Inzerce

Děti často sáhnou po cigaretě o prázdninách

18. srpna 2008, Pavla Skurovcová   |   přečteno: 11503x

Zatímco mnoho dospělých o dovolené přestává kouřit, děti naopak o prázdninách mnohdy získají první zkušenosti s cigaretou.

Zatímco mnoho dospělých chce dovolenou využít k zanechání kouření, pro děti jsou naopak prázdniny mnohdy dobou, kdy získají první zkušenosti s cigaretou.

Malý kuřák

K první cigaretě a alkoholu se děti dostanou často o prázdninách. Dostávají se do užšího kontaktu s vrstevníky, seznamují se s novými kamarády a chtějí vyzkoušet něco nového – často jde o cigaretu. Zatímco mnoho dospělých chce dovolenou, tedy změnu v běžném životním stereotypu, využít k zanechání kouření, pro děti naopak prázdniny bývají příležitostí k prvním zkušenostem s cigaretou. Po cigaretě sahá v Česku stále více mladých lidí. Odborníci dokonce kouření nazývají nemocí mladých lidí. 90 procent kuřáků začalo ještě před 18. rokem. Typickým začátkem pro pravidelné kouření je u českých dětí věk 12 až 13 let. První vykouřená cigareta zpravidla přichází o několik let dříve.

Při porovnání procenta kuřáků mezi patnáctiletými lidmi a mezi dospělými, bylo zjištěno, že toto číslo je totožné. Kouří tedy přibližně 30 procent patnáctiletých a asi 30 procent dospělých. To odůvodňuje obavy, že člověk, který začne v tomto věku kouřit, velice pravděpodobně bude kouřit i v dospělosti. Nepříznivou skutečností je, že procento dětí, které v tomto věku pravidelně kouří je dvakrát vyšší než před šesti lety. Také počet vykouřených cigaret je dvojnásobný. Třináctiletý průměrný kuřák vykouří 14 cigaret za týden.

U mladých dívek je tento trend ještě horší. Mezi třináctiletými dívkami kouří asi devět procent pravidelně, to znamená minimálně každý týden. Mezi patnáctiletými dívkami je to již 31 procent.

Chování dětí ovlivňují do značné míry dospělí. Rodiče a vedoucí na táborech by proto před dětmi měli jen minimálně kouřit a vyvarovat se přílišného požívání alkoholických nápojů. Pokud dítě vyrůstá v nekuřácké domácnosti, má dobrý základ a statisticky vyšší pravděpodobnost, aby i ono samo v budoucnosti nebude kouřit.

Dětský organismus a tělo vyvíjejícího se mladého člověka je k látkám, které způsobují závislost, citlivější. Ve vyvíjejícím se mozku vznikají změny, kvůli kterým se mladý člověk stane dříve závislým než u dospělého.

autor: Pavla Skurovcová , Hospodářské noviny

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 329 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Peťa (Křivice - vitamín D) 11. listopadu 2019, 11:29:03

    My s vigantolem taky žádné problémy nikdy neměli, dáváme dětem vždy od narození, zkuste… Diskutovat

  • Denisa (Usta) 11. listopadu 2019, 14:50:02

    Dobrý den, jakou používáte zubní pastu a ústní vodu?  Diskutovat

  • Denisa (parodontologie) 11. listopadu 2019, 14:51:32

    Pomůže správný výběr zubní pasty?  Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.