šance taky byly léky prostě se nic jinýho dělat nedalo už jsem nechtěla každý druhý den ležet na utišujících kapačkách pak Vás pošlou domů s tím že nejste normální:-(((. Pomohla mi i psychoterapie na kterou chodím do dnes a taky už je to rok a nějaký ten měsíc. Je to samozdřejmě lepší, žiju, starám se o malýho jsem konečně schopná chodit do práce i když si říkám (někdy), že bych s tou prací praštila jsem občas vyčerpaná ale stojí to za to aspoň se trochu odreaguju. Taky nemám všechny dny růžový ale je to lepší než bez léků. Občasný kolabsy ještě mám, ale s léky to celkem zvládám. A že bych je měla brát do konce života?????? nijak neřeším. Po rakovině, předčasném přechodu a všem tom svinstvu co do mě ládovali a ládujou je tohle kapička v moři. Vždyť i jiní musí brát léky celoživotně a zvykli si. Vím bude to znít jako fráze , ale chci žít a né živořit vždyť nikdo neví co bude zítra. Dneska a včera zrovna radostí nejásám ale snad je to jen přechodné jsou to takový zvraty v návraty tak uvidíme:-)))). Držím všem palečky a hodně síly. Papapa a pište

Reny

Ahoj, tak u mě to bude příští týden 2 měsíce, co jsem na citalecu a musím říct, že o 200 % lepší! Už ani nějak rozumově nepobírám, co se to se mnou vlastně dělo. Když mě úzkost chytne teď, tak už v tak malé míře, že se s tím dá normálně vegetovat. Možná jsem po půl roce, kdy jsem se to snažila zvládnou sama, na tom nebyla ještě tak moc na dně, přestože mě úzkost taky už ani na minutu za celý den nepouštěla, a dokonce jsem i přemýšlela, že to už takhle nejde vydržet, že radši ať mě klepne, než celý život žít takhle, nebo prostě na mě zrovna tyhle AD tak dobře zabírají, ale opravdu ta úleva je k nezaplacení! A i přes to, že mě štve, že si nemůžu s kamarády dát vínko, jako dřív, tak radši alkohol vyměním za tohle, ani by mi nevadilo to brát celý život. I když teď to vidím tak růžově, že věřím, že třeba ještě pár měsíců a začneme vysazovat, a že se můj život vrátí komplet do starých dobrých kolejí. Hezký konec týdne a užijte víkend, jak nejlíp to půjde :)

jana novotná

Ahoj všichni, už jsem zde dlouho nebyla a vidím, že to tu stále žije. Já beru AD už rok a čtvrt a musím říct, že je mi lépe i když výkyvy stále mám, a to hlavně po ránu i když musím říct, že mě to tuhle přepadlo v ochodě, motala se mi tak hlava, polil mě pot, ale trvalo to chvilku, ještě před rokem bych umírala teď jsem se prodýchla do břicha, chytla vozíku a než jsem dorazila k pokladnám bylo dobře.Jen mě štve, že to prostě ještě ve mě je, jak tady kdosi napsal, jestli budem blázny do konce života, tak asi ano, ale teď s AD už je to k přežití. Musím říct, že mám teď kolegu, kterému měsíc nedokázali stanovit diagnozu byl na PN, pořád jen spal a spal, nikoho nenapadlo, že by to mohla být deprese, já depresi nemám trpím GAD, ale lecos jsem načetla a je mi divné, že v dnešní době nikoho nenapadlo a že těch doktorů prošel , že by to mohlo být psychické.No nic, my to tu nevyřešíme, mějte se moc fajn a pokud Vavo,Leno a ostaní ještě chodíte na tuto diskuzy ozvěte se jak se máte. Ahoj jana

Duchovni

Tak mi nasadili Citalopram (Citalec) a beriem 3ti tyzden 20mg denne. Prve 2 dni bolo zle. Potom 3 tyzdne bolo uplne fajn, nemal som ziadne priznaky panickeho utoku ani poruchy ani uzkost nic, v obchode v pohode, ani sa mi nemotala hlava. Az som zacal mat pocit, ze som z toho vonku, ze to bude prec, pokial budem brat lieky. A zrazu bum. V noci z nicoho nic, sa zobudim, a panika, na omdletie, busenie srdca asi na pol hodinu. Na druhy den som bol este otraseny. Uz som myslel ze to zabralo, ale citam, ze to u niekoho zabera az 3 mesiace, nie tyzdne...tak dufam, ze sa to zlepsi a ze to zmizne uplne. Isiel som pomerne rychlo k doktorom, asi tyzden mi trvala panika skoro nonstop, takze som to nezanedbal, a isiel som hned. SNad to bude zase ako predtym

Eva

Ahoj, tak já se taky ozývám po delší době, tak mi je po zvýšení na 20 taky určitě lépe, 15 jsem brala asi půl roku, před 2 měsíci jsem šla na 20, určitě pomohlo, i když někdy ta úzkost je, ale je to snesitelné a žitelné, teď jsem byla lyžovat a tam jsem si to užila v klidu a pohodě, no snad se dočkéme chvíle, kdy už nás to nebude obtěžovat vůbec a bude to pro nás jen vzpomínka, tak se holky držte a někdy zase ahoj, Eva

vava

Zdravím všechny staré i nové spolubojovníky a pokusím se zde napsat svoje poznatky, které doufám někomu pomohou řešit situaci.Ve zkratce-je mi 37 let , 3,5 letou dceru, šťastně vdaná , beru dva roky citalec 20 , (léčím se podruhé) a začala jsem se léčit, až když jsem byla v dost špatném stavu, což byla chyba a léčba je potom potřeba mnohem déle,t.zn. roky. Stále jsem myslela, že si s tím poradím bez léků a věřila, že jsem dost silná, abych nad tím zvítězila. To o čem píšu je zřejmě generalizovaná úzkostná porucha mix hypochondrická porucha. Bez deprese.Takže úzkost a strach z nemoci.Čím dříve se začnete léčit a nebudete opovrhovat antidepresivy, nebo budete hrát hrdiny, že to zvládnete, tak to nedělejte, opravdu si tím uškodíte a léčba bude trvat dlouho. Já se po těch dvou letech cítím dobře, ale ještě sem tam mnou projede pocit úzkosti, jsou to sekundové chvilky, řeknu si jen to nic, ale vnitřně vím, že stále ještě nemohu vysazovat, neboť to tam někde je a vrátilo by se to. Jinak jsem si udělala řidičák ( V Olomouci) a to je v při dnešním provozu docela mazec :) Sem tam nakuknu, tak případné dotazy zodpovím. Všem držím pěsti a hlavně těm na začátku braní, neztrácejte hlavu, opravdu bude zase dobře, jen vydržať !!! Jani Novotná, zdravím, přeju ať je to už jen lepší a lepší :):):)

vava

si to po sobě čtu a nějak jsem to tady zmastila, myslela jsem to , že čím dříve začnete AD brát, tím lépe :)

Regi

Zdravím všechny spolubojovníky. Na AD jsem pořád. Dávky bohužel mi lékařka nesnížila, takže agrofan, trittico beru pořád. Neurol jen když už je nejhůř. Po roce můžu říct,že je to ale o 100 % lepší. Valčím v současné době se zdravotními problémy, takže nic moc,ale snažím se. Vám všem na začátku braní AD, chci říct, jen vydrržte, určitě bude líp.Mějte se všichni. Regi

Alwin

Ahoj všichni, zdravím Vás po dlouhé době? Jak se máte? Já pořád Citalec 20mg a jsem už docela dobrej, malé je za necelý měsíc rok, strašně to letí, zdravím Vás.

bára
1x

Ahoj, moc všechny zdravím, Když nakouknete do diskuse na loňský rok touhle dobou bylo nám všem většinou zle...nyní se musím pousmát, jak jsme se z toho pěkně dostali, i když vyhráno asi ještě úplně není. Přeji všem nově příchozím pevnou vůli a chuť bojovat a žít! Jak vidíte jde to. Zase někdy...

