Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Akutní zánět zvukovodu (otitis externa)

(MUDr. Petr Laštůvka | přečteno: 68937x )

Jde o akutní zánět postihující kůži zvukovodu. Rozlišuje se forma difusní a forma ohraničená. Při difusní formě je zánětem postižena kůže celé zevní části zvukovodu.

shutterstock.com

Co je příčinou?

Podezření na zánět zvukovodu bychom měli mít při bolestech ucha, které se objevily bez předchozí rýmy. Často vznikají po pobytu u moře, po častém koupání v létě, po koupání v bazénu, po pobytu v prašném prostředí. Bolest se stupňuje při dotyku postižené kůže nebo při pohybu boltcem a někdy je doprovázena pálením. Podezření na zánět zvukovodu také zvyšuje prosáknutí kůže před uchem a bolestivé zvětšení mízních uzlin pod boltcem.

Čtěte také: Uši mohou bolet i z přílišného čištění

Příčinou vzniku zánětu zvukovodu je porušení odolnosti kůže, porušení tvorby ochranného ušního mazu nebo porušení celistvosti kůže nejčastěji fyzikálními nebo chemickými vlivy (macerace kůže ve vlhkém prostředí, popraskání kůže v suchém prašném prostředí, chlorovaná voda v bazénu), dříve proběhlými záněty kůže zvukovodu nebo ekzémem kůže ve zvukovodu. Porušenou ochrannou bariérou pak pronikají bakterie nebo v některých případech plísně.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
katerina
1x

dobrý den bojim se ze budu mit zanest stredniho ucha jednou m,i pichaly ucho a pichly mi nerv tak jsem byla ochrnuta a od ty doby se bojim pichani pujde to jinak lecit :::????

Petra

Dobrý den, byla jsem na ORL a diagnostikovali mi zánět zvukovodu. Lékař mi vložil do ucha mast na nějakém obrazu a kontrolu mám za 3 dny. Mam ji do té doby vyjmout ven?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Akutní zánět zvukovodu (otitis externa)

Jde o akutní zánět postihující kůži zvukovodu. Rozlišuje se forma difusní a forma ohraničená. Při difusní formě je zánětem postižena kůže celé zevní části zvukovodu.

Alergická reakce na antibiotika

Dobrý den, prave jsem dobrala antibiotika (angina) a na obličeji a na hrudi se mi udělaly male cervene pupínky,ze kterých vyteče po zmáčknutí čirá tekutina, na akné netrpím. Může to být reakce na oslabení organismu? Můj druhý dotaz se týká mé práce-pracuji v biochemické laboratoři, kde se užívají izotopy. Mám strach, že v případě těhotenství bude ohrožen můj plod, než těhotenství zjistím a z práce odejdu. Je to tak? Děkuji

Otoskopie

Pro úplnost je třeba dodat, že existuje ještě vnitřní ucho složené z blanitého a kostěného hlemýždě.

Akutní zánět středního ucha (otitis media acuta)

Akutní zánět středního ucha je náhle vzniklé prudké onemocnění způsobené bakteriální nebo virovou infekcí. Zánět postihuje střední ucho.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce