Zánět močových cest je typickou letní infekcí, která též postihuje zejména ženy. Mezi její příznaky patří především bolest v podbřišku, časté nutkání k močení či bolest při močení, někdy se v moči může objevit i malé množství krve. Způsobují ho bakterie, které se dostávají z vnějšího okolí až do močového měchýře, kde se usazují a množí.
Prvním biologikem zavedeným v praxi byl lidský inzulín určený k léčbě pacientů s cukrovkou. Dnes je biologická terapie úspěšně využívána mj. v onkologii, kardiologii či hematologii. Její možnosti však zdaleka nejsou vyčerpány. „Farmaceutické společnosti aktuálně vyvíjejí více než 900 přípravků. V budoucnu se tak budeme moci setkat s biologiky, která budou léčit vysoký tlak, osteoporózu, nemoci dýchacího ústrojí a řadu dalších zdravotních obtíží,“ uvedl Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).
Co jsou biologické léky?
Biologika jsou velké, složité bílkovinné molekuly, jejichž struktura je velmi podobná nebo shodná s molekulami lidského těla. Z naprosté většiny se jedná o protilátky.Na rozdíl od klasických léčiv vyráběných chemickou syntézou, jsou biologické léky připravovány pomocí živých organismů (buněk), do nichž byla řízeně vložena konkrétní genetická informace uložená v DNA. Tento specifický způsob výroby, který byl v roce 1984 oceněn Nobelovou cenou, je označován jako biotechnologický postup. Celý tento složitý proces musí být přesně kontrolován a řízen.
Jak biologika účinkují?
Hlavní předností biologických přípravků je schopnost vázat se na konkrétní místo v těle (např. nádorovou buňku). To umožňuje nevídaně přesné zacílení léčby, lepší účinek terapie a menší pravděpodobnost vedlejších účinků. „Biologika dokáží například „označit“ rakovinotvorné buňky, které pak zničí imunitní systém pacienta,“ vysvětluje MUDr. Jan Strojil z Ústavu farmakologie Univerzity Palackého v Olomouci. „Jiné přípravky umí zabránit růstu a množení buněk, které onemocnění způsobují, blokovat růst cév nebo tlumit imunitní systém. V neposlední řadě se mohou stát nosičem jiných léků (např. chemoterapie), jež dopraví přímo do centra nemoci. To může zásadním způsobem zvýšit účinnost léčby.“
Jaký rozdíl pocítí pacient, pokud je léčen biologickými léčivy?
Biologická léčba je léčbou personalizovanou, tj. určenou konkrétnímu pacientovi trpícímu konkrétní formou dané nemoci. Před zahájením léčby musí pacienti absolvovat celou řadu molekulárně biologických a genetických vyšetření, která stanoví, zda jsou oni, resp. jejich choroba, pro danou léčbu vhodní. Samotná léčba následně probíhá pod dohledem lékařů ve specializovaných centrech, která monitorují její úspěšnost, případně vedou registry pacientů s daným onemocněním.
„Biologické přípravky se podávají takřka výhradně injekčně, a to buď zdravotníky v daném specializovaném centru, nebo si je pacienti aplikují sami, podobně jako si miliony pacientů s cukrovkou aplikují již zmiňovaný inzulín,“ doplňuje MUDr. Strojil.
Biologická léčba se od té klasické liší i svou finanční nákladností. Zatímco měsíc léčby kyselinou acetylsalicylovou, běžným lékem snižujícím srážlivost krevních destiček, stojí několik desítek korun, léčba revmatoidní artritidy pomocí biologika může stát až několik desítek tisíc korun. „Důvodem je nákladný vývoj těchto přípravků, jež během 10 – 15 let může dosáhnout až 30 miliard korun. Důležitou roli hrají také následné výrobní, transportní a skladovací náklady, které jsou vzhledem ke specifické povaze biologik výrazně vyšší než u klasických léčiv,“ vysvětluje Jakub Dvořáček a doplňuje: „Léčebný přínos biologických přípravků je i přes vyšší náklady naprosto neoddiskutovatelný.“
V jakých oblastech pomáhá biologická léčba?
Biologická léčba dnes pomáhá v řadě lékařských oborů. Malou ukázku terapeutických oblastí i konkrétních onemocnění přinášíme v tabulce níže.
Přečtěte si také
Vlastními buňkami pacienta léčí poranění kloubů také v Nemocnici Na Bulovce
Pracovní výkon zvedne správné jídlo a pití
Časté močení vás okrádá o spánek, narušuje imunitu a přivolává depresi
Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.
Přidat nový komentář