Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Denně je dobré ujít sedm kilometrů

( Markéta Grosmanová | přečteno: 29667x )

Deset tisíc kroků denně – to je lék předepisovaný na zdravotní potíže pramenící z lenosti. Jde zejména o obezitu.

Deset tisíc kroků denně – to je lék předepisovaný na zdravotní potíže pramenící z lenosti. Jde zejména o obezitu a následně pak nemoci srdce a cév. Potvrzuje to například velká studie z Velké Británie s názvem How many step/day are enought? (Kolik kroků denně potřebujeme).

Denně je dobré ujít sedm kilometrů

Výzkumy ale také zjistily, že dostatek pohybu má jen 10 procent populace ve vyspělých zemích. „Dospělý člověk ujde denně jen 1500 metrů a to je opravdu málo,“ říká Miloš Matouš, primář kliniky tělovýchovného lékařství pražské Fakultní nemocnice Motol. Pro udržení zdravé kondice je podle něj třeba ujít sedm až osm kilometrů, co je asi 100 minut čisté chůze.

Výhodou je, že chodit může opravdu každý, všichni to umí a je to velmi přirozený způsob pohybu, který nepoškozuje klouby a vazy, nehrozí při něm velká zranění. Výhodu pak je, že chůze neodrazuje ani lidi, kteří mají nadváhu nebo špatný pohybový rozsah. „Odpadá tak psychický blok z toho, že si ti, kdo dlouho nesportovali budou mezi zkušenými sportovci připadat špatně,“ popisuje Miloš Matouš.

Na co všechno má chůze vliv? Kromě toho, že zvyšuje energetický výdej a přispívá tak k hubnutí respektive udržení váhy, má také pozitivní vliv na hladinu tuků v krvi. Ty se nejvíce podílejí na vzniku aterosklerózy neboli ucpávání cév. „Navíc klesají i hladiny krevního cukru, krevního tlaku a naopak se zvyšuje odolnost proti stresu a běžné každodenní zátěži,“ říká Miloš Matouš. Pozitivní pak podle něj je i to, že lidé, kteří hodně chodí, si udrží schopnost pohybu až do vysokého stáří a mají menší riziko vzniku zlomenin. Jsou totiž nejen obratnější, ale také jim tak neřídnou kosti vlivem rozvíjející se osteoporózy.

Jak říká Miloš Matouš, u většiny lidí nelze očekávat, že potřebnou denní dávku nachodí při běžných denních činnostech. „Má-li se projevit pozitivní zdravotní efekt chůze, je potřeba, aby se jednalo o vytrvalostní pohyb, který by měl trvat alespoň 30-40 minut“ popisuje Miloš Matouš. K tomu, aby pohybová aktivita měla smysl, je také dobré pohybovat se za určité tepové frekvence. Zjednodušeně řečeno, byste se měli trochu zadýchat, ale ne tak, že byste se již v řeči zadrhávali. Při vyšší frekvenci se totiž srdce příliš namáhá. Do svalů se zároveň vyplavují látky, které nejen způsobují, že vás druhý den bolí tělo, ale už při pohybu se necítíte dobře.“ Přetěžující pohyb pak přestává být užitečným, naopak škodí,“ říká lékař.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

38%
62%
Zatím hlasovalo 29 lidí

Mohlo by vás zajímat

Užívání vitamínu B12

Jak dlouho lze nepřetržitě užívat vitamín B12? Mohu se jím případně předávkovat?

Šilhání u dětí je třeba začít léčit co nejdřív

Šilhání neboli strabismus je oční vada, kdy oči nesledují pozorovaný předmět rovnoběžně, ale jedno nebo střídavě obě oči se stáčí jiným směrem. I když je šilhání kosmetickým problémem a je zpravidla na první pohled vidět, mnohem závažnější je, že následkem této vady může dojít k trvalé ztrátě zrakové ostrosti a dalším očním potížím. Šilhání je proto nutné co nejdříve odstranit.

Vrácení přeplatku na doplatcích za léky

Kupujete léky na předpis, na které musíte doplácet? Pokud utratíte více, než určuje zákonný limit, zdravotní pojišťovny vám peníze pošlou zpátky. Přeplatky za léky vrací zdravotní pojišťovny čtyřikrát do roka. Výplatu si klienti hlídat nemusí, pojišťovny to dělají automaticky. Přesto by si lidé měli zkontrolovat, jestli má pojišťovna k dispozici aktuální údaje, včetně adresy a bankovního účtu.

Lékový záznam: seznam všech léků, které vám lékaři předepisují

Přehledem všech vystavených eReceptů a vydaných léčivých přípravků konkrétnímu pacientovi je tzv. lékový záznam pacienta. Lékový záznam funguje na principu opt – out, tzn. automatického sdílení s lékaři a lékárníky, s cílem chránit zdraví pacienta před poškozením špatnou kombinací léků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce