Inzerce

Hlavní hygienička ČR: Situaci kolem výskytu žloutenky typu A na Jižní Moravě máme pod kontrolou

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6289x )

V reakci na zvýšený výskyt virové hepatitidy A (VHA) na Jižní Moravě provedla Krajská hygienická stanice protiepidemická opatření u více než tisícovky osob a řady kolektivů. Na ochranu před virem rovněž Ministerstvo zdravotnictví uhradilo očkování pro 849 lidí. „Epidemie století se nekoná, situaci máme pod kontrolou,“ uklidňuje veřejnost Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Za posledních čtyřicet let byl v našich podmínkách extrémně vysoký počet nemocných VHA hlášen v roce 1979, kdy jejich množství přesáhlo 32 tisíc. V ostatních letech byla hlášena čísla o řád, v současnosti už o dva řády nižší.

výskyt žloutenky

V době od 1. 1. 2016 do 2. 9. 2016 bylo v Jihomoravském kraji hlášeno celkem 215 případů této „nemoci špinavých rukou“, což je téměř polovina všech případů VHA hlášených v uvedeném období v ČR. První sporadické případy, které předznamenaly současný výskyt, byly evidovány na začátku roku 2016 u mladých dospělých, většinou nepracujících uživatelů marihuany a squatterů ve městě Brně. K šíření VHA v těchto rizikových skupinách přispěl nízký hygienický standard. Z této komunity došlo k postupnému šíření jak mezi nimi samotnými, tak později také do majoritní populace (jejich rodiny, kamarádi).

„S ohledem na nestandardní chování a vnímání reality u těchto lidí nemocných žloutenkou typu A s nimi byla a je velmi nesnadná spolupráce, což výrazně ztěžuje provádění potřebných protiepidemických opatření ze strany Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje,“ vysvětluje Hlavní hygienička ČR a dodává: „Zejména je obtížné zjišťovat identitu osob, které byly s těmito nemocnými ve styku, tzv. dohledání kontaktů. V současné době se jedná o epidemii postupně se šířící právě kontaktem, a to zejména v důsledku nedodržování základních hygienických návyků, především zejména konzumace potravin nemytýma rukama.“  Inkubační doba VHA je přibližně měsíc (14 až 50 dní), lze tedy očekávat, že epidemie bude ještě určitou dobu „dobíhat“.

Čtěte také: Žloutenka typu A. Víte, jak se jí vyhnout?

Dosud bylo zajištěno více než 1 300 kontaktů, u nichž byla stanovena příslušná protiepidemická opatření v kolektivech, na pracovištích, ve školách a v rodinách. V rámci postexpoziční profylaktické vakcinace bylo celkem očkováno 849 osob; náklady na očkovací látku uhradilo Ministerstvo zdravotnictví.

Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje intenzivně spolupracuje se všemi dotčenými subjekty v rámci kraje s cílem zajistit náležitou informovanost nejen o probíhající epidemii ale také důrazně prosadit účinná protiepidemická opatření, která mohou zabránit vzniku a šíření VHA.

Čtěte také: Příspěvky pojišťoven na očkování proti žloutence 2016

Základním protiepidemickým opatřením je důsledné dodržování zásad osobní hygieny – umývání rukou před jídlem, po užití toalety a po návratu domů zejména po cestě MHD a z velkých nákupních center. Je třeba se také vyvarovat společné konzumace nápojů (sdílení jedné láhve či sklenice) a jídla. 

V ČR byly obdobné rozsáhlejší a vleklé epidemie VHA v minulosti evidovány na území hl. m. Prahy a Středočeského kraje v roce 2008, kdy onemocnělo 1 616 osob, a dále od září 2014 do jara letošního roku v Karlovarském kraji, kde probíhala epidemie VHA, ve které bylo hlášeno 227 případů onemocnění VHA. 

Typy virových hepatitid a jejich charakteristika

tabulka žloutenky

Zdroj: www.worldhepatitisalliance.org

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 267 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Každý dvanáctý člověk má žloutenku

Každý dvanáctý člověk na světě žije s chronickou infekcí žloutenky B nebo C. Dalších asi 1,4 milionu ročně dostane žloutenku typu A. V České republice vloni onemocnělo žloutenkou A, B a C skoro tisíc lidí. Nákaza se přenáší různě, právě podle typu hepatitidy – od kontaminované vody, až po nechráněný sex.

Co ukáží jaterní testy

Pravidelné jaterní testy znají ženy, které dlouhodobě užívají antikoncepci, lékaři na ně posílají pacienty s onemocněním žlučníku... Co to ale vlastně je a co se z nich dá vyčíst? Odpověděl hepatolog Doc. MUDr. Petr Urbánek, CSc.

Transplantace jater: dnes již rutinní a velmi úspěšná léčebná metoda

Chronická zánětlivá onemocnění jater (hepatitida C), onemocnění žlučových cest, nádory jater, ale také postižení jater alkoholem – to jsou nemoci, které mohou vyústit v selhání jater. V těchto případech může dojít na transplantaci jater, tedy na operaci, kdy se přenesou játra od dárce na místo původních jater příjemce, tato nahradí funkci selhaných a je tak zachráněn život pacienta. Od první transplantace jater uplynulo letos třicet let.

Cirhóza jater

Nejčastější příčinou cirhózy u nás je alkoholismus a dále chronický zánět jater v důsledku infekce virem hepatitidy B nebo C.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.