Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

8 věcí, které pomohou předejít vzplanutí lupénky

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 9949x )

Životu s lupénkou je třeba se do určité míry přizpůsobit. Vedle užívání předepsaných léků a dodržování doporučení od vašeho ošetřujícího lékaře můžete zvýšit kontrolu nad svým onemocněním a předejít vzplanutí lupénky ještě dalšími opatřeními.

shutterstock.com

Ke zvládání lupénky a zlepšení celkové pohody vám může dále pomoci rozpoznání spouštěcích faktorů, udržování se v dobré kondici a dodržování zdravé diety a plánu pro zvládání stresových situací.

Nejčastěji lupénku vyvolává

 • Psychika (chronický stres, strach, zlost, vyčerpání, nevyrovnání se s chorobou apod.)
 • Infekční onemocnění a záněty (angína a streptokokové infekce, záněty průdušek, zubů, gynekologické záněty apod.)
 • Vliv hormonů (puberta, přechod, menstruace, období po porodu)
 • Interní choroby (cukrovka, onemocnění štítné žlázy, alergie, dna, změny v metabolismu tuků, onemocnění jater apod.)
 • Mechanické a chemické vlivy (poranění, úraz, tetování, tření, tlak, omrzliny, poleptání, popáleniny, spálení kůže nadměrným sluněním apod.)
 • Užívání některých léků (lithium, betablokátory, interferon, antimalarika, inhibitory ACE, blokátory kalciového kanálu, nesteroidní antirevmatika a jiná analgetika, sedativa apod.)
 • Sezónnost (podzim, zima, jaro – zhoršení psoriázy)
 • Špatná životospráva (alkohol, kouření, obezita, nedostatek spánku)

Opatření, které vám pomohou předejít vzplanutí lupénky

Stres


Emoční stres je spojován se vznikem lupénky, a může být důležitým faktorem pro vznik vzplanutí a svědění. Většina z nás se nedokáže stresu zcela vyhnout, existuje však řada způsobů, jak stres zvládat účinněji.

Pravidelná relaxace pomáhá uvolnit napětí a může mít příznivý vliv na průběh choroby. Někomu pomáhá sport, procházka na čerstvém vzduchu, jiným jóga, tai-chi, pilates nebo meditace. Každý den si najděte chvilku pro sebe, myslete na něco pěkného, čtěte si, zhluboka dýchejte nebo poslouchejte příjemnou hudbu, dopřejte si dostatek času na své koníčky. Důležitý je rovněž pravidelný a dostatečný spánek.

Infekce

Některé infekce, např. angína nebo chřipka mohou vyvolat určitý typ lupénky, označovaný jako kapkovitá nebo gutátní psoriáza. Pečujte o sebe, dopřejte si dostatečný odpočinek a konzumujte zdravou stravu. Poraďte se s lékařem, zda je pro vás vhodné očkování proti chřipce.

Kouření a alkohol

Studie naznačují, že u kuřáků existuje zvýšené riziko vzniku lupénky. Kouření a zejména dlouhodobé kouření a těžké kuřáctví výrazně zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Kouření může mít také vliv na účinnost některých léků.

U alkoholu se rovněž vyplatí střídmost. Nadměrná konzumace zvyšuje riziko onemocnění lupénkou, a pokud už touto chorobou trpíte, měli byste v ideálním případě alkohol úplně vyškrtnout. Některé léky na lupénku mohou být alkoholem ovlivněny.

Změny počasí

Různí lidé reagují různě na počasí a roční období. U některých pacientů se lupénka zlepší během léta, ale v zimě u nich dochází ke vzplanutí. U jiných dochází ke vzplanutí vlivem horkého nebo vlhkého počasí.

Podzim a zima

Při chladnějším počasí na podzim a v zimě se topí, což může vysušovat vzduch ve vytápěných prostorách. Pokud vytápění zhoršuje vaši lupénku, pokuste se používat zvlhčovač vzduchu, který zvýší vlhkost vzduchu ve vytápěných prostorách, vypínat topení na noc (chladnější vzduch méně vysušuje).Udržujte si adekvátní hydrataci pitím odpovídajícího množství vody. Nanášejte zvlhčující krém, dokud je vaše kůže stále vlhká z koupele nebo sprchy, a používejte zvlhčující krém opakovaně během dne. Používejte zvlhčující mýdla nebo sprchové gely a používejte teplou sprchu namísto namáčení do horké lázně.

Jaro a léto

Mnoho lidí zjistí, že střídmá expozice slunečním paprskům může pomáhat proti lupénce. Avšak nic se nemá přehánět! Přílišná expozice může kůži poškodit. Chcete-li si bezpečně užít slunečních paprsků omezte pobyt na slunci. Popáleniny od slunce mohou vzniknout u každého, u lidí s jemnou nebo citlivou kůží však existuje zvýšené riziko slunečních popálenin. Nezapomínejte: sluneční paprsky mohou procházet přes sklo, mraky, vodu a tenké oblečení. Dokonce ani stín nezajišťuje úplnou ochranu.Některé léky zvyšují citlivost na sluneční záření. Používejte krém s ochranným faktorem (SPF) minimálně 30. Nanášejte krém opakovaně během dne, zejména po koupeli nebo pokud se potíte. Váš lékař nebo lékárník vám pomohou vybrat krém, který pro vás bude vhodný. Chemické přípravky v bazénech nebo sůl v mořské vodě mohou způsobit podráždění nebo vysušení kůže. Omezte čas strávený ve vodě a osprchujte se po každé koupeli. Osušte se a použijte zvlhčovací krém a ochranný krém se slunečním filtrem.

Když je počasí chladnější a sušší, lupénka má tendenci propuknout. Většina lidí zjišťuje, že jejich kůže je lepší v létě a horší v zimě. To je pravděpodobně způsobeno nedostatkem slunce v zimě. Zde může pomoci fototerapie. Poraďte se se svým lékařem, zda by tento způsob léčby byl správný pro vás.

Léky


Bylo zjištěno, že některé léky vyvolávají u některých lidí lupénku nebo její vzplanutí. Léky patří mezi možné spouštěče rozvoje lupénky i u lidí, kteří doposud žádnými příznaky netrpěli. Jedinci, v jejichž rodině se lupénka objevuje, jsou na takové spouštěče více citliví. Mezi nejrizikovější léky, které mohou zhoršit průběh lupénky či napomoci k jejímu vzniku, patří léky užívané při léčbě vysokého krevního tlaku, dále pak Lithium, lék užívaný ke stabilizaci nálady u některých duševních onemocnění, antimalarika a interferony – přípravky užívané k léčbě virové hepatitidy.

Vedle zmíněných vysoce rizikových medikamentů mohou lupénku nepříznivě ovlivnit také léky, které jsou běžně k dostání. Vždy je proto vhodné nasazení nových léků předem konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Péče o pokožku a nehty

Pravidelná každodenní péče o pokožku je nezbytná.

 • Kůži je třeba udržovat v čistotě a dostatečně promaštěnou a hydratovanou.
 • Kůži nenechte vyschnout a popraskat, nepoužívejte dráždivé kosmetické přípravky a vysušující mýdla.
 • Nikdy násilím nestrhávejte šupící se kůži.
 • Používejte ochranné rukavice při praní, mytí nádobí, domácích pracích, práci na zahradě a při všech ostatních činnostech, při nichž by mohlo dojít ke kontaktu s dráždivými látkami.
 • Po umytí si ruce důkladně vysušte a použijte zvlhčující nebo léčebný krém.
 • Ruce si vysušujte přikládáním ručníku, nikoli třením. Postupujte velmi opatrně, aby nedošlo k rozedření nebo podráždění lupénkových ložisek.
 • Pokud máte ložiska lupénky na nohou, udržujte je v čistotě a suchu, aby se předešlo růstu bakterií a plísní. Používejte bavlněné ponožky, noste pohodlnou obuv na nízkém podpatku o dostatečné velikosti, aby nedocházelo k problémům při mírných otocích nohou v důsledku horkého počasí.
 • Chraňte se před poškozením slunečními paprsky pomocí krémů s ochranným faktorem.
 • Lupénka může vést ke vzniku trhlin, ďolíčků a k drolení nebo vyvýšení nehtů na rukou i nohou. Proto je nutné udržovat nehty krátké a hladké, aby se snížilo riziko infekce.
 • Pokuste se vyhnout různým zraněním, popáleninám nebo pobodání hmyzem. Jakékoliv narušení pokožky, včetně akupunktury a tetování, totiž zvyšuje riziko vzplanutí lupénky.
 • K péči o pokožku patří také výběr vhodného ošacení - nejlepší je bavlněné, hladké a volné oblečení.

Slunění a opalování

Pokud je psoriatická kůže v klidu, nejsou na ní aktivní ložiska lupénky, dělá jí slunce dobře. Samozřejmě i psoriatik by měl na sluníčku použít krém s dostatečným ochranným faktorem. Jestliže je na kůži akutní výsev nových ložisek, slunění není vhodné. Stav by se mohl zhoršit, a navíc psoriatická ložiska se neopalují, takže po nich zůstávají na kůži bledé flíčky.

Zdravý životní styl

Udržování správné tělesné hmotnosti a opuštění určitých zlozvyků sice není specifickým opatřením jen pro lupénku, ale přesto může přispět ke zlepšení vašeho zdravotního stavu, usnadní vám zvládání projevů vaší nemoci a sníží její dopad na kvalitu vašeho života. Zdravý životní styl může rovněž přispět ke snížení rizika vzniku jiných nemocí, jako jsou onemocnění srdce a diabetes.

Lékaři také upozorňují, že mnoho pacientů s chronickou lupénkou má zároveň vysoký cholesterol nebo zvýšenou hladinu "nezdravých" tuků v krvi.Pokud tedy máte lupénku, pokuste se oboje snížit. Například vhodnou dietou, pohybem, případně i léky. Pomůže vám to při potlačování lupénky.

Obecně je vhodná pestrá strava s dostatkem tekutin a vlákniny. Pokud zpozorujete, že vám nějaké jídlo zhoršuje příznaky onemocnění, z jídelníčku ho vyřaďte. Mohou to být ostře kořeněná jídla, exotické pokrmy nebo uzeniny. Při onemocnění lupénkou je třeba zvláště dbát na dostatečný příjem zinku, který se ve větším množství nachází například v ovesných vločkách.

Mnoho lidí s lupénkou provozuje sedavý způsob života a má zvýšené riziko nadváhy. Nadváha může značně znesnadňovat léčbu plaků v místě kožních záhybů nebo kožních řas. Snížit váhu na přijatelnou úroveň, respektive si ji udržovat ve svém doporučeném rozmezí, je základní prevencí.

Zdroj: www.webmd.com

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece
Neumim zobrazi vpravo jansencilag

Mohlo by vás zajímat

Jak se léčí kožní nemoci?

MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002

Lupénka

Chtěla bych vědět, zda existuje homeopatický lék na lupénku. Hana

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce