Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Virové hepatitidy jsou pohlavně přenosné. Na co si dát pozor v intimní oblasti?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1123x )

Od propuknutí pandemie covidu zažíváme první léto, kdy můžeme cestovat a bavit se bez omezení. Pro řadu z nás to kromě dovolených, festivalů a párty může znamenat i více nahodilého sexu – a není se čemu divit. Vzpomeňme na „zlatá dvacátá léta“, kdy odeznění pandemie španělské chřipky nastartovalo společenský život a sexuální revoluci. O to víc bychom měli myslet na zdraví a nezapomínat na riziko infekcí, které se pohlavní cestou přenášejí. Mnohé možná překvapí, že mezi ně patří i virové hepatitidy.

shutterstock.com

Virové záněty jater, kterými hepatitidy jsou, byste možná na první dobrou mezi pohlavně přenosné infekce nezařadili. Pod tímto pojmem si většina z nás vybaví spíš kapavku, chlamydie nebo HIV. Pravdou však je, že u některých typů hepatitidy je sexuální kontakt dokonce tou nejčastější formou přenosu. Zdaleka také nemusí jít o soulož či orální sex, může stačit i celkem nevinné líbání. Navíc podle World Hepatitis Alliance 9 z 10 nakažených vůbec netuší, že s touto infekcí žijí – nemají žádné příznaky, a tak ani jejich sexuální partneři nepoznají, že je něco špatně.

Čtěte také: Žloutenka typu C může dlouhodobě probíhat bez povšimnutí

Letní hygiena a nahodilý sex

Stále sice platí také to, co nás učili rodiče – pokud nechceme dostat „žloutenku“, nesmíme zanedbávat hygienu. Na klasické „špinavé ruce“ může celkem snadno dojít během různých letních akcí, kde pokulhávají možnosti hygieny, stejně jako na cestách, především po méně rozvinutých zemích. Přidá-li se k tomu ještě nějaké to letní sexuální dobrodružství, riziko nákazy některým typem hepatitidy povážlivě stoupá. Tyto infekce jsou také specifické tím, že klasický způsob použití bariérové ochrany jako prevence nestačí. Je možné se nakazit při celé škále typů tělesného kontaktu, do nichž je sice možné kondom také zapojit, ale většina lidí to nedělá.

Kondom chrání před nechtěným otěhotněním a koitálním přenosem infekcí – tedy přenosem při vaginální, případně anální penetraci. Je však potřeba myslet na to, že se některé infekce přenášejí také nekoitálním stykem – orálním sexem a rimmingem.
„Lidé se nás ptají, zda mohou kondom použít i jako ochranu při orálním sexu, a odpověď je samozřejmě ano – a při náhodném sexu se to dá jedině doporučit. Případně existují také orální roušky tvořící bariéru mezi ženským genitálem a ústy protějšku. Zároveň je nutno říct, že pokud jde o přenos jakékoliv infekce například líbáním, žádné ochranné prostředky na trhu nejsou. Po náhodném intimním kontaktu se doporučuje nechat se otestovat. To je možné anonymně v
checkpointech po celé ČR, kde se testuje i na HIV,” vysvětluje Michal Večeřa z e-shopu pro zdravou sexualitu YOO.cz

Primář Dermatovenerologické kliniky FN Bulovka MUDr. Filip Rob, PhD., říká, že rozšíření orálních roušek dle zkušeností s pacienty odhaduje na jednotky procent.
Je trochu problém, že lidé zapomínají, že i orálním sexem se mohou choroby šířit. Protože zvlášť v dutině ústní nebo v konečníku ty infekce nemají žádné symptomy. Takže můžete nakazit partnera také orálním sexem, i když o své infekci nevíte,“ vysvětluje lékař. Podle něj jsou pro pohlavní přenos infekcí v současnosti nejvíce rizikovou skupinou muži mající sex s muži. Je to trend daný hlavně HIV pozitivní částí populace, tedy pacientů, kteří jsou na účinné antiretrovirové léčbě. Ta jim výrazně zlepšuje kvalitu života a HIV pozitivita některé z nich vlastně zbavuje strachu a nechrání se. 

Čtěte také: HIV: Jak se v dnešní době léčí a v jakých případech byste se měli nechat otestovat?

Jaké je riziko pohlavního přenosu?

Virus hepatitidy A a E se nejčastěji přenáší fekálně-orální cestou. Viry jsou vylučovány stolicí a do organismu mohou vstoupit trávicím traktem. Po stránce mezilidského kontaktu je tedy riziková jakákoliv kombinace orálních a análních sexuálních praktik.

Virus hepatitidy B se přenáší krví a tělesnými tekutinami, což znamená, že sexuální kontakt patří mezi nejčastější formy nákazy. 10–40 % lidí, kteří vyhledají léčbu na klinikách pro pohlavní nemoci, je nakaženo tímto virem. Onemocnění může probíhat bezpříznakově, bez žloutnutí kůže, případně pouze s trávicími problémy zaměnitelnými s dietní chybou. Počty lidí s chronickou infekcí virovou hepatitidou B jsou proto podle NZIP podhlášeny, nicméně celosvětově je nakažena až třetina lidí. 

Virus hepatitidy C se přenáší podobně jako virová hepatitida B, tedy kontaktem s krví nebo tělesnými tekutinami infikované osoby. V přenosu nákazy se uplatňují i společně užívané holicí strojky, zubní kartáčky a všechny předměty, na nichž může ulpět i mikroskopické množství krve. Tedy také erotické pomůcky používané drsnějším způsobem vedoucím k poranění sliznic. Přenos sexuálním stykem je sice méně častý, než u hepatitidy B, ale stále není vhodné jej podceňovat.

Virus hepatitidy D tvoří velmi specifickou kategorii, protože může člověka napadnout pouze v přítomnosti viru žloutenky typu B. Nákaza se šíří tělními tekutinami od nemocné osoby. Lze se tedy nakazit kontaktem s močí, krví, poševní tekutinou či spermatem nakaženého.

Čtěte také: Není žloutenka jako žloutenka

Jak se chránit?

Primární ochrana ve formě očkování je v současnosti dostupná u hepatitidy typu A a B, přičemž vakcína proti typu B logicky chrání také proti typu D. U ostatních typů je jedinou prevencí bezpečný sex (omezení nahodilého sexu, ochrana) a dodržování hygienických zásad. 

Dále je nutné neodkladně vyhledat lékaře v případě některého z příznaků. Počáteční projevy všech typů vypadají velmi podobně. Většinou nemoc začíná nechutenstvím, bolestí svalů a kloubů, únavou, nevolností a zažívacími problémy. Může se objevit i tlak v pravém podžebří a slabost. Později se v některých případech přidá zvýšená teplota. Někdy také světlé zabarvení stolice a velmi tmavá barva moči. Při plně rozvinutém onemocnění dochází ke zbarvení kůže, sliznic a očního bělma do žluta. Takzvaná žloutenka však může někdy být prvním příznakem. Další průběh nemoci se u jednotlivých typů liší – přečíst si o nich můžete například na Národním zdravotním informačním portálu (NZIP).

Světový den hepatitidy

Virová hepatitida (laicky známá jako žloutenka) může být život ohrožující onemocnění způsobené viry, které napadají jaterní tkáň. Dle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) v roce 2019 zemřelo celosvětově v důsledku virové hepatitidy 1,1 mil. osob, z čehož 96 % případů bylo zapříčiněno hepatitidou typu B (přibližně 800 tis. osob) a C.1 Mezi pět nejznámějších typů viru hepatitidy dále řadíme typ A, D a E. Liší se způsobem přenosu, průběhem onemocnění i jeho možnými následky. Proti žloutence typu A a B je možné se chránit očkováním. I proto si každoročně připomínáme význam prevence hepatitidy a rizika s tímto onemocněním spojená. Světový den boje proti infekčním žloutenkám se každoročně koná 28. července na počest narození profesora Barucha Blumberga, který získal Nobelovu cenu za objev viru hepatitidy B.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Gonorrhoea - kapavka

Kapavka patří mezi klasické pohlavní choroby podléhající legislativním opatřením. Je to akutní, hnisavé, zánětlivé onemocnění přenášené hlavně pohlavním stykem a postihující prvotně sliznici močopohlavního ústrojí.

Vliv anti-HIV terapie na imunitu

Vysoce účinná antiretrovirová terapie zřejmě umožňuje přerušit standardní léčbu ...

AIDS

Přestože první případy výskytu nemoci AIDS na světě byly popsány až v roce 1976, nabylo rozšíření této nemoci za necelé čtvrtletí charakteru celosvětové pandemie.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce