Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Druhy vlasů

( | přečteno: 21279x )

Díky nesprávné nebo přehnané péči o vlasy může dojít k jejich poškození a následnému vypadávání vlasů.

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Jeden a týž vlasový folikul může produkovat během života člověka různé druhy vlasu, změna je vyvolána věkem nebo hormonálním působením. Základní je rozdělení vlasů na lanugo, velusový vlas, intermediální vlas a terminální vlas.

Vypadávání vlasů

Lanugo jsou vlasy tenké, měkké, bez dřeně a bez pigmentu. Nacházejí se jen na těle ještě nenarozených dětí.

Velusové vlasy jsou jemné, někdy pigmentované, nebývají delší než dva centimetry. Nacházejí se na těle dětí při narození.

Intermediální vlasy jsou mezistupněm mezi vlasem velusovým a terminálním. Nejčastěji je nacházíme ve kštici dětí.

Terminální vlasy jsou plně formované. Nejdříve vznikají v oblasti řas a obočí. Jsou delší, hrubší, sytě pigmentované.

Před pubertou je terminální vlas omezen na kštici, řasy a obočí. Po pubertě se vlivem hormonálních změn původně velusové vlasy či intermediální vlasy ve kštici mění na terminální vlasy. Změny ve kštici při této výměně mohou být nápadné, může se změnit tvar, síla i barva vlasů.

Velké rozdíly v charakteru i množství vlasového růstu najdeme jak mezi jedinci, tak mezi rasami. Tyto rozdíly jsou dány geneticky. Vlasy u černochů jsou kudrnaté a na průřezu oválné. U žluté rasy jsou vlasy silné, rovné a vlas je na průřezu okrouhlý. Běloši mají vlasy různě zvlněné nebo i rovné a jejich průřez je elipsovitý.

Péče o vlasy

Péče o vlasy je velmi individuální a závisí na věku, pohlaví, kulturních a ekonomických zvycích i typu vlasů a stavu pokožky hlavy. Na vlasy působí celá řada nepříznivých zevních vlivů, jako je sluneční záření, vlhkost, smog, prach, a to vše se odráží v jejich kvalitě. Díky nesprávné péči o vlasy může dojít k jejich poškození a následnému vypadávání.

Suché vlasy

V závislosti na vlhkosti okolního vzduchu kolísá obsah vlhkosti ve vlasech. Sklony k suchosti vlasů mají lidé se sníženou funkcí mazových žláz. Vlasy vysychají v přetápěných místnostech, při častém fénování, častých návštěvách solárií nebo delším pobytu na přímém slunci. Vlasy ztrácejí svůj lesk a pružnost.

Roztřepené vlasy

působí slámovitě, špatně se rozčesávají a mají sklon k lámavosti. Příčinami roztřepených vlasů je jejich přílišné mechanické namáhání, nešetrné česání nekvalitními hřebeny, stříhání tupými nůžkami a tupírování. Také neodborné barvení a trvalá ondulace může být příčinou poškození vlasů.

Mastné vlasy

jsou zapříčiněny zvýšenou produkcí mazových žláz, které se vyskytuje při poruchách žláz s vnitřní sekrecí nebo při stresech., Zvýšená produkce může také být dána geneticky. K výraznějšímu maštění dochází i při pobytu v prašném nebo zakouřeném prostředí a při nedostatku spánku.

Jemné vlasy

jsou většinou dány genetickou dispozicí, ale ke ztenčení vlasů může dojít i při nedostatku některých vitamínů a stopových prvků.

komerční sděleníZitenax_active_banner_350x250.jpg

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Kožní nemoci
Partner rubriky Kožní nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Lupénka

Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.

Rosacea (růžovka)

Projevuje se zpočátku prchavým, později trvalým zčervenáním s rozšířenými žilkami, dále pupínky až hnisavými puchýřky. V poslední fázi dochází ke zbytnění podkožní tkáně nosu ...

Svědění

Jedná se o nepříjemný kožní pocit, vznikající na základě zevních či vnitřních faktorů. Při hledání příčiny je třeba nejdříve konzultovat odborného kožního lékaře, včetně laboratorních vyšetření, pak eventuálně další odborníky.

Akné

Akné není jen problémem puberťáků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce