Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Civilizační onemocnění postihují také ledviny!

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5912x )

O civilizačních onemocněních často hovoříme jako o „nemocech z blahobytu“. Dopřáváme si kaloricky bohatou, často průmyslově vyráběnou a přesolenou stravu, nadmíru alkoholu a nešetříme ani na cigaretách. Čeho si naopak dopřáváme nedostatečně, je pohyb. Nemáme na něj čas. Náš uspěchaný život je plný stresu a nervozity. A následkem jsou civilizační nemoci, a to nejen často připomínaná obezita, kardiovaskulární onemocnění, ale týká se také našich ledvin.

shutterstock.com

V souvislosti s civilizačními nemocemi bývá často zmiňován srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Nesmíme ale zapomínat také na poškození cév, a tím i ledvin, jejichž funkce jsou na bohatém cévním zásobení zcela závislé. Když se totiž drobné cévky v ledvinách začnou zužovat a krev do ledvin nemůže proudit, snižuje se filtrace krve. Tím je vlastně ledvina, hlavní čistička tělesných odpadů, postupně vyřazena z provozu a zplodiny metabolismu se začnou v těle hromadit. Dochází tak k postupnému snižování funkce ledvin.
„Díky nárůstu civilizačních onemocnění trpí chronickým onemocněním ledvin každý desátý občan České republiky, po 75. roce života je to již každý druhý. U jednoho procenta chronické onemocnění ledvin dospěje až do stadia úplného selhání ledvin, kdy je zapotřebí náhrada pomocí dialýzy nebo transplantace ledviny. V ČR je odhadem 1 milion lidí s onemocněním ledvin a přibližně 10 000 lidí, kteří potřebují náhradu funkce ledvin. Z nich asi 1/3 má transplantovanou ledvinu a 2/3 potřebují přístrojovou náhradu funkce ledvin – dialýzu,“ udává MUDr. Petr Táborský, primář hemodialyzačního střediska NephroCare v Praze-Krči.

Pokud by se činnost ledvin zcela zastavila, vznikl život ohrožující stav zvaný urémie. V krvi stoupají odpadní látky do té míry, že dochází k metabolickému rozvratu organismu. Kdybychom v takové situaci ledvinné funkce nenahradili, pacient by zemřel v řádu několika dnů. Proto, pokud pacientovi akutně selžou ledviny, musí být jejich činnost nahrazena dialýzou nebo transplantací. Ve většině případů, kdy poškození ledvin způsobují civilizační nemoci jako cukrovka, obezita, vysoký tlak nebo ateroskleróza, dochází ke snižování ledvinných funkcí postupně.

Ledviny nebolí


„Člověk si toho ani nemusí všimnout, protože jej nic neupozorní,“ popisuje svoji zkušenost pan Josef z Prahy. „Ledviny nebolí, a tak kromě únavy, nechutenství a menší výkonnosti jsem dlouho žádné další příznaky neměl. A pak jsem skončil v nemocnici na dialýze,“ dodává.

Na více než stovce hemodialyzačních středisek v České republice je léčeno v chronickém programu zhruba šest a půl tisíce pacientů. Tito lidé, pokud se jim nepodaří úspěšně transplantovat ledvinu, budou na péči dialyzačního střediska doživotně závislí.

Nepodceňujte preventivní prohlídky!

Zdá se to až neuvěřitelné, ale jak potvrdil i loňský průzkum společnosti Fresenius Medical Care, který proběhl v 73 dialyzačních střediscích a do kterého se zapojilo na tři tisíce pacientů v hemodialyzačním programu, až 40 % pacientů přišlo na dialýzu z ulice. Zjednodušeně to znamená, že se dostali až do fáze ledvinného selhání, aniž by o tom věděl jejich ošetřující lékař.
„Tuto smutnou statistiku mohu jenom potvrdit, protože také u nás na hemodialyzačním středisku máme stejnou zkušenost. Lidé zkrátka nechodí na preventivní prohlídky k praktickému lékaři, přestože je mají zdarma, a tak se o své chorobě ledvin ani nedozvědí. Preventivní prohlídky by neměli vynechávat zejména nemocní se zvýšeným rizikem selhání ledvin - diabetici, lidé s vysokým tlakem a lidé nad 60 let,“
doporučuje primář Táborský.

Co tedy dělat, abychom se do takové situace vůbec nedostali?


„Důležité je udržovat si svoji tělesnou hmotnost ve fyziologickém rozmezí. Obezita je totiž úzce spojena s diabetem a vysokým krevním tlakem a téměř polovina pacientů dialyzačních středisek jsou právě diabetici. Důležitý je také pravidelný pitný režim, což bývá často problém hlavně u starších lidí, ti často žízeň necítí, a tak je nic nenutí pít dostatečně. Určitě bych doporučoval skoncovat s kouřením, anebo lépe – ani s ním nezačínat,“vysvětluje primář dialyzačního střediska Táborský. Co se týče alkoholu, v přiměřené míře je možné si jej dopřát, pokud jsme zcela zdrávi. A pro správné prokrvení všech orgánů, včetně ledvin, stejně jako pro kontrolu tělesné hmotnosti, je důležitý pravidelný pohyb. Podle statistik však až 60 % Čechů vůbec nesportuje, což je nejen pro naše ledviny velmi varující číslo.

Přečtěte si také

Fakta o pitném režimu a prevenci rakoviny ledvin

Nádory ledvin - příčina vzniku není zcela známá

Břišní dialýza nabízí pacientům se selháním ledvin větší komfort

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Biopsie jater a ledvin

Biopsie je výkon, při kterém lékař odebírá z Vašeho těla vzorek tkáně. Při biopsii jater se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně.

Infekce močových cest

„Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující Vaše ledviny.

Ledvinné kameny

Ledvinové kameny postihují častěji muže, trpí na ně asi čtyři procenta populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce