Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Nedivím se, že někdo skočí z mostu kvůli hučení v uších

( Renata Vyšínová | přečteno: 47153x )

Dovedete si představit, že byste měli na hlavě celý den přilbu, která tlumí zvuky zvenčí a zesiluje šum, který máte uvnitř hlavy? Přesně tak se cítí lidé s tinnitem, čili chronickým šelestem v uších. Neustálé hučení někdy vůbec nevnímají, jindy kvůli němu nejsou schopni ani telefonovat... Aby "překřičeli" zvuk uvnitř hlavy, chodí se sluchátky, pouští si nahlas hudbu... Vyléčit tuto chorobu je velmi těžké. To potvrzuje i Doc. MUDr. Aleš Hahn, CSc., přednosta kliniky ORL Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

shutterstock.com

Možná jste ten pocit zažili po koncertu oblíbené kapely, kdy jste byli pár hodin ve velkém hluku. Možná vám "hučelo" v uchu následkem rýmy nebo v letadle při startu. Připomeňte si ten pocit - tlak, hluk v hlavě, zalehlé uši, zvuk k vám přichází jaksi z dálky, v uchu píchá a bolí... A představte si, že tenhle stav netrvá pár minut, ale dny, týdny, měsíce a roky... Úlevy v podobě vyléčení se pacienti dočkají většinou po dlouhé léčbě a někteří se musí s tinnitem smířit na zbytek života. Jak se s tím dá ale žít? Pacienti se většinou snaží své potíže nevnímat a neradi o nich i mluví. Stávají se pro ně tabu, proto jsme rádi, že nám svůj příběh pověděla paní Kamila (43 let).

Nechtělo se mi takhle žít

Můj život s tinitem začal asi před rokem. Po lehkém nachlazení jsem se probudila s pocitem zalehlého ucha. Pomyslela jsem si, že to je následkem rýmy, ale ani po čtyřech dnech zalehlost neustupovala, naopak se přidalo nepříjemné hučení. Zašla jsem ke svému ORL lékaři, který mi jako "první pomoc" propláchl uši. Protože to nepomohlo, poslal mne na chirurgii, že to je "od zad". Tam jsem dostala kupu léků a když jsem z ambulance vyšla ven, k hučení se přidala i závrať a já jela šupem do nemocnice. Na ORL mi po vyšetření řekli, že jsem měla přijít hned při prvním pocitu zalehnutí (kdo by běžel hned k doktorovi?) a ihned mne hospitalizovali. Dostala jsem "kapačky" s Cavintonem a po třech dnech byla propuštěna domů a na "kapačky" docházela ambulantně. Následovala vyšetření na neurologii a magnetická rezonance mozku, ale žádné změny, které by zapříčinily problémy s hučením a sluchem (sluch v hučícím uchu se výrazně zhoršil), se neprokázaly.A jaké bylo v tu chvíli doporučení lékařů? Vyvarovat se stresu, nemyslet na hučení (téměř neproveditelné), chodit na dlouhé procházky do přírody….

Po skončení "kapaček" jsem se vrátila se do práce. Začaly zatím nejhorší dny mého života s tinitem. Hučení se stupňovalo, nebyla jsem schopná soustředit na práci, snažila jsem se šum přehlušit poslechem rádia. Nejlépe mi bylo v autě, autobuse, v obchodě, všude tam, kde je hluk a ruch. Domů jsem přijela vyčerpaná z "hučení" a jen jsem si chtěla jít lehnout a zaspat "to". (Většina lidí s tinnitem má problém s usínáním, ale to mne naštěstí minulo). Říkala jsem si, že takhle snad ani dál žít nechci. Slyšela jsem o tom, že tinnitus byl příčinou toho, že někdo skočil z mostu. Nedivila jsem se... Lékařka mi předepsala antidepresiva, že se musím zklidnit a smířit se s nemocí.

O pár týdnů později jsem dala výpověď a rozhodla se, že se věnovat pouze "vyléčení". Začala jsem chodit do barokomory, která simuluje ponor pod vodu, kde se inhaluje kyslík. To mi pomohlo zejména psychicky. Denně jsem se vídala s lidmi stejně postiženými. A co víc, přesvědčila jsem se, že moje "hučení" je vlastně ještě dobré. Jedna paní slyšela v uchu už více než dva roky bzukot komára. Další pán slyšel všechny hlasy "kovově" a v uchu mu v několikavteřinových intervalech vyzváněl telefon.....

 

Po absolvování 30 ponorů v barokomoře jsem začala chodit na rehabilitace s krční páteří a zaplatila jsem si 10 laserových terapií, zajišťujících lepší prokrvení ucha. Veškerou zmiňovnou léčbu jsem stihla asi ve třech měsících od nástupu nemoci. Nyní chodím na pravidelné kontroly na ORL, užívám léky (Cavinton a Betaserc) a snažím se s mým uchem neválčit, ale žít v symbióze.. Hučení si žije vlastním životem. Nevysledovala jsem žádný vliv počasí, fyzické zátěže, stresu či čehokoliv jiného. Někdy mi "hučí" méně (někdy to dokonce i přestanu vnímat), jindy více (pořád si mačkám ucho v domnění úlevy, která ale nepřichází). Psychicky jsem na tom určitě lépe. Za rok života s tinitem jsem se dokázala smířit s tím, že už "nepřejde". A že zkrátka musím bojovat a naučit se s nemocí žít.

Nejdůležitější je přijít včas, vzkazuje lékař

Jak příběh Kamily komentuje odborník?

Je to dost typický případ, kdy po banálním nachlazení dojde k invazi infekčního agens do vnitřního ucha. Tam se může dostat bud přestupem přímo z ucha středního anebo oběhovým systémem - krevní cestou.

Pacientka vyšetřena správně, výplach ucha v tomto případě nic neřešil, pateř na těchto problémech může svůj podíl mít rovněž. Aplikace infuzí byla naprosto správná, vyzdvihl bych rovněž i použití HBO v situaci, kdy bylo patrno, že infuze nemají velký úspěch.

Že pacientka "neběžela" hned k lékaři je logické, takto se ale velmi často ztratí šance na úpravu. Nemá cenu nic si vyčítat, ale 4 dny jsou velmi podstatné zpoždění, k tomu musím ještě i přičíst zbytečný výplach ucha.

Docházení na pravidelné kontroly je účelné: lékař ve spolupráci s pacientem by společnými silami měli dostat tinnitus "pod kontrolu" - tak se hezky nazývá v anglosaské literatuře. Jde o stav, kdy by oni měli kontrolovat tinnitus a nikoliv aby tinnitus kontroloval je…

Fáze, kdy již tinnitus je subchronický vyžaduje ještě vyzkoušet další postupy jako ošetření osového myoskeletálního segmentu ev. použití neinvazivního laseru. Připadně kombinace -suverénní postup neexistuje, terapii nutno individuálně stanovit. To vše pacientka absolvovala, možná bych ji doporučil Egb 761 a vysadit Betaserc.

O tinnitu se naši čtenáři bavili i v našich diskusích. Paní Kamile pomohlo vědět, že s tinnitem není sama, že to řeší a zvládají i ostatní. Pomozte tedy sobě i těm druhým a zapojte se do diskuse. Můžete nám také napsat.

Více o tinnitu se dočtete těchto článcích na Ordinace.cz:


Co je v oblasti zdraví a nemocí tabu pro vás? Napište nám, o čem chcete číst!

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Simona P.
3x

Dobrý den paní Kamilo, s Vaším příběhem se naprosto stotožňuji. Já sama tinnitem trpím ve svých dvaceti letech již téměř rok. Vše začalo nejprve silnou rýmou a ucpáním dutin kdy mi uši zalehly. O něco později když jsem šla do práce se mi stala velice nepříjemná věc, Při vstupu do obchodu jsem špatně zadala PIN a spustil se alarm. Naprosto nesnesitelný zvuk trýznil moje uši více než 15 minut než jsem uměla přístroj zpravit. Utrpěla jsem tím velký psychický šok a pocit beznaděje. Jsem si téměř jista že toto bylo spouštěčem mého problému. Ale kde hledat příčinu? Myslím, že ta bude někde uložena v mé psychice a já mám za úkol ji najít a zpracovat. Mám před sebou jistě dlouhou cestu do svého nitra, kam mi snad správní lidé pomohou se nasměrovat. Proto i Vám mohu poradit nevzdávat se a hledat odpověď pouze hluboko v sobě. Věřím, že uvědoměním se ke změně k lepšímu dopracujete. Přeji hodně trpělivosti všem,kteří sdílejí stejný problém.

Eva K.
5x

...ach jo, v dost věcech jsem s p.Kamilou ztotožněná.Ale mě nejvíce pomůže jen ticho.Zvuků a to často různorodých mám v pravé straně ucha či v mozku"milion"/.. Už mě i vadí když okolo mě/jdu pěšky/ projede jen jednou, jedinný auto a náhle slyším podivný zvuk...Trápím se s tím od cca června 2015.Pocit raději skočit z mostu už jsem měla, pocit ruchu, třes těla, pocit na zvracení, také Pocit snad rozkopat všechno a všechny při nákupu a to nezbytném-/potraviny/,též. Pocit už o tom raději nemluvit a nazvat to ,že nežiju, ale přežívám i to mám za sebou... Mám za sebou prvotní 5-ti denní kůru ve Vinnohr.nemocnici inj.Kortikoidy. Jeden, jedinný den úleva, potom Betaserc, Potom Tebokan - -malinko občas úleva/dejme tomu - spánek-občas také ne, no a třeba hoďka klidu., potom Neurol=to neberu a neuznávám, vysoce návyk.lék.No a jinak prý se s tím naučit žít a léčit to nejde, no a chápe mé pocity pan doktor Šejna. Přijdu si u něj jako hadr, já se mu svěřím-proběhne audio.. a on si do zprávy napíše pouze/pacientka je vzteklá...?, což je nesmysl, alespoň měl napsat zoufalá a nechce si připustit, že zase uděláme za půl roku audio, písne nějaký receptík "lentilek"na mou diagnou a opět mi řekne...to se chce s tím naučit žít.Jde mi o přístup..A asi bych se více otevřela, bohužel mi to moc nejde.Jen vím, že opravdu s tímto bojuji, nechci skočit z mostu, ale fakt jsem bez energie a v háji...Jsem uzavřená s tímto obtěžovat kohokoliv protože říkat jim to každý den...to je na psycho...Můj e.m: [email protected] Omlouvám se-nějak to ze m jde ven ě, ale myslím více povrchně, malinko z hlouby duše..Je to taková malá beznaděj, ale...částečně to křičím do světa a konečně to ze mě trošku lítá ven a i malinká úleva je tam někde uvnitř mě.Eva

Jiří

Miluji hudbu všech žánrů a pro to působím již 20 let jako DJ. Před rokem jsem měl bohužel úraz v práci , kdy mi spadla na hlavu tvárnice (cca 15 kg.) Od této chvíle se mi zhroutil svět, už žádná hudba , žádné sluchátka , žádná muzika. Navštěvoval jsem lékaře , podstupoval různá vyšetření a na konec jsem se dozvěděl , že v mém věku (56) se s tím musím naučit žít. Jednou jsem si zašel na pivko a jak je asi dnes moderní šňupat Kokain, říkají mi kamarádi skus si šňupnout. Udělal jsem to! jen jednou v životě a doufám , že už nikdy nebudu muset opakovat. Vysmrkal jsem sraženiny krve , hleny a čistý sluch byl po roce opět zpět . Náhoda jako Prase , zase hraju , zase slyším čistě a nic nešňupu.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 37. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Známky zhoršování sluchu aneb Jak mne slyšíte?

Musíte partnera v konverzaci často žádat o opakování určitých slov nebo vět, které jste dobře neslyšeli? Musíte partnera v konverzaci často žádat o opakování určitých slov nebo vět, které jste dobře neslyšeli...

Způsoby vyšetřování sluchu a diagnostika jeho poruch

Cílem vyšetření sluchu je zjistit, zda je sluch v mezích normy, nebo zda je přítomna sluchová porucha. Pokud je porucha (nedoslýchavost) zjištěna, je třeba dále ověřit, ve které části sluchového ústrojí je lokalizována a jak je významná. Proto se pochopitelně začíná jednoduššími a snadno proveditelnými vyšetřeními...

Foniatrické vyšetření

Foniatrie je lékařský obor zabývající se poruchami a vadami hlasu, řeči a sluchu všech druhů a stupňů. Hlas je periodický zvuk vznikající kmitáním hlasivek.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce