Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Hemoroidy: lékař musí nejprve vyloučit jiná onemocnění

( Eva Vlastníková | přečteno: 45486x )

Krvácení z konečníku, bolesti při stolici, hlenovitý výtok, to vše mohou být příznaky hemoroidů, ale i například karcinomu tlustého střeva. Proktolog musí nejprve vyloučit jiná onemocnění.

Video
shutterstock.com

„Krvácení z konečníku a další příznaky skutečně mohou způsobovat hemoroidy, ale i například anální trhliny, píštěle, záněty. Proto je před zahájením léčby nutné odborné vyšetření, které potvrdí či vyvrátí diagnozu hemoroidů,“ předesílá MUDr. Jiří Jungwirth, primář chirurgie Sanatoria sv. Anny.

Jedním z nejnebezpečnějších onemocnění je karcinom střeva. „Při krvácení z konečníku by měl pacient navštívit praktického lékaře, který provede test okultního krvácení,“ doporučuje MUDr. Jiří Jungwirth. Poté by mělo následovat kolonoskopické vyšetření.  

Obecně platí, že krev ve stolici se vyskytuje u pacientů starších čtyřiceti let a častěji u mužů. „Ale i v tomto případě platí, že do ordinací přicházejí čím dál mladší pacienti. Náš nejmladší pacient byl sedmnáctiletý chlapec a dívka ve věku dvacet čtyři let.“

Příčinou krvácení z konečníku může být i zánět nebo polyp na tlustém střevě, který krvácí.

Lékaři proto kladou velký důraz na stanovení přesné diagnozy, aby léčba mohla být skutečně účinná. Až poté, kdy vyloučí všechny možné další příčiny potíží, přistoupí k léčbě hemoroidů. Ale i tady probíhá stanovení diagnozy ve třech krocích: anamnéza, vyšetření per rektum (lékař prstem kontroluje konečník) a anoskopie (zavedení šesticentimetrového anoskopického kukátka.

Jak konkrétně probíhá proktologické vyšetření, jak dlouho trvá a co se z něj dá zjistit, se dozvíte v následujícím videu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Anička
1x

Já jsem měla problémy s hemeroidy, začala jsem na to brát hemostop, začala jsem jíst trochu ovoce a bylo po problému.

Michal
2x

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Věra
1x

Nas hemoroidy a problémy s nimi je za mě ne prvním místě Hemostop. Kupovala jsem jak tobolky, tak i gel, který mě chladil a pomohl s pálením a konečně (klepu) :) mám po problémech!


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 196 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak probíhá vyprazdňování stolice - defekace?

Defekace je složitý reflex. Prvotním podnětem je náplň posledního oddílu tlustého střeva, konečníku. Dojde-li k určitému vzestupu tlaku v této části střeva, vzniká nervový impulz, který je po přepojení v míše veden zpět k tlustému střevu. Zde dochází ke stimulaci vlastních pohybů (peristaltiky) posledních oddílů tlustého střeva a k uvolnění (relaxaci) vnitřního svěrače konečníku.

Krvácení z konečníku

Již několik let mne trápí krvácení z konečníku. Mám pochopitelně obavu, aby to nebyl příznak vážného onemocnění. Krev je světlá a je jí často velké množství, objevuje se však pouze při stolici. Často mívám během dne potíže s pálením a svěděním v oblasti konečníku. Existují nějaká specializovaná pracoviště, kde bych mohl podstoupit vyšetření? Miloš

Jak předcházet zácpě

Věnujme se tomu, co pro pravidelnost vyprazdňování můžeme učinit sami. Jak bychom měli svůj denní jídelníček upravit, abychom se zácpy zbavili?

Podezření na hemeroid

U konečníku se mi objevil takový malý "culík" o průměru asi 5 mm, dá se chytnout mezi prsty. Nebolí, ale při stolici a osobní hygieně to není zrovna příjemný pocit. Jedná se o hemeroid? Pokud ano, musí se to řešit vždy chirurgicky? Za odpověď předem děkuji.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce