Inzerce

Druhy vlasů

( | přečteno: 19783x )

Díky nesprávné nebo přehnané péči o vlasy může dojít k jejich poškození a následnému vypadávání vlasů.

Jeden a týž vlasový folikul může produkovat během života člověka různé druhy vlasu, změna je vyvolána věkem nebo hormonálním působením. Základní je rozdělení vlasů na lanugo, velusový vlas, intermediální vlas a terminální vlas.

Vypadávání vlasů

Lanugo jsou vlasy tenké, měkké, bez dřeně a bez pigmentu. Nacházejí se jen na těle ještě nenarozených dětí.

Velusové vlasy jsou jemné, někdy pigmentované, nebývají delší než dva centimetry. Nacházejí se na těle dětí při narození.

Intermediální vlasy jsou mezistupněm mezi vlasem velusovým a terminálním. Nejčastěji je nacházíme ve kštici dětí.

Terminální vlasy jsou plně formované. Nejdříve vznikají v oblasti řas a obočí. Jsou delší, hrubší, sytě pigmentované.

Před pubertou je terminální vlas omezen na kštici, řasy a obočí. Po pubertě se vlivem hormonálních změn původně velusové vlasy či intermediální vlasy ve kštici mění na terminální vlasy. Změny ve kštici při této výměně mohou být nápadné, může se změnit tvar, síla i barva vlasů.

Velké rozdíly v charakteru i množství vlasového růstu najdeme jak mezi jedinci, tak mezi rasami. Tyto rozdíly jsou dány geneticky. Vlasy u černochů jsou kudrnaté a na průřezu oválné. U žluté rasy jsou vlasy silné, rovné a vlas je na průřezu okrouhlý. Běloši mají vlasy různě zvlněné nebo i rovné a jejich průřez je elipsovitý.

Péče o vlasy

Péče o vlasy je velmi individuální a závisí na věku, pohlaví, kulturních a ekonomických zvycích i typu vlasů a stavu pokožky hlavy. Na vlasy působí celá řada nepříznivých zevních vlivů, jako je sluneční záření, vlhkost, smog, prach, a to vše se odráží v jejich kvalitě. Díky nesprávné péči o vlasy může dojít k jejich poškození a následnému vypadávání.

Suché vlasy

V závislosti na vlhkosti okolního vzduchu kolísá obsah vlhkosti ve vlasech. Sklony k suchosti vlasů mají lidé se sníženou funkcí mazových žláz. Vlasy vysychají v přetápěných místnostech, při častém fénování, častých návštěvách solárií nebo delším pobytu na přímém slunci. Vlasy ztrácejí svůj lesk a pružnost.

Roztřepené vlasy

působí slámovitě, špatně se rozčesávají a mají sklon k lámavosti. Příčinami roztřepených vlasů je jejich přílišné mechanické namáhání, nešetrné česání nekvalitními hřebeny, stříhání tupými nůžkami a tupírování. Také neodborné barvení a trvalá ondulace může být příčinou poškození vlasů.

Mastné vlasy

jsou zapříčiněny zvýšenou produkcí mazových žláz, které se vyskytuje při poruchách žláz s vnitřní sekrecí nebo při stresech., Zvýšená produkce může také být dána geneticky. K výraznějšímu maštění dochází i při pobytu v prašném nebo zakouřeném prostředí a při nedostatku spánku.

Jemné vlasy

jsou většinou dány genetickou dispozicí, ale ke ztenčení vlasů může dojít i při nedostatku některých vitamínů a stopových prvků.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 293 lidí

Mohlo by vás zajímat

Slovníček nejrůznějších názvů pro projevy akné

Slovník projevů akné, které se na vás po ránu škodolibě smějí v zrcadle, vy jim říkáte pupínky, zatím co lékařská věda je odborně nazývá papulou a pustulou, jste si napsali sami.

Vyrážky, akné a křečové žíly

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Hanou Hořínkovou z Dermatovenerologické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 29. listopadu 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Co dělat s akné ve 40 letech?

Je mi 40 let a celý život bojuji s akné. Od svých 17 let jsem užívala hormony, nejprve ty primitivní, pak i moderní, nyní jsem však vše musela vysadit a akné je zde opět. Navíc trpím silným akné, které vytváří hnisavé vředy, které mám na obličeji i několik měsíců a během krátké doby jich mám na obličeji i několik desítek. Zůstávají mi velké jizvy. Tady v Havířově není moc možností (lasery apod.) a v mém věku mají lékaři obavy nasadit mi orální léčbu akné. Vše ztěžuje i fakt, že působím jako poradkyně v oblasti výživy a jsem majitelkou velkého centra pro ženy, kde máme kadeřnictví, kosmetiku a podobné služby, navíc saunu, solárium, bazén apod. Fakt, že jsem chodící antireklamou, působí navíc velmi nepříznivě na mou psychiku. Pokud čtu články o akné, nebo i tyto stránky, jsou zaměřeny především na mladé lidi, kteří se potýkají s akné v dospívání a jejich léčba je tedy, podle mě, laika, možná jednodušší. Co se mnou? Děkuji.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.