Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Dna

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 167113x )

Přibližně 10% obyvatel České republiky má zvýšenou koncentraci kyseliny močové v krvi. Jedním z hlavních projevů tohoto stavu je onemocnění známé jako dna.

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Časté otázky

Na urologii mi zjistili kaménky v ledvinách v důsledku zvýšené koncentrace kyseliny močové. Dá se mé onemocnění nějak léčit?
Léčba zvýšené koncentrace kyseliny močové je v zásadě shodná u nemocných s i bez ledvinných kamenů. Důležitá je dieta, velký význam má dostatečný příjem tekutin. Léky snižujeme tvorbu této kyseliny v organismu a zabraňujeme kyselosti moče. Pokud máte močovou infekci, tak je nutné ji léčit. O dlouhodobou léčbu ledvinných kamenů se starají urologové.

Mám vysokou koncentraci kyseliny močové, budu mít postižené i klouby?
Předem nelze říct, u kterého nemocného dojde k postižení kloubů a u kterého nikoliv. Jistě lze riziko omezit dodržováním diety.

Prodělal jsem akutní dnavý záchvat, za jak dlouho můžu očekávat další?
V průměru následuje další záchvat za půl roku až za dva roky, ale nemusíte už mít záchvat žádný.

Je mi 40 let, mám dnu. Měl by se můj syn také nechat vyšetřit?
Dna se v mladším věku než 40 let pozoruje vzácně, ale její výskyt stoupá. Rodinný výskyt je okolo 20 procent, takže není od věci zjistit koncentraci kyseliny močové v krvi u vašeho syna při běžné prohlídce a pokud bude zvýšená, tak zahájit dietu.

Jak dlouho trvá akutní záchvat dny?
Bolest a další příznaky jsou nejhorší první den, dále jejich intenzita klesá a po 10 –14 dnech je většina nemocných zcela bez obtíží.

Čím je akutní záchvat dny vyprovokován?
Vyprovokován může být infekcí, chirurgickým výkonem, stresem může vzniknout i po vyšším přísunu masa nebo alkoholu. Ale u řady nemocných vyvolávající moment nezjistíme.

Je postižen pouze jeden kloub při akutním záchvatu?
Nejčastěji je opravdu postižen jen 1 kloub, asi v 90 procentech. Pokud se záchvat již opakuje, tak je o něco větší pravděpodobnost, že bude zánětem postiženo více kloubů.

Bolí mě první kloub u palce na obou nohou a po ránu mám klouby ztuhlé. A v rodině se dna vyskytuje, ale já zvýšenou koncentraci kyseliny močové nemám. Může se o dnu jednat?
Podle toho, jak své problémy popisujete, tak by se mohlo jednat spíše o revmatoidní artritidu. Pro tu je typické, že jsou klouby postižené symetricky (na obou končetinách stejný kloub) a je přítomna ranní ztuhlost. Nejčastěji se sice jedná o malé klouby ruky, ale mohou být postižené prakticky všechny klouby v těle. Důležitý bude rozbor krve a kloubního výpotku a rentgenové vyšetření, aby se dalo s jistotou říct, o které z těchto onemocnění se ve vašem případě jedná.

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
stan
10x

Přijdu k ortopedovi, delší dobu (10 dní)mně bolí kotník, mezi dveřmi mně ortopedova sestra odpálkuje s tím, že bolesti patří na chirurgii. Na chirurgii, rentgen na něm nic, a opakující otázky jestli mi v kotníku divně neprasklo a já na to, že žádný úraz jsem neměl. Nevadí dáme sádru. Sádru jsem si po 4 dnech musel odstranit-pro bolest se to nedalo vydržet. Na kontrole na uvedené chirurgii hlásím, že noha mně bolí čím dál víc a ještě mi natelky prsty na noze. Sestro namažeme mastičkou a vy budete nosit ortézu. Po této zkušenosti jsem vyhledal odborného ortopeda z uplně jiného města ten prohlídkou nohy odhadl "jedná se o dnu", čož potvrdil krevní rozbor název "idiopatická dna". TAK VÁM PORADÍM DO BŘELAVI S BOLESTMI KOTNÍKŮ ANI NÁHODOU s podzravem st.beránek

Jana
5x

Cetla jsem velmi zajimave stranky, snad pomuzou: www.aloeveragel.estranky.cz

Majka

Bohužel patřím mezi to procento obyvatel, které mělo tu čest s paní nemocí. DNA je pěkná potvora. Zkoušela jsem ledasco, ale nejvíc mi pomohl právě enzycol. Dostala jsem ho od cerky a fakt musím říct, že rozdíl ide poznat.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 7. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Co je pro vás největší motivací k zanechání kouření?

Zatím hlasovalo 40 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kdy je třeba pomyslet na CHOPN

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění, jehož hlavním rysem je omezený průtok vzduchu v průduškách. Klíčové pro oslabení projevů CHOPN je její včasné odhalení. Podstoupit spirometrické vyšetření by proto měl každý, u koho se ve dvou po sobě jdoucích letech objeví kašel přetrvávající alespoň tři měsíce.

Popraskané koutky - příčinou může být banalita, ale i vážnější onemocnění

Popraskané koutky jsou známkou, že je naše tělo oslabené a něco nám chce sdělit. Řešit byste proto měli příčinu, nikoli pouze koutky samotné.

Bolí vás rameno? Může jít o syndrom zmrzlého ramene

Syndrom zmrzlého ramene je onemocnění, které se projevuje především výraznou bolestivostí a omezením pohyblivosti ramene. Bolest bývá velmi intenzivní, jak v klidu, tak především při pohybu, často znemožňuje klidný spánek a limituje v běžných denních činnostech. Jak se s touto bolestí vypořádat?

Příběh Zdeňka: Dožil jsem se moderní léčby, ta mi po letech ulevila

Hrát s kartami, které mi život rozdá – to je životní krédo pana Zdeňka Březiny (70) z Brna. A karty to byly poměrně slabé, celý život se totiž potýká s hemofilií. Kvůli této vrozené nemoci se mu krev téměř nesráží, a dennodenně tak od dětství čelí riziku krvácení například do kloubů a jejich nevratnému poškození. Nyní má důvod k optimismu, nedávno se konečně dočkal léčby, která skutečně pomáhá, a jak sám říká – udělala z něj jiného člověka.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.