aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Chirurgie

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4103x )

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s panem Doc. MUDr. Robertem Gurlichem, CSc. z 1. chirurgické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 31. října 2002 mezi 10. a 12. hodinou na www.ordinace.cz.

Moderátor: Vítám Vás, pane docente, přeji Vám příjemné posezení mezi  zvědavými tazateli.

dr.Gürlich: jsem zde s panem přednostou a děkujeme za přivítání

vblanka (offline): Pane doktore, mám za sebou několik operací píštělí. Měla jsem píštěl v pupíku, na kostrči(opakovaně). Chci se zeptat z čeho se píštěle tvoří? Zda mohou napadnout orgány v těle? Slyšela jsem, že mají chodbičky i  hodně daleko po těle. děkuji

dr.Gürlich::mohou být vrozené, dále záleží na konkrétní příčině vzniku. to je ale potřeba vyšetření imunologem a erudovaným chirurgem.

Moderátor: Mohu-li i já se svou troškou do mlýna: zajímal by mě důvod souhlasu pacienta nebo rodinných příslušníků s operací. Jsou lidé, kteří si neuvědomují nevyhnutelnost zásahu, přesto jsou to oni, kdo rozhodnou? Není snad lékař tím, kdo musí vědět nejlépe, co je pro pacienta nejlepší?

dr.Gürlich: Pokud není nemocný zbaven svéprávnosti o sobě rozhoduje sám. Pouze u nezletilých dětí rozhodují rodiče, u lidí zbavených svéprávnosti pověřený zástupce. Třetí možností je stav ohrožení života. Jinak jak jsem uvedl na začátku: lékař doporučuje, nemocný má poslední slovo.

Moderátor: Nemocný má poslední slovo - rozhodne však mnohdy špatně v  důsledku neinformovanosti. Lékař samozřejmě všechno vysvětlí, ale "ne/rozumné" rozhodnutí závisí na vzdělání.

Jardik (offline): Trpím trvale řídkou stolicí a mám dojem, že výhoda štíhlé postavy je u mne vykoupena nedostatkem vitamínů, které mé zažívání stejně jako kalorie nevstřebá dostatečně. Jsem rekreační sportovec 53 let a po déle trvající zátěži (hodiny) mám dlouho zvýšený krevní tlak (ještě i další den). Je tato situace nebezpečná? Cholesterol mám nízký, lehce pod průměr. Děkuji za odpověď. Macák

dr.Gürlich: Máte pravdu, že dlouhodobé průjmy mohou vést k hypovitaminóze a snížené výživě. Je nezbytné odborné vyšetření, ve Vašem případě gastroenterologem k objasnění příčiny průjmu. Ten zváží i ostatní Vaše stesky a doporučí další postup.

ira: Je možné aby bolesti v oblasti žlučníku byly vyvolány nervozitou?

dr.Gürlich: Bolesti v nadbřišku mohou mít řadu příčin, na prvním místě je nutné vyloučit organický podklad bolesti. Pokud je vyloučen, až pak můžeme hovořit o neurasthenii.

blondy: p.doktore, dělají se mě na prsu dost často takové vřídky (nevím jak se jmenují), naposledy jsem ho musela dát vyříznout to je asi měsíc a už ho mám znovu. Chci se zeptat co to je, mám na to mastičku Bactroban. Může to být tím, že mám propadlou tetanovku?

dr.Gürlich: Vážená paní, s propadlou lhůtou očkování proti tetanu tvorba Vašich vřídků nemá nic společného. Je ale třeba zjisti, pokud byl vřídek odstraněn histologický nález a pokud bylo přítomno hnisavé ložisko i mikrobiologický nález. Podle nich je nezbytné stanovit další postup. Proto Vám doporučuji nejdříve jít za chirurgem, který Vás ošetřil a s ním Váš stav konzultovat.

blondy: Na chirurgii jsem byla a i se ptala co to je a z čeho se to dělá a jak tomu zabránit, sestra mě řekla, *že je to tím, že nosím krajkovou podprsenku*, tak nevím co si o tom myslet.

dr.Gürlich: platí předchozí odpověď. Pokud se chcete Vašich obtíží zbavit musíte kontaktovat lékaře, který Vás ošetřil.

Moderátor: Mám zde dotaz čtenáře, který se nemůže zúčastnit: Jaká vyšetření jsou povinná před operací a která-proč. Zároveň má obavy, že velmi riskoval, když v cizině před operací žádná vyšetření jeho paní nepodstupovala.

dr.Gürlich: Rozsah předoperačního vyšetření je závislý na charakteru výkonu a stavu nemocného. Rozsah těchto vyšetření je celosvětově standardizován.

Lenkas: Dobrý den pane doktore, můj taťka byl asi před pěti lety na  operaci s přetrhlou achilovkou. Noha ho stále bolí. Bylo mu řečeno, že po této operaci je běžné, že achilovka "přiroste" ke kůži a musí se následně operativně "odříznout". Není to prý ovšem řešením, protože achilovka přiroste znovu. Chtěla jsem Vás proto požádat o radu, zda by mělo smysl tuto operaci podstupovat. Děkuji.

dr.Gürlich: Skutečně tato obava je na místě. Proto je důležité aby konkrétní situaci zvážil erudovaný ortoped a u Vašeho otce navrhl konkrétní řešení. Pouze tento postup přinese optimální výsledek pro obtíže Vašeho tatínka

michal veselovsky: zakladni problem: pacientka je dlouhodobe imobilni pacient. lezi v dusledku aterosklerozy se se ji znepruchodnily cevy dolni koncetiny. a byla indikovana amputace. Pacienka opraci odmitla.jak dlouho obvykle trva doba nez se dostavi sepse. pripadne jake jsou jine moznosti terapie?.

dr.Gürlich: jedná se o závažný stav, který je nutné řešit a pokud je již přítomen defekt na noze, velmi pravděpodobně sepse již probíhá. Proto je nutné neprodleně stav konzultovat s lékařem.

michal veselovsky: dekuji za odpoved je mi jasne ze tento problem nelze resit na dalku .
dr.Gürlich: Naprosto souhlasím. Každý problém je nezbytné řešit u konkrétního nemocného. Jen tak získáme optimální výsledek.

sonka: vas pohled na laickou prvni pomoc

dr.Gürlich: Je nezbytná a čím erudovaněší, tím lépe pro účel jejího poslání. Je problém systému proškolení laické veřejnosti.

Moderátor: Děkuji doc. Gurlichovi za trpělivost a vyčerpávající odpovědi a těším se někdy opět na shledanou. Rovněž tak přeji i všem zúčastněným hezký zbytek dne.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Plánujete očkování proti žloutence?

Zatím hlasovalo 76 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat vhodnou antikoncepční pilulku

Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce