Inzerce

Dna

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 162180x )

Přibližně 10% obyvatel České republiky má zvýšenou koncentraci kyseliny močové v krvi. Jedním z hlavních projevů tohoto stavu je onemocnění známé jako dna.

Jak dnu poznám?

Dna má několik stádií a forem projevů: 1. Můžete mít pouze zvýšenou koncentraci kyseliny močové v krvi a nemusíte mít jakékoliv obtíže, tzv. asymptomatická hyperurikémie.

2. Akutní dnavý záchvat se projevuje náhlou krutou bolestí v postiženém kloubu, velmi typicky na palci na noze. Postiženy mohou být i jiné klouby, např. kolena, hlezna, drobné klouby nohou, rukou. Přítomen bývá výrazný otok, zarudnutí a silná bolestivost, že na noze nelze vydržet ani tlak přikrývky. Zarudnutí se může šířit i do okolí. Kůže nad kloubem je napnutá tak, že odráží světlo, tzv. zrcátkový fenomén.

Vyvolávající moment může být úraz, stres, operace, vyšší příjem masa nebo alkoholu. Někdy záchvatu předchází celková nevolnost, předrážděnost, pachuť v ústech, může být zvýšená teplota. Nástup bolestí bývá překvapivý a náhlý, velmi typicky v časných ranních hodinách. Obtíže jsou nejvýraznější první den, pak již intenzita příznaků klesá. K úplnému vymizení příznaků dochází v průměru po dvou týdnech.

3. Po akutním dnavém záchvatu nastává interkritické období, kdy je nemocný je zcela bez obtíží. Toto stadium trvá většinou 6-24 měsíců.

4. Při dlouhém trvání onemocnění dochází k ukládání krystalků do kloubní chrupavky a do tkání v okolí kloubu ve formě tofů, což jsou uzlovitá ložiska obsahující krystaly kyseliny močové; hovoříme o chronické tofózní dně. Nejčastěji se hromadí v okolí 1. kloubu palce nohy, ale i v měkkých tkáních na ušním boltci, na loktech, na rukou. V tomto stádiu dochází k postižení funkce kloubů. Výjimečně se mohou tofy provalit na povrch kůže, což se projeví vytékáním husté křídové bílé hmoty.

Pokud máte vyšší koncentraci kyseliny močové v krvi, tak máte i vyšší riziko vzniku kaménků v ledvinách. Ty se mohou projevovat přítomností krve v moči nebo silnými bolestmi v zádech, ledvinnou kolikou.

Vyšší hladina kyseliny močové se často vyskytuje současně s jinými metabolickými poruchami a nemocemi jako jsou cukrovka, nadváha nebo obezita, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu a triacylglycerolů. Společným jmenovatelem všech těchto nemocí je životní styl a jídelní zvyklosti.

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
stan
10x

Přijdu k ortopedovi, delší dobu (10 dní)mně bolí kotník, mezi dveřmi mně ortopedova sestra odpálkuje s tím, že bolesti patří na chirurgii. Na chirurgii, rentgen na něm nic, a opakující otázky jestli mi v kotníku divně neprasklo a já na to, že žádný úraz jsem neměl. Nevadí dáme sádru. Sádru jsem si po 4 dnech musel odstranit-pro bolest se to nedalo vydržet. Na kontrole na uvedené chirurgii hlásím, že noha mně bolí čím dál víc a ještě mi natelky prsty na noze. Sestro namažeme mastičkou a vy budete nosit ortézu. Po této zkušenosti jsem vyhledal odborného ortopeda z uplně jiného města ten prohlídkou nohy odhadl "jedná se o dnu", čož potvrdil krevní rozbor název "idiopatická dna". TAK VÁM PORADÍM DO BŘELAVI S BOLESTMI KOTNÍKŮ ANI NÁHODOU s podzravem st.beránek

Jana
5x

Cetla jsem velmi zajimave stranky, snad pomuzou: www.aloeveragel.estranky.cz

Majka

Bohužel patřím mezi to procento obyvatel, které mělo tu čest s paní nemocí. DNA je pěkná potvora. Zkoušela jsem ledasco, ale nejvíc mi pomohl právě enzycol. Dostala jsem ho od cerky a fakt musím říct, že rozdíl ide poznat.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 7. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=unor

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Máte zkušenosti se syndromem vyhoření?

69%
31%
Zatím hlasovalo 340 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alternativní menstruační pomůcky

Menstruace je součástí života každé zdravé ženy. A každá z nás má také možnost si vybrat hygienické potřeby, které jsou pro ni nejlepší.

Moučnivka: Bílý povlak na jazyku trápí děti i dospělé

Moučnivka neboli soor je kvasinková infekce úst, která se projevuje nejčastěji bílým povlakem na jazyku. Nejčastěji postihuje kojence do jednoho roku, ale i dospělé jedince s oslabenou imunitou.

Postcovidový syndrom: Jak urychlit zotavení po nemoci covid-19?

Většina lidí, kteří prodělali nemoc covid-19, se z ní po několika dnech úspěšně zotavila a relativně rychle se vrátila do běžného života. Řada pacientů ale pociťuje dlouho po vyléčení zdravotní komplikace. Platí to i pro ty, jejichž průběh nemoci byl pouze „mírný“ a nebylo tudíž třeba je hospitalizovat či jim nařídit speciální léčbu.

První menstruace: Jak na ni dceru připravit?

První menstruace může být pro dívku stresujícím obdobím a je často přijímána se smíšenými pocity. Stejně jako ostatní změny, které pubertu provázejí, může i tato událost vyvolávat zmatek. Při první menstruaci dívky mívají pocity strachu a úzkosti mnohdy kvůli tomu, že jsou mylně informovány. Častější příčinou těchto pocitů nicméně bývá to, že nejsou informovány vůbec.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.