Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Diabetes mellitus je onemocnění metabolismu, které je způsobeno zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykémií). Mezi dva hlavní druhy nemoci patří diabetes mellitus prvního typu, objevující se obvykle u dětí. Způsobuje jej nedostatečná produkce inzulinu, hormonu slinivky břišní. Převážnou většinu pacientů s diabetem (přibližně 90 %) však tvoří dospělí pacienti s diabetem druhého typu. Příčinou je snížená citlivost tkání k inzulinu, který cukrem z krve, a tedy energií, zásobuje buňky a orgány v těle.
Mezi nejčastější příznaky, které by vás měly přivést do ordinace lékaře patří:
Žízeň - patří mezi první příznaky, jež mohou na cukrovku upozornit. Sucho v ústech, časté močení ve dne i v noci. To vše je způsobeno vysokou hladinu krevního cukru. Cukr na sebe váže vodu a odvádí ji do moči, to vede k dehydrataci organismu.
Časté močení - pokud jste nuceni chodit na záchod mnohem častěji než obvykle, může to být způsobené vyšší koncentrací glukózy v krvi. Ledviny jí nedokážou filtrovat zpátky do krve, a proto odchází z těla močí. U dětí se může objevit noční pomočování.
Únava - abnormální hladina cukru v krvi může způsobovat únavu, jako důsledek nedostatku energie. Tělo nedostává dostatek živin, aby mohlo normálně fungovat.
Špatně se hojící rány a infekce - Z důvodů dlouhodobě zvýšené hladiny cukru v krvi je narušen přirozený proces hojení ran a snížena schopnost bojovat s infekcemi. U žen se obvykle vyskytují močové a vaginální infekce, u mužů jsou častější afty v ústech. Objevit se mohou i červené, oteklé a citlivé dásně a svědění kůže, především v oblasti třísel.
Pocit špatného prokrvování periferních částí těla (nohy, ruce) - pocit mravenčení.
Hubnutí a stavy prudkého hladu, které ovšem vedou ke snižování hmotnosti. Buňkám se nedostává dostatek energie a tak ji začínají čerpat z tělesných tkání a tuků, což má za následek úbytek na váze.
Rozmazané vidění - vysoká glykemie může způsobit zhoršení zraku, oko nedokáže dobře zaostřit. Někdy může čočka dokonce otéct, nebo se zakalit.
Více pigmentu v kožních záhybech - kožní receptory reagují na velké množství inzulínu tak, že se v kožních záhybech začne tvořit více pigmentu (nejčastěji se tak děje v oblasti krku).
V případě, že se některý z těchto symptomů opakovaně projevuje, je vhodné navštívit praktického lékaře a zkonzultovat s ním, zda příčinou nemůže být diabetes. Obzvláště pokud spadáte do rizikové skupiny.
Na věku záleží
Studie ukázaly, že pacienti, u kterých se cukrovka objevila mezi 40. a 65 rokem, se častěji potýkají s chronickými zdravotními komplikacemi souvisejícími s cukrovkou. Jako příklad je možné uvést poškození zraku (retinopatie) nebo infarkt a mrtvici. Také je u nich obtížnější udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Úměrně s tím, jak se zvyšuje délka života prožitá s cukrovkou, se totiž zvyšuje riziko, že nemoc výrazně ovlivní kvalitu života diabetiků.
„V ambulancích nám bohužel přibývají stále mladší pacienti s diabetem 2. typu. Je to dáno především vyšším výskytem obezity v mladším věku a zhoršujícím se životním stylem. U těchto pacientů se pak cukrovka může rychleji zhoršovat a komplikace se pak objevují mnohem dříve, než jsme dosud byli zvyklí. Čtyřicátníci s cukrovkou 2. typu s již přítomnými komplikacemi (poškození zraku, ledvin, srdeční infarkt, mozková mrtvice) již dnes bohužel nejsou výjimkou,“ říká prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z pražského IKEM.
