Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Akutní zánět zvukovodu (otitis externa)

(MUDr. Petr Laštůvka | přečteno: 68937x )

Jde o akutní zánět postihující kůži zvukovodu. Rozlišuje se forma difusní a forma ohraničená. Při difusní formě je zánětem postižena kůže celé zevní části zvukovodu.

shutterstock.com

Jaké jsou možnosti léčby?

Základem léčby difusní formy jsou ušní kapky. V lehkých a počátečních stavech postačí borová voda nebo její směs s alkoholem. Užíváme asi 4-5 x denně asi 3 kapky. U těžších stavů užíváme např. směs roztoku rivanolu s borovou vodou, kapky nebo masti s obsahem antibiotik. Učinek léčby se projeví až po 24-48 hodinovém užívání. Důležité je čištění zvukovodu v 1-2 denních intervalech, protože při zánětu se ve zvukovodu hromadí odloupaná kůže. V těžších případech podáváme celkově antibiotika (v tabletách). U ohraničených forem se nejprve snažíme ohraničit zánět. Aplikuje se proužek gázy nasáklý v koncentrovaném alkoholu nebo masti s obsahem antibiotik. Jakmile se vytvoří hnisavý střed, je nutné, aby ho lékař šetrně vyprázdnil po naříznutí kůže nad ním. Většinou je vhodné celkově podávat antibiotika.

Čtěte také: Vyšetření pomocí otoskopie

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
katerina
1x

dobrý den bojim se ze budu mit zanest stredniho ucha jednou m,i pichaly ucho a pichly mi nerv tak jsem byla ochrnuta a od ty doby se bojim pichani pujde to jinak lecit :::????

Petra

Dobrý den, byla jsem na ORL a diagnostikovali mi zánět zvukovodu. Lékař mi vložil do ucha mast na nějakém obrazu a kontrolu mám za 3 dny. Mam ji do té doby vyjmout ven?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Akutní zánět zvukovodu (otitis externa)

Jde o akutní zánět postihující kůži zvukovodu. Rozlišuje se forma difusní a forma ohraničená. Při difusní formě je zánětem postižena kůže celé zevní části zvukovodu.

Alergická reakce na antibiotika

Dobrý den, prave jsem dobrala antibiotika (angina) a na obličeji a na hrudi se mi udělaly male cervene pupínky,ze kterých vyteče po zmáčknutí čirá tekutina, na akné netrpím. Může to být reakce na oslabení organismu? Můj druhý dotaz se týká mé práce-pracuji v biochemické laboratoři, kde se užívají izotopy. Mám strach, že v případě těhotenství bude ohrožen můj plod, než těhotenství zjistím a z práce odejdu. Je to tak? Děkuji

Sluch

Vyšetření sluchu pomocí jednoduchých testů nebo podrobnější vyšetření sluchu ve sluchové komoře umožní lékaři stanovit stupeň a charakter poruchy sluchu.

Akutní zánět středního ucha (otitis media acuta)

Akutní zánět středního ucha je náhle vzniklé prudké onemocnění způsobené bakteriální nebo virovou infekcí. Zánět postihuje střední ucho.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce