Inzerce

Vyšetření konečníku

21. prosince 2006, MUDr. Martina Kasperová   |   přečteno: 60228x

Vyšetření konečníku umožňuje lékaři odhalit hemoroidy, ale i nádor, zánět či krvácení.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM
109 Kč

Co to je vyšetření konečníku?

Vyšetření konečníku patří mezi základní vyšetřovací postupy. Lékaři umožňuje odhalit jednotlivá onemocnění konečné části tlustého střeva. Při vlastním vyšetření lékař prstem přes řitní otvor vyšetří příslušnou oblast.

Proč se vyšetření konečníku provádí?

Konečník a konec tlustého střeva jsou místa oku lékaře ukrytá. Přitom tyto oblasti bývají často zdrojem různých obtíží. Proto musí lékař i tuto část těla řádně vyšetřit. K vyšetření lékař používá svůj prst, který opatrně zavádí do konečníku vyšetřovaného. Lékař má vždy rukavice a na rukavici znecitlivující mast.

kolorektální karcinom, je v naší populaci nejčastějším zhoubným nádorem trávicího ústrojí. Časný záchyt tohoto onemocnění například při vyšetření konečníku zvyšuje naději na úspěšnou léčbu. Konečník vyšetřují také chirurgové při bolestech břicha, kde jim toto vyšetření pomáhá určit příčinu pacientových potíží.

Mám se vyšetření konečníku obávat?

Vyšetření konečníku je sice trochu nepříjemné, ale je nebolestivé. Lékař bude mít na rukavici znecitlivující mast a vyšetření bude provádět citlivě. Vyšetření trvá chvilku.

Jak se mám na vyšetření konečníkupřipravit?

K vyšetření není třeba předchozí přípravy. Vyšetření konečníku bývá obvykle součástí celkového vyšetření. Na každé vyšetření se snažte přijít včas.

Jak vypadá vlastní vyšetření konečníku?

Položíte se na vyšetřovací stul. Stáhnete si spodní prádlo ke kolenům. Lékař Vám pokyne, aby jste se otočil na bok a dal si kolena k bradě. Poté si navlékne rukavice a na prst nanese znecitlivující mast a opatrně Vám zavede prst do konečníku. Krouživým pohybem vyšetří stěny konečné části tlustého střeva. Při vyšetření ležte klidně, neměňte výchozí polohu a zhluboka dýchejte. Vyšetření je nebolestivé.

Co bude po vyšetření?

Po vyšetření není nutno dodržovat nějaký speciální režim.

Kdy bude výsledek?

Pokud lékař nenalezl nějako odchylku od normálu pravděpodobně Vám řekne, že je toto vyšetření bylo v pořádku. Pokud by se mu nález nezdál, doporučí Vám další vyšetření (kolonoskopii, rektoskopii, RTG s kontrastem).

Jaké jsou alternativy vyšetření?

Konečník a konečnou část tlustého střeva, lze vyšetřit i jinými metodami - například rektoskopii, kolonoskopií, CT a RTG vyšetřením s tzv. kontrastem. Všechny uvedená vyšetření jsou prováděna jako cílená, a to vždy po předchozím celkovém vyšetření. Vyšetření konečníku je jednoduchá metoda, která nikterak pacienta nezatěžuje a přesto může odhalit celou řadu onemocnění. Proto výše uvedená vyšetření (rektoskopii, kolonoskopií, CT a RTG) nelze povařovat za alternativní, ale spíše o vyšetření doplňková.

Poznámka:
Správný lékařský termín pro rozšíření žíly v oblasti konečníku je hemoroidy, z řeckého haimorrhoe - krvácení (haima krev, rheo téci). Mezi lidmi se však mnohem více vžilo nespisovné označení hemeroidy. Aby i tito pacienti měli šance naše stránky najít, používáme v našich článcích současně oba termíny.

autor: MUDr. Martina Kasperová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
mišák6 poděkování

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu! U řitního otvoru se mi objevil váček, velikost asi 7x7mm. Občas to štípe a pálí a někdy se na toaletním papíru objeví krupičky krve. Bude nutné vyšetření konečníku? Mohly by to být hemoroidy nebo co by to mohlo být? ¨ Docela mě to vyděsilo, proto vás prosím o pomoc!! Děkuji

Reagovatpoděkovatnahlásit

18. září 2008, 22:51:17

jezdec1 poděkování

Již delší dobu jsem měl problémy s průjmy a následnou velkou bolestivostí konečníku.( předpokládal jsem hemoroidy ) Svěřil jsem se kamarádovi -lékaři a následovaly vyšetření- gastroskopie a rektoskopie ! Obě vyšetření jsou nepříjemná, ale chci se zastavit o bodu "Vyšetření konečníku", kde někteří autoři článků píší, že vyšetření je nebolestivé !? Opak je ale pravdou!! Při prvním vyšetření rukou jsem málem utekl doktorovi po zdi jako Spiderman. Při rektoskopii to bylo jen o chlup lepší, použil mast, ale v první moment jsem viděl všechny svaté !! Po zavedení kovové trubice už to bylo lepší. Ale i tak říkám, že raději zubař než vyšetření konečníku. Byly zjištěny hemoroidy II. stupně, teď beru léky a čípky. Je děsné, že v době moderní techniky a vědy, člověk u lékaře trpí jako oběť sadistického maniaka. když Vás bolí zub, tak vám dají injekci a je klid, zde se nic takového neděje. Pak vám ještě internista řekne: "Buďte rád, že jste u mne, chirurgové by vás rovnou natrhli !!! Tak nevím ???!!!

Reagovatpoděkovatnahlásit

28. března 2009, 16:24:12

Maja1 poděkování

Plně souhlasím, já jsem byla rovnou u chirurga-proktologa. Mám stejnou diagnozu. To vyšetření bylo hnus!!! Na rukavici neměl vůbec žádný gel, natož nějaký znecitlivující o kterém jsem na internetu četla! Dal mi léky, beru denně 6 tablet po 500 mg (jedna) a dost mám obavy, abych nápor těchto léků vůbec přežila. Na kontrolní vyšetření po dobrání těchto léků k němu absolutně nepůjdu. Ještě než začal vyšetřovat, tak jsem ho upozornila, že mám bolesti a to dost silné, ale zcela zbytečně. Vůbec ho to nezajímalo. Po jeho vyšetření jsem měla 24 hodin bolesti a krvácela jsem. Obyčejný člověk je chápan pouze jako dobytek a tak přeji panu doktorovi, aby alespoň jednou zakusil to, co, co sám dělá. Věřím, že se mu to jednou vrátí i s úrokama!!!

Reagovatpoděkovatnahlásit

30. března 2009, 11:44:37


Celkový počet příspěvků v diskusi: 7. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 708 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.