Před 40. narozeninami onemocněla cukrovkou 2. typu i Lucie (39) z Prahy:
„Patřím k těm, kteří si za cukrovku tak trošku mohou sami. Její vznik byl u mě spojený se stresem a špatnou životosprávou, vyšší pravděpodobnost jsem měla také kvůli tomu, že cukrovku mají oba rodiče. Jako první ukázal zvýšené hodnoty právě glukometr, který jsem si půjčila na návštěvě u našich,“ říká.
Čím dříve, tím lépe
Odborníci odhadují, že 2 až 3 procenta Čechů patří do skupiny zatím nediagnostikovaných diabetiků 2. typu. Cukrovka 2. typu se neobjeví náhle. Zpravidla jí předchází tak zvaný prediabetes. Jedná se o stav, kdy jsou hodnoty cukru vyšší, než je normální (konkrétně nad 5,6 mmol/l), ale zároveň jsou nižší, než je hodnota stanovující onemocnění diabetem 2. typu (nad 6,9 mmol/l).
Včasné odhalení je přitom velmi důležité kvůli snížení zdravotních komplikací, které jsou s cukrovkou spojené. Umožňuje také oddálit (nebo při úpravě životosprávy dokonce zcela zabránit) nasazení inzulinové léčby. Při výběru léčby se diabetologové zaměřují nejen na hladinu cukru v krvi, ale také například na snížení hmotnosti nebo rizika infarktu a mrtvice. K dispozici mají jak tablety, tak injekční léčbu založenou na působení GLP-1 (hormonu, který ovlivňuje uvolňování inzulínu, více na www.nebudkardiak.cz).
„Injekční léčbu založenou na GLP-1 dnes obvykle nasazujeme až ve chvíli, kdy k dobré kompenzaci cukrovky již nestačí podávaní tablet. Bylo by však vhodné s ní začínat ještě dříve. Tato léčba totiž kromě zlepšení cukrovky snižuje hmotnost (až 90 % diabetiků 2. typu trpí nadváhou nebo obezitou) a především pomáhá předejít vzniku srdečně-cévních onemocnění. Nejnovější guidelines evropské kardiologické společnosti dokonce u pacientů, kteří již prodělali srdečně-cévní onemocnění, doporučují nasadit léčbu diabetu GLP-1 již po samotné diagnóze diabetu. Velkou výhodou terapie navíc je, že nám umožňuje oddálit moment, kdy pacientovi nasazujeme inzulinovou léčbu,“ pokračuje prof. Haluzík.
Léčba GLP-1 – komu přispěje pojišťovna?
Pojišťovny plně hradí léčbu při BMI nad 35 a hladině dlouhého cukru nad 60 mmol/mol (mezinárodní odborné společnosti doporučují vhodnost léčby již od 53 mmol/mol).
Pojišťovny částečně přispějí, pokud je splněn alespoň limit dlouhého cukru nad 60 mmol/mol. Vynaložené náklady překračující tzv. ochranný limit (= celková částka doplatků za léky) je možné od pojišťovny dostat zpět (do 65 let se jedná o 5 000 Kč/rok, nad 65 let o 1 000 Kč/rok a nad 70 let o 500 Kč/rok).
Při hodnotě dlouhého cukru nižší než 60 mmol/mol si musí léčbu pacient hradit sám. To by čeští diabetologové rádi změnili.
Léčba je týmová práce
Pravdou je, že důležitá je nejen práce diabetologa, ale také pacienta. I když moderní léky pomáhají chránit srdce a cévy a snižovat hmotnost, musí také přibýt úprava jídelníčku a pohyb. To potvrzuje i diabetička Lucie:
„Mám o sebe strach a nechci mít z cukrovky vážné následky. I proto jsem se s mojí lékařkou domluvila, aby mi změnila léčbu na injekce s GLP-1. Už se mi podařilo zhubnout 25 kg – mým cílem je 50 kg. Hubne se mi docela lehce – i díky tomu, že více chodím a jím pravidelně. Díky GLP-1 léku na cukrovku mám teď přitom menší chuť na sladké i k jídlu celkově. Výsledkem léčby je nejen lepší hladina cukru v krvi, ale díky tomu, že jsem zhubla, mě také nebolí tolik nohy a kyčle, neotékají mi nohy a ruce a obecně můžu napsat, že se cítím skvěle a plná energie.“
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.