Inzerce

Desatero dětské životosprávy pro předškoláky a školáky

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 12484x )

I pro děti platí jednoduchá pravidla zdravé výživy. Pokud se podaří, aby si tyto základní návyky osvojili v raném věku, mají většinou méně problémů s kily navíc v dospívání a v dospělosti.

shutterstock.com
  1. Naučte děti snídat, nastartujete tak jejich den. Děti do jídla nenuťte, učte je snídat po malých porcích. Při snídani je třeba u dítěte uhradit nedostatek tekutin po noční pauze, který se může projevit vyšší únavou, nepozorností či bolestí hlavy.
  2. Sledujte celodenní stravování svého dítěte, nestačí dát mu kvalitní jídlo pouze k večeři Dbejte na pravidelnost stravy (5 - 6 denních dávek jídla), zabráníte pocitu nekontrolovatelného hladu a nárazovému přejídání.
  3. Připravujte dětem do školy svačiny. Dopolední svačina někdy nahrazuje dítěti snídani a je jediným zdrojem živin během dopoledne. Může proto hrát důležitou roli při koncentraci dítěte a zajistí nutný přísun živin a energie. V dopolední svačině by nemělo chybět ovoce či kousek zeleniny. Myslete také na odpolední svačiny svých dětí, zabraňují přejídání u večeře.
  4. Důležitý je také vhodný a dostatečný výběr nápojů. Doporučený denní příjem tekutin se u dětí pohybuje od 125 do 50 ml na kilogram hmotnosti při stoupajícím věku od 2 do 16 let. Potřeba závisí na teplotě a vlhkosti vnějšího prostředí a na tělesné aktivitě dítěte. Vhodné jsou například nápoje s ovocnými či zeleninovými šťávami, případně obohacené vitaminem C nebo jinými nutričními látkami, např. jodem.
  5. Omezte u dětí příjem potravin s vysokým obsahem živočišných tuků (tučná masa, uzeniny, konzervované potraviny apod.).
  6. Zařaďte do jídelníčku alespoň jednou v týdnu ryby. Obsahují důležité mastné kyseliny typu omega-3, jod, fluor a vitaminy A a D. Upřednostňujte dušení, pečení, méně vhodné je smažení.
  7. Dbejte na pestrost stravy a příjem dostatečného množství vlákniny. Celozrnné obilniny obsahují důležité sacharidy, vlákninu, zinek, železo, vápník a vitaminy B1 a B6. Ovoce a zelenina poskytují kromě vlákniny nezbytný vitamin C, provitamin A, draslík, vápník, hořčík a železo. Luštěniny jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, vitaminů skupiny B, rostlinných bílkovin. Nechutnají dětem luštěniny? Není nutné připravovat pouze klasickou čočku na kyselo či hrachovou kaši, luštěniny můžeme podávat ve formě pomazánek, polévek a salátů. Děti od 7 do 10 let by měly konzumovat asi 17 - 19 g vlákniny denně, mezi 10. - 13. rokem by vlákniny ve stravě mělo být 20 - 23 g.
  8. Nenechte děti jíst příliš mnoho sladkostí (maximálně tři sladkosti týdně).
  9. Nezapomeňte na pohyb; je prevencí obezity, kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky.
  10. Snažte se alespoň večeři jíst jako rodina pohromadě. Jezte v klidu, v sedě a jídlo si vychutnejte.

Zdroj: Děti a my, Ing. Jarmila Teplíková

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 298 lidí

Mohlo by vás zajímat

Máme přesolené děti, hrozí jim obezita

Nejen kečup, párky a uzeniny, ale i snídaňové cereálie nebo sladké rohlíky mohou být bohatým zdrojem soli. Zejména u malých dětí do tří let je třeba pečlivě hlídat, aby nepřekračovaly denní doporučené množství sodíku.

Kulinářský rádce pro nemocné

Konečně je na internetu místo, které vychází vstříc potřebám těm, jejichž chutě omezuje nemoc. Nový portál Recept na zdraví.cz obsahuje názory odborníků na téma životosprávy, recepty rozdělené podle diagnóz i praktické rady. Tento ucelený zdroj informací připravuje zdravotnický portál Ordinace.cz s cílem usnadnit pacientům i jejich blízkým každodenní rozhodování, co a jak uvařit, aby si pochutnali a zároveň neriskovali zdravotní potíže.

Zlaté desatero úspěšného snižování hmotnosti

S blížícím se jarem snad není časopis, který by pár svých stran nevěnoval tématu hubnutí a neuveřejnil nějakou tu "zaručenou" dietu. Ať se doporučované a celebritami vyzkoušené zázraky nazývají různě, vždy se jedná o časově omezený postup, kdy zavedeme určitou změnu a hubneme.

Jak předcházet u dětí kilům navíc?

Jídlo je po narození prvním z požitků dítěte. Slast z jídla je spojována s pocitem pohody.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.