Inzerce

Bulka v prsu neznamená vždy rakovinu

23. listopadu 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 3656x

Pokud si žena v prsu nahmatá bulku, první co ji napadne je, že má rakovinu. Zdaleka ne každý útvar na těchto místech je skutečnou hrozbou. To ale musí posoudít lékař, proto s dalším vyšetřením neotálejte!

foto: shutterstock.com

Často se jedná o „obyčejné“ cysty, které nás sice mohou obtěžovat svou přítomností, ale jinak zpravidla nepředstavují zásadní zdravotní riziko. Pravé cysty nejsou nemocí prsu, a to ani tehdy, když jich má žena v prsech veliké množství.

Cysty jsou dutinky vyplněné tekutinou. Vytvářejí se zřejmě společným působením hormonálních a fyzikálních změn. Při určité nerovnováze ve složitých hormonálních dějích v prsní žláze dochází k přebytku tekutiny, která se hromadí v některých částech žlázy - převážně v mlékovodech. Hormonální obsah je buď čirý, nebo má různé zabarvení, což je patrné při punkci cysty.

Vznik cysty bývá provázen bolestí a náhlým objevením hmatné bulky v místě, kde před tím žádný pohmatem zjistitelný útvar nebyl. Bulka je pružná, kůže se nad ní volně pohybuje. Ovšem pokud dojde k zánětu jejího obsahu, bude se tato velmi bolestivá cysta jevit jako pohmatově tvrdý útvar, kdy klouzání kůže pro bolest ani není možné zjistit. Ani v této chvíli nepodléhejte panice! Nádor nikdy nebolí tak akutně jako cysta se zánětem.

Příčiny nejsou jednoznačné

Příčiny vzniku nejsou jasné. Není ani možné vytipovat, u které ženy se budou objevovat s vyšší pravděpodobností. Rovněž není jisté, že pokud má cysty matka, musí je také mít dcera. Cysty jsou velmi častou součástí prsní žlázy, vlastně patří do určité normy, a proto cystická prsa nejsou vnímána jako nemocná, hovoří se jen o cystickém typu žlázy - tedy o nezávadném stavu žlázy. Vzhledem k tomu, že tvorba cyst má hormonální podstatu je jasné, že je nejčastěji nacházíme u mladších ročníků.

Často lékař odhalí cystu nebo více cyst u ženy, která o tom dosud vůbec neví, protože jí cysty nečiní žádné obtíže, během preventivního vyšetření - v tom případě se doporučuje, aby se o nich vůbec nezmiňoval. Dříve totiž existoval trend, že se objevené cysty v prsech pravidelně kontrolovaly, což pak vedlo k neklidu ženy (pseudopacientky), která žila v neustálých obavách. Ještě v 90. letech minulého století se cysty běžně operovaly. Bylo to zejména proto, že lékaři neměli k dispozci tak skvělá zobrazovací zařízení, jaká mají k dispozici dnes, tedy nebyli proto schopni jednoznačně říci, zda jde skutečně pouze o cysty. V dnešní době se operace cysty vnímá jako zbytečný, ženu poškozující zákrok. V současnosti musí mamodiagnostik umět na základě vyšetření (zejména ultrazvukem) vyhodnotit všechny jednoznačné známky nezhoubnosti a ujistit ženu o nevýznamnosti jejího nálezu v prsech.

Vliv hrají i hormony

Existuje určitý druh cyst pouze ve spojení s menstruačním cyklem - objeví se či zvětší se v závislosti na hormonální aktivitě. Ženy, které ve svých prsech mají mnohočetné cysty, dobře znají cyklické změny, kterými jejich prsní žláza každý měsíc prochází. Některé si stěžují na větší obtíže okolo ovulace, jiné bolí prsy více před menstruací. Zmíněné cyklické obtíže se projevují především u cyst, které jsou více hormonálně vázané. Tyto pak velmi rychle zmizí po přechodu, kdy nastane v prsou hormonální klid. Některé ženy mají cysty celoživotně, o jejich přítomnosti v prsech však prakticky nevědí, neobtěžují je ani bolestivostí, ani tlakem.

Diagnostika cyst

Nejspolehlivějšími metodami pro rozpoznání cyst a jejich nezhoubných parametrů jsou mamograf a ultrazvuk. Magnetická rezonance je v tomto případě drahá a zbytečně provedená metoda, která nepřidá žádné další významné informace. Vyšetření počítačovou tomografií (CT) se pro vyšetření žlázy prsů nehodí vůbec, dokonce není dovoleno.

Pokud mamografické ani ultrazvukové vyšetření nedokáže přesně ukázat všechny důležité známky pro stanovení jednoznačné diagnózy nevýznamné cysty, pak je nejrychlejším způsobem punkce. Tenkou jehlou se za kontroly ultrazvuku obsah cysty odsaje a tím se terén zpřehlední. Punkce se provádí při místním umrtvení, ženy ho vnímají velmi dobře a nebojí se přijít na punkci ani opakovaně.

Velké odolné cysty, jež se odsávají (punktují) proto, že bolí a tlačí, se totiž v některých případech musejí odsát vícekrát. Nicméně pokud je lékař šikovný může se mu podařit, že se cysta již znovu nenaplní. Tímto způsobem však nelze odsát bulku, která není cystou.

Při vyšetření prsů lékař může též nalézt ložiska cystám pouze podobná. Jde o zcela jinou kategorii nálezů, některé z nich mohou být i nebezpečné.

Cysty někdy samy zmizí

Existují též případy samovstřebání cyst. V závislosti na hormonálních změnách, které zase mohou velmi záviset na stravování a celkovém životním stylu, dochází velmi často ke spontánnímu vymizení cyst. Při výrazných cyklických bolestech se uplatňuje kupříkladu užívání vitaminu E ve spojení s pupalkou dvouletou nebo kombinace rostlinných matečných tinktur (například s drmkem obecným). Některé ženy též pociťují mírnění obtíží při užívání kyseliny listové (acidum folicum).

Nepodléhejte panice

Na závěr je nutné zdůraznit, že dobře diagnostikovaná cysta v prsou není nemoc, ale z hlediska lidského zdraví stav, který nás může někdy nepříjemně obtěžovat. Přes to všechno platí, že pokud si v prsech nahmatáte něco nového, třeba právě vzniklou cystu vyhledejte akreditované screeningové centrum a nechejte se vyšetřit odborníkem na mamodiagnostiku. Je vždy třeba pečlivě prozkoumat, co se to vlastně v prsu/prsech odehrává, celou situaci nepodceňovat, ale ani nepodlehnout zbytečné panice.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 21 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Vašek (Chronicka prostatitida - pomohlo vam nieco???) 13. listopadu 2019, 12:02:57

    Jano, jaké máš příznaky a co jsi vše dělal, aby se to zlepšilo Diskutovat

  • Vlaďka (operace krční páteře) 13. listopadu 2019, 13:37:20

    Leni, tak držím palce, ať to pomůže.  Diskutovat

  • Dada (Obsedantní neuróza) 14. listopadu 2019, 07:35:58

    Reaguji na Vas prispevek, protoze syn ma stejne ritualy OCD. Nyni, po 15 letech, kdy mu bylo toto… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.