V období růstu a dospívání je optimální přívod nutričních faktorů velmi významný, protože ovlivňuje nejen vlastní vývoj dítěte, ale také jeho vztah k výživě. V tomto období dětský organismus prochází důležitými fázemi psychomotorického vývoje, postupuje vývoj kostry a dotváří se imunitní systém. Odpovídající skladba výživy je důležitá i pro psychický vývoj a schopnost dítěte učit se.
- Naučte děti snídat, nastartujete tak jejich den. Děti do jídla nenuťte, učte je snídat po malých porcích. Při snídani je třeba u dítěte uhradit nedostatek tekutin po noční pauze, který se může projevit vyšší únavou, nepozorností či bolestí hlavy.
- Sledujte celodenní stravování svého dítěte, nestačí dát mu kvalitní jídlo pouze k večeři Dbejte na pravidelnost stravy (5 - 6 denních dávek jídla), zabráníte pocitu nekontrolovatelného hladu a nárazovému přejídání.
- Připravujte dětem do školy svačiny. Dopolední svačina někdy nahrazuje dítěti snídani a je jediným zdrojem živin během dopoledne. Může proto hrát důležitou roli při koncentraci dítěte a zajistí nutný přísun živin a energie. V dopolední svačině by nemělo chybět ovoce či kousek zeleniny. Myslete také na odpolední svačiny svých dětí, zabraňují přejídání u večeře.
- Důležitý je také vhodný a dostatečný výběr nápojů. Doporučený denní příjem tekutin se u dětí pohybuje od 125 do 50 ml na kilogram hmotnosti při stoupajícím věku od 2 do 16 let. Potřeba závisí na teplotě a vlhkosti vnějšího prostředí a na tělesné aktivitě dítěte. Vhodné jsou například nápoje s ovocnými či zeleninovými šťávami, případně obohacené vitaminem C nebo jinými nutričními látkami, např. jodem.
- Omezte u dětí příjem potravin s vysokým obsahem živočišných tuků (tučná masa, uzeniny, konzervované potraviny apod.).
- Zařaďte do jídelníčku alespoň jednou v týdnu ryby. Obsahují důležité mastné kyseliny typu omega-3, jod, fluor a vitaminy A a D. Upřednostňujte dušení, pečení, méně vhodné je smažení.
- Dbejte na pestrost stravy a příjem dostatečného množství vlákniny. Celozrnné obilniny obsahují důležité sacharidy, vlákninu, zinek, železo, vápník a vitaminy B1 a B6. Ovoce a zelenina poskytují kromě vlákniny nezbytný vitamin C, provitamin A, draslík, vápník, hořčík a železo. Luštěniny jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, vitaminů skupiny B, rostlinných bílkovin. Nechutnají dětem luštěniny? Není nutné připravovat pouze klasickou čočku na kyselo či hrachovou kaši, luštěniny můžeme podávat ve formě pomazánek, polévek a salátů. Děti od 7 do 10 let by měly konzumovat asi 17 - 19 g vlákniny denně, mezi 10. - 13. rokem by vlákniny ve stravě mělo být 20 - 23 g.
- Nenechte děti jíst příliš mnoho sladkostí (maximálně tři sladkosti týdně).
- Nezapomeňte na pohyb; je prevencí obezity, kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky.
- Snažte se alespoň večeři jíst jako rodina pohromadě. Jezte v klidu, v sedě a jídlo si vychutnejte.
Zdroj: Děti a my, Ing. Jarmila Teplíková
Přidat nový komentář