Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Brčál barvínek

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 19719x )

Barvínek najdeme ve světlých lesích, kde vytváří hustý přízemní porost. Je také častou rostlinou parků a zahrad.

(Vinca minor L.)Příprava čaje

1 čajová lžička řezané drogy na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2 krát denně.

Užívaná část

nať Nať    (Herba vincae)

Sběr a sušení

Kvetoucí nať sbíráme v období června a července. Suší se rychle ve stínu. Pokud sušíme uměle, nepřekročíme teplotu 45 st.

Brčál barvínek

Jak vypadá

Vytrvalá, stále zelená, plazivá rostlina. Její lodyhy vytváří hustý porost, bohatě větví; starší dřevnatí. Listy mají vejčitý tvar, jsou sytě zelené a v jejich úžlabích vyrůstají na dlouhé stopce jednotlivé květy. Jejich koruna je pěticípá, modrofialová. Kvete od jara do léta.

Kde se rostlina vyskytuje

Barvínek najdeme ve světlých lesích, kde vytváří hustý přízemní porost. Je také častou rostlinou parků a zahrad.

Co barvínková nať obsahuje

Pro barvínek je charakteristický vysoký obsah alkaloidů. Dále zde najdeme třísloviny, saponiny, hořčiny a další, méně významné složky.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Barvínek je jedna z nejstarších léčivých rostlin. V době antiky byla již dlouhou dobu známá jako léčivka používaná při průjmu, nemocech spojených s dělohou, bolestech zubů, při uštknutí jedovatými hady. Své místo měla při potřebě stavět krvácení – při krvácení z nosu, při vykašlávání krve, při krvavém průjmu, při silné menstruaci apod.

Dnes: Barvínkovou nať lze použít vnitřně i zevně.

Vnitřně: Barvínek má velmi široké uplatnění v léčitelství. Mezi nejjednodušší patří zmírnění dráždivosti ke kašli. Proto bychom jej neměli používat zároveň s rostlinami, které podporují vykašlávání. Dále přispívá ke snížení krevního tlaku, proto se používá k léčbě vysokého tlaku. Vzhledem k tomu, že snižuje množství bílých krvinek a ovlivňuje aktivitu nádorových buněk, používá se k léčbě onkologických nemocí. Tato léčba probíhá pod dohledem specializovaných lékařů.

Dále je výborným prostředkem ke stavění krvácení (z nosu, z dásní i krvácení gynekologickém).

Zevně: Ke kloktání při zánětech hrdla a dásní.

Na co si dát pozor

Vzhledem k obsahu velmi účinných látek je barvínek zařazen mezi jedovaté rostliny a při jeho užívání musíme velmi pečlivě dbát na doporučené dávkování a neužívat jej dlouhodobě, protože může působit toxicky. V takových případech se mohou vyskytnout zažívací obtíže, poruchy srdečního rytmu a výjimkou není ani šok.

Pozn. Barvínek je součástí originálně vyráběných léčivých přípravků, které smí předepisovat pouze lékař. Stále více se obrací pozornost i k další druhům této čeledi, které se ale v České republice nevyskytují.

Foto: http://rostliny.prirodou.cz/

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce