aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Bechtěrevova choroba

( Redakce | přečteno: 337098x )

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění. Postihuje v první řadě tzv. sakroiliakální skloubení, tj. kloub mezi křížovou kostí a pánví, a klouby páteře.

shutterstock.com

Na co se nejčastěji ptáte?

Jaké lůžko je pro bechtěreviky nejvhodnější?

Volba správného lůžka je pro zmírnění následků nemoci i jako doplněk rehabilitační léčby velmi důležité. Lůžko má být měkké, ale pevné, aby se nepronášelo hmotností těla. Nesmí mít vespod drátěnku.

Jaká je vhodná poloha při spaní?

Vhodná poloha při spaní má zabránit zvyšování hrudního a krčního zakřivení páteře a zachování dostatečné kapacity plic. Nemocný si má zvyknout spát na zádech s nataženými dolními končetinami. Vhodná je i poloha na břiše. Pod hlavou smí být malý polštář, který nepřipouští příliš velké ohnutí v krční páteři.

Mohu spát na boku?

Spaní na boku je nevhodné. Může docházet k fixaci nepravidelného bočného prohnutí páteře, tzv. skoliózy, která porušující statiku celé páteře.

Jaké léky se u Bechtěrevovy choroby používají?

Léčba působí proti zánětu. Nejčastěji se používají nesteroidní antirevmatika. Ty zároveň potlačují i bolest. U pokročilejších stádií nemoci, nebo při rychlém průběhu je možné podávat Sulfasalazin, nebo léky potlačující imunitní odpověď, tzv. imunosupresiva (např. azathioprin, metotrexát).

Může pacient s Bechtěrevovou chorobou podstoupit operační výkon v celkové anestézii?

Pokročilá stadia Bechtěrevovy choroby mohou být spojena s výrazným ztuhnutím krční páteře, což znesnadňuje zavedení rourky pro umělé dýchání. Dříve se u zanedbaných pacientů musela při neodkladných operačním výkonech provádět tzv. tracheostomie, tj. zavedení rourky řezem nad hrtanem. Dnes se však již intubace (zavedení rourky) většinou daří.

Je možné léčit Bechtěrevovu nemoc i operačně?

Cílem operační léčby Bechtěrevovy nemoci je především snaha předcházet úrazům páteře, které jsou u tohoto postižení velmi nebezpečné. Operace tedy pouze snižuje riziko vážného úrazu, nezpomaluje rozvoj nemoci ani nezmírňuje dlouhodobé obtíže.

Jaké jsou doporučovány základní cviky?

Rehabilitační sestava musí být individuálně přizpůsobena každému pacientovi. K základním cvikům patří cviky na zádech, na žebřinách a dechové cvičení. Jednoduché sestavy provádí pacient každodenně, zpravidla dvakrát za den. Jednou týdně nebo po dvou týdnech – dle průběhu a závažnosti onemocnění – probíhá asistovaná rehabilitace – procvičení páteře a odborné masáže.

Jaký význam má rehabilitace?

Rehabilitace je nejvýznamnějším článkem léčby. Pomáhá udržet pružnost a pohyblivost páteře jako celku. Léky a operační léčba každodenní úsilí pacienta a fyzioterapeutů pouze doplňují.

Jak se žije s běchtěrevovou chorobou?

Každá nemoc vstoupí člověku do života nečekaně. Nemoci, které jsou dlouhodobé ovlivňují náš život samozřejmě více. Podívejte se na video, v němž najdete rozhovor se ženou, která Bechtěrevovou nemocí trpí, ale nevzdává se:


komerční sdělení
Banner_Bechterevova_nemoc_400x200px.png
kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
pikulik
11x

Mám skoro 40let a doufám,že alespoň ještě jednou tolik před sebou.Již 16 let mě dennodenně provází tato choroba-holka,která mi kolikrát nedává spát.Myslím na ni pokaždém zohnutí,pokaždém otočení se do strany.Večer se kvůli ní převaluji z boku na bok.Jen kvůli ní jsem již přestal aktivně jezdit na kole a jen kvůli ní už nejezdím každý rok na tolik milované běžky.Při plávání v prsa mě tlačí pod vodu-jako by tím chtěla opět naznačit,že jen ONA mi bude říkat,co mám a co nemám.Je mi tolik protivná,je tak bolestivá při každém ranním i nočním cvičení...nadávám jí,zatracuju ji,posílám ji do horoucích pekel,a ona nic.Zdá se,že je děsně věrná.........všem co s ní bojují jako já přeji hodně pochopení v rodině a hodně fyzických i psychických sil. mi.hlousek@seznam.cz

Jana
10x

Je to těžké, vím. Sama vím co to obnáší od roku 1986, Dúvěrně tomu říkám můj bechtěrev. nad vodou mě drží lázně - poslední dobou téměř každý rok. V nejhorší - aktivní fázi, jsem na lázně ještě nárok neměkla a myslím, že právě tehdy by byly nejlepší. Ale i tak, díky za ně v této době. Když to vypuklo, byla jsem pro nepředstavitelné bolesti velmi dlouho nemocná a u posudkové komise, mi řekli, že každého něco bolí a a ni nevím, jak je možné, že jsem zvládla po automatickém ukončení /bez další diskuze/, neschopenky- pracovní proces. No jak, pomocí hrstí prášku, skřípění zubů bolestí.... až za půl roku na přímluvu maminky - zdravotní sestry mi udělali rentgen, pak v rychlosti krevní testy a diagnóza byla na světě. Díky lázním silně omezují nutnost přísunu léků proti bolesti a antirevmatik, které mi na počátku léčby způsobily vředy na dvanácterníku. Zdá se, že ten můj bechtěrev je mi taky věrný, ale nechávám mu tak trochu volnost a"dlouhý řetěz" a on je na něm, jen občas přiběhne, abych věděla, že mě jen tak neopustí...-)

Marta

Hlavně je věrný milenec. Nikdy Vás neopustí.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 95. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Bechtěrevova choroba
Partner rubriky Bechtěrevova choroba

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Plánujete očkování proti žloutence?

Zatím hlasovalo 87 lidí

Mohlo by vás zajímat

Co můžete očekávat od rehabilitace?

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s panem doc. MUDr. Jiřím Votavou, CSc. z Kliniky rehabilitačního lékařství VFN, která proběhla ve čtvrtek 18. dubna 2002 mezi 10. a 12. hodinou na www.ordinace.cz.

Nenáročné cviky Ludmily Mojžíšové: otěhotní sedm z deseti žen

Metoda Ludmily Mojžíšové - cesta k vytouženému miminku, ale také k odstranění inkontinence, bolestí zad, bolestivé menstruace nebo bolesti při pohlavním styku. Je to sestava jednoduchých cviků spojená s odblokováním páteře, žeber a pánve.

Tajemná Bechtěrevova choroba

Pod tajemným jménem Bechtěrevovy choroby se skrývá chronické zánětlivé onemocnění nejčastěji páteřních obratlů, především pak místa, v němž se spojuje pánev s křížovou kostí. Příznačné jsou pro ni úporné bolesti zad, ohnutí páteře, v důsledku čehož pak nemocní chodí shrbení a předklonění.

Bechtěrevova choroba - bolest v kříži je začátek

Bechtěrevova choroba je chronické zánětlivé onemocnění nejčastěji páteřních obratlů, především pak místa, v němž se spojuje pánev s křížovou kostí. Příznačné jsou pro ni úporné bolesti zad, ohnutí páteře, v důsledku čehož pak nemocní chodí shrbení a předklonění.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce