karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Bolest je nemoc, na kterou existuje lék

( SÚKL | přečteno: 34980x )

Často se stává, že s problémy a příznaky pro nemoc nejvlastnějšími se nemocný dostává do začarovaného kruhu a putuje jako horký brambor z jednoho zdravotnického zařízení do druhého. Hlavním příznakem a vlastně i synonymem nemoci je od nepaměti bolest. Někteří pacienti se domnívají, že bolest stejně jako nemoc zkrátka patří k životu a když přijde, musí se snášet. Není to však pravda.

shutterstock.com

Jak lze bojovat proti bolesti?

Pro řešení „běžných“ bolestí, mezi které můžeme zařadit např. bolest hlavy, zubů, zad, kloubů, případně menstruační bolesti, které se vyskytují u dospělé populace, je možné použít látky ze skupiny analgetik či nesteroidních antiflogistik, které jsou ve vybraných silách a lékových formách volně dostupné v lékárnách. Následující informace se týkají pouze dospělých pacientů, nikoli dětí. U dětí je vždy třeba volbu léku proti bolesti a jeho dávkování konzultovat s lékařem nebo lékárníkem.

Analgetika

Mezi základní analgetika, tedy skupinu látek tlumící bolest, patří léčivá látka paracetamol. Právě volně prodejné léky s touto látkou jsou velmi často využívány nejen k odstranění bolestí, ale i pro antipyretický účinek.

Další skupinou jsou látky zařazené mezi nesteroidní antiflogistika. Tyto látky působí nejen proti bolesti a teplotě, ale také protizánětlivě, což přímo ovlivňuje některé druhy bolesti. K léčbě silných a velmi často i chronických bolestí jsou používány léčivé látky ze skupiny opioidních analgetik. Jejich správné používání je však vázáno na posouzení zdravotního stavu lékařem a jejich dostupnost je tak vázána pouze na lékařský předpis.

Paracetamol

Léčivá látka paracetamol patří mezi základní analgetické látky bez protizánětlivého účinku, která je používaná ke krátkodobé léčbě mírných až středně silných bolestí.

Doporučené dávkování se pohybuje v rozmezí od 500– 1 000 mg v jedné dávce, podle intenzity dané bolesti. (Při tělesné hmotnosti pod 60 kg má však být jednotlivá dávka jen 500 mg.)

Jednotlivé dávky se mohou podávat v odstupu 4– 6 hodin, ale zároveň nesmí být překročena maximální denní dávka ve výši 4 000 mg paracetamolu. Při vyšších dávkách totiž hrozí riziko závažného poškození jater. Poškození jater může nastat i při užívání nižších dávek, pokud pacient současně užívá ještě jiné léky poškozující játra nebo je chronický alkoholik.

Paracetamol nepůsobí podráždění gastrointestinálního traktu, neovlivňuje účinnost současně podávaných látek proti krevní srážlivosti a je jej možné použít i u pacientů, u kterých není vhodná acetylsalicylová kyselina a jiná nesteroidní antiflogistika.

Na trhu jsou dostupné léky obsahující léčivou látku paracetamol samostatně nebo v kombinaci s jinými látkami. Některé kombinace zvyšují analgetický účinek paracetamolu (např. s kofeinem nebo kodeinem). Jiné kombinace působí zmírnění nejen bolesti, ale i různých jiných příznaků nachlazení – snižují tělesnou teplotu, zmírňují zduření nosní sliznice a její sekreci a v neposlední řadě tlumí kašel.

Takové kombinace by však měly být podávány jen u smíšených potíží při nachlazení, ne k léčbě samotné bolesti.

Nesteroidní antiflogistika (NSA)

Látky zařazené do skupiny NSA jsou vhodné hlavně pro krátkodobější léčbu bolestí. Jejich užívání není možné u pacientů, kteří mají nebo měli v minulosti vřed nebo krvácení ze žaludku či střev, nebo mají poruchu krevní srážlivosti. Pro omezení možného poškození sliznice zažívacího traktu je vhodné tyto léky užívat při jídle, event. zapíjet mlékem. Léčba má trvat vždy jen nejkratší nutnou dobu s užíváním co nejnižších účinných látek. Při delší léčbě a vysokých dávkách se zvyšuje riziko možných nežádoucích účinků (především riziko žaludečních vředů a krvácení ze zažívacího traktu). NSA jsou k dispozici ve formě tablet s krátkodobým i retardovaným účinkem, čípků, gelů, sprejů, mastí a injekcí. Čípková ani injekční forma aplikace však nesnižuje riziko poškození sliznice zažívacího traktu.

Klasickým zástupcem této skupiny je kyselina acetylsalicylová. Dobrého analgetického efektu je možné dosáhnout při podávání dávek 500– 1 000 mg, dávku lze opakovat v intervalu 4– 8 hodin. Během 24 hodin nesmí být překročena dávka 4 000 mg. Dalšími zástupci skupiny NSA jsou léčivé látky v perorální formě: ibuprofen s denní dávkou 3– 4 × 400– 600 mg (maximální denní dávka 1 200– 2 400 mg),  diklofenak s max. denní dávkou 3 × 50 mg (u tablet s prodlouženým uvolňováním 100– 150 mg 1 × denně), naproxen s max. denní dávkou 2 × 550 mg.

Pro jejich protizánětlivý účinek jsou velmi často k dispozici i v lékových formách určených pro lokální aplikaci, jako jsou gely, masti či spreje. Mezi další zástupce NSA, jejichž výdej je však převážně vázán na lékařský předpis, patří indometacin, nimesulid, ketoprofen, piroxikam, kyselina tiaprofenová či meloxikam.

Opioidní analgetika

Patří mezi ně deriváty přírodních opiových alkaloidů (např. morfin, kodein) nebo opiátům podobné látky (např. pethidin, fentanyl, buprenorfin) nebo jiná opiodní analgetika (tramadol). Výdej a používání těchto látek je možné pouze s lékařským dohledem.

Antikonvulziva

K léčbě některých typů bolesti, způsobené poškozením nervů (neuropatická bolest, neuralgie) se používají antikonvulziva. Jsou to látky původně používané k léčbě epilepsie (záchvatů křečí), např. karbamazepin. Téměř s každou bolestí lze účinně bojovat bez ohledu na to, jaké jsou její příčiny.

Čtěte také: Neurostimulace pomůže i od bolesti, na kterou nic nezabralo

Kombinace léků

Při užívání analgetik je důležité brát v potaz vhodné a naopak nevhodné kombinace jednotlivých léčivých látek. Účelných a zamýšlených kombinací se v léčbě bolesti využívá za účelem zesílení účinku jedné látky druhou. Tímto způsobem je možné udržet, případně i snížit celkové dávky, a omezit tak možnost výskytu nežádoucích účinků. Mezi vhodné a často používané kombinace patří např. paracetamol s tramadolem.

Naopak některé kombinace léků jsou velmi nežádoucí a mohou způsobit celou řadu komplikací v podobě nežádoucích účinků. Není vhodné kombinovat jednotlivá nesteroidní antiflogistika mezi sebou pro možné sčítání jejich nežádoucích účinků – zejména na trávicí trakt.

Speciální upozornění se pak vztahuje na užívání léků s paracetamolem. Je velmi důležité důsledně kontrolovat užitou denní dávku, která nesmí překročit 4 000 mg. Zatímco při nižších (doporučovaných) dávkách má paracetamol velmi málo nežádoucích účinků, ve vysokých dávkách působí těžké poškození jater. Je třeba pamatovat, že na trhu je mnoho léčivých přípravků s různými názvy, které obsahují paracetamol kombinovaný s různými jinými látkami. Při současném užívání několika přípravků s obsahem paracetamolu by tak snadno mohlo dojít k překročení maximální vhodné dávky. Proto při nákupu volně prodejných léků v lékárně vždy kontrolujte složení, abyste zamezili neúmyslnému nadužívání paracetamolu.

Zdroj: Informační listy Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Trápí vás dlohodoá, nebo často se opakující bolest? Napište nám o tom v diskusi nebo na mailu redakce@ordinace.cz.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Majka

V padesáti letech mne začala pobolívat záda a kyčle. Nevěnovala jsem tomu velkou pozornost. Bolest zad se stupňovala (bederní páteř). V padesáti pěti mi lékaři objevili malý myom a doporučili kompletní hysterectomii, že odstraní problémy se zády. Po operaci záda bolela dál. Jelikož bolela i levá kyčle, byla doporučena TE. Po operaci bolest zad přetrvávala. V roce 2011 odstraněn žlučník, jako původce bolesti. Po operaci žlučníku se mi udělala na pravé straně břicha boule, která je nejvíce zřejmá když stojím. Lékaři prohlédli bouli a zjistili, že se mi rozestupuje břišní sval, doporučili cvičit. Po intenzivním posilování břišních svalů se boule zvětšila a ztuhla. Vím, že je to "jen" sval. Dále necvičím, protože už nemohu ani pořádně chodit. Mám takové bolesti zádového svalstva, že mne unaví i jen přechod po bytě. Nepomáhají žádné léky. Bolestmi, stále se stupňujícími trpím 20 let, bojím se, že když opět půjdu k lékaři, zase mi něco uříznou a potom se už nehnu vůbec.

Dědek

samozřejmě, že Ti něco uříznou, tvoje potíže působí chlamydie pneumoniae, užívej bylinné extrakty nejlépe od Nad..e

Lucia
2x

Nadpis mi nedáva zmysel. Zo samotného článku a iných prameňov som pochopila, že bolesť nie je choroba, ale reakciou organizmu. Teda nedá sa liečiť, len tlmiť.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

64%
36%
Zatím hlasovalo 609 lidí

Mohlo by vás zajímat

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Nedostatečné tlumení bolesti

Trpím syndromem EDS,mám veliké bolesti všech kloubů a z léků beru silná analgetika (tramal,DHC a jiné).Slabší (šetrnější) léky bolest netlumý.Můžete my prosím nějak pomoci ,předem Vám děkuji Šrámek EDS ehlers-danlos syndrom-cévní typ.

Bolesti žaludku a strach z gastroskopie

dobrý den, je mi 22 let mám dotaz týkající se bolestí žaludku. Těmito bolestmi trpím asi 2-3 měsíce a popravdě řečeno je to hrozné. Stává se, že mě žaludek bolí hned po ránu a bolest trvá až do večerních hodin(v noci necítím bolest). Nevím zda to s tím má souvislost, ale před měsíce (za 2 měsíce) se mi podařilo zhubnout 10kg - nemyslím si však, že je to jen tím. Příjem potravy jsem sice radikálně omezila (jedna jsem mnoho zeleniny a ovoce, tmavé pečivo, maso skoro ne), ale také jsem poctivě cvičila. Byl jsem již u lékařky, která mi dala nějaké léky (asi 4 druhy bohužel nevím názvy - vím je Malox,Spasmopan ... a další léky na nadýmání. Tyto přípravky mi ale nijak zvlášť nepomohly. Bojím se jít na Gastroskopii (všichni známí říkají: že je to hrůza - bolí to,je to nepříjemné a člověk zvrací - já zvracení nesnáším a mám z něj vždy hrůzu a depresi). Můžete mi prosím poradit co by mohlo být příčinou těchto hrozných bolestí. Jsme nekuřačka, alkohol piji pouze příležitostně v mělé míře. Děkuji za Váš čas i případnou odpověď VJ

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce