Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Angína

( Redakce | přečteno: 579233x )

Dnes je tato komplikace již naštěstí poměrně vzácná. Včasná léčba streptokokové angíny a spály spolehlivě brání vzniku pozdních následků.

shutterstock.com

Časté dotazy

Může se angína objevit i po vytržení mandlí ?
Pokud byly krční mandle chirurgicky odstraněny, znovu již nenarůstají (na rozdíl např. od nosních mandlí). Infekční bakterie nenapadá při angíně pouze mandle, postižena je celá oblast hrdla. Mandle jsou v postižené oblasti pouze nejnápadnějším útvarem. Angínou tedy můžete onemocnět i v případě, že Vám byly krční mandle odstraněny.

Co je to herpangina ?
Herpangina je virové postižení mandlí a hrdla napodobující obraz streptokokové angíny. Liší se výskytem charakteristických aftózních skvrnek na mandlích, jinak je celkový klinický obraz nemoci klasické angíně velmi podobný.

Jak souvisí angína s angínou pectoris ?
Pouze názvem. Jedná se o dvě naprosto odlišné nemoci: Angína je infekční onemocnění postihující hrdlo. Angína pectoris je onemocnění srdce patřící do skupiny tzv. ischemické choroby srdeční. Onemocnění je způsobeno přechodným nedokrvením srdečního svalu, což vyvolává svíravou (tj. anginózní) bolest na hrudi.

Jak spolu souvisí angína a spála ?
Obě nemoci mají stejného původce. Je jím streptokokus. U angíny postihuje streptokokus jen hrdlo a krční mandle, spála se projevuje obvykle vyrážkou na celém těle. Angína je vyvolána lokálním působením streptokoka, kdežto vyrážka u spály vzniká jako reakce na látkou, kterou streptokok uvolňuje do krve.

Jak se angína léčí při alergii na antibiotika ?
Alergie může vzniknout na jakýkoliv lék i celou skupinu léků. Antibiotika jsou však tak širokou skupinou, že se alergie týká jen některých preparátů nebo řad. Jistě Vám tedy nehrozí, že by se nenašlo vhodné antibiotikum. Alergie na antibiotika je navíc často přeceňována. Často si s sebou nese člověk nálepku „Alergie na penicilin“ jen proto, že se mu po něm udělalo jednou v dětství trochu špatně. Podaní penicilinu by v takovém případě s velkou pravděpodobností nezpůsobilo žádné problémy, nikdo si ale netroufne ignorovat zaznamenané varování.

Proč se k léčbě angíny používá stále penicilin, existují pře už modernější a účinnější antibiotika ?
Penicilin je nejstarším antibiotikem. Přestože bylá od jeho prvního použití vyrobená dlouhá řada dalších preparátů, jeho účinnost v léčbě streptokokových infekcí, jakou je často právě angína, zůstává stále velmi dobrá. Zatím není proto důvod k zavádění dalších antibiotik do této léčby.

Postihuje angína i nosní mandle ?
Při angíně dochází ke zduření krčních mandlí, zvětšení nosních mandlí do typického obrazu angíny nepatří.

Je trhání mandlí nebezpečné ?
Chirurgické odstranění neboli „trhání“ mandlí je malý operační výkon. Jako každá operace přináší však i tato určitá ohrožení pro nemocného. Komplikace spojené s tímto výkonem odpovídají běžným rizikům vyskytujícím se u celkové anestézie a malého chirurgického výkonu. Jsou to nejčastěji bolesti, prodlužené hojení, zvracení a problémy při polykání.

Dá se angína léčit i jinými léky než antibiotiky ?
Antibiotika jsou k léčbě angíny způsobené streptokoky těmi nejvhodnějšími léky. Jsou poměrně dobrou zárukou vyléčení a hlavně umožní předejít pozdním komplikacím spojených se streptokokovou nákazou. Není tak důvod na osvědčené léčbě něco měnit.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Kristýna
48x

Z častých angín se mi rozvinul chronický zánět a momentálně mě trápí už od listopadu.Dostala jsem doporučení na koupi imunostimua mám si vystříkávat mandle.Nepoznávám rozdíl, spíš mi je hůř.pomohla by mi operace?

Soňa
20x

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit, co mám dělat, když mám 6měsíců streptokoka a nemohu se ho zbavit, teď jsem začala užívat homeopatické léky, ale účinky se mi nedostávají, pouze nejsem tak unavená jako dříve. Měla jsem už dvoje antibiotika a více už jich nechci, protože hladinu ABO mám v normě. Neznáte někdo nějaký zaručený lék? Nerada bych skončila v nemocnici. Děkuji

Adam
10x

Bohužel, i když je to svízelné, jediným kurativním postupem je zabití - vymýcení streptokoka z organismu, a to zpravidla antibiotiky. Je fakt, že někdy se jich musí vyzkoušet neuvěřitelné množství i druhy, ale jiná cesta nevede, pokud člověk nechce zemřít na komplikace srdce nebo ledvin. Z mandlí se dostat dá poměrně snadno, při napadení a pomnožení v celém těle je to už horší. Takže pozor na hnisavé čepy v krku - hajdy k doktorovi a hlavně se vyhněte různým šarlatánům, homeopatům a kyvadýlkářům, co tvrdí, že to zvládnou i bez antibiotik - nezvládnou. Příznaky opravdu časem z krku zmizí i samy, ale po létech to udeří znovu a pak je to často bohužel konečná.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 71. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Alergická reakce na antibiotika

Dobrý den, prave jsem dobrala antibiotika (angina) a na obličeji a na hrudi se mi udělaly male cervene pupínky,ze kterých vyteče po zmáčknutí čirá tekutina, na akné netrpím. Může to být reakce na oslabení organismu? Můj druhý dotaz se týká mé práce-pracuji v biochemické laboratoři, kde se užívají izotopy. Mám strach, že v případě těhotenství bude ohrožen můj plod, než těhotenství zjistím a z práce odejdu. Je to tak? Děkuji

Chronické čepy na mandlích

Dobry den, pred nekolika lety jsem prodelal tezkou hnisavou anginu. Uvazovalo se o odebrani krcnich mandli, ale upustilo se od toho. Od te doby obcas mivam potize s jejich zanetem (cepy...) v prubehu celeho roku i bez ostatnich symptomu anginoveho onemocneni. Techto neprijemnosti bych se samozrejme rad zbavil. Predem diky za odpoved, Michal Sedivy

Zlepšení pleti po užívání antibiotik

Dobrý den. Kde začít? Mám problém s nečistou pletí. Taková pleť by měla být mastná, ale ne některých místech se mi šupinatí jako suchá pleť. Stav se zhorší obzvláště před menstruací. Dělají se mi bílé hnisavé pupence hlavně na čele, bradě a krku. Hormonální antikoncepce nezabrala, vyzkoušela jsem už několikerou kosmetiku, ale zatím žádné zlepšení. Pleť mám krásnou jedině tehdy, když užívám antibiotika při nějaké nemoci (např. angína) . To se pak aspoň na chvíli kochám. Navštěvovala jsem i kožního lékaře, ale ani jeho léčba není úspěšná. Na to , že je mi už 33 je na pubertu dost pozdě. Zkuste poradit , co s tím. Andrea.

Zánět mandlí (tonsillitis acuta)

Typické je zarudnutí a zduření mandlí, které mohou být pokryté povláčky, jsou zduřelé a zpravidla bolestivé podčelistní uzliny, trvají polykací potíže a horečka. Postiženy jsou především děti a mladší dospělí ...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce