Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Brýle nebo kontaktní čočky? Proč je ideální je kombinovat?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 950x )

Zastánci kontaktních čoček oceňují hlavně přirozený a nezměněný vzhled, brýle pak bývají oblíbené pro snadné nasazování. Obě pomůcky mají svá pro a proti, podle odborníků je však pro oči nejvítanější jejich kombinace. Proč? To vysvětluje optometrista VašeČočky.cz Jakub Odcházel.

vasecocky.cz

Brýle a čočky se hodí pro různé činnosti. Sportovci preferují čočky, řidiči zase brýle pro jejich preciznější schopnost zaostřit na dálku.
„Běžní uživatelé ráno a večer řídí, několikrát týdně sportují a odpočívají u televize. Během jediného dne či týdne tak vystřídají aktivity, na které se doporučují různé oční kompenzační pomůcky. Proto dává největší smysl používat oboje, brýle i čočky, a střídat je podle aktivity,” vysvětluje optometrista VašeČočky.cz a vedoucí stejnojmenné optiky v Praze Jakub Odcházel.

Čtěte také: Brýle a roušky. Jak vyzrát na zamlžená skla?

Výhody čoček

Kontaktní čočky využijete rozhodně při sportování, protože nehrozí, že se rozbijí. Zároveň neomezují zorné pole, takže se v nich při sportu budete lépe orientovat. Jsou vhodným řešením pro kombinaci se slunečními brýlemi, které se doporučují nosit dle potřeby i celoročně.
„Zvášť v poslední době umíme ocenit, že se nezamlžují a na rozdíl od brýlí s mnoha dioptriemi nic neváží, takže si při jejich nošení odpočinou rouškami namáhané uši. Kontaktní čočky také nemění vzhled nositelů, což oceňují ti, pro které jsou brýle překážkou v sebeprezentaci a image,” domnívá se Jakub Odcházel.

Čtěte také: Oční migréna

Přednosti brýlí

Jiní naopak vnímají brýle jako módní doplněk, kterým ostatně při současném výběru od nejlepších světových designéru jistě jsou. Mají také zdravotní výhody, dají se nosit i při chronickém zánětu víček, tzv. ječném zrnu, nebo zánětu spojivek. Na rozdíl od čoček nevyžadují sterilitu a přísné hygienické nároky, takže se hodí třeba na několikadenní výlet.
„V době home office získávají brýle na popularitě, podobně jako třeba tepláky. Jejich nošení i nasazování je podobně rychlé a pohodlné,” přibližuje s trochou nadsázky další výhodu Odcházel. Brýle by měl mít v záloze také každý uživatel vícedenních a kontinuálních čoček.

Čtěte také: Jak nám počítač a mobil (ne)kazí oči

Při dlouhodobém nošení čoček může docházet k vysoušení oční sliznice, která není zvlhčována slzami a ke slabšímu okysličování rohovky. I to je jeden z důvodů, proč dává největší smysl brýle a čočky kombinovat. 

Zdroj: www.vasecocky.cz

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce