Inzerce

Druhy vlasů

7. března 2007,   |   přečteno: 17396x

Díky nesprávné nebo přehnané péči o vlasy může dojít k jejich poškození a následnému vypadávání vlasů.

Jeden a týž vlasový folikul může produkovat během života člověka různé druhy vlasu, změna je vyvolána věkem nebo hormonálním působením. Základní je rozdělení vlasů na lanugo, velusový vlas, intermediální vlas a terminální vlas.

Vypadávání vlasů

Lanugo jsou vlasy tenké, měkké, bez dřeně a bez pigmentu. Nacházejí se jen na těle ještě nenarozených dětí.

Velusové vlasy jsou jemné, někdy pigmentované, nebývají delší než dva centimetry. Nacházejí se na těle dětí při narození.

Intermediální vlasy jsou mezistupněm mezi vlasem velusovým a terminálním. Nejčastěji je nacházíme ve kštici dětí.

Terminální vlasy jsou plně formované. Nejdříve vznikají v oblasti řas a obočí. Jsou delší, hrubší, sytě pigmentované.

Před pubertou je terminální vlas omezen na kštici, řasy a obočí. Po pubertě se vlivem hormonálních změn původně velusové vlasy či intermediální vlasy ve kštici mění na terminální vlasy. Změny ve kštici při této výměně mohou být nápadné, může se změnit tvar, síla i barva vlasů.

Velké rozdíly v charakteru i množství vlasového růstu najdeme jak mezi jedinci, tak mezi rasami. Tyto rozdíly jsou dány geneticky. Vlasy u černochů jsou kudrnaté a na průřezu oválné. U žluté rasy jsou vlasy silné, rovné a vlas je na průřezu okrouhlý. Běloši mají vlasy různě zvlněné nebo i rovné a jejich průřez je elipsovitý.

Péče o vlasy

Péče o vlasy je velmi individuální a závisí na věku, pohlaví, kulturních a ekonomických zvycích i typu vlasů a stavu pokožky hlavy. Na vlasy působí celá řada nepříznivých zevních vlivů, jako je sluneční záření, vlhkost, smog, prach, a to vše se odráží v jejich kvalitě. Díky nesprávné péči o vlasy může dojít k jejich poškození a následnému vypadávání.

Suché vlasy

V závislosti na vlhkosti okolního vzduchu kolísá obsah vlhkosti ve vlasech. Sklony k suchosti vlasů mají lidé se sníženou funkcí mazových žláz. Vlasy vysychají v přetápěných místnostech, při častém fénování, častých návštěvách solárií nebo delším pobytu na přímém slunci. Vlasy ztrácejí svůj lesk a pružnost.

Roztřepené vlasy

působí slámovitě, špatně se rozčesávají a mají sklon k lámavosti. Příčinami roztřepených vlasů je jejich přílišné mechanické namáhání, nešetrné česání nekvalitními hřebeny, stříhání tupými nůžkami a tupírování. Také neodborné barvení a trvalá ondulace může být příčinou poškození vlasů.

Mastné vlasy

jsou zapříčiněny zvýšenou produkcí mazových žláz, které se vyskytuje při poruchách žláz s vnitřní sekrecí nebo při stresech., Zvýšená produkce může také být dána geneticky. K výraznějšímu maštění dochází i při pobytu v prašném nebo zakouřeném prostředí a při nedostatku spánku.

Jemné vlasy

jsou většinou dány genetickou dispozicí, ale ke ztenčení vlasů může dojít i při nedostatku některých vitamínů a stopových prvků.

autor:

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 233 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jozef (Rivotril) 18. února 2019, 10:37:42

    Ahojte,,,, všetkých zdravi. Peťka,Peter, Michal, Martin ako sa máte??? Ja stále s chrbticou… Diskutovat

  • Pavlína (Bolesti kloubů) 18. února 2019, 11:44:09

    Jaký k tomu máte důvod? v dnešní době už ani nemusíte brát prášky od bolesti, stačí… Diskutovat

  • Karolina (Zlomenina pánve) 18. února 2019, 11:44:52

    To si myslím že určitě budete muset, proč se na to ptáte? proč by jste to chtěla vydržet… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.