Jana

Ahojky všichni, taky už jsem tady dost dlouho nebyla..ale taky občas nakouknu... Já jsem beru Citalec od začátku prosince 2010 a opravdu mi to pomohlo. Průběh braní byl hodně podobný jako u ostatních - začátky dost blbý, ohryzala jsem si několik měsíců všechny nehty na rukách a nádávala jsem si, do čeho jsem se to zas pustila, ale teď jsem za to moc ráda. Je ze mě jiný člověk. Je pravda, že určitě nepomohly jen léky, ale taky psychoterapie a vůle chtít se z toho dostat, ale je mi už po většinu dnů prostě fajn. Dokonce tak fajn, že jsme se s paní psychiatričkou rozhodly snížit Citalec jen na udržovací dávku 1/2 tablety denně a i když zas první dva tři dny po snížení dávky byly nepěkný (cítila jsem se podobně jako na začátku), tak už je to za mnou a jsem zas v normálu. Taky jsem mohla začít prodlužovat termíny pychoterapií. Nejdříve jsem tam chodila ze začátku 2x do měsíce, pak 1x za měsíc a teď poprvé půjdu až za měsíc a půl. Nechci psát, že jsem po všechny dny 100% šťastná a vysmátá, ale vymizely mi ty děsný stavy strachu a nervozity, když jsem měla vyjít kamkoliv ven třeba i s kamarádkou. A i když mi stále trvají rodinné problémy, začínám si vážit sama sebe, mít se ráda a nebát se říct ostatním svůj názor a NE. Což bych si na začátku léčení nedokázala vůbec představit. Držím všem moc palce, ať mají co nejvíce pohodových dnů bez strachu, stresu, nervozity a jiných oblud a těm na začátku také hodně síly, ať zvládnou a překonají počáteční měsíce a přeperou tu nepěknou nemoc.

jana novotná

Ahoj všichni musím říct, že mě je teď v poslední době nic moc, jestli je to změnami počasí, jarem nebo co, ale je pravda, že s tím umím pracovat, jak píše Jana, AD beru od listpadu 2010, musím říct, že na snížení ještě nejsem připravená. Ale musím říct, že od stavu před léčbou je vše mnohem lepší. Návštěvy cvokaře jsem také omezila, chodím 1x za 2 měsíce a musím říct, že si nedokážu představit, že bych tam nechodila vůbec. Zatím ahoj jana

Jana

No vida, skvělá zpráva! Každý z nás dělá pokroky různě, ale dělá a to je skvělé :-) Gratuluju Jani i všem ostatním.

Regi

Zdravím všechny, tak moje paní doktorka o snížení AD prozatím neuvažuje.Je to mnohem lepší než dřív,ale jsou dny kdy je mi opravdu hrozně. Chodím k doktorce 1x za 3 měsíce, takže pokrok. Na psychoterapii chodím pořád, teď je to 1x měsíčně. Neumím si moc představit, že bych tam nechodila, ale doufám, že ten čas nastane. Tak se mějte všichni moc fajn. Všem držím palce v boji! Doufám, že už konečně nastane jaro a bude hezky. Regi

Dědek
1x

tak se tu dívám ,pořád stejná jména a chlamydie si neléčíte ,bude to dva roky,zamyslete se nad sebou

Smolař

Dědku běž už do rakve s tou tvojí chlamydií . Jseš dementní blbeček co blbne lidem hlavy . Normální uchylák co hledá tyto fóra o zdraví a blbne lidem hlavy a tahá z nich maily .

Dědek

zato, ty seš hlava ? uvidíme kdo má pravdu, jestli bude čas

Smolař

Dědku proč já bych měl být hlava ? Ty už čas mít nebudeš to je jisté . Tady lidi probírají léky Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním . A ty tady a nejen tady ! Prudíš s Chlamydií jsi opravdu ubožák a ještě taháš z lidí emaily . Takový jako ty patří expres do rakve .

Dědek

protože máš hlavu jenom na čepici

smutná

Dedo, zase sa ti "podarilo" zlikvidovať jednu dobre rozbehnutú debatu. Je to smutné. Máš z toho radosť? Robíš to po všetkých portáloch, si chorý, zlý, odporný!!!

Jana

Neboj, nic nezlikvidoval, na to je dědek malej pán. Už ho tady známe a tak víme, že nejlepší je na něj nijak nereagovat. Ono ho to zas přejde. Ať si breptá, co chce, když ho to těší :-) Přeju všem krásný a prosluněný víkend, ale hlavně uvnitř. Já nevím, jak jste na to vy, ale já mám snad i raději, když je sem tam mráček, tyhle superpočasí mi nějak na náladě nepřidají...teda vlastně jen teď,. takže to bude asi spíš roční dobou než počasím..ale četla jsem o tom, že je to v téhle době (na jaře i podzim) celkem normální, zvláště pro citlivější jedince.

boobek

ahoj všem,AD beru od února 2011,ještě se necítím na vysazení,je mi většinou dobře,počítám tak za čtvrt roku že bych začala vysazovat,držte se

Alwin

Ahoj všichni, tak koukám jsme no tom po různu skoro stejně, před týdnem oslavila malá rok. Strašně to letí, roste neskutečným způsobem a už udělá 3 kroky sama bez pomoci. Je to moje zlato, co se týká léků a psychického stavu, tak jsem minimálně o 80% lepší, ale vysazovat zatím nehodlám. Už jednou se mě to vrátilo a nechci to už zažít. V práci sekec, moje pozice byla v rámci firmy zrušena a tak jsem dostal padáka, tudíž si procházím dost nepříjemným obdobím, jelikož jako takřka každá domácnost máme hypotéku a úvěr na bydlení. Naštěstí dostanu odstupné a místo už jsem sehnal, ale smlouvu ještě nemám tak jsem pořád v napětí. Jinak jsem přestal kouřit klasické cigarety a přešel na elektronickou, zatím OK a vyjde to levněji. Venku už se to klube, ale dneska jsou 4 stupňe, jelikož nebyl sníh a poměrně mrazy, dost nám toho zmrzlo na zahradě, jsem sklamanej, nepřikryl jsem choulostivý rostliny chvojím. No nic, jdu se s malou vykoupat a pomaže spát, tolik asi ode mě, mějte se a pište. Alwin.

Fifina

Ahoj všechny Vás zdravím. Občas nakouknu jak se Vám všem daří. Venku vysvitlo slunko tak je mi občas dobře občas divně. Ale je to určitě lepší s AD a zatím taky vysazovat nechci. Teď mám trochu krizi v práci tak se to na mě podepisuje nějak se mi to sype pod rukama. No uvidíme práce je stále víc a víc a mám pocit že mě to trochu ubíjí, ale po psychické stránce aspoň myslím na něco jiného a to mi pomáhá. I když ten stres je děsnej budu muset trochu zvolnit jinak to se mnou sekne. Gratuluji Alvinovi k 1. roku dcerušky jo toto letí, ale krásně:-)). Mějte se hezky a piště potřebuju nějak dobít baterky:-)) jsem vycucaná. Tak zatím ahoj

lidina

AHOJ VSICHNI,JAK PROCITAM VSECHNY PRISPEVKY,TAK ME UKLIDNUJE,ZE NEJSEM V TOM SAMA.TIM NECHCI RICT,ZE MAM RADOST,KDYZ MA NEKDO NEJAKE PROBLEMY NAOPAK DOST SE MI DOTYKA.JA UZ BERU ASI10 LET NEUROL TO JSEM BYLA V NAPROSTE POHODE JEN MI ZJISTILI VYSSI TLAK TAK JSEM DOSTALA MIMO LOKRENU JESTE NEUROL.NIKDO ME NEUPOZORNIL NA TO,ZE JE NAVYKOVY.TENKRAT JSEM ANI NECETLA PRIBALOVE LETAKY.TAK SE VLASTNE ZE ME STAL NARKOMAN. A I PRESTO MAM OBCAS STAVY SILENE BEZMOCI,JE MI SPATNE KLEPOU SE MI NOHY,RUCE,MAM STRACH, ZE DOSTANU INFARKT.JE MI 57 CHTELA BYCH SI JESTE TROCHU ZIVOTA UZIT,ALE NEJAK SE MI TO NEDARI.PRED 3 ROKY MI ZEMRELA SESTRA A PRED 1,5 ROKEM MAMINKA.K TOMU SE PRIDAL KRUTY SPOR O DEDICTVI I KDYZ MAMINKA NIC NEMELA,ALE TO JE DO JINE DISKUSE.ZKOUSELA JSEM JINE LEKY A JEDINE CO MI POMAHA JE PRAVE NEUROL.NAVSTEVOVALA JSEM I PSYCHOLOGA ,ALE CHVILI TO BYLO DOBRE A PAK SE VSECHNO VRATILO.MUSIM SE S TIM VYROVNAT SAMA A NIKDO NAM NEPOMUZE POKUD SAMI PRO TO NECO NEUDELAME.TED PROZIVAM DOST VELKE DEPKY A I KDYZ TO ZATIM NEZVLADAM TAK JAK BYCH CHTELA,MUZU DOPORUCIT A TO OPRAVDU FUNGUJE JIT VEN NA PROCHAZKU A DIVAT SE NA NADHERNOU PRIRODU,NEBO JEN OTIRAT PRACH DOMA Z KYTICEK.JEN NESEDET A O VSEM PREMYSLET.ME TO POHAHA,JEN TO CHVILY TRVA NEZ SE K TOMU DOKOPU.PREJI VSEM DOBROU NALADU A ZKUSME BRAT ZIVOT S TE LEPSI STRANKY.DRZIM PALCE .

Peculinek

Ahoj Jani Novotná - četla jsem tvoje příspěvky - protože mám něco podobného. Nepřemýšlela jsi, že když ti ten citalec nezabra úplně tak, abys byla na 100% v poho, že bys změnila léky za jiné? někdy stačí prý výměna a je dobře.... lidi si chválí třeba Welbutrin a tak? jen se ptám, protože já beru teprve 4 týdny a zatím nejsem uplně ok. říkám si, že když to do 6ti měsíců nebude uplně dobré, že zkusim jiné AD. např. moje první antikoncepce mi nesedla - dali mi jinou a ta byla perfektní - tak to může být i s AD třeba.... všem přeji hezký den. PS - já beru Cipralex - prý je to podobné

jana novotná

Ahoj to víš, že jsme to s cvokařkou probíraly, ale ta představa, že by mi bylo zase tak zle jak na začátku užívání Citalecu, tak se mi do toho něchtělo ani nechce, musím říct, že mi je už dobře, jsou dny kdy lépe i hůře, ale to co jsem se naučila, tak se sebou pracovat, zatím jsem stále na AD nemám odvahu je úplně vysadit. Zatím ahoj Jana

Reny

Ahoj všem! Tak já dnes začínám snižovat dávku Citalecu z jedné tablety na půlku (takže vlastně vysazovat). Beru ho od půlky prosince, ale musím říct, že velký kus práce udělal i můj terapeut, bez něj bych asi nikdy nedošla k bodu, kdy jsem se rozhodla vysazovat. Ještě nemám vyhráno, uvidím, jak to půjde s půlkou, ale snad to nebude žádné drama. Hlavně jsem si uvědomila, že je to hrozně moc o nás a o tom, jaký postoj k tomu problému zaujmem, ačkoliv jsem tomu na začátku vůbec nevěřila. Úzkost se sice ještě sem tam objeví, hlavně v nepříjemných situacích, jako byla nedávno cesta s babičkou do nemocnice s mrtvicí, tak to mě potrápia pěkně, ale za chíli to bylo pryč právě proto, že teď už vím, že to nic není, že mě to nezabije, tak ať si to dělá co chce, já žiju dál... Uf, ale bylo to těžký tenhle postoj k tomu zaujmout. Ale asi to funguje. Tak držím palce všem, aby si to s touhle pakárnou jednou pro vždy pořádně rozdali a třeba časem taky začali s vysazováním, ale hlavně s návratem do normálního života. Bude líp :)

Jana

Ahojky, už jsem tu déle nebyla a tenhle příspěvek mě potěšil. Pokud můžu přispět taky trošku se zkušeností, tak já už přešla na půlku před několika měsíci a jsem spokojená. Prvních pár dnů to bylo trošku zase horší, ale pak úplná pohodička. Zrovna jsem si dneska říkala, že jsem strašně ráda, že jsem se pustila do boje s touhle nemocí, protože do té doby jsem si vůbec nedokázala představit, jak může být na světě fajn. Povedlo se mi díky Citalecu se zklidnit, vyřešit krize v rodině a je mi prostě fajn (doufám proboha, že to nebude vypadat jako reklama na Citalec, to bych nerada ;-)). Samozřejmě, že vždy není vše 100%tní, jsou dny, kdy se mi ten strach a stažený žaludek vrátí, ale je to jen občas a je to mnohem méně silné a kolikrát mi pomohlo, že jsem si jen řekla: jo, mám dneska blbou náladu nebo strach a stažený žaludek, není to žádná trága,venku taky vždy není super počasí a přestanu to řešit a ono to samo docela rychle odejde, když se v tom nepitvám. Teď v září jdu zas po pár měsících navštívit moji psychiatričku a psychložku v jedné osobě a těším se na ní, taky mi moc pomohla. Uvažuju, že bych zas snížila Citalec z 1/2 denně na 1/2 obden a uvidíme, co to se mnou udělá. Mějte se všichni krásně a všem upřímně moc přeju, ať má jejich nemoc stejně pohodový průběh a je jim co nejdříve lehčeji u srdíčka a můžou snižovat dávky.

Ztrápený anděl

Dobrý den,našel sem tuto ztránku náhodně a tak sem si říkal že snapíšu něco o tom

Ztrápený Anděl

Omlouvám se nějak sem si spletl klávesnicové tlačítko..no nic jdu k věci..co se týká TEMNOTY na které jsem závislý,nevím ani netuším čím to je ale pořád mám v sobě takovou tu zlost,pak to přejde k depresy,od té doby co sem ztratil otce to už bude 15 let tak pořád nevidím krásu světa,necítím jí a pořád se necítím sám sebou,nevím jestli to je normální či ne,mnohokrát sem měl už takové ty hrozné myšlenky.A tak v dětstvý jsem byl psychicky týrán a ted jed mi bude 17 no a vím že mi něco chybí v tom životě..už nevím co mám dělat. tak kdokoliv kdo můžete tak mi prosím odepište,potřeboval bych pomoct..(možná)..možná si to jen myslím..ale váš názor ocením..děkuji všem co mi odepíšou. přeji pěkný den

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Zalepené oči po ránu

Dobrý den. Když ráno vstávám tak si musím otevřít oči ručně jak je mám zalepené, často pořád slzím. Děkuji za odpověď

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce