Ať už doma máte prvňáčka nebo skoro maturanta, myslete na to, že zdravá svačina je pro oba stejně důležitá. Svačina není jen o zahnání hladu, ale o dodání potřebné energie. Vhodně sestavená svačina podporuje nejen fyzické zdraví, ale i lepší paměť, rychlejší myšlení a soustředění.
Všeobecná zdravotní pojišťovnase rozhodla usnadnit dětem s poruchou autistického spektra přechod od praktického lékaře pro děti a dorost ke všeobecnému praktickému lékaři. Pro všechny pacienty obecně platí, že po dovršení 19 let věku je jejich registrace u dětského lékaře zrušena. Pokud i nadále k dětskému lékaři chodí, nemůže na ně takový lékař dostávat pravidelnou kapitační platbu, která je vázána na registrované pacienty.
Čtěte také: Modrá je dobrá
Řešení zajištění péče o pojištěnce se specifickými potřebami, jako jsou právě pacienti s poruchou autistického spektra, je součástí nového bonifikačního programu VZP ČR s názvem VZP PLUS, který je, kromě řešení péče o pacienty s těžkou poruchou autistického spektra od 19 let věku, zaměřen na širokou škálu aktuálních problémů, např. na zvýšení celkové dostupnosti praktických lékařů a stomatologů a na organizaci a hodnocení kvality péče o pacienty s vybranými chronickými onemocněními.
Pro všechny pacienty platí v případě přechodu od praktického lékaře pro děti a dorost ke všeobecnému praktickému lékaři stejná pravidla. Program VZP PLUS – AUTISTÉ se proto zaměřuje na pacienty s těžkou poruchou autistického spektra, u kterých může být přechod k jinému lékaři problematický. Někteří praktičtí lékaři pro děti a dorost jsou sice ochotni si tyto pacienty v péči ponechat, ovšem v měsíci, ve kterém pojištěnec dosáhne věku 19 let, je automaticky jeho registrace u dětského praktika zrušena. Lékaři tak nemůže být vyplácena pravidelná kapitační platba, která je vázána na registrované pacienty.
Čtěte také: Doprovod dítěte v léčebně. Kdy je hrazen pojišťovnou?
Program VZP PLUS vytváří proto podmínky, jak ohodnotit praktického lékaře pro děti a dorost, který zajistí i další péči o autistického pacienta. Změna bude přínosem jak pro tyto pacienty, kteří většinou nesnášejí změny a jsou fixovaní na svého lékaře, tak i pro dané lékaře, kteří zároveň už vědí, jak k nim má přistupovat. Lékař, který bude ochoten si po nezbytně dlouhou přechodnou dobu nechat pacienta se specifickými potřebami ve své péči, na něj obdrží od pojišťovny na základě uzavřeného úhradového dodatku místo kapitační platby roční paušální bonifikaci ve výši 5 000 Kč a k provedenému klinickému vyšetření bude moci vykazovat dispenzarizační kód s hodnotou 100 Kč. Úhrada má lékaři vynahradit zvýšenou časovou náročnost ošetření a vyšetření takového pojištěnce.
Čtěte také: Canisterapie: léčba psí láskou pomáhá dětem i unaveným dospělým
K tomu ale bude nutné, aby měl autistický pacient ve zdravotnické dokumentaci zprávu od ošetřujícího psychiatra, že s ohledem na diagnózu není schopen svého ošetřujícího lékaře změnit.
Bonifikační výkony budou nasmlouvány na žádost praktických lékařů pro děti a dorost, kteří mají pojištěnce s těžkou poruchou autistického spektra v péči z důvodu, že tento pojištěnec, s ohledem na stanovenou diagnózu, nebyl schopen po dovršení 19 let věku přeregistrace k všeobecnému praktickému lékaři. Bonifikační výkony bude možno vykázat pouze na rodné číslo pojištěnce, který má ve zdravotnické dokumentaci zprávu od ošetřujícího psychiatra, že s ohledem na diagnózu není schopen ke změně registrujícího praktického lékaře.
Praktičtí lékaři pro děti a dorost, kterých se to týká, již mohou požádat o uzavření úhradového dodatku a nasmlouvání bonifikačních výkonů. Žádosti podávají na konkrétní rodné číslo pacienta a je třeba k nim doložit potřebné doklady. Mělo by se tak jednat o individuální, těžké případy pacientů a individuálně zapojené poskytovatele v odbornosti praktické lékařství pro děti a dorost.
Zdroj: www.vzp.cz