Inzerce

Žloutenka typu A. Víte, jak se jí vyhnout?

aktualizováno 28. července 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 8245x

Počet pacientů se žloutenkou typu A v posledních letech v ČR neustále roste. Je známá především kvůli častým regionálním výskytům, při kterých se mnohdy nemoc šíří naskrz populací, aniž by byl znám zdroj nákazy. Nákaza se rozšiřuje mezilidským kontaktem – při nedodržení zásad hygieny rukou, prostřednictvím společně užívaných WC apod. Víte, jak se vyhnout žloutence?

foto: shutterstock.com

Žloutenka typu A je akutní virové onemocnění postihující jaterní tkáň, infekce se šíří fekálně-orální cestou. Nakažený šíří virus kolem sebe kontaktem. Pokud si neumyje ruce, může ho zanechat na klice nebo na jiných předmětech, kterých se pak dotýkají ostatní. Virus vniká do těla ústy a z těla je vylučován stolicí, a to ještě před propuknutím nemoci.

Virus žloutenky typu A se může vyskytovat v podstatě všude kolem nás – na penězích, držadlech v MHD, madlech nákupních vozíků, sedačkách kin, v osvěžujícím koktejlu s ledem, v salátu z mořských plodů apod. Jistě, v rámci základní prevence je důležité dávat pozor na dodržování hygieny. Kontrolovat všechny rizikové situace však není v lidských silách. Běžně si dáme žvýkačku do úst nebo si pochutnáme na pečivu hned poté, co jej zaplatíme, či si v drive-in fast foodu vyzvedneme své jídlo přímo z pohodlí auta.

Čtěte také: Není žloutenka jako žloutenka

Příznaky žloutenky typu A

U dětí a mladších lidí může být počátek zcela bez příznaků. Čím je člověk starší, tím větší má potíže. Inkubační doba, tedy doba od nákazy člověka do rozvinutí příznaků onemocnění,  je 14 - 50 dní, nejčastěji 30 dní. Již koncem inkubační doby bývají přítomny necharakteristické příznaky.

Nejčastěji se jedná o projevy:

 • chřipkové - zvýšená teplota, bolesti hlavy, bolesti svalů, únava, rýma, kašel, zánět spojivek
 • žaludeční a střevní - nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, jindy naopak zácpa, říhání, nadýmání, tlak v pravém podžebří

Vzácněji dochází k projevům:

 • kloubním - bolestem, otokům
 • kožním - svědění, někdy i vyrážce
 • nervovým - bolestem hlavy, zánětlivým postižením jednoho i více nervů

Po této fázi ohlašující příchod nemoci nastupuje vlastní fáze onemocnění, kdy dochází ke zhoršení potíží a často se objeví žluté zabarvení spojivek, sliznice dutiny ústní a posléze kůže. Současně má pacient tmavší moč, světlou stolici a svědění kůže. Někdy výše uvedené necharakteristické příznaky chřipkové, žaludeční a střevní nemusí být přítomny vůbec a nemocného přivádí k lékaři žluté zbarvení kůže a bělma oka.

Diagnózu stanoví lékař na základě celkového vyšetření a krevních testů. Nemocný je izolován na specializovaném infekčním oddělení.

Jak se žloutenka léčí?

Vzhledem k tomu, že jde o infekční onemocnění, je nutno nemocného hospitalizovat na infekčním oddělení nemocnice. Léčba spočívá v podávání léků na ochranu jater (tzv. hepatoprotektiv), včetně přísné diety, vitaminů skupiny B a bezpodmínečného klidu na lůžku. Délka hospitalizace je různá a záleží na úpravě celkového zdravotního stavu včetně laboratorních hodnot.

Jak se vyhnout žloutence?

Je důležité dodržovat základní hygienické návyky, zejména:

 • řádné mytí rukou teplou vodou a mýdlem vždy po použití WC
 • řádné mytí rukou teplou vodou a mýdlem před každou konzumací jídla,nápojů
 • nepít společně z jedné láhve, neukusovat z jedné svačiny, nesdílet cigarety, vodní dýmky apod.
 • umýt si ruce vždy po návratu domů z venkovního prostředí (výtahy, kontejnery na odpad, hřiště, MHD...)
 • důsledně dohlížet na dodržování hygieny rukou u dětí
 • pro případ, kdy není možné si ruce řádně umýt, mít s sebou pohotovostní balení dezinfekčního prostředku na ruce nebo dezinfekční ubrousky k jednorázovému použití

Čtěte také: Pravda o žloutence typu C

Očkování je vhodnou prevencí

Očkování proti žloutence typu A není součástí pravidelného očkování. V rámci tzv. očkování na vlastní žádost si mohou zájemci zvolit mezi kombinovanou nebo jednosložkovou vakcínou proti žloutence typu A a B, na které přispívá většina zdravotních pojišťoven.

Toto očkování je doporučováno zejména lidem s nemocnými játry nebo těm, kteří mají sníženou imunitu, a těm, kteří jsou z titulu profese v denním kontaktu s centrem epidemie.

Především je nutné zachovat chladnou hlavu a nepropadat panice. Epidemie žloutenky se u nás vyskytovaly již v minulosti a naštěstí je virová hepatitida typu A svým průběhem nejmírnější ze všech typů - málokdy zanechává následky a nepřechází do chronické podoby.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 224 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Mili (Kvalitní kontaktní čočky) 18. října 2019, 09:07:11

  Tak to není tak moc. To vidíš vcelku i bez nich. Kamarádka má 5.5 a to už jsou popelníky.… Diskutovat

 • Maky (Co skrývá pojem hyperaktivní močový měchýř?) 18. října 2019, 10:22:06

  Prikladam naprosto podrobny megaclanek o pricinach, lecbe a prevenci mocoveho mechyre.. Nejdrive je… Diskutovat

 • Maky (Hyperaktivní měchýř ) 18. října 2019, 10:23:29

  Podrobny clanek o lecbe, priznacich a projevech hyperaktivity mechyre ctete zde… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.