Hemoroidy: lékař musí nejprve vyloučit jiná onemocnění
( Eva Vlastníková
|
přečteno: 46720x
)
Krvácení z konečníku, bolesti při stolici, hlenovitý výtok, to vše mohou být příznaky hemoroidů, ale i například karcinomu tlustého střeva. Proktolog musí nejprve vyloučit jiná onemocnění.
„Krvácení z konečníku a další příznaky skutečně mohou způsobovat hemoroidy, ale i například anální trhliny, píštěle, záněty. Proto je před zahájením léčby nutné odborné vyšetření, které potvrdí či vyvrátí diagnozu hemoroidů,“ předesílá MUDr. Jiří Jungwirth, primář chirurgie Sanatoria sv. Anny.
Jedním z nejnebezpečnějších onemocnění je karcinom střeva. „Při krvácení z konečníku by měl pacient navštívit praktického lékaře, který provede test okultního krvácení,“ doporučuje MUDr. Jiří Jungwirth. Poté by mělo následovat kolonoskopické vyšetření.
Obecně platí, že krev ve stolici se vyskytuje u pacientů starších čtyřiceti let a častěji u mužů. „Ale i v tomto případě platí, že do ordinací přicházejí čím dál mladší pacienti. Náš nejmladší pacient byl sedmnáctiletý chlapec a dívka ve věku dvacet čtyři let.“
Lékaři proto kladou velký důraz na stanovení přesné diagnozy, aby léčba mohla být skutečně účinná. Až poté, kdy vyloučí všechny možné další příčiny potíží, přistoupí k léčbě hemoroidů. Ale i tady probíhá stanovení diagnozy ve třech krocích: anamnéza, vyšetření per rektum (lékař prstem kontroluje konečník) a anoskopie (zavedení šesticentimetrového anoskopického kukátka.
Jak konkrétně probíhá proktologické vyšetření, jak dlouho trvá a co se z něj dá zjistit, se dozvíte v následujícím videu.
Nas hemoroidy a problémy s nimi je za mě ne prvním místě Hemostop. Kupovala jsem jak tobolky, tak i gel, který mě chladil a pomohl s pálením a konečně (klepu) :) mám po problémech!
Je zácpa nemoc nebo příznak nemoci? Zácpa může být obojím. Zácpa jako nemoc existuje v několika formách. Akutní funkční zácpa – o té jsme se vlastně již zmínili. Jde o dočasnou poruchu či narušení rytmu správně probíhajícího defekačního reflexu. Nejčastěji je způsobena změnou prostředí, změnami ve složení stravy, změnou vlastního stravovacího rytmu apod.
U konečníku se mi objevil takový malý "culík" o průměru asi 5 mm, dá se chytnout mezi prsty. Nebolí, ale při stolici a osobní hygieně to není zrovna příjemný pocit. Jedná se o hemeroid? Pokud ano, musí se to řešit vždy chirurgicky? Za odpověď předem děkuji.
Přidat nový komentář