Inzerce https://www.lekarna.cz/pripravte-se-na-leto/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pripravte-se-na-leto

Fibromy není nutné odstraňovat. Většinou se jedná o kosmetický problém

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4614x )

Fibrom je nezhoubný kožní útvar, který nejčastěji vzniká v místech tření a traumatizace kůže. To znamená na krku, v podpaždích, pod prsy a v tříslech. Určitou roli zde také hraje vlhkost, která je v těchto lokalitách vyšší.

shutterstock.com

Co jsou fibromy?

Fibromy jsou jinými slovy neškodné kožní výrůstky. Většinou jde o kulatý či válcovitý výrůstek na stopce, který může dorůst i několika centimetrů, zpravidla ale bývají velmi malé a poté co dorostou, už svoji velikost ani tvar nemění. Pro člověka v podstatě nepředstavují žádné zdravotní riziko, neboť se jedná o nezhoubný a nebolestivý kožní útvar.

Mohou se objevit kdekoliv na lidském těle, podle toho, o jaký typ se jedná. Výrůstky mají ostře ohraničený okraj, přičemž povrch bývá hladký. Na dotek mohou být fibromy měkké i tvrdé na základě toho, o jaký druh výrůstku se jedná a jaké množství vaziva obsahují. Pokud si nejste jisti, zda se skutečně jedná o fibrom, nebo vám z jakéhokoliv důvodu překáží, vaše kroky by rozhodně měly v první řadě vést ke kožnímu lékaři.

Druhy fibromů

Fibromy mohou být tvořeny pouze tukovou tkání, v takovém případě hovoříme o lipofibromech, někdy ovšem bývají výsledkem krevní sraženiny, tehdy se setkáváme s angiofibromy. Je-li fibrom na dotek tvrdý, znamená to, že obsahuje velké množství vláken a naopak malé množství buněk, zatímco u měkkého fibromu je tomu naopak. Mohou existovat i další varianty, například podkožní fibromy, jejichž výskyt se pozná až při ultrazvukovém nebo CT vyšetření. Fibromy také často vznikají také v místě jizev, tento druh se nazývá keloidní.

Příčiny vzniku fibromů

Příčina vzniku fibromů není zcela objasněna, zřejmě je jejich výskyt do značné míry podmíněn geneticky, větší riziko jejich výskytu je však dost pravděpodobné i tam, kde dochází k dlouhodobému dráždění tkáně.

Příčinou může být v některých případech jizva, jak jsme již zmínili výše. Tehdy dochází ke vzniku měkkých fibromů, tedy keloidů. Někdy rozhoduje i vyšší věk, neboť imunitní systém zeslabuje a tkáně hůře regenerují při reakci s dráždivým podnětem.

Mezi další potenciální příčiny patří:

  • Poruchy imunity
  • Autoimunitní onemocnění
  • Léky či hormonální antikoncepci
  • Akné, popáleniny či jiná zranění

Léčba fibromů

Přestože fibromy nepředstavují žádné riziko, objevíte-li na kůži výrůstek, který začne měnit svůj tvar či velikost, stejně jako v případě pigmentových znamének, je namístě vyhledat kožního lékaře. Ten vyšetří, zda se skutečně jedná o benigní útvar. Je-li po vyšetření potvrzen fibrom a nezpůsobuje vám žádné kosmetické obtíže, není nutná léčba ani jeho odstranění.

Odstranění fibromu

Fibromy není nutné odstraňovat. Většinou se jedná o kosmetický problém, ale v některých případech mohou být drážděné, nebo se zatrhávat. Poté je lepší je odstranit. Nejčastější způsob je odstranění elektrokauterem. Tento přístroj odstraňuje patologické tkáně vlivem působení vysokofrekvenčního proudu a jeho následným teplem, který umožňuje vznik elektrických impulzů. Odstranění elektrokauterem trvá pouze pár vteřin. Je mírně bolestivé, pacienti pociťují štípání až brnění. Ložisko se hojí stroupkem, který se odloučí do 10 dnů. Poté se nedoporučuje ošetřované místo několik týdnů vystavovat přímému slunečnímu záření.

Mezi další možné způsoby odstranění fibromu patří:

  • Excize, seříznutí skalpelem
  • Exkochleace (vyškrabání)
  • Laser
  • Vypálení tekutým dusíkem
  • Injekce kortikosteroidů

Pokud byl fibrom řádně odstraněn, zpravidla se nevrací, časem se ale mohou objevit nové fibromy v okolí.

Zdroj: kozni-onemocneni.zdrave.cz

komerční sděleníZitenax_active_banner_350x250.jpg

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Kožní nemoci
Partner rubriky Kožní nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Lupénka

Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.

Lupy - nemoc či kosmetický problém?

Pod pojmem lupy rozumíme drobné, vleklé, více či méně výrazné šupinatění pokožky hlavy, provázené zvýšeným vylučováním tužšího kožního mazu.

Rosacea (růžovka)

Projevuje se zpočátku prchavým, později trvalým zčervenáním s rozšířenými žilkami, dále pupínky až hnisavými puchýřky. V poslední fázi dochází ke zbytnění podkožní tkáně nosu ...

Akné

Akné není jen problémem puberťáků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce