Inzerce

"Hygiena" zdarma prověří alkohol, před Vánocemi hrozí víc otrav

6. prosince 2012, ČTK   |   přečteno: 2231x

Lidé mohou nosit podezřelý alkohol na územní pracoviště krajských hygienických stanic, jsou ve všech okresech. Zdarma tam prověří, zda láhev neobsahuje jedovatý metylalkohol. Novinářům to řekl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Právě před Vánocemi podle něj hrozí, že přibude nových otrav metylalkoholem - lidé pijí o svátcích víc; na různých předvánočních trzích, oslavách i doma. Možnost bezplatného testování se netýká firem a podnikatelů.

ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
124 Kč
Kromě toho uložil Valenta krajským hygienickým stanicím a zdravotním ústavům, aby v předvánočním období zintenzivnily kontroly. Při nich prověřují původ alkoholu i to, zda neobsahuje metanol. Valenta dnes spolu s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) a ministerským náměstkem Ferdinandem Polákem (ODS) znovu apelovali na občany, aby nepili alkohol, jehož původem si nejsou jisti.
Ke kontrole mohou lidé přinést alkohol každý pracovní den. "Lihovina bude odebrána, 200 mililitrů zhruba, bude vyšetřena během tří až sedmi dní a bude oznámen výsledek. Zároveň bude sepsán protokol, kde budou data o lihovině a informační údaje osobní, kdo si to dal vyšetřit, abychom mohli výsledek oznámit, a kdyby byl pozitivní, aby mohlo být zahájeno šetření po původu závadného alkoholu," popsal postup Valenta.
Láhev dostanou lidé hned po odběru vzorku zpět a budou poučeni o možných rizicích, pokud by se z ní napili.
"Je to služba pro občany a zároveň vyslané varování, že nebezpečí není ještě za námi," řekl novinářům Heger. Připomněl, že otravy po masivní epidemii z průběhu září ustaly, ale stále se v průměru dvě tři týdně objeví. Ukazuje to podle něj na to, že lidé stále doma mají zásoby levného alkoholu. Riziko tak může trvat ještě i půl roku.
Testování uhradí hygienická služba, ministerstvo na propagaci akce a testy vyčlenilo zhruba deset milionů korun. Zdarma budou mít občané vyšetření jen v případě, že poskytnou údaje o sobě i původu alkoholu.
Za tři měsíce zemřelo v ČR podle dnešní informace policejní mluvčí Štěpánky Zatloukalové 38 lidí na otravu metylalkoholem, včetně jednoho úmrtí v květnu 2012. Polovina lidí zemřela mimo zdravotnická zařízení. V nemocnicích jsou nyní tři pacienti s otravou metylalkoholem, pacient v Benešově je ve vážném stavu. Celkem od září do dnešního dne bylo hospitalizováno 117 lidí.
Dosud bylo k léčení otrav použito 124 balení léku fomepizol, to je 620 ampulí. Zásoby léku jsou podle Poláka průběžně sledovány, k 3. prosinci mělo Česko 37 balení. V případě potřeby ministerstvo lék dokoupí, aby zásoby neklesly pod 30 balení.
Na sérii otrav reagoval stát v září vyhlášením prohibice na lihoviny s obsahem alkoholu od 20 procent výše. Kriminalisté objevili zdroj otráveného alkoholu po 17 dnech, poté zadrželi i hlavní podezřelé, kteří smrtící směs údajně uvedli do oběhu.
Vlna otrav ale neustala, což dokazuje listopadová série sedmi úmrtí. Ani policie netají obavy z toho, že v době předvánočních trhů a samotných svátků mohou přibýt další oběti.
V kauze je přes 70 obviněných, z nichž necelá polovina je stíhána vazebně. Podle policejních odhadů je v ČR stále 5000 litrů nezajištěného metylalkoholu. Orgány ochrany veřejného zdraví provedly dosud 25.017 kontrol alkoholu.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 224 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Mili (Kvalitní kontaktní čočky) 18. října 2019, 09:07:11

    Tak to není tak moc. To vidíš vcelku i bez nich. Kamarádka má 5.5 a to už jsou popelníky.… Diskutovat

  • Maky (Co skrývá pojem hyperaktivní močový měchýř?) 18. října 2019, 10:22:06

    Prikladam naprosto podrobny megaclanek o pricinach, lecbe a prevenci mocoveho mechyre.. Nejdrive je… Diskutovat

  • Maky (Hyperaktivní měchýř ) 18. října 2019, 10:23:29

    Podrobny clanek o lecbe, priznacich a projevech hyperaktivity mechyre ctete zde… